24 ve/veya "Kristal"?!

516 views
Skip to first unread message

Hayrullah Mahmud ÖzgürTÜRK

unread,
Nov 18, 2020, 4:35:14 AM11/18/20
to oybi...@googlegroups.com
24 ve/veya "Kristal"?!

NEDİR NE DEĞİLDİR 01
Haber şu:
Abdurrahman Dilipak'tan ilginç çıkış: Kısırlaştıracaklar benden uzak dursunlar

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, yeni tip korona virüs (Kovid-19) aşısının kısırlaştırmaya yol açacağı iddiasını bir kez daha dile getirdi.
https://www.medyaradar.com/abdurrahman-dilipaktan-ilginc-cikis-kisirlastiracaklar-benden-uzak-dursunlar-haberi-2036467
(...)
Yorum şu:
Aşı "kısırlaştıracak" argümanı üzerinden, küresel ilaç şirketlerine "kırmızı kart".
3 Kasım 2020 ABD Başkanlık seçimleri kapsamında, "COVID 19" Trump'giller için yürütülen 'psikolojik harekat'ın bir parçası ise...
Biden, Çin'liler ile aynı kare içinde ise...
BOP'un final sahnesinde...
Vs vs.
Nokta.

...

NEDİR NE DEĞİLDİR 02
ENSTANTANE X:
Ünlü sunucu Amanpour'un Trump dönemini Kristal Gece'yle kıyaslaması infiale neden oldu

Mukayese için "tiksindirici" nitelendirmesi yapılırken, bu yayına izin veren CNN'in "utanç duyması gerektiği" belirtildi
https://www.indyturk.com/node/272376/dünya/ünlü-sunucu-amanpourun-trump-dönemini-kristal-geceyle-k
(...)
ENSTANTANE X:
Trump'ın danışmanı ve Fox News sunucusu birbirine girdi

ABD Başkanı ve destekçileri, bir zamanlar gözdeleri olan kanala son günlerde yüz çevirmeye başladı
ABD'deki yayın yapan Fox News'in sunucusu Leland Vittert ve Trump'ın kampanyasının sözcüsü Erin Perrine cumartesi günü hararetli bir tartışma yaşadı.
Sürtüşme, sunucunun, ülke çapındaki sonuçları kabul etmeyi reddeden ve sonuçlara itiraz etmeye devam eden ABD Başkanının seçimi tersine çevirmeye yetecek kadar oyu nereden bulmayı umduğunu sorması üzerine çıktı.
https://www.indyturk.com/node/272751/dünya/trumpın-danışmanı-ve-fox-news-sunucusu-birbirine-girdi
(...)
ENSTANTANE X:
Trump ile Fox News arasındaki kavga büyüyor: 'Fox'a rakip kanal kuracak' iddiası

Trump'ın yakın danışmanlarına, seçim sonuçlarının netleşmesi durumunda Fox News'e rakip olacak bir dijital medya şirketi kurmak istediğini söylediği iddia edildi.
https://www.patronlardunyasi.com/haber/Trump-ile-Fox-News-arasindaki-kavga-buyuyor-Fox-a-rakip-kanal-kuracak-iddiasi/242898
(...)
Yorum şu:
2021'de hem ABD içinde hem de ABD dışında "büyük temizlik".
Nüans?!
24?!
https://tr.wikipedia.org/wiki/24_(dizi)
ABD merkez medyası'nda "temizlik".
İpi vermişler ellerine...
Vs vs.
Nokta.

...

NEDİR NE DEĞİLDİR 03
ENSTANTANE X:
444 yıllık sır! Osmanlı elçisini öldürüp ‘virüsten öldü’ demişler

Venedik’te 444 yıl önce vebadan öldüğü söylenen Osmanlı elçisi Cordoani Mustafa’nın suikasta kurban gittiği ortaya çıktı. Cinayete ilişkin detaylar, Oxford University Press’in diplomatik belgelere dayandırarak yayınladığı ve geçtiğimiz ay Türkçe de basılan ‘Venedik Gizli Servisi’ isimli kitapta yer aldı.
Venedik 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa’nın en güçlü istihbarat teşkilatlarından birine sahipti. Bu teşkilat ‘Onlar Konseyi’ adlı kurul tarafından yönetiliyordu. Teşkilat sadece bilgi toplamıyor ‘örtülü’ suikastlar da yapıyordu… Oxford University Press’in bastığı ve geçtiğimiz ay Kronik Kitap tarafından ‘Venedik Gizli Servisi’ adıyla Türkçe yayımlanan kitapta bu operasyonlardan biri anlatılıyor. Kitap Venedik arşivlerinden çıkan mektuplar ve diplomatik belgelere dayanılarak hazırlanmış.
https://www.hurriyet.com.tr/dunya/444-yillik-sir-osmanli-elcisini-oldurup-virusten-oldu-demisler-41662879
(...)
ENSTANTANE X:
Hulki Cevizoğlu: Atatürk yanlış tedaviyle öldürüldü

Dr. Hulki Cevizoğlu 10 Kasım 1938'de siroz hastalığı nedeniyle vefat eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yanlış tedavi" sonucunda hayatını kaybettiğini iddia etti.
CNN Türk'te Akıl Çemberi programına konuk olan Dr. Hulki Cevizoğlu, ''Atatürk yanlış tedaviyle öldürüldü'' ifadelerini kullandı.
"Türk milletinin bugün, Atatürk'ün öldürülmesi iddiasına bile 'Hep birlikte bakalım kim öldürdü' sorusunu sormayan bir ülke haline geldi. Atatürkçülerin Atatürk'ü tanıdıkların sanmıyorum" diyen Cevizoğlu dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Atatürk'e sahip çıkılmadığını, bilgi ve kaynak olmadan kitap yazıldığını söyleyen Cevizoğlu, "Bizim mahallede Atatürk'ü anlamayıp, Atatürk'ü sahiplenmeyen insanlar var. Atatürkçülerin Atatürk'ü tanıdıklarını sanmıyorum. Kitap yazanlara bakıyorum tek bir kaynak kitabının sonunda sallayıp kitap yazıyorlar. Kardeşim Atatürk'ün arkadaşımıydın." dedi.
https://www.medyafaresi.com/haber/hulki-cevizoglu-ataturke-yanlis-tedavi-uygulandi/951476
(...)
ENSTANTANE X:
Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden 10 Kasım paylaşımı

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, sosyal medyada yayınladığı mesajla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü 82. ölüm yıldönümünde andı.
https://tr.sputniknews.com/turkiye/202011101043200687-rusyanin-ankara-buyukelciliginden-10-kasim-paylasimi/
(...)
ENSTANTANE X:
Atatürk aşığı Fransız yazar, çizgi roman ve konserlerle Kemalizm'i anlatıyor

"Ben aslında hep Kemalisttim, sadece farkına varmam biraz zaman aldı" diyor Loulou Dedola. Kendini bu sözlerle tanımlayan Fransız yazar Dedola'nın hikayesini dinlemek için Lyon'un Pierre-Bénite banliyösündeki ofisindeyiz. Girişte küçük bir duvar halısı, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk portresi işlenmiş.
Ofis masasında yine üzerinde Atatürk'ün portresinin yer aldığı küçük bir bayrak ve Atatürk konulu kitaplar. Odaya girdiğimizde, yazarın yayın evinin internet sitesinde Dedola için neden "Türk aşığı, Kemalist devrimin hayranı" ifadelerini kullandığını daha iyi anlıyoruz.
Karşımızdaki "laiklik" ve "cumhuriyet" kavramları üzerinden Atatürk'ü beğenen herhangi bir Fransız değil. "Asrın tüm sorunlarının çözümü Kemalizmde" diyen; Atatürk için "Jean Jaures gibi barışçı, Jean Moulin gibi direnişçi ve Mandela gibi hümanist." tanımını yapan bir Fransızla karşı karşıyayız.
https://tr.euronews.com/2020/11/10/ataturk-asigi-fransiz-yazar-kemalizm-i-anlatiyori-izmir-video-izle-10-kasim
(...)
ENSTANTANE X:
Fransızlar Atatürk'e Fransız mı?

82 yıl önce bugün hayata gözlerini yuman Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Kurtuluş Savaşı'nın komutanı Mustafa Kemal Atatürk modern Türk tarihi için tartışmasız en önemli figür.
Döneminin Batılı liderleri ve sonrasında onu araştıran tarihçiler de Atatürk'ü siyasi ve askeri bir deha olarak tanımlıyor. Her yıl olduğu gibi Atatürk'ün ebediyete intikalinin yıl dönümü olan 10 Kasım'da Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinde Atatürk'ü anma etkinlikleri düzenleniyor.
Türkiye'den uzakta Avrupa'da Mustafa Kemal Atatürk tanınıyor mu? Adı neleri çağrıştırıyor? Fransa'da bu soruyu Fransızlara sorduk.
https://tr.euronews.com/2020/11/10/fransizlar-ataturk-e-fransiz-mi
(...)
ENSTANTANE X:
Dünya medyasından flaş yorum! Yarının dünyasını şekillendiriyorlar

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki anlaşmaya ilişkin Avrupa basınında öne çıkan haber ve analizlerde, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'ın zafer elde ettiği, Türkiye ve Rusya'nın da kazananlar arasında olduğu belirtildi. Ayrıca iki liderin yeni dünyayı şekillendirmede başrol oynadığının altı çizildi.
Fransa'daki "Le Monde" gazetesinin haberinde, "Moskova'nın himayesinde" imzalanan ateşkes anlaşmasının Azerbaycan'ın zaferini doğruladığı belirtilirken Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da askeri kontrolü kaybettiğinin altı çizildi.
Haberde ayrıca, Şuşa'nın işgalden kurtarılmasının çatışmalarda önemli bir dönüm noktası olduğu vurgulanırken Ermenistan'ın 44 gün süren savaş boyunca halkına savaş alanı hakkında yalan söylediği de ifade edildi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kafkasya'nın güneyinde etkisini artırdığı kaydedilen haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in oyunun kurallarını belirlediği aktarıldı.
"Le Figaro" gazetesinin haberinde ise Dağlık Karabağ konusunda Putin'in Erdoğan başta olmak üzere birçok telefon görüşmesi yaptığı hatırlatılırken Moskova'daki Lomonossov Üniversitesinden Alexey Fenenko'nun yorumuna da yer verildi.
Fenenko, Minsk Grubu'nun bundan sonra nasıl var olmaya devam edeceğinin bilinmediğini ifade etti.
Haberde ayrıca, "Oyunun sonunda, bitiş düdüğünü çalan her zaman Rusya'dır." yorumu yapıldı.
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/le-temps-turkiye-ve-rusya-yarinin-dunyasini-sekillendiriyor-41660350
(...)
ENSTANTANE X:
Papa bikini modelini beğendi… Sosyal medya yıkıldı: Cennete gideceğim

Ünlü model Natalia Garibotto, Papa Francis'in resmi Instagram hesabından fotoğrafının beğenildiğini paylaşınca sosyal medya yıkıldı.
https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/yaris-pistinde-bir-ilk-yasandi-formula-1de-sekerli-gazoz-dokup-olay-olduk-6126881/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber
(...)
ENSTANTANE X:
Papa 2. John Paul, eski başpiskopos McCarrick hakkındaki cinsel istismar iddialarını göz ardı etmiş

Vatikan'da cinsel istismar suçlamaları nedeniyle meslekten ve kiliseden atılan eski din adamı Thedore McCarrick hakkındaki rapor, Papa 2. John Paul da dahil olmak üzere üst mercilerin, McCarrick ile ilgili iddiaları göz ardı ettiğini ortaya koydu.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/papa-2-john-paul-eski-baspiskopos-mccarrick-hakkindaki-cinsel-istismar-iddialarini-goz-ardi-etmis-/2040860
(...)
ENSTANTANE X:
Fransa'da kilisedeki cinsel taciz vakaları için kurulan ihbar hattına 6 bin 500 arama geldi

Fransa'da Katolik Kilisesi'nde meydana gelen cinsel taciz iddialarını incelemek için kurulan ihbar hattına 17 ayda 6 bin 500 arama geldi.
Ülkedeki iddiaları araştırması için kurulan bağımsız komisyonun başındaki isim olan Jean-Marc Sauve, 31 Ekim'de sonlandırılan ihbar hattının sonuçlarını paylaştı.
Buna göre Sauve, arama yapanların yüzde 62'sinin erkek olduğunu ve aramaların yaklaşık yüzde 90'ının reşit olmayanlara karşı işlenen suçlarla ilgili olduğunu belirtti.
İhbar hattına başvuranların yaklaşık üçte biri hedef alındıklarında 6 ile 10 yaş arasında, üçte biri de 11 ile 15 yaş arasında olduğunu söyledi.
Rapor edilen vakaların yarısı 1950 ve 60'lı yıllarda meydana geldi. Vakaların yüzde 18'inin 1970'lerde, yüzde 12'sinin 80'lerde, yüzde 7'sinin 90'larda ve yüzde 5,7'sinin 2010 yılından sonra yaşandığı rapor edildi.
İhbarlara göre tacizlerin üçte biri okullarda, yüzde 12'si gençlik programları ve yaz kamplarında meydana geldi.
https://tr.euronews.com/2020/11/11/fransa-da-kilisedeki-cinsel-taciz-vakalar-icin-kurulan-ihbar-hatt-na-6-bin-500-arama-geldi<https://tr.euronews.com/2020/11/11/fransa-da-kilisedeki-cinsel-taciz-vakalar-icin-kurulan-ihbar-hatt-na-6-bin-500-arama-geldi?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+euronews%2Ftr%2Fhome+%28euronews+-+home+-+tr%29>
(...)
ENSTANTANE X:
İngiltere'de Katolik Kilisesi, çocuklara yönelik 3 binden fazla taciz şikayetini görmezden geldi

İngiltere ve Galler'deki Katolik Kilisesi'nin, kendileriyle bağlantılı 900'den fazla kişi hakkında, 3 binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunduklarına ilişkin şikayet aldığı ancak mağdurları değil, kilisenin itibarını önemsediği için harekete geçmediği ortaya çıktı.
https://www.ntv.com.tr/dunya/ingilterede-katolik-kilisesi-cocuklara-yonelik-3-binden-fazla-taciz-sikayetini-gormezden-geldi,OX4oKvLkJUyqUhG8ieREVA
(...)
ENSTANTANE X:
Rusya Biden öncesi borçlanma için ilk adımı attı

ABD'nin yeni Başkanı Biden göreve gelmeden önce hızlı bir şekilde eurobond ihracı gerçekleştirmek isteyen Rusya ilk adımı attı
ABD'de geçen hafta yapılan başkanlık seçimi sonrasında yaşanan ralliden faydalanmak isteyen Rusya, bir yıllık aradan sonra ilk kez eurobond satacak.
Böylece Rusya, yeni ABD Başkanı Joe Biden'ın Moskova'ya karşı sert bir tutum benimsemesi ihtimaline karşı önceden düşük maliyetli borçlanmaya gitmiş olacak.
https://www.bloomberght.com/rusya-biden-oncesi-borclanma-icin-ilk-adimi-atti-2268519
(...)
ENSTANTANE X:
Türkmenistan lideri başkentin merkezine 6 metrelik altın varaklı köpek heykeli diktirdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbangül Berdimuhammedov, başkent Aşkabat'ın merkezine altın varaklı altı metrelik Alabay cinsi bir köpek heykeli diktirdi.
Berdimuhammedov, 2015'te de kendisinin Akal-Teke cinsi bir Türkmen yarış atı üzerinde tasvir edildiği altından bir heykel diktirmişti.
Alabay köpeklerine sevgisiyle bilinen Türkmen lider, geçen yıl bu köpeklerle ilgili bir kitap yayımlamıştı.
'Gurur ve özgüveni yansıtıyor'
Devlet medyası heykelin, Akal-Teke'yle birlikte Türkmenistan'ın kültür mirası listesinde yer alan Alabay'ların "gurur ve özgüvenini yansıttığını" belirtti.
Heykelin maliyetine ilişkin bir açıklama yapılmadı.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54919829
(...)
ENSTANTANE X:
Suudi Arabistan Kıdemli Alimler Konseyi, İhvan'ı terör örgütü ilan etti... İhvan "davetçi ve reformist bir teşkilat" olduklarını söyledi

Suudi Arabistan Yüksek Alimler Konseyi yayımladığı bildiride, "İhvan-I Müslimin, İslam’ı temsil etmeyen bir terör örgütüdür" ifadesini kullandı. İhvan Sözcüsü ise yaptığı açıklamada, "İhvan, şiddetten, terörden ve ümmeti parçalamaktan uzak" dedi
https://www.indyturk.com/node/270656/dünya/suudi-arabistan-kıdemli-alimler-konseyi-i·hvanı-terör-örgütü-ilan-etti-i·hvan
(...)
ENSTANTANE X:
Pentagon’da 24 Saatte Dört Görev Değişikliği

ABD Başkanı Donald Trump’ın Savunma Bakanı Mark Esper’ı görevden almasından bir gün sonra bakanlıkta kritik görevlere Trump’a yakın isimler getirildi. Bu isimler arasında İslam konusunda tepki çeken açıklamalarıyla sebebiyle daha önce Senato onayını alamayan Fox News yorumcusu emekli general Anthony Tata da var.
Savunma Bakanlığı’nın sivil yönetiminde yapılan ani değişikliklerin ardından, sivil ve askeri personel bundan sonra neler olabileceğini bekliyor. Bakanlıkta Trump’a yeterince sadık olmadığı düşünülen kişilerin görevden alınmasına yönelik daha kapsamlı bir çaba olduğuna ilişkin endişeler arttı.
https://www.amerikaninsesi.com/a/pentagonda-24-saatte-dort-gorev-degisikligi/5657220.html
(...)
ENSTANTANE X:
‘‘İran İlk Gelişmiş Santrifüj Zincirini Yeraltına Taşıdı’’

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’ne (IAEA) göre İran ilk gelişmiş santrifüj zincirini, yer altındaki Natanz uranyum zenginleştirme tesisine taşıdı. Uluslararası nükleer anlaşma kapsamında bu sistemin sadece İran’ın birinci nesil IR-1 makineleriyle kullanılmasına izin veriliyor. Bu durum İran’ın uluslararası nükleer anlaşmayı ihlal eden hamlelerinden biri olarak değerlendiriliyor.
https://www.amerikaninsesi.com/a/iran-ilk-gelismis-santrifuj-zincirini-yeraltina-tasidi/5657084.html
(...)
ENSTANTANE X:
AB'de Terör Zirvesi: Schengen Sınırları Hedefte

Fransa ve ardından Avusturya'da yaşanan cihatçı terör saldırılarının ardından, Avrupa Birliği'nin bu saldırılara ortak yanıt vermesi gerektiğini savunan AB liderleri, Schengen sınırlarına giriş ve çıkışların kontrol altına alınacağı yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
https://www.amerikaninsesi.com/a/abde-teror-zirvesi-schengen-sinirlari-hedefte/5655475.html
(...)
ENSTANTANE X:
Türk ve İngiliz gemileri Doğu Akdeniz'de geçiş eğitimi gerçekleştirdi

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, geçiş eğitimi, TCG GEMLİK fırkateyni ile İngiliz gemisi HMS ALBION arasında gerçekleştirildi.
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turk-ve-ingiliz-gemileri-dogu-akdenizde-gecis-egitimi-gerceklestirdi/2042597
(...)
ENSTANTANE X:
Mısır savaş gemileri Çanakkale Boğazı'ndan geçti

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/misir-savas-gemileri-canakkale-bogazindan-gecti-315451h.htm
(...)
ENSTANTANE X:
Gazprom'un Türkiye sevkiyatı 2 katına çıktı

Rus gaz devi Gazprom ve Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden yapılan açıklamada, Türkiye’ye gaz sevkiyatının bu yıl eylül ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla neredeyse 2 kat arttığı belirtildi.
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/gazpromun-turkiye-sevkiyati-2-katina-cikti-315297h.htm
(...)
ENSTANTANE X:
İncirlik'te görevli hava pilot, tavana asılı halde ölü bulundu

İncirlik 10. Tanker Üst Komutanlığında görevli Hava Pilot Yarbay İlker Kara, eşi tarafından yatak odasında iple tavana asılı olarak bulundu.
Yarbay Kara’nın ‘FETÖ’nün TSK’da etkin olduğu dönemde baskılardan dolayı emekli olduğu, ancak 15 Temmuz darbe girişiminden sonra devletin yaptığı çağrıyla göreve geri dönüş yaptığı öğrenildi. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken, Yarbay Kara’nın kısa süre önce devlet görevlisi yakın bir arkadaşının hayatını kaybetmesinden sonra büyük üzüntü yaşadığı öğrenildi.
https://gazetemanifesto.com/2020/erdogandan-kule-donen-vanikoy-camine-iliskin-aciklama-399465/
(...)
ENSTANTANE X:
Eminönü'nde ağaca asılı bir şekilde cansız erkek bedeni bulundu

Olay yerine gelen polis ekipleri park ve çevresini şeritlerle kapatırken sağlık ekipleri asılı halde bulunan kişi üzerinde inceleme yaptı. Yapılan inceleme sonrası kimliği belirsiz kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.
https://gazetemanifesto.com/2020/erdogandan-kule-donen-vanikoy-camine-iliskin-aciklama-399465/
(...)
ENSTANTANE X:
İbrahim Kalın, İngiliz dış istihbarat servisi MI6'nın başkanı ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İngiliz istihbarat servisi MI6 Başkanı Moore'la Beştepe'de görüştü.
Krallık arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve 2 ülkenin güvenlik ve dış politika alanındaki iş birliği imkanları gündeme geldi.
(...)
ENSTANTANE X:
92 yaşındaki demans hastasının Ayışığı Sonatı'nı çaldığı video viral oldu

Elaine Lebar heyecan verici performanstan önce "Bilmiyorum" dedi
https://www.indyturk.com/node/271941/yaşam/92-yaşındaki-demans-hastasının-ayışığı-sonatını-çaldığı-video-viral-oldu
(...)
Yorum şu:
Meteo: 28 Şubat.
Ve "Ay Işığı" parlamaya devam ediyor.
Vs vs.
Nokta.

...

NEDİR NE DEĞİLDİR 04
Haber şu:
İsviçre'de şirketler ödedikleri rüşvetleri daha az vergi ödemek için gider olarak gösteremeyecek

İsviçre'de şirketlerin bireylere ödedikleri rüşvetler ve suç teşkil eden eylemlerin gerçekleştirilmesi için yaptıkları ödemeler vergiden düşürülemeyecek.
Şirketler bu harcamaları gider olarak gösterip ödedikleri gelir vergisini azaltabiliyordu.
Vergi cenneti namından kurtulmak isteyen İsviçre'de yeni uygulama 2022'de yürürlüğe girecek.
Ülkede kamu görevlilerine ödenen rüşvetler halihazırda vergiden düşülemiyordu.
İsviçre'de rüşvet 2015 yılında yasaklanmıştı.
1996'da OECD ülkelerinin yarısı, diğer ülkelerde kamu görevlilerine verilen rüşvetlerin vergiden düşürülmesine izin veriyordu.
Bunlar arasında Almanya, Fransa, Avustralya, Yeni Zelanda ve İsviçre de vardı.
Bu ülkelerdeki şirketler, bazı ülkelerde iş yapabilmek için rüşvet vermek zorunda kaldıklarını söylüyordu.
Yıllar içinde ülkelerin rüşvet pratikleri değiştikçe OECD rüşvetçilik ve kara para aklama konusunda daha sıkı kurallar için baskı yaptı.
İsviçre 2001 yılında kamu çalışanlarına yönelik rüşvetin vergiden düşülmesini engelledi.
Şirketlerin bireylere rüşvet vermesi de 2015'te suç ilan edildi.
Avrupa Birliği İsviçre'yi geçen yıla kadar vergi cenneti ülkeler listesinde tutuyordu.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54926907
(...)
Yorum şu:
3 Y'nin iktidar olduğu "tapografya"lar için kafi miktar'da "done" toplandığının alt yazısı geçiliyor.
Kızım sana söylüyorum...
Vs vs.
Nokta.

...

NEDİR NE DEĞİLDİR 05
ENSTANTANE X:
Avusturya Siyasal İslamı Suç Kapsamına Alacak

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, "radikal İslamcılar'a" karşı mücadelenin sertleştirileceğini duyurdu. Hükümetinin bundan sonra bu tarz oluşumlara ve görüşlere hoşgörü göstermeyeceğini belirten Kurz, "siyasal İslam" kavramının suç unsuru olarak tanımlanarak, terörle mücadele ceza yasasına ekleneceğini açıkladı.
https://www.amerikaninsesi.com/a/avusturya-siyasal-islami-suc-kapsamina-alacak/5657910.html
(...)
ENSTANTANE X:
AB İçişleri Komiseri Johansson: İslam Avrupa için tehdit değil

İslam ve göçün Avrupa için bir tehdit olmadığını aktaran Johansson, aşırı görüşlü fanatiklerle mücadele edilmesi gerektiğini anlattı.
Johansson, "İslam bir tehdit değil. Din bir tehdit değil. Teröristler tehdittir. İslamcı görünen aşırılar ve aşırı sağcılarla mücadele edilmesi gerekir. Göç de Avrupa için bir tehdit değildir." ifadelerini kullandı.
"İmamlara eğitim AB'nin yetkisinde değil"
Batı değerleri gereğince imamlara eğitim verilmesi fikrini de eleştiren Johansson, "Dini liderlere eğitim verilmesinin AB'nin yetkileri arasında olduğunu düşünmüyorum." değerlendirmesinde bulundu.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/ab-icisleri-komiseri-johansson-islam-avrupa-icin-tehdit-degil/2043195
(...)
ENSTANTANE X:
Fransa'da muhalefet partisinin lideri Melenchon: Bu ülkede laiklik kılıfı altında Müslümanlara yönelik nefret var

Fransa'da aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin lideri Jean-Luc Melenchon, "Bu ülkede laiklik kılıfı altında Müslümanlara yönelik nefret var. Laiklik bir dinden nefret etmek anlamına gelmiyor." dedi.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/fransada-muhalefet-partisinin-lideri-melenchon-bu-ulkede-laiklik-kilifi-altinda-muslumanlara-yonelik-nefret-var/2042244
(...)
ENSTANTANE X:
Almanya'da camiye asılsız bomba ihbarı ve İslamofobik içerikli mektup

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Mannheim şehrinde bir camiye hem İslam'a ve Müslümanlara yönelik hakaretler içeren ifadelerin yer aldığı mektup gönderildi hem de elektronik posta yoluyla bomba ihbarı yapıldı.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/almanyada-camiye-asilsiz-bomba-ihbari-ve-islamofobik-icerikli-mektup/2043134
(...)
ENSTANTANE X:
Steinmeier'den Alman ordusuna Müslüman din görevlisi talebi

Alman ordusu Bundeswehr’in 65’inci kuruluş yıldönümünde konuşan Cumhurbaşkanı Steinmeier, Müslüman askerlere manevi destek sağlayacak din görevlileri atanmasını istedi.
https://www.dw.com/tr/steinmeierden-alman-ordusuna-müslüman-din-görevlisi-talebi/a-55577839?maca=tur-rss-tur-all-1495-rdf
(...)
ENSTANTANE X:
İngiltere'de İşçi Partisindeki İslamofobi raporlaştırıldı

İşçi Partisinin Müslüman destekçilerinin üçte birinden fazlası parti içinde doğrudan İslamofobi'ye maruz kaldığını, yarısından fazlası da İslamofobi'yle mücadelede yeni yönetime güvenmediğini belirtti.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/ingilterede-isci-partisindeki-islamofobi-raporlastirildi/2043834
(...)
ENSTANTANE X:
Alman İçişleri: DİTİB’de genç kuşak Ankara’ya mesafeli

Türkiye’ye bağımlı olmakla eleştirilen Almanya’daki en büyük İslami çatı kuruluşu DİTİB’i savunan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Kerber, genç kuşak yöneticilerin Ankara’ya mesafeli oduklarını söyledi.
Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Markus Kerber, bugün İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in katılımıyla düzenlenecek Almanya İslam Konferansı (DİK) öncesinde Almanya'daki en büyük Müslüman örgütlenmesi olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile ilgili açıklamalarda bulundu.
DİTİBİ'i izlediklerini ifade eden Kerber,  bünyesinde bine yakın camiyi barındıran teşkilatı savundu.
Salı sabahı ARD kanalında yayınlanan Morgenmagazin programına katılan Kerber, DİTİB'in Türkiye'ye bağlı bir kuruluş olduğu yönündeki eleştirilere de yanıt verdi. DİTİB'de bir kuşak değişiminin söz konusu olduğunu kaydeden Kerber, "Genç yöneticiler Almanya'da yetiştiler ve Ankara'dan bağımsız olmaya büyük önem veriyorlar” dedi.
https://www.dw.com/tr/alman-içişleri-ditibde-genç-kuşak-ankaraya-mesafeli/a-55552006?maca=tur-rss-tur-all-1495-rdf
(...)
Yorum şu:
BOP'un final'inde, kaos'tan çıkış kapsamında, yek kapı'nın altı çiziliyor.
Brexit "iskele".
AB "köprü".
Nokta.

18 Kasım 2020
Hayrullah Mahmud
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages