3 Kasım sandığı'nın A yüzü ve/veya 3 Kasım sandığı'nın B yüzü?!

508 views
Skip to first unread message

Hayrullah Mahmud ÖzgürTÜRK

unread,
Nov 18, 2020, 4:43:25 AM11/18/20
to oybi...@googlegroups.com
3 Kasım sandığı'nın A yüzü ve/veya 3 Kasım sandığı'nın B yüzü?!

DURUM ANALİZ
ENSTANTANE X:
ABD İsrail'den aldığı Demir Kubbe sistemlerini aktifleştiriyor

ABD Kara Kuvvetlerinin, İsrail’den alınan Demir Kubbe Hava Savunma Sistemlerinin Teksas eyaletindeki Fort Bliss Üssü'nde test etmek üzere aktifleştirdiği bildirildi.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abd-israilden-aldigi-demir-kubbe-sistemlerini-aktiflestiriyor/2043269
(...)
ENSTANTANE X:
Uluslararası gözlemciler: ABD seçimlerinde usulsüzlüğe rastlanmadı

Amerikan Devletleri Örgütü'nden uluslararası gözlemcilerin ilk raporuna göre ABD'de yapılan seçimlerde herhangi bir usulsüzlüğe veya hileye rastlanmadı.
Georgia, Iowa, Maryland, Michigan ve Washington DC'de, 13 Amerikan ülkesinden 28 uzmanın yaptığı incelemelere dair ilk bulgular paylaşıldı. Covid1-19'dan dolayı bu seçimlerde görev alan gözlemcilerin sayısı asgaride tutuldu.
Heyete göre sayımlarda sandık görevlilerini tahrik etme girişimleri olsa dahi genel olarak seçimler barışçıl havada geçti, posta yoluyla kullanılan oyların sayımı da güvenilir bir sistemle yapıldı. Raporda, erken kullanılan oylarının sayısının 100 milyonu aşmasının nedeni olarak koronavirüs salgını gösterildi.
https://tr.euronews.com/2020/11/10/uluslararas-gozlemciler-abd-secimlerinde-usulsuzluge-rastlanmad
(...)
ENSTANTANE X:
İran'daki muhafazakar milletvekili, ekonomik kriz nedeniyle açlık grevine başladı

Siyasetin muhafazakarlar ve reformistler olarak ikiye bölünmesinin ülkede toplumsal ayrılıklara neden olduğunu dile getiren milletvekili Mustafa Rıza Hüseyni, Meclis'teki ofisinde açlık grevine başladı.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/irandaki-muhafazakar-milletvekili-ekonomik-kriz-nedeniyle-aclik-grevine-basladi/2044382
(...)
ENSTANTANE X:
İran Meclis Başkanı: Biden hükümeti İran'ın zararlarını telafi etmeli

İran Meclis Başkanı Kalibaf, Biden hükümetinin İran ile etkileşim kurabilmesi için ABD Başkanı Donald Trump'ın Tahran'a uyguladığı "azami baskı" politikasından kaynaklanan zararları telafi etmesi gerektiğini söyledi.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/iran-meclis-baskani-biden-hukumeti-iranin-zararlarini-telafi-etmeli/2044349
(...)
ENSTANTANE X:
Trump'ın sözlerinden çok saçları dikkat çekti: "10 günde yaşlanmış"

Başkan'ın salgınla mücadele için yaptığı açıklamayı izleyenler "Görünüşe bakılırsa Trump'ın kuaförü kendisinden önce mağlubiyeti kabul etmiş" yorumunu yaptı
https://www.indyturk.com/node/272301/dünya/trumpın-sözlerinden-çok-saçları-dikkat-çekti-10-günde-yaşlanmış
(...)
ENSTANTANE X:
Irak, ordusunun silah kaynağını çeşitlendirmek için yönünü Fransa'ya çevirdi

Irak Savunma Bakanı Cuma İnad, ülkenin silah kaynaklarını çeşitlendirme planının bir parçası olarak 4 Kasım'da Fransa'yı ziyaret etti
https://www.indyturk.com/node/271976/dünya/irak-ordusunun-silah-kaynağını-çeşitlendirmek-için-yönünü-fransaya-çevirdi
(...)
ENSTANTANE X:
ABD'li yetkililerin kara kara düşündüğü ihtimal: "Ya Trump gidince kritik devlet sırlarını ifşa ederse"

Eski CIA yetkilisi, "Hoşnutsuz ya da mağdur olan herkes gizli bilgileri ifşa etme riski taşır. Trump kesinlikle bu profile uyuyor" dedi
https://www.indyturk.com/node/271901/dünya/abdli-yetkililerin-kara-kara-düşündüğü-ihtimal-ya-trump-gidince-kritik-devlet
(...)
ENSTANTANE X:
Şirketinin eski yöneticisi uyardı: Başka çaresi kalmazsa Trump, Beyaz Saray'ı yakıp kül eder

"Kaybeden olma fikri muhtemelen hiç idrak edemeyeceği bir şey"
https://www.indyturk.com/node/271816/dünya/şirketinin-eski-yöneticisi-uyardı-başka-çaresi-kalmazsa-trump-beyaz-sarayı-yakıp
(...)
ENSTANTANE X:
Trump'tan 31 Çinli şirket için kararname: ABD sermayesini giderek artan bir şekilde sömürüyorlar

Çin ordusuna kaynak sağladığı gerekçesiyle 31 şirketi kara listeye alan Trump, "Çin, bu şekilde ordusunun gelişimini ve modernizasyonunu finanse etmek için ABD'li yatırımcıları kullanıyor" dedi
https://www.indyturk.com/node/271766/dünya/trumptan-31-çinli-şirket-için-kararname-abd-sermayesini-giderek-artan-bir-şekilde
(...)
ENSTANTANE X:
Japonya ve ABD güvenlik anlaşmasında mutabık kaldı

Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo ile ABD Savunma Bakanı Vekili Christopher Miller, Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı Senkaku Adaları'nın ikili güvenlik anlaşması kapsamına girmesinde mutabık kaldı.
https://www.hurriyet.com.tr/dunya/japonya-ve-abd-guvenlik-anlasmasinda-mutabik-kaldi-41662438
(...)
ENSTANTANE X:
Kız kardeşi, 77 yaşındaki Joe Biden'ın 2024'te de aday olacağını söyledi

Biden, 82 yaşında olacağı 2024'te kazanıp göreve başlarsa 80'li yaşlarda ilk başkan olacak
https://www.indyturk.com/node/270771/dünya/kız-kardeşi-77-yaşındaki-joe-bidenın-2024te-de-aday-olacağını-s
(...)
ENSTANTANE X:
Joe Biden'a tebrik mesajında büyük skandal!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ı zaferinden dolayı tebrik ettiği mesajın arka planında "Trump" ve "ikinci dönem" ifadelerinin yer aldığı ortaya çıktı.
İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Johnson'ın 7 Kasım'da Twitter hesabından görsel şeklinde paylaştığı kutlama mesajının renkleriyle oynanmasıyla iki ifade belirlendi.
Başbakanlık sözcüsü, mesajda yer aldığı anlaşılan "Trump" ve "ikinci dönem" ifadelerinin "teknik bir hatadan kaynaklandığını" belirtti.
Sonuçlar henüz belli olmadan önce iki mesaj hazırlandığını söyleyen sözcü, "Bu teknik hata, alternatif mesajın bazı kısımlarının görselin arka planına gömüldüğü anlamına geliyor" dedi.
https://www.hurriyet.com.tr/dunya/kumas-maskenin-kovid-19a-karsi-cift-yonlu-koruma-sagladigi-tespit-edildi-41660938?kisa-haber
İngiltere Başbakanı Johnson'ın danışmanı Cummings görevi bıraktı
İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın iletişim danışmanı Lee Cain'in ardından, başdanışman Dominic Cummings'in görevi bıraktığı açıklandı. İngiliz medyası, Cummings'in Başkanlık Konutunu terk ettiğini duyurdu. Geçtiğimiz aylarda Dominic Cummings, bildiğini okuduğu gerekçesiyle İngiliz medyasından yoğun eleştiri almıştı. Koronavirüs (Covid-19) kapsamında alınan tedbir kararlarını imzalayan ancak bu kararlara kendisi uymayan Cummings'in bu davranışlarından dolayı istifası isteniyordu.
KORONAVİRÜSE YAKALANDI, DIŞARI ÇIKMIŞTI
Mart ayında koronavirüs testi pozitif çıkan Dominic Cummings, karantina kurallarına uymayarak Durham kentinde yaşayan babasını ziyaret etmiş. Ardından da halkın arasına karışmıştı. Cummings'in bu davranışı yoğun eleştirilere neden olmuştu.
https://www.hurriyet.com.tr/dunya/ingiltere-basbakani-johnsonin-danismani-cummings-gorevi-birakti-41662274
(...)
ENSTANTANE X:
Jared Kushner ile Berat Albayrak, ikisi de resmi görevleri bulunduğu için, ikili ilişkilerde paralel bir kanal oluşturmuşlardı.

Washington’a ekonomik toplantılar için gitmiş olan Berat Albayrak’ı Beyaz Saray’a götürüp Trump’la görüştürmesi fotoğrafından iki ismin yakınlığını anlayabiliyoruz. [O fotoğraf yazının girişinde.]
Sorum şu: ABD başkanlık seçiminde sandıktan Trump çıksa ve dört yıl daha onun başkan kalacağı anlaşılsaydı Berat Albayrak’ın görevinden ayrılması söz konusu olabilir miydi?
 İngiltere ve Dominic Cummings için de varit.
Ülkenin başına Avrupa Birliği’nden ayrılma işini saran kadronun en önemli ismidir Cummings. Brexit bayrağını Boris Johnson’un eline veren, onu meydanlara salan, oradan başbakanlığa kadar yükselmesini o sayede sağlayan oydu.
Brexit, yani İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması projesinin en büyük dış destekçisi ise Trump’tı.
AB’ye açtığı savaşta Johnson’un İngiltere’sini koç başı olarak kullandı Trump.
İngilizlerin zihninde “Brexit = Cummings” denklemi yer etmiş durumda.
Trump… Brexit… Cummings…
Cummings işte bu yüzden Trump’ın seçimi kaybetmesi arkasından gitti gider…
Yukarıdaki soruyu Dominic Cummings için de sorabiliriz: Trump ABD’de dört yıl daha başkan olarak kalıyor olsaydı Cummings gider miydi?
Daha doğrusu, kendisini yerinden eden kavgayı kadınlar başlatabilir, başlatsalar bile Boris Johnson onların hatırına ‘beyninin tamamı’ bilinen Cummings’i yerinden eder miydi?
Sanmıyorum.
Her tez gibi benim bu tezim de doğrulanmaya muhtaç doğal olarak.
Tezimin doğrulanması, sürecin bu iki örnekle sınırlı kalmamasıyla ilişkili.
Bakalım başka ülkelerde de benzer gelişmeler yaşanacak mı?
https://fehmikoru.com/berat-albayrakin-ayrilisiyla-trumpin-secimi-kaybetmesi-arasinda-bir-bag-olabilir/
(...)
ENSTANTANE X:
Ivanka Trump iş arıyor

ABD’de Donald Trump’ın başkanlığı kaybetmesiyle kızı Ivanka Trump ve damadı da Beyaz Saray’daki danışmanlık görevlerinden oldular. Zengin bir eser koleksiyonu olan Ivanka Trump’ın yeni iş alanı olarak sanat sektörünü seçeceği, görüşmeler yaptığı belirtildi.
https://www.ntv.com.tr/yasam/ivanka-trump-is-ariyor,36n4nKLwl0uZ48XZQLUvsg
(...)
ENSTANTANE X:
Joe Biden’ın gizli torunu var iddiası

ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın striptizci Lunden Roberts’dan bir kızı olduğu iddia edildi. Biden Ailesi'nin çocuğu kabul etmediği ama Hunter Biden’ın Lunden Roberts’a 2.5 milyon dolar verdiği öne sürüldü.
https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/joe-bidenin-oglu-hunter-bidendan-gizli-torunu-var-iddiasi,BesSVAAU8k6fvkPtTr5xQA
(...)
ENSTANTANE X:
Fransa duyurdu: Üst düzey El-Kaide yöneticisi öldürüldü

Fransa, Mali'de düzenlenen operasyonda, Kuzey Batı Afrika'da faaliyet gösteren Mağrip El Kaidesi'nin (AQIM) üst düzey yöneticilerinden Bahag Moussa'nın öldürüldüğünü açıkladı.
Fransa Savunma Bakanı Florence Parly yaptığı açıklamada, Fransız güçlerinin Mali’de gerçekleştirdiği operasyonda Kuzey Batı Afrika’da faaliyet gösteren Mağrip El Kaidesi’nin (AQIM) üst düzey yöneticilerinden Bahag Moussa’yı öldürdüğünü duyurdu.
Parly, “Sahel’deki hareketin önemli bir ismi olan Bahag Moussa, Mali’de ve uluslararası güçlere yönelik çok sayıda saldırıdan sorumlu tutuluyor. Bu, terörle mücadelede büyük bir başarıdır” ifadelerini kullandı.
https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/fransa-duyurdu-ust-duzel-el-kaide-yoneticisi-olduruldu-6123601/
(...)
ENSTANTANE X:
Bloomberg: Pompeo, Çavuşoğlu'na 'Benimle görüşmek istiyorsan İstanbul'a gel' dedi

Turlayacağı 7 ülke içinde bir tek Türkiye'de liderlikle görüşmeyecek olan ABD Dışişleri Bakanı'nın sadece İstanbul'da Fener Patriğini ziyaret kararının yarattığı ihtilafı Bloomberg haberleştirdi. Bir Türk yetkili, Çavuşoğlu'nun Ankara davetini reddeden Pompeo'nun Türk mevkidaşından kendisiyle görüşmek için İstanbul'a gelmesini istediğini söyledi.
Sadece Türkiye'de liderlikle görüşme yok
Bu duraklarının hepsinde Türkiye hariç ülke liderleriyle biraraya gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı, İsrail'in ilhak ettiği Suriye'ye ait Golan Tepelerini ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerini de ziyaret ederek, diplomatik teamüllerin ötesinde BM kararlarını ve uluslararası hukuku da çiğneyecek.
'Türk yetkililer tarafından hakaret olarak algılandı'
Pompeo'nun Ankara'da Türk yetkililerle görüşmeyecek olmasının ABD'li yetkililer tarafından programların çakışmasıyla izah edildiğini, ama Türk yetkililer tarafından hakaret olarak algılandığını, cuma günü gazetecilere bilgi veren ABD'li yetkililerin bakanın ziyaretinde dini özgürlükler meselesine odaklandığını söylemesi üzerine Çavuşoğlu'nun 'son derece uygunsuz' tepkisini vererek Türkiye'nin bu konudaki sicilini savunduğunu hatırlatan Bloomberg, Erdoğan'ın Trump'la yakın ilişkilerinin bulunduğunu, buna rağmen gecikmeli olsa da Biden'ı tebrik ettiğini kaydetti.
https://tr.sputniknews.com/abd/202011151043227691-bloomberg-pompeo-cavusogluna-benimle-gorusmek-istiyorsan-istanbula-gel-dedi/
(...)
ENSTANTANE X:
Çin Biden ve Harris'i Seçim Zaferi Nedeniyle Tebrik Etti

ABD’de yapılan başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre kazanan Joe Biden’ı tebrik eden ülkeler arasına Çin de katıldı. Çin hükümetinden Biden’ın seçimi zaferiyle ilgili bir açıklama gelmemiş olması dikkat çekiyordu.
Günlük basın brifinginde konuya ilişkin olarak açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Demokrat Partili Joe Biden ve başkan yardımcısı Kamala Harris’i tebrik etti.
Wenbin, açıklamasında, Çin’in Amerika halkının tercihlerine saygı gösterdiğini belirtirken, “Biden ve Harris’i tebrik ediyoruz. Aynı zamanda bu seçim sonucunun Amerikan yasalarına ve prosedürlerine göre belirleneceğini de anlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Böylece Çin, Biden’ın seçimi kazandığının belli olmasının ardından neredeyse bir hafta sonra bir kutlama mesajı yayınlamış oldu. Biden’ın seçim zaferini ilk tebrik edenler arasında Yunanistan ve Mısır liderleri yer almıştı. 2016 Başkanlık seçimlerinde Çin lideri Xi Jinping, seçim gecesinin ardından Donald Trump’a tebrik mesajını iletmişti.
https://www.amerikaninsesi.com/a/cin-biden-ve-harris-i-secim-zaferi-nedeniyl-etebrik-etti/5659422.html
(...)
ENSTANTANE X:
Biden’a İstihbarat Brifingi Tartışması Büyüyor

Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın istihbarat brifingine erişiminin sağlanmaması konusunda Başkan Donald Trump ve Cumhuriyetçiler arasında görüş ayrılığı yaşanıyor. Bazı Cumhuriyetçi senatörler seçimlerin galibi olarak henüz Joe Biden’ı tanımaya hazır olmamalarına rağmen, Biden’ın istihbarat brifingi alma hakkının olduğunu belirtiyor.
Başkan Trump herhangi bir kanıt sunmadan seçimlerde yaygın şekilde usulsüzlük yapıldığını iddia ederken, Cumhuriyetçi yetkililer ve Kongre üyelerinin çoğu kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda, Trump’ın seçim kampanyasının bazı eyaletlerde dava açarak seçim sonuçlarına itiraz etmesine destek vermişti.
Eyalet yetkilileri ise seçimlerde yaygın bir usulsüzlüğün olmadığına dikkat çekiyor.
Clinton Bush’un istihbarat brifinglerini almasını sağlamıştı
2000 seçimlerinde Florida krizi yaşandığında dönemin Demokrat başkanı Bill Clinton, yeni göreve başlayacak olan Cumhuriyetçi başkan George W. Bush’un gizli ve hassas bilgilerin paylaşıldığı istihbarat brifinglerini almasını sağlamıştı.
Ulusal güvenlik ve istihbarat uzmanları ise Başkan Trump’ın fikrini değiştirmesini umuyor ve göreve yeni gelecek olan başkanın ilk günden itibaren ulusal güvenliğe ilişkin konuların çözümüne hazır olması gerektiğine dikkat çekiyor.
“Düşmanlarımız geçiş sürecini beklemez”
(...)
ENSTANTANE X:
Pentagon’da 24 Saatte Dört Görev Değişikliği

ABD Başkanı Donald Trump’ın Savunma Bakanı Mark Esper’ı görevden almasından bir gün sonra bakanlıkta kritik görevlere Trump’a yakın isimler getirildi. Bu isimler arasında İslam konusunda tepki çeken açıklamalarıyla sebebiyle daha önce Senato onayını alamayan Fox News yorumcusu emekli general Anthony Tata da var.
Savunma Bakanlığı’nın sivil yönetiminde yapılan ani değişikliklerin ardından, sivil ve askeri personel bundan sonra neler olabileceğini bekliyor. Bakanlıkta Trump’a yeterince sadık olmadığı düşünülen kişilerin görevden alınmasına yönelik daha kapsamlı bir çaba olduğuna ilişkin endişeler arttı.
https://www.amerikaninsesi.com/a/pentagonda-24-saatte-dort-gorev-degisikligi/5657220.html
(...)
ENSTANTANE X:
‘‘İran İlk Gelişmiş Santrifüj Zincirini Yeraltına Taşıdı’’

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’ne (IAEA) göre İran ilk gelişmiş santrifüj zincirini, yer altındaki Natanz uranyum zenginleştirme tesisine taşıdı. Uluslararası nükleer anlaşma kapsamında bu sistemin sadece İran’ın birinci nesil IR-1 makineleriyle kullanılmasına izin veriliyor. Bu durum İran’ın uluslararası nükleer anlaşmayı ihlal eden hamlelerinden biri olarak değerlendiriliyor.
https://www.amerikaninsesi.com/a/iran-ilk-gelismis-santrifuj-zincirini-yeraltina-tasidi/5657084.html
(...)
ENSTANTANE X:
Trump’tan İran’a Yönelik Ulusal Acil Durumu Uzatma Kararı

Trump yönetimi İran’a yönelik 1979 yılında ilan edilen ulusal acil durum ilanını uzatma kararı aldı. ABD Başkanı Trump konuyla ilgili olarak Kongre’yi bilgilendirdi.
Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, 14 Kasım 1979’da ABD Başkanı’nın İran’a ilişkin Uluslararası Acil Durum Ekonomik Yetkiler Yasası kapsamında başkanlık kararıyla ulusal acil durum ilan ettiği hatırlatıldı.
https://www.amerikaninsesi.com/a/trumptan-irana-yonelik-ulusal-acil-durumu-uzatma-karari/5658343.html
(...)
ENSTANTANE X:
“Biden İki Başlıklı Türkiye Politikası İzleyecek”

Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü Soner Çağaptay, Joe Biden’ın Türkiye konusunda Başkan Donald Trump’tan çok da farklı olmadığı görüşünde.
Ancak Soner Çağaptay, bu durumun Biden yönetiminin Türkiye politikalarında Trump yönetiminin devamı gibi algılanmaması gerektiğine dikkat çekti.
Çağaptay, “Demokrasi, insan hakları, basın-toplantı özgürlükleri gibi konularda bence Biden’ın çok ciddi girişimleri olacak. ‘İki başlıklı’ bir Türkiye politikası izleyecek diyebiliriz Beyaz Saray, Biden döneminde. Stratejik açıdan devamlılık arz eden, Türkiye ile ilişkileri tekrar onarmak, onarmaktan ziyade tekrar sağlam bir zemine oturtmak isteyen bir Biden olacak Beyaz Saray’da. Demokrasi açısından ise sivil topluma, Türkiye'nin farklı siyasi perspektiften bakan gruplarına bir şekilde ulaşmaya çalışan, tabii bunun hepsini demokratik bir çerçevede yapan ve demokrasinin altını çizen bir Beyaz Saray yönetimi olacak Washington’da’’ diye konuştu.
https://www.amerikaninsesi.com/a/bideb-cift-baslikli-bir-turkiye-politikasi-izleyecek/5658185.html
(...)
ENSTANTANE X:
Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nun eski başkanı Cumhuriyetçi Kongre üyesi Mike Rogers, “Düşmanlarımız geçiş sürecinin tamamlanmasını beklemez.
Joe Biden bugünden itibaren Başkan’ın günlük brifinglerini almalıdır. ABD’nin karşı karşıya olduğu tehditler konusunda bilgi sahibi olmalı ve buna göre planlama yapmalıdır. Bu siyaset meselesi değil, ulusal güvenlik meselesidir” şeklinde konuştu.
https://www.amerikaninsesi.com/a/bidena-istihbarat-brifingi-verilmemesi-tartismasi-buyuyor/5658733.html
(...)
ENSTANTANE X:
"Macron ile Türkiye'nin Saldırgan Tavrını Görüştük"

Arzu Çakır / 17 Kasım 2020
PARİS — ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Elysee Sarayı'nda "Türkiye'nin çok agresif eylemleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tavrını değiştirmeye ikna etme gerekliliği hakkında" konuştuklarını açıkladı.
Paris'in ardından İstanbul'a geçen Pompeo'nun, İstanbul'da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşmesi, siyasi yetkililerle temasta bulunmaması da Ankara'nın tepkisini çekti.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 13-23 Kasım tarihlerinde 7 ülkeyi kapsayan Avrupa ve Ortadoğu turuna Paris'ten başladı. Eşiyle birlikte hafta sonu Paris'e giden Pompeo'nun "veda gezisi", Elysee Sarayı tarafından "nezaket ziyareti", medya tarafından da "yeni bir politik projeye hazırlık turu" olarak yorumlandı.
Pazartesi günü diplomatik temaslarına başlayan Mike Pompeo, Elysee Sarayı'nda önce Dışişleri Bakanı Jean Yves le Drian ile görüştü. Ardından görüşmeye kısa bir süreliğine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da katıldı.
Joe Biden'ı 10 Kasım'da telefonla arayarak bizzat kutlayan ilk liderlerden Macron, "İkinci Trump dönemine yumuşak geçiş olacak" açıklamasını yapan Pompeo ile özellikle kameralardan uzakta görüşmeyi tercih etti.
Gözlerden ırak gerçekleşen bu hassas ziyaretin basın mensupları tarafından takip edilmesine ya da kameralar tarafından görüntülenmesine izin verilmedi.
Fransız diplomasisi Pompeo'nun "nezaket ziyaretine" ilişkin bir süredir diplomatik temaslarda bulunduğu Biden ve ekibini de bilgilendirdi. Le Drian, görüşmenin Pompeo tarafından istendiğini belirterek, "20 Ocak'a kadar görevde olacak Trump yönetimi ve ABD kurumlarının temsilcilerinin kabul edilmesi normaldi" dedi.
"Türkiye'nin saldırgan tavrı"
Görüşmenin ardından Fransız Le Figaro gazetesine söyleşi veren Pompeo, Macron ve Le Drian ile, "İran Nükleer anlaşması, Çin, NATO, Ortadoğu barışı, Türkiye ve Dağlık Karabağ konularını ele aldıklarını" açıkladı.
Pompeo, Le Figaro'nun "Yunanistan ve Fransa gibi NATO ülkeleri ile açık bir çatışma içinde olan Türkiye'nin hala NATO'da yeri var mı?" sorusuna, "Cumhurbaşkanı Macron ve ben Türkiye'nin son dönemdeki eylemlerini tartışmak için çok zaman harcadık ve Azerbaycan'a verdiği destek ya da bölgeye Suriye güçleri yerleştirdiği gerçeğinden hareketle çok agresif oldukları konusunda görüş birliğine vardık. Libya'da üçüncü ülkelerin güçlerini ülkeye sokması ya da Doğu Akdeniz'deki eyleminden bahsettik. Bu listeye devam edebilirim. ABD'nin tutumu, bu çatışmaların uluslararası boyuta taşınmasının tüm ülkelere zarar verdiği yönündedir" yanıtını verdi.
"Türk askeri kapasitesinin artan kullanımı bizi endişelendiriyor"
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, değerlendirmelerini şu sözlerle sürdürdü: "İster Rusya ister Türkiye, tüm ülkeleri Libya'ya müdahaleye son vermeye çağırdık. Azerbaycan'da da aynı şey geçerli. Dağlık Karabağ konusunda Fransa ve Rusya ile birlikte Minsk Grubu'nun eş başkanlarıyız. İşlerin çözülmesi gereken çerçeve bu ve Türk askeri kapasitesinin gittikçe artan şekilde kullanımı bizi endişelendiriyor. Endişemizi kamuya açık ve özel görüşmelerde açıkça dile getirdik. Avrupa ve ABD, 'Erdoğan'ı, bu tür eylemleriyle halkının çıkarına iyi hizmet etmediğine' ikna etmek için birlikte çalışmalıdır."
ABD askerlerinin Irak ve Afganistan'dan çekilmesi
Paris ve Washington arasında derin görüş ayrılıkları yaratan konu başlıklarından biri de Trump yönetiminin son günlerinde Afganistan ve Irak’tan bir miktar askeri daha çekme hazırlığı.
Pompeo’nun temaslarında bu konu da gündemdeydi. Paris ve diğer Avrupa başkentleri, Başkan Trump'ın görev süresi dolmadan geri çekmesinin terörle mücadele ve küresel güvenlik açısından büyük tehlike içerdiği görüşünde.
İran'a baskı politikası
İran'a "yüksek baskı" politikasını savunan ve İran’la 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilen ABD, Avrupa ülkelerinden de İran'a karşı "sert tutum" almasını ve nükleer anlaşmadan vazgeçmesini istiyor.
Ancak anlaşmada imzası olan E3 ülkeleri Almanya, Fransa ve İngiltere, İran rejiminin, Trump yönetiminin baskılarına rağmen, Biden yönetimi göreve gelene kadar, anlaşmaya ters söz ve davranışlardan kaçınmasını istiyor.
Le Figaro'ya verdiği söyleşide E3 ülkeleri ile ABD'nin nükleer anlaşma konusunda aynı düşündüklerini dile getiren Pompeo, "Farklı bir yöntem savunsak da aynı kaygıları paylaşıyoruz. Ama net bir şey var ki, o da anlaşmanın imzalandığı 2015'deki durumla 2020'deki koşulların aynı olmadığı. Bu anlaşma yeniden, farklı biçimde yapılmalı. Macron da, durumun bugün aynı olmadığını kabul etti" dedi.
Ortadoğu barışı
Ortadoğu'da barış konusunun da ele alındığı görüşmede Pompeo, “İran'ın bölgede istikrrarı bozan temel ülke olduğu, Irak'ta Şii milislerin, Lübnan'da Hizbullah'ın yarattığı terörün kaynağının da İran olduğunu” söyledi.
ABD'nin Ortadoğu barışı konusunda attığı son adımdan gurur duyduğunu belirten Pompeo, "Önümüzdeki haftalarda, İran'ın Orta Doğu'ya eziyet etme kapasitesini azaltmak için daha yapılacak işler var. Bir gün İran halkının nihayet hak ettiklerini yani, bir teokrasi görünümünün ardında gizlenen kleptokrasiden (hırsızlık hastalığı) ziyade İran'ın çıkarları için hareket eden liderlere kavuşmasını diliyoruz. Tüm Ortadoğu'nun İsrail'in var olma hakkını tanıdığını görmek de harika olurdu" dedi.
İstanbul'da siyasi temas yok
Mike Pompeo, Fransa'nın ardından özel uçağıyla İstanbul Havalimanı'na indi.
Türk yetkililerle görüşmeyen Pompeo, burada yalnızca Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya gelecek.
Pompeo daha sonra Gürcistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'da temaslarda bulunacak.
https://www.amerikaninsesi.com/a/pompeo-macronla-turkiyenin-saldirgan-tavrini-gorustuk/5665019.html
(...)
ENSTANTANE X:
Naziler Tarafından Keşfedilen ve Hala Hayatımızda Olan 8 Keşif

II. Dünya Savaşı, içinde bulunan her ülke ve tüm dünya için çok fazla kayba sebep oldu. Bununla beraber savaşın taraflarından biri olan Naziler, 21. yüzyılda bile kullanılmaya devam edilen birçok buluşa imza attılar. İşte karşınızda Adolf Hitler yönetimindeki Naziler tarafından keşfedilen ve hâlâ kullandığımız 8 keşif.
Naziler tarafından yapılan keşifler:
Fanta
Kaset
Jagermeister
Benzin bidonu
Pervitin Amfetamin Hapı
Gece görüşü
"Özelleştirme" tabiri
Sahte para
https://www.webtekno.com/nazilerin-gerceklestirdigi-kesifer-h101925.html
(...)
ENSTANTANE X:
ABD'nin başkentinde yüz binlerce taraftarından Trump'a destek gösterisi

ABD’de yapılan 3 Kasım başkanlık seçimleriyle ilgili tartışmalar sürerken seçimlere hile karıştırıldığını düşünen Başkan Donald Trump’ın taraftarları bugün başkentte gövde gösterisi yaptı.
https://www.aa.com.tr/tr/abd-baskanlik-secimleri-2020/abdnin-baskentinde-yuz-binlerce-taraftarindan-trumpa-destek-gosterisi/2044039
(...)
ENSTANTANE X:
ABD'nin Savunma Bakan Vekili Miller: Tüm savaşlar bitmeli

ABD'nin yeni Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, bakanlık çalışanlarına gönderdiği yazıda "Tüm savaşlar bitmeli." ifadesini kullandı.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abdnin-savunma-bakan-vekili-miller-tum-savaslar-bitmeli/2043948
(...)
ENSTANTANE X:
'Siber istihbarat' dijital sistemlerin güvenliğinde kilit rol oynuyor

IntelProbe Genel Müdür Yardımcısı Çeçen, "Dünya üzerinde siber dünyadaki ekipmanları, donanımları, altyapıları hedef alan atak grupları var. Bu ataklara karşı 'siber istihbarat' çalışmaları yürütülmesi tehditlerin önlenmesinde önem taşıyor." dedi.
Günümüzde bu teknolojilerden uzak durmanın mümkün olmadığını vurgulayan Çeçen, "Bütün dünyanın internet üzerinden birbirine bağlı olduğunu düşünürsek artık sıcak savaşlar yapılmıyor. Bu tür ortamlarda 'siber savaşlar' yapılıyor. Bu siber savaşlara karşı tedbir almak gerekiyor. Her şeyin başında veri geliyor. Günümüzde sistemin sayısallaşma yüzdeleri arttıkça biriken veri artıyor. Artan veri, veri merkezlerinde lokal ya da merkezi olarak saklanıyor. Dijital olması, verinin çabuk işlenmesini, içerisinden bilgi çıkarılmasını sağlıyor. Bu veri, bir yerde toplanıyor ve artıyorsa aynı ölçüde güvenliğinin de sağlanması gerekiyor. Güvenlik sağlanmadığı takdirde tehlike ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı.
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/siber-istihbarat-dijital-sistemlerin-guvenliginde-kilit-rol-oynuyor/2044313
(...)
ENSTANTANE X:
Trump'ı koruyan 130 gizli servis personeli koronavirüse yakalandı

https://gazetemanifesto.com/2020/erdogandan-kule-donen-vanikoy-camine-iliskin-aciklama-399465/
(...)
ENSTANTANE X:
Washington'da Trump karşıtları ve destekçileri arasında arbede

Kesin olmayan sonuçlara göre Demokratlar adayı Joe Biden 75 milyonun üzerinde oy alarak "ABD tarihinin en çok oy alan başkan adayı" unvanını kazanmıştı. Donald Trump ise 71 milyon civarında kalmıştı.
https://gazetemanifesto.com/2020/washingtonda-trump-karsitlari-ve-destekcileri-arasinda-arbede-399288/
(...)
ENSTANTANE X:
Havalimanı otoparkında korkutan yangın!

İspanya'nın Mayorka adasındaki Palma Havalimanı otoparkında yangın çıktı büyük panik yaşandı.
https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/havalimani-otoparkinda-korkutan-yangin.html
(...)
ENSTANTANE X:
Yerleşim alanına uçak düştü... Pilot kaza yerinde öldü!

ABD'nin Teksas eyaletinde bir uçak havalimanı yakınlarında yerleşim alanına düştü. Alev topuna dönen uçağın pilotu yanarak can verdi.
https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/yerlesim-alanina-ucak-dustu-pilot-kaza-yerinde-oldu.html
(...)
ENSTANTANE X:
Rusya'da acil iniş yapan uçak pisti kaçırdı

Jetin kanadında ve gövdesinde geniş hasar meydana geldi
https://www.indyturk.com/node/272536/yaşam/rusyada-acil-iniş-yapan-uçak-pisti-kaçırdı
(...)
ENSTANTANE X:
Kargo uçağının motoru koptu!

Kargo taşımacılığı yapan Antonov 124 tipi uçak motor arızası nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kaldı. İniş sırasında pistten çıkan uçağın motoru koptu.
Rusya Federal Hava Ulaşım Dairesi tarafından yapılan açıklamada, RA-82042 kuyruk tescilli uçağın iniş sırasında pistten çıktığı ve motorlarından biri koptu.
https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/kargo-ucaginin-motoru-koptu.html
(...)
Yorum şu:
Kor'düğüm!?
Gordion Düğümü!
İsrail / İran makas'ı.
Acem Harp tik'tak.
Nüans?!
3 Kasım sandığı'nın A yüzü:
İran, Biden üzerinden nefes'leneceğini düşünüyor ise İsrail ne kadar güven'de!?
3 Kasım sandığı'nın B yüzü:
Trump ise Kudüs'ü başkent olarak ilan etti, yüzyılın projesi kapsamında Acem Harp tik'tak!
Hasılı:
Meteo: 28 Şubat.
İsrail "Güven"de değil!
Başka?!
Çin, Biden üzerinden "relax"!
Trump ise Çin'i tehdit olarak kod'lamış, "ulusal sermaye" kapsamında tavır almış!
Ezcümle:
Kayan eksen çerçevesi'nde, Brexit / AB makas'ı.
Kıyamet'e sürüklenen gündem kapsamında, yek şık'kın altı çiziliyor.
1 Temmuz'da açılan perde 31 Aralık'ta iniyor.
15 Aralık takvim'i iş'liyor.
Ex'cümle:
Her daim gördüklerinin yarısına...
https://tr.euronews.com/2020/11/12/abd-nin-ege-denizi-hava-sahas-raporu-yunanistan-da-tepkiyle-kars-land
Acem Harp tik'tak.
Vs vs.
Nokta.

18 Kasım 2020
Hayrullah Mahmud
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages