Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Bank a podpis kwalifikowany

50 views
Skip to first unread message

Waldek

unread,
Oct 9, 2015, 3:28:18 AM10/9/15
to
Zakładając że ktoś posiada podpis elektroniczny kwalifikowany
(choćby z racji używania programu Płatnik )
zastanawiam się, czy zamiast ganiać na pocztę z listem poleconym
można by wysłać np. wypowiedzenie umowy dot. rozwiązania umowy z bankiem
w postaci maila podpisanego certyfikatem _kwalifikowanym_

Właściwie to z punktu litery prawa,
bank nie powinien takiego wniosku odrzucić.

Tu jednak widzę pewien szkopuł "techniczny"
do podpisywania poczty służy tzw. podpis komercyjny
i chyba kwalifikowanego nie da się użyć - a może się mylę ?

Pozdrawiam

Robert Tomasik

unread,
Oct 9, 2015, 10:58:20 AM10/9/15
to
W dniu 09-10-15 o 09:28, Waldek pisze:
Jest coś takiego, jak USTAWA z dnia 18 września 2001 r. o podpisie
elektronicznym. Zgodnie z nią bezpieczny podpis elektroniczny
weryfikowany przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu wywołuje skutki
prawne określone ustawą, jeżeli został złożony w okresie ważności tego
certyfikatu. Bezpieczny podpis elektroniczny złożony w okresie
zawieszenia kwalifikowanego certyfikatu wykorzystywanego do jego
weryfikacji wywołuje skutki prawne z chwilą uchylenia tego zawieszenia.
Bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego m
podpisem. kwalifikowanego certyfikatu stanowi dowód tego, że został on
złożony przez osobę określoną w tym certyfikacie jako składającą podpis
elektroniczny. Co najważniejsze nie można odmówić ważności i
skuteczności podpisowi elektronicznemu tylko na tej podstawie, że
istnieje w postaci elektronicznej lub dane służące do weryfikacji
podpisu nie mają kwalifikowanego certyfikatu, lub nie został złożony za
pomocą bezpiecznego urządzenia służącego do składania podpisu
elektronicznego. Tyle teorii.

W praktyce może być kilka problemów czysto technicznych. Był czas, że
testowałem te podpisy i okazało się, że do jednej koleżanki w ogóle
podpisane elektronicznie maile nie dochodziły. Nie dochodziły, bo ona to
czytała ze strony internetowej gmail, a ta zamieniała podpisaną
wiadomość w śmieci, które trafiały do SPAM-u. Podobno - ale może to być
bujda - wynikało to z faktu, że w USA używanie szyfrowania poczty jest
zakazane ustawą.

Pomijając kilku znajomych z profesji, jak komuś wysyłałem taka
wiadomość, to jeśli nawet ją odczytał, to pierwsze pytał, o co chodzi z
tym podpisem. A jak już szyfrowałem do kogoś mail jego podpisem, to w
ogóle wychodziły cyrki. Znudziło mi się i odpuściłem.

Wracając do tematu, trzeba by było się upewnić, ze bank w ogóle taki
podpisany email będzie umiał odczytać i zweryfikować podpisującego.

witek

unread,
Oct 9, 2015, 3:37:04 PM10/9/15
to
Robert Tomasik wrote:
>
> Wracając do tematu, trzeba by było się upewnić, ze bank w ogóle taki
> podpisany email będzie umiał odczytać i zweryfikować podpisującego.

Składasz podpis na pdf, a pdf dołączasz do zwykłego listu bez podpisu.
Chodzi bez pudła.




witek

unread,
Oct 9, 2015, 3:39:20 PM10/9/15
to
Waldek wrote:
> Zakładając że ktoś posiada podpis elektroniczny kwalifikowany
> (choćby z racji używania programu Płatnik )
> zastanawiam się, czy zamiast ganiać na pocztę z listem poleconym
> można by wysłać np. wypowiedzenie umowy dot. rozwiązania umowy z bankiem
> w postaci maila podpisanego certyfikatem _kwalifikowanym_
>
Można.
Kwestia tylko pozniej potwierdzenia, czy mail dotarł.
Juz nie pamiętam jak to zapisano w ustawie na temat obowiązku
przyjmowania korepondencji w postaci elektronicznej.



Unknown

unread,
Oct 9, 2015, 5:01:53 PM10/9/15
to
ale to urzędy mają obowiązek przyjmowania korespondencji elektronicznej, a
bank raczej jest firmą.


--
Krzysztof kw1618 [Warszawa - Ursynów]
http://grupy.3mam.net/

witek

unread,
Oct 9, 2015, 5:41:59 PM10/9/15
to
Dlatego napisalem, ze nie pamietam.
Cos mi chodzi po głowie, ze gdzies widzialemm, ze jesli firma dopuszcza
korespondencje elektroniczną, to jest to jest to wystarczająca zgoda na
dostarczanie dokumentow z podpisem kwalifikowanym.

Moge sie mylic, ale pamietam, ze strasznie mi sie to nie podobało.
Byc moze czytalem to tylko w jakims projekcie ustawy.
ALe warto poszukac.

Dokładniejsze rozporządzenia są na temat faktur elektronicznych, to
wiem. Reszty nie pamietam.

W kazdym razie nikomu sie krzywda nie stanie jak sie pośle mailem, a
firma zereaguje jak powinna.

Eneuel Leszek Ciszewski

unread,
Oct 9, 2015, 6:37:51 PM10/9/15
to
"Krzysztof kw1618 z Warszawy" 1ejkw1kwrax08$.672xji93...@40tude.net


> ale to urzędy mają obowiązek przyjmowania korespondencji
> elektronicznej, a bank raczej jest firmą.

I chyba jest instytucją.

--
.`'.-. ._. http://eneuel.w.duna.pl .-.
.'O`-' ., ; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-:`-'.'. '`\.'`.' ~'~'~'~'~'~'~'~'~ o.`.,
o'\:/.d`|'.;. p \ ;'. . ;,,. ; . ,.. ; ;. . .;\|/....

Robert Tomasik

unread,
Oct 10, 2015, 4:37:52 PM10/10/15
to
W dniu 09-10-15 o 21:37, witek pisze:
Wątpię.

witek

unread,
Oct 11, 2015, 12:33:55 AM10/11/15
to
w co wątpisz?



0 new messages