Muhallebi yerken?!

430 views
Skip to first unread message

Hayrullah Mahmud ÖzgürTÜRK

unread,
Sep 9, 2020, 5:20:45 AM9/9/20
to oybi...@googlegroups.com
Muhallebi yerken?!

DURUM ANALİZ
ENSTANTANE X:
ABD, Güney Kıbrıs'a uyguladığı 33 yıllık ambargoyu sonlandırdı!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis'i arayarak 33 yıllık ambargonun kaldırıldı. Türkiye'den "Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır" yanıtı verildi.
https://abcgazetesi.com/guney-kibrisa-uyguladigi-33-yillik-ambargoyu-sonlandirdi-357351
(...)
ENSTANTANE X:
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı: BAE ve İsrail, ABD ile birlikte İran'a karşı birleşik cephe kuracak

İsrail heyetiyle BAE'ye giden ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ??O'Brien, "Her iki ulus (BAE-İsrail) da ülkelerinin büyükelçilerini atama döneminde" dedi.
O'Brien gibi İran konusuna da değinen Kushner, "Bölgede en büyük tehlike olarak İran'ı görüyoruz." dedi.
Kushner, F-35 savaş uçaklarının İsrail dışında bölgedeki diğer ülkelere satışıyla ilgili soruya karşılık ise şunları kaydetti:
"BAE'nin ABD'li ile yaklaşık 30 yıla dayanan savunma alanında bir ilişkisi mevcuttur. ABD'nin BAE ile askeri ilişkileri çok özeldir. Aynen ABD'nin İsrail ile ilişkileri gibi. İleriki süreçte askeri ilişkiler konusunda daha fazla görüşmeler olacaktır."
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abd-ulusal-guvenlik-danismani-bae-ve-israil-abd-ile-birlikte-irana-karsi-birlesik-cephe-kuracak/1958777
(...)
ENSTANTANE X:
İsrail uçağı ilk kez Suudi Arabistan hava sahasını kullandı

İsrail ile BAE arasında varılan ilişkileri normalleştirme anlaşmasının ardından İsrail ulusal hava yolu şirketi El Al'a ait uçak, Tel Aviv'den Abu Dabi'ye yapılan ilk uçuşta, Suudi Arabistan hava sahasını kullandı
https://www.bloomberght.com/israil-ucagi-ilk-kez-suudi-arabistan-hava-sahasini-kullandi-2263307
(...)
ENSTANTANE X:
ABD'de seçim anketleri açıklanmaya başladı, sonuçlar şaşırttı!

Biden ve Trump'ın, partilerinin kurultaylarında resmi olarak başkan adayı olmalarının ardından, seçim atmosferinde gözler anketlere çevrildi. ABD'de yayın yapan ve güvenilir kabul edilen siyasi analiz sitesi "Real Clear Politics"in derlediği güncel anketlere göre, ülke genelinde Demokrat aday Biden, yarışı Trump'ın ortalama yüzde 6,9 önünde götürüyor. Biden'ın 28 Temmuz'da ulusal çapta yüzde 9 önde olduğu göz önüne alındığında Trump'ın yavaş da olsa yarışta Biden ile arayı kapattığı görülüyor. Trump, anketlerdeki asıl atılımı, seçimlerin kaderini belirleyecek "swing (salıncak)" eyaletlerde yaptı.
https://abcgazetesi.com/abdde-secim-anketleri-aciklanmaya-basladi-sonuclar-sasirtti-357188
(...)
ENSTANTANE X:
Çin, Tayvan'ı ziyaret eden Çekya Senato Başkanı'nı 'ağır bedel ödetmekle' tehdit etti

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Avrupa turu kapsamında gittiği Almanya'da konuyla ilgili açıklamasında, Vystrcil'in Tayvan ziyareti karşısında "Çin hükümetinin ve halkının, başkalarının işlerine karışmamaya dayalı bir yaklaşım sergilemeyeceğini ya da bu durum karşısında kayıtsız kalmayacağını" söyledi.
Ziyareti 'açık bir provokasyon' olarak niteleyen Vang, "Hükümetimiz ve halkımız 'bırak ne yaparsa yapsın' tavrı benimsemeyecek. Duyarsız kalmayacağız. Vystrcil, siyasi fırsatçılığının ve basiretsiz davranışının bedelini ağır ödeyecek." ifadelerini kullandı.
https://tr.euronews.com/2020/08/31/cin-tayvan-ziyaret-eden-cekya-senato-baskan-n-ag-r-bedel-odetmekle-tehdit-etti?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+euronews%2Ftr%2Fhome+%28euronews+-+home+-+tr%29
(...)
ENSTANTANE X:
ABD'den F-35 hamlesi: Hükümet çok kızacak!

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner, Türkiye'ye parasının ödenmesine rağmen verilmeyen F-35 uçaklarının BAE'ye satılabileceğini açıkladı.
https://abcgazetesi.com/abdden-f-35-hamlesi-hukumet-cok-kizacak-357170
(...)
ENSTANTANE X:
Rusya'nın davetlisi YPG/PKK ve sözde muhalifler 'federasyon' üzerinde uzlaştı
Terör örgütü YPG/PKK ile Rusya’ya yakınlığıyla bilinen Suriyeli siyasi bir grup, Moskova’da düzenledikleri toplantıda Suriye için federal yönetim öngören bir anlaşma yaptı.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/rusyanin-davetlisi-ypg-pkk-ve-sozde-muhalifler-federasyon-uzerinde-uzlasti/1958782
(...)
ENSTANTANE X:
Beyaz Saray: Belarus'ta hükümet artık halkın demokrasi çağrısını görmezden gelemez

ABD'nin her zaman "özgürlük ve demokrasinin" tarafında olduğunu vurgulayan Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, Belarus'taki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/beyaz-saray-belarusta-hukumet-artik-halkin-demokrasi-cagrisini-gormezden-gelemez/1959032
(...)
ENSTANTANE X:
Dünya Bankası'ndan 500 milyon dolar krediye onay

Dünya Bankası, Türkiye Acil Durum Şirket Desteği Projesi için sağlanacak 500 milyon dolar krediyi onayladı.
Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu Türkiye Acil Durum Şirket Desteği Projesi için sağlanacak 500 milyon dolar tutarında bir krediyi onayladı. Proje COVID-19 pandemisinden ekonomik olarak etkilenen -veya pandemi koşullarına uyum sağlamaya çalışan- küçük ve orta büyüklükteki özel sektör işletmeleri (KOBİ) için finansmana erişim imkanı sağlamayı amaçlamaktadır.
https://www.dunya.com/ekonomi/dunya-bankasindan-500-milyon-dolar-krediye-onay-haberi-479847
(...)
ENSTANTANE X:
"Trump'ın Erdoğan'a 'aptallık etme' mektubu Kılıçdaroğlu'nu çok kızdırdı"
CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Trump’ın Edoğan'a hakaret ettiği mektuba Kılıçdaroğlu'nun tepkisini, "Gece yarısı aradı. Mektubun doğruluğunu teyit etti. Onu hiç böyle kızgın görmedim.” sözleriyle ifade etti.
“Trump’ın o mektubu Türkiye saati ile gece yarısı ortaya çıktığında, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu beni 00.52’de aradı ve mektubun doğruluğunu teyit ettikten sonra bu üsluba çok sinirlendi. Kızgınlığının, öfkesinin şahidi benim. Ertesi gün ve sonrasında da Trump’a karşı sert bir cevap verilmesi gerektiğini ve bu konuda CHP olarak kendisini destekleyeceğimizi ifade etmiştir.”
https://gazetemanifesto.com/2020/haldun-boysan-yasamini-yitirdi-381375/
(...)
ENSTANTANE X:
Muhalif olduğu için dayak yedi: Putin karşıtı gazeteci darp edildi!
Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşıt olan aktivist ve gazeteci Yegor Şukov, saldırıya uğradı. Moskova'daki saldırıda Şukov'un ağır yaralandığı bildirildi.
https://abcgazetesi.com/muhalif-oldugu-icin-dayak-yedi-putin-karsiti-gazeteci-darp-edildi-357120
(...)
ENSTANTANE X:
Cumhurbaşkanlığı Papa Francis'e teşekkür etti

İletişim Başkanı Altun, Twitter'daki hesabından, Papa Francis'in Doğu Akdeniz'e dair açıklamasına ilişkin İngilizce olarak değerlendirmede bulundu. Altun, "Papa Francis'in Doğu Akdeniz hakkındaki açıklamalarını memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye olarak, Yunanistan başta olmak üzere ilgili ülkelere, Ege adalarını silahlandırmak ve Mavi Vatanımız üzerinde hak iddia etmek yerine uluslararası hukuka riayet etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Akdeniz bir barış ve istikrar denizi olmalıdır" dedi.
Papa Francis kendisine ait resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Doğu Akdeniz bölgesindeki gerilimleri endişeyle takip ediyorum ve o bölge halklarının barışını tehdit eden çatışmaları çözmek için yapıcı diyalog ve uluslararası hukuka saygı çağrısında bulunuyorum." ifadelerini kullandı.
https://abcgazetesi.com/cumhurbaskanligi-papa-francise-tesekkur-etti-357158
(...)
ENSTANTANE X:
AKP'de iktidar olmak anketlere göre hayal oldu: Millet İttifakı geliyor!
Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, ağustos ayına ilişkin seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde 43'te kaldı.
Ankete katılanlara, “Bu pazar günü seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” diye soruldu. Ankette, kararsızların oyları dağıtıldığında AKP'nin oyu yüzde 36.9, MHP'nin oy oranı ise yüzde 7.1 çıktı. Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde 43'te kaldı.
Anket sonuçlarına göre; HDP yüzde 10.6, DEVA Partisi yüzde 2.7, Gelecek Partisi yüzde 2.6, Saadet Partisi ise yüzde 0.4 oy oranına sahip. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden aday olması durumunda oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 37.2 iken olumsuz yanıt verenlerin oranı ise 42.2'yi buluyor. Ankete göre bu kararını diğer adaylara göre belirleyeceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 19.9.
Ankette Muharrem İnce parti kursa oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 1.9 gibi düşük bir oranda kaldı. İnce’ye oy vereceğini söyleyenlerin CHP seçmeni içindeki oranı ise yüzde 2.2 çıktı.
https://abcgazetesi.com/akpde-iktidar-olmak-anketlere-gore-hayal-oldu-millet-ittifaki-geliyor-357095
(...)
ENSTANTANE X:
Doğu Akdeniz: New York Times'a göre Yunanistan ve Türkiye, 'Almanya'yı dinleyerek bir adım geriye atmalı'

Amerikan The New York Times gazetesi Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilime ilişkin yayımladığı başyazıda "Almanya'yı dinleme ve bir adım geriye atma vakti" diyerek Akdeniz'deki gerilimin dindirilmesi gerektiği yorumunu yaptı.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53969765
(...)
ENSTANTANE X:
Erdoğan'ın bir kasa balığı 1.7 milyon TL'ye sattığı iş insanı: Ne aldığımın farkında değilim

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Su Ürünleri Av Sezonu açılışında 1.7 milyon TL’ye bir kasa balık satın alan iş insanı Cemil Kazancı, “Öyle mi oldu. Ben ne aldığımın farkında değilim” dedi.
https://www.birgun.net/haber/erdogan-in-bir-kasa-baligi-1-7-milyon-tl-ye-sattigi-is-insani-ne-aldigimin-farkinda-degilim-313963
(...)
ENSTANTANE X:
Kızılay etleriyle gündem olan AKP’li vekilden ‘suskunluğum asaletimdendir’ sözlerine açıklama

Kızılay’ın yoksullar için hazırladığı etlerin otelinde görüntülendiği AKP’li vekil Cemal Taşar, yaptığı yeni açıklamada neden “Suskunluğum asaletimdendir” dediğini anlattı.
Kızılay’a bağışlanan etlerin kendisi ve kardeşinin ortak olduğu otelin mutfağında kullanıldığı iddialarıyla gündeme gelen AKP Milletvekili Cemal Taşar, ‘Suskunluğum asaletimdendir’ sözlerine dair açıklama yaptı. Taşar, iddiayı muhatap almanın asaletini bozacağını düşündüğü için öyle bir açıklama yaptığını söyledi.
https://www.birgun.net/haber/kizilay-etleriyle-gundem-olan-akp-li-vekilden-suskunlugum-asaletimdendir-sozlerine-aciklama-313899
(Asalet timsali!)
(...)
ENSTANTANE X:
Ünlü dolandırıcı savcının odasından çıkarken yakalandı!

Orhan Kemal'in 1960'lı yıllarda kaleme aldığı ve Kudret Yanardağ karakteri üzerinden yapılan dolandırıcılıkları aktardığı roman gerçek oldu. Kendini hâkim, savcı, MİT mensubu ya da iş adamı olarak tanıtan, milyonlarca liralık dolandırıcılık olayına karışan Doğan Çelik, polisin teknik takibi sonucunda İzmir Adliyesi'nde bir savcının odasından çıkarken yakayı ele verdi.
https://www.cnnturk.com/turkiye/unlu-dolandirici-savcinin-odasindan
(...)
ENSTANTANE X:
Hüsamettin Cindoruk: Kriz fırsata çevrilmeli!

Eski TBMM Başkanı Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan krize dair bir açıklama yaptı. Cindoruk “Atina’nın kışkırtma ve tahrikleri ile tırmanma eğilimi gösteren bu krizin fırsata çevrilmesi gerektiği kanaatindeyiz" diye konuştu.
menliği Yunanistan’a verilmiş olan adalardaki silahlanmaya derhal son verilmediği takdirde bu adaların Yunan egemenliğinde kalmasını tanımayacağını, dolayısıyla kendisine verilmesi gerektiğini ortaya koyan bir yeni politikaya yönelmelidir. Bu konuda BM dahil büyün uluslararası platformlarda girişimler yapılmalı ve gerekirse bir süre verilmelidir2-Egemenliği anlaşmalarla Yunanistan’a verilmemiş olan ve dolayısıyla Türkiye’ye ait olması gereken bütün adalar ve kayalar konusunda Atina’nın müzakereden kaçınması halinde kendisinin bu adalar ve kayalıklara el koyacağını açıklamalıdır.3-Atina, Ege’deki bütün sorunları (Karasuları, hava sahası, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölgeler, FIR hattı, egemenliği Yunanistan’a verilmemiş olan adalar ve kayalıklar vs) Türkiye ile doğrudan müzakere etmemekte ısrar edecekse, Türkiye’nin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla harekete geçeceği ilan edilmelidir."KKTC'NİN ADI "KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ" OLARAK DEĞİŞMELİDİR!"4-Bölgenin asla batmayacak uçak gemisi konumundaki Kıbrıs meselesinde ise Türkiye ile KKTC hemen ortak bir açıklama yaparak federasyon amaçlı görüşmelere son verildiği ve bundan sonraki çözüm parametresinin sadece iki bağımsız/egemen devlet olduğu ilan edilerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin adı Kıbrıs Türk Cumhuriyeti şeklinde değiştirilmelidir. Mevcut yönetimin KKTC’ye su götürmüş olması oldukça yerinde olup, elektrik götürülmesi ve bölgede inşa edilmesi muhtemel doğalgaz boru hatlarının mutlaka Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerinden geçirilmesine özen gösterilmelidir.Milli Merkez olarak bu sonuçların alınabilmesi için şu anda izlenen dış politikada önemli değişiklikler yapılmasının fevkalade faydalı olacağı ve sonuç alamaya katkı sağlayacağı kanaatindeyiz diye devam eden Cindoruk bu maddelerin uygulanması için gereken adımları ise şöyle sıraladı.
1-Gerek bölgemizde gerekse dünyada neredeyse herkesle kavgalı görünen dış politikamızın derhal gözden geçirilmesi ve milli menfaatler temelinde yeniden düzenlenmesi gereklidir. Kamuoyumuzun büyük bir kısmının talepleri de bu yöndedir.
2-Yakın zamanlara kadar çok olumlu ilişkiler içerisinde bulunduğumuz Mısır ile ilişkilerimizin yeniden ve ulusal çıkar esaslı olarak düzenlenmesi ve Mısır’ın Yunanistan’a destek veren mevcut politikadan uzaklaşarak eskiden olduğu gibi bize yakın bir çizgiye çekilmesi ve bu ülkeyle istikrarlı bir Libya hükümeti oluşturulması konusunda kapsamlı işbirliği yapılması yerinde olacaktır. Mısır ve Rusya ile birlikte Libya için Kahire Platformu kurmak ve Libya’nın istikrara kavuşmasına katkıda bulunmak mümkündür ki, böyle bir girişim Libya ile yaptığımız deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasını kalıcı kılacağı gibi aynı zamanda Libya’nın yeniden yapılandırılmasında Türkiye’ye büyük imkanlar sağlayacaktır.
3-Onuncu yılına girmiş olan Suriye savaşında ‘Esat’ı devirmek’ amacına yönelik politikalar baştan beri yanlıştı. Bu siyasette bugün hala ısrarcı olmak ulusal çıkarlarımıza büyük zararlar vermektedir. Unutmayalım ki, Suriye’deki savaştan bu ülkeden sonra en büyük zararı gören ülke Türkiye’dir. Ayrıca bu yanlış politikada ısrar Ordumuzun başarılı askeri operasyonlarının siyasi sonuca dönüştürülmesine engel olmakta ve bir PKK/PYD devleti kurulmasının önünü açmaktadır. Bir an evvel ilişkilerimizi normalleştirerek Şam hükümeti ile Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların geri gönderilmesine ilişkin ve Adana Mutabakatı’nın yeniden yürürlükte olduğuna dair iki uzlaşma metni imzalamalıyız.
4-Türkiye ile Yunanistan arasındaki ihtilafta her zaman dikkatli davranan ve çoğu zaman bize yakın duran İsrail’in bu krizde Yunanistan’a destek açıklaması endişe edici bir durumdur ve bu ülke ile ilişkilerin de normalleştirilmesi gerekir. İsrail’in oldukça istekli olduğunu her vesile ile ortaya koyduğu böyle bir normalleştirme hem bölgede Türkiye’yi daha güçlü kılarak Yunanistan’ı yalnız bırakacak hem de genelde Batı dünyası ve özelde ABD kamuoyu üzerinde çok olumlu tesirler yaratacaktır.
5-Bu adımların atılmasıyla Türkiye’nin Körfez Ülkeleri ile de ilişkileri normalleşirken Yunanistan yalnız bırakılmış olacak ve AB’den istediği desteği alamayacaktır. Böyle bir ortamda Fransa da Yunanistan’ı kışkırtma siyasetinden sonuç alamaz.
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/husamettin-cindoruk-kriz-firsata-cevrilmeli-298266h.htm
(...)
Yorum şu:
Bugün aslında dün'dü!?
BOP'un şer eksen'i.
Bush'giller, Trump'giller.
Ecevit'giller, Tayyipgil'ler.
Nüans?!
Yunanistan üzerinden yükselmekte olan süreç'i, 3 Kasım 2020 sonrası "İran" özeli üzerinden okumak mümkün.
3 Kasım 2002 sandığı öncesinde, yükselmekte olan süreç, nasıl 'Saddam / Irak operasyonu'ydu ise...
Demem o ki:
2007 öncesinde verilen "Acem Harp" sözü kapsamında, 3 Kasım 2020 sonrası Erdoğan Ankara'sına sorulacak; hangi saf'tasın!?
İsrail mi İran mı?!
Görünen o ki, cevap, İran diye gelecek.
Demem şu ki:
Meteo: 28 Şubat.
Ankara'nın "İran tercihi" kapsamında, Erdoğan operasyonu.
Erbakan'dı, Erdoğan oldu.
Hasılı:
Brexit / AB makas'ı çerçevesi'nde, Ak Parti'nin "AB'den yana" olup olmaması ile ilgilenen yok.
Bilakis, Ak Parti (AKP) için "The End" yazısı geçiliyor.
AB köprüsünü şnşa etmeye başla, merkez sağ'ı ayak'landır, altyazısı geçiliyor...
Ki, Saddam gibi, Kaddafi gibi, Mursi, gibi, Menderes gibi hikaye son bulmasın!
"AB'de idam cezası yok", altyazısı üzerinden "Yüce Divan'da hesap vermek istiyorsan, AB köprüsü inşaatını hızlandır" dipnot'u düşülüyor.
12 Eylül öncesi yaşananlar, bugünkünden ne kadar farklıydı?!
Kardeş kavgası ise Ak Parti / AKP'nin paylaşamadığı nedir?!
Biri İsrail safında, diğeri İran ve/veya biri NATO safında, diğeri ŞİÖ.
Ezcümle:
Parmak bir şeyi işaret ederken, parmak'ın olduğu yöne Saddam gibi, Kaddafi vb "nutuk çekmek" ile sorun çözülmüyor.
Bıçak sap'ını kesmez ise AKP, İngiliz dalmaçyalı ve/veya İngiliz siyasal islamcı "party".
Gül, Londra üzerinden siyaset yapıyor.
Erdoğan ise Londra'da istenmeyen yani "persona non grata", yani "üç artı bir"e (İngiltere, ABD, Fransa, İsrail) verdiği tutulması imkansız sözler üzerinden tasfiye süreç'i "resmen" başlatılmış olan.
16 Nisan referandum'undan bu yana küresel aks'ta Tayyip Erdoğan "dokunulmaz" değil!
Ex'cümle:
Bugün aslında dün'dü.
2007 öncesi ne yaşandı ise ve/veya muhallebi yerken kırılır ak diş'i.
Vs vs.
Nokta.

2 Eylül 2020
Hayrullah Mahmud
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages