Bıçak'sırtı -araf- zamanlar ve/veya 1940'ın Berlin'i, 2020'nin Londra'sı?!

452 views
Skip to first unread message

Hayrullah Mahmud ÖzgürTÜRK

unread,
Sep 5, 2020, 4:18:09 AM9/5/20
to oybi...@googlegroups.com
Bıçak'sırtı -araf- zamanlar ve/veya 1940'ın Berlin'i, 2020'nin Londra'sı?!

NEDİR NE DEĞİLDİR
Haber şu:
Putin: Kızıl Ordu'nun Nazileri yendiği 2. Dünya Savaşı tarihinin unutulmasına izin vermeyeceğiz

Bugün 1 Eylül. Rusya'da her yıl olduğu gibi bu yıl da ilköğretimde ilk ders zilinin çalması vesilesiyle 1 Eylül Bilgi Günü kutlanıyor.
Kovid-19 gölgesinde maskeli ve mesafeli bir şekilde kutlanan bu yılki 1 Eylül Bilgi Günü'nde Putin, "Hatırlamak Bilmektir" temalı ilk ders kapsamında "2. Dünya Savaşı Zaferinin 75. Yılı" konulu bir konuşma yaptı.
Etkinliğe video konferans yöntemiyle katılan Putin, "Bazıları, faşist Almanya'nın 22 Haziran 1941 sabahı Sovyetler Birliği'ne saldırdığını unutuyor.
Bazıları, Kızıl Ordu'nun düşmana ait teçhizatın ve insan gücünün yüzde 80'inden fazlasını imha ettiğini unutuyor. Bazıları, Berlin'in kimin ele geçirdiğini unutuyor. Bunu yapan Sovyet birlikleriydi" dedi.
Putin, günümüzde 2. Dünya Savaşı hakkındaki gerçekleri çarpıtan kesimleri destekleyenleri 'günümüzün işbirlikçileri' olarak niteledi.
"Bazıları, Soğuk Savaş'tan sonra kazanan taraf olduklarını sandı. Kendilerini ayrıcalıklı gördüler. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan düzenin değiştirilebileceğini ve bunun gerekli olduğunu düşünüyorlar. Dolayısıyla bu değişimlerin için gereken koşulları yaratmak uğruna tarihte gerçekte yaşananları biraz değiştirmek, yeniden yazmak istiyorlar" diyen Rus lider sözlerini şöyle sürdürdü:
https://tr.sputniknews.com/rusya/202009011042761533-putin-kizil-ordunun-nazileri-yendigi-2-dunya-savasi-tarihinin-unutulmasina-izin-vermeyecegiz/
(...)
Kontr'Haber şu:
Daniel Craig'in Son James Bond Filmi No Time To Die İçin Yeni Fragman Yayınlandı

No Time To Die, Daniel Craig’i James Bond rolünde izleyeceğimiz son film olacak ve bu nedenle Bond hayranları yeni film için önceki James Bond filmlerinden bir tık daha heyecanlılar.
Bazı Bond hayranları ise şimdiden ‘Yeni James Bond kim olacak?’ sorunu dillendirmeye başladılar ve bu konuda yapay zeka ile gerçekleştirilmiş bir çalışma dahi var.
https://www.webtekno.com/james-bond-no-time-to-die-yeni-fragman-yayinlandi-h98892.html
(...)
Yorum şu:
Matruşka BOP?!
Putin, Alman Yahudisi network üzerinden yükseldi.
Nüans?!
Neo II. Dünya Savaşı çerçevesi'nde, dün'ün Almanya'sı, bugün'ün Britanya'sı.
Putin, "II. Dünya Savaşı'nın unutulmasına izin vermeyeceğiz" diyerek, Londra üzerinden yükselmekte olan "Neo Nazi rüzgarı"na dikkat çekiyor.
Kaldı ki, Putin'e benzediği için 007'nin BOP'taki yüzü olan Daniel Craig'in son filmi de vizyon'a giriyor.
Hasılı:
Kıyamet'in adı "Neo II. Dünya Savaşı" ise enerji bazlı güvenlik çerçevesi'nde Putin, Londra üzerinden yükselmekte olan süreç'e dikkat çekiyor.
Yani?!
1940'ta Berlin'di, 2020'de Londra oldu.
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/kolnde-ikinci-dunya-savasindan-kalma-bomba-bulundu-298612h.htm
Ezcümle:
Brexit / AB makas'ı.
https://tr.sputniknews.com/avrupa/202009011042764073-merkelden-kuzey-akim-2ye-yonelik-tehditlere-cevap-tamamlayacagiz/
https://sol.org.tr/haber/merkele-kuzey-akimi-2-baskisi-13634
Vs vs.
Nokta.

...

VAZİYET
Haber şu:
Alman Profesörden Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tezlerine destek
Almanya'daki Christian-Albrecht Üniversitesinde Kamu Hukuku Profesörü olan Nele Matz-Lück, Doğu Akdeniz'deki Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilime ilişkin, Türkiye'nin pozisyonunun kötü durumda olmadığını söyledi.
"Türkiye'nin konumunun hali hazırda gösterildiği kadar da kötü olmadığını düşünüyorum. Zira kıta sahanlığı ve ekonomik bölgelerin sınırlarının bir orta hatta göre belirlenmesi zorunlu değildir, bu bağlamda adalet ve hakkaniyet de esas alınmaktadır. Uluslararası düzeyde sınır anlaşmazlıklarına çözüm bulunması bağlamında, kıyı şeridinin uzunluğunun rol oynadığı ve sınır çizgisinin çarpıtılmasına neden olabilecek daha küçük adaların gerekirse sınır çizgisinin dışında bırakılabileceğinin dikkate alındığı kabul edilmektedir. Bu, Türkiye'nin, Yunan adaları ile Türkiye ana karası arasında sadece bir orta çizginin belirlenmesinden daha fazla pay almasına neden olabilir. Dolayısıyla, mesele Yunan tarafının düşündüğü kadar basit değildir."
Kara sularının gerçekte nereye kadar uzandığı konusunda farklı yorumlar olduğuna işaret eden Matz-Lück, "Uluslararası deniz hukuku bunu 12 deniz mili olarak belirlemiştir. 1923 Lozan Barış Antlaşması'nda söz konusu bölge için 3 deniz mili öngörmektedir. Türkiye ise 6 mil talep etmektedir. Taraflar, anlaşma yoluyla uzlaşabilir. Ya da söz konusu anlaşmazlık uluslararası bir mahkemeye veya tahkim mahkemesine götürülebilir. Aksi takdirde sınırlar belirsiz kalır." değerlendirmesinde bulundu.
Profesör Matz-Lück, sınır çizgisi kesin olarak belirlemeksizin doğal kaynak yataklarının ortak kullanımı konusuna da değinerek, "Deniz hukukunun yanı sıra, hukuk teamülleri de elbette buna imkan tanımaktadır. Belki Türkiye bunu kabul edebilir ancak Yunanistan, kaynaklar üzerinde tek başına hak talep etme konusunda hukuki açıdan daha iyi bir konumda olduğunu düşündüğü için bunu reddetmektedir." dedi.
Türkiye'nin araştırma gemilerine askeri gemilerin eşlik etmesinin çatışma korkusunu körüklediğini vurgulayan Matz-Lück, "Bu durum yasalara aykırı değil, ancak karşı tarafın da askeri mevcudiyetini artıracağını bilerek tartışmalı bir sahada askeri varlığın artırılması -iki NATO ülkesi arasında- anlaşmazlığı önemli ölçüde kızıştırmaktadır" ifadelerini kullandı.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/alman-profesorden-turkiyenin-dogu-akdenizdeki-tezlerine-destek/1956753
(...)
Yazı şu:
FEHMİ KORU: Uluslararası ilişkilerde gizlenen gerçeği açıklıyorum; umarım kulak veren olur…

Saddam’a “Yürü” dediler, Kuveyt’i işgal etti, peki sonra?
Gazetelerde, televizyon ekranlarında, bazısı ‘uluslararası ilişkiler’ uzmanı, bazısı eğitim hayatlarında ‘uluslararası ilişkiler’ ve ‘uluslararası hukuk’ dersleri almış olduğunu varsaymamız gereken ‘kurmay’ kişiler Türkiye’nin tarafı olduğu ihtilaflarla ilgili görüşler açıklıyorlar.
Sizler gibi ben de o görüşleri okuyor ve dinliyorum.
Görüşlerin özeti şu: “Haklıyız ve haklı olduğumuz için de kazanacağız.”
Acaba?
Filistin davası ve yurtlarından ayrı düşmüş, doğduğu yerleri 1948’den beri görememiş, görmek isteyen Filistinliler haksız mı?
Filistin davasının varlığını iktidar meşruiyeti olarak kullanagelen çeşitli ülkeler bugün İsrail ile samimi ilişkiler kurmak için sıraya girdiler; ‘haklı-haksız’ denkleminde bu durumunu nasıl yorumlayacağız?
Saddam Hüseyin de, Kuveyt’i işgal etme kararını, “O sizin sorununuz, ne yapacağınıza kendiniz karar vereceksiniz” cümlesini ülkesindeki ABD büyükelçisiyle (April Gillespie) görüşürken onun ağzından işittikten sonra almıştı.
Oğul Bush (George W. Bush), babasının kendi başkanlık döneminde yarım bıraktığı işi tamamlamak üzere Saddam’ı yerinden etmek için hareketlenip (2003) 11 Eylül 2001 uğursuz eylemlerinde parmağı olduğu ve elinde kitle imha silahları bulunduğu gerekçelerini kullandığında, Saddam ısrarla, “Hayır, bunlar doğru değil” deyip durdu.
[Kuveyt’e girerken (1990), Saddam, o sırada ABD hükümetinde savunma bakanlığı koltuğunda oturan ‘dostu’ Donald Rumsfeld’e de güveniyordu.
Rumsfeld, ‘Başkanın Ortadoğu temsilcisi’ sıfatı taşıdığı bir dönemde (Aralık 1983) kendisini Bağdat’ta ziyaret etmiş, ikili arasında bir yakınlık doğmuştu. Fotoğraf bunu anlatıyor.]
“Doğru değil” dedi de Saddam, ne oldu?
Bugün Saddam yok, pislik çukurunda aylarını geçirdikten sonra yakalandı ve idam edildi.
Kendisinin 11 Eylül eylemiyle ilgisi olmadığı, kitle imha silahlarını da çok önceden imha ettirdiği sonradan ortaya çıktı. Ülkesi Irak bugün mefluç halde.
Hak, hukuk bu gelişmelerin neresinde?
Ekrandan bu sözcükleri duyduğumda içim burkuluyor.
Okuduğunuz yazımı o iç burkuntusuyla yazdım.
Umarım bir oyuna gelmiyoruzdur.
Yoksa geliyor muyuz?
https://fehmikoru.com/uluslararasi-iliskilerde-gizlenen-gercegi-acikliyorum-umarim-kulak-veren-olur/
(...)
Yorum şu:
Büyük Resim'de "Neo Kıyamet" diye kod'lanan "Neo II. Dünya Savaşı" var.
Nüans?!
Gaza gelmemek esas.
Kaldı ki, Brexit / AB makas'ı çerçevesi'nde, güç merkezleri kasıtlı olarak su'yu bulandırıyor ise "ademik açıklamalar"ı istihbarat savaşları üzerinden "nitelikli gazlama" diye okumak mümkün.
Hasılı:
FETÖ'nün ip'leri Alman'ın elinde ise cevap'ı istenen soru malum:
https://odatv4.com/dogru-yaptik-30082052.html
https://odatv4.com/akp-genel-baskan-yardimcisi-acikladi-fetonun-siyasi-ayagi-yok-28082008.html
Brexit mi AB mi?!
Ezcümle:
Meteo: 28 Şubat.
Fehmi Koru'nun da altını çizdiği gibi "Neo Saddam" diye kod'lananın, gaz'a gelmemesi esas.
Kaldı ki, düşman kazık'ı yoktur, her daim dost kazığı.
Sen de mi Brütüs!
Vs vs.
Nokta.

...

DURUM
Haber şu:
Binali Yıldırım'ın koronavirüs testi pozitif çıktı!

AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım koronavirüse yakalandı. Ankara Şehir Hastanesi’ne giden Yıldırım’a derhal koronavirüs testi yapıldı.
Test sonucu pozitif çıkan 64 yaşındaki hükümet kanadının sempatik siyasetçisi, müşahede altına alındı.
https://abcgazetesi.com/binali-yildirimin-koronavirus-testi-pozitif-cikti-357550
(...)
Kontr'Haber şu:
Erdoğan ile Binali Yıldırım arasındaki ilginç geçmiş olsun görüşmesi

Erdoğan: Geçmiş olsun Binali Bey, ne oldu ya?
Yıldırım: Ne olsun, olan oldu.
Erdoğan: Hadi tekrar geçmiş olsun.
https://www.birgun.net/haber/erdogan-ile-binali-yildirim-arasindaki-ilginc-gecmis-olsun-gorusmesi-314444
(...)
Yorum şu:
Binali Yıldırım, Ak Parti / AKP makas'ı çerçevesi'nde paylaşılamayan isim'lerden yek'i.
Virüs'e yakalanmış!
"Ex politik" çerçevesi'nde, cevap'ı aranan soru ortada:
Erdoğan'ın tasfiye süreç'i kapsamında, Yıldırım hangi saf'ta!?
Testi pozitif çıkan Yıldırım'ın, Erdoğan'ı tasfiye etmek isteyenlerle ortak hareket ettiği anlaşıldığından, müşahade altına alındı.
https://odatv4.com/binali-yildirimin-oglu-satiyor-20082021.html
Bıçak'sırtı.
Vs vs.
Nokta.

5 Eylül 2020
Hayrullah Mahmud
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages