Biden / Trump ve/veya Bir başka açıdan Erdoğan Ankara'sının hikayesi?!

439 views
Skip to first unread message

Hayrullah Mahmud ÖzgürTÜRK

unread,
Oct 1, 2020, 6:13:09 AM10/1/20
to oybi...@googlegroups.com
Biden / Trump ve/veya Bir başka açıdan Erdoğan Ankara'sının hikayesi?!

SÖYLEMMETRE
Enstantane X:
New York Times: "Başkan Trump Sadece 750 Dolar Vergi Ödedi"

Amerika’nın önde gelen gazetelerinden New York Times, ABD Başkanı Donald Trump’ın başkan seçildiği 2016 yılında ve ardından başkanlığının ilk senesi 2017’de yılda sadece 750 dolar vergi ödediğini öne sürdü.
Gazete ayrıca Başkan Donald Trump’ın son 15 yılın sadece 5 yılında vergi ödediğini diğer yıllarda şirketlerinde zarar göstererek verdi ödemediğini iddia etti.
https://www.amerikaninsesi.com/a/new-york-times-baskan-trump-sadece-750-dolar-vergi-odedi/5600296.html
(...)
Enstantane X:
Trump'tan 10 yıldır vergi ödemediği iddialarına yalanlama

Trump, milyonlarca dolar vergi ödediğini belirterek, "Benim sahip olduğum sıra dışı malvarlıklarına bakarsanız ki yalancı basının böyle bir serveti yok, varlıklarımın değeri ile karşılaştırıldığında çok az borcum olduğunu göreceksiniz" dedi.
ABD Başkanı Donald Trump, New York Times gazetesinin "Trump 10 yıldır vergi ödemiyor" iddiasını yalanlayarak, "Ben milyonlarca dolar vergi ödedim ancak herkes gibi benim de amortisman ve vergi indirimi hakkım var." açıklamasında bulundu.
Dosyalarda birçok bilginin olduğunu belirten Trump, 2016 seçimleri için aday olduğu günden bu yana mali kayıtlarını yayınlayabileceğini söylediğini aktardı. Trump, "Benim mali bilançom çok etkileyici, ayrıca bu bilanço benim yıllık 400 bin dolar olan başkanlık maaşından feragat eden tek başkan olduğumu da gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/trumptan-10-yildir-vergi-odemedigi-iddialarina-yalanlama/1988567
(...)
Enstantane X:
Biden ABD askerlerine seslendi: Alkışlayın aptal p*çler!

Biden'ın, bir yurtdışı seyahatine askerlerin önünde konuşurken, "Bunu alkışlayın, sizi aptal p.çler (Clap for that, you stupid bastards)" dediği duyuluyor.
Videonun devamında Biden, "Ne sıkıcı bir tayfasınız. Bilmiyorum, biraz kafanız çalışmıyor olmalı" ifadelerini kullanıyor.
Biden 2020 kampanyası videonun gerçek olduğunu doğrularken dönemin başkan yardımcısının bahsi geçen ifadeleri "şaka olsun" diye kullandığını iddia etti.
Biden Kampanyası Sözcüsü Andrew Bates, The Daily Beast'e yaptığı açıklamalarda, "Sayın Başkan Yardımcısı şakacı bir şekilde sahnedeki kadın havacı askerin alkışlanmasını istedi. Yoruma birkaç askerin güldüğü görülüyor. Saniyeler önce onları yaptıkları büyük fedakarlıklar nedeniyle övmüştü" dedi.
https://gazetemanifesto.com/2020/biden-abd-askerlerine-seslendi-alkislayin-aptal-pcler-387968/
(...)
Enstantane X:
Trump böyle dalga geçti: 12 yıl daha...

ABD Başkanı Donald Trump, 12 yıl daha başkanlık yapmak istediği şakasını yaparak medya ile dalga geçti.
Konuşmalarının, medya tarafından içindeki bazı kısımlar kesilerek anlamı çarpıtıldığından şikayet eden ABD lideri, "Aklınızda olsun, şaka yapamazsınız. Kesilecek. Birçok kez oldu, şaka yapıyorsun, ama bunu ciddi bir yüz ifadesiyle yapıyorsun, sonra gülmeye başlıyorsun. Gülme kısmını kesiyorlar ve 'İşte bakın, ciddi ciddi 12 yıl daha başkanlık yapmak istiyor' diyorlar" ifadelerini kullandı.
https://odatv4.com/12-yil-daha...-26092049.html
(Biden'la paslaşıyorlar gibi?!)
(...)
Enstantane X:
Putin'den ABD'ye "Seçimlerimize Müdahale Etmeyelim" Teklifi

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ABD'ye, iki ülkenin birbirinin seçimlerine siber yollarla müdahale etmeme güvencesi vereceği bir anlaşma önerdi.
ABD'de 3 Kasım'da yapılacak seçimler öncesinde açıklama yapan Putin, Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerin yeniden konumlandırılması çağrısı yaptı, iki ülke arasında siber alanda olayların engellenmesi amacıyla anlaşma önerisinde bulundu.
https://www.amerikaninsesi.com/a/putinden-abdye-secimlerimize-mudahale-etmeyelim-teklifi/5597990.html
(...)
Enstantane X:
Trump, Antifa ve Ku Klux 'terör örgütü' tanınmasını öngören planını açıkladı

ABD Başkanı Trump, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı grup Ku Klux Klan ve ülkedeki sokak eylemlerinde yaşanan şiddetin sorumlusu görülen Antifa'nın, "terör örgütü" olarak tanınmasını öngören planını açıkladı.
3 Kasım'daki seçimlerin, tarihin en önemli seçimlerinden olduğunun altını çizen Trump, "Yıllardır Joe Biden gibi Demokrat siyasetçiler, siyahilerin oylarını garanti bildi. Her seçimden önce size büyük sözler verip, Washington'a geldikleri an bunları unutup, sizi sattılar. Demokratlar her zaman size yalan söyledi ve sizi kullandı." yorumunda bulundu.
Görevleri süresince Afrikalı Amerikalıların işsizlik oranlarının tarihin en düşük seviyesine indiğini belirten Trump, "Siyahi Amerikalılar için 3 yılda yaptıklarımız, Joe Biden'ın 47 yılda yaptıklarından fazla." dedi.
"Platinum Plan" isimli yeni planda, siyahilerin, ihtiyaç duyduğu sermayeye ulaşmaları 500 milyar dolara kadar artırılırken, plan kapsamında siyahilerin yönetiminde 500 bin yeni iş yeri açılması ve 3 milyon istihdam oluşturulması öngörülüyor.
Planda, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı grup Ku Klux Klan ve ülkedeki sokak eylemlerinde yaşanan şiddetin sorumlusu görülen Antifa'nın "terör örgütü" olarak tanınacağı belirtilirken, siyahilere yönelik "linçlerin" de "nefret suçu" kapsamında değerlendirileceği vurgulanıyor.
Ayrıca, plan kapsamında ABD'de 155 yıl önce köleliğin kaldırıldığı gün olan 19 Temmuz tarihi de ulusal tatil kapsamına alınacak.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/trump-antifa-ve-ku-klux-teror-orgutu-taninmasini-ongoren-planini-acikladi/1985988
(...)
Enstantane X:
ABD ordusu Suriye'deki üslerine takviyeyi sürdürüyor

ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelerde bulunan üs ve askeri noktalarını güçlendirmeye devam ediyor.
Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'ya destek veren ABD ordusu, dün, Irak-Suriye sınırındaki el-Velid kapısından 70 tırlık yeni bir askeri sevkiyat gerçekleştirdi.
Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde ABD güçlerine ait üs ve askeri noktalara giden konvoyda, 12 zırhlı araç, üstü kapalı tırlar, yaşam malzemesi taşıyan tırlar ve çok sayıda akaryakıt tankeri yer aldı.
ABD güçleri, 2 aylık bir aranın ardından Irak üzerinden son 2 haftada bölgeye 5 konvoy halinde en az 300 tırlık sevkiyat yaptı.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abd-ordusu-suriyedeki-uslerine-takviyeyi-surduruyor/1985301
(...)
Enstantane X:
"ABD'lilerin çoğu dijital dolara karşı"

Kripto madencilik şirketi Genesis'in anketinden çıkan sonuçlara göre dijital dolar lehine kağıt paranın terk etmesini onaylayanların oranı yüzde 25'in altında
https://www.bloomberght.com/abd-lilerin-cogu-dijital-dolara-karsi-2265246
(...)
Enstantane X:
ABD'den Çinli çip üreticisine yaptırım kararı

ABD'nin Çinli çip üreticisi SMIC'a yaptırım uygulayacağı duyuruldu.
Financial Times'ın haberine göre, ABD Ticaret Bakanlığı, Çinli çip üreticisi SMIC'ın ürünlerinin, askeri uygulamalarda kullanılacak olmaları sebebiyle, "kabul edilemez riskler" teşkil ettiği için yaptırım uygulama kararı aldı.
SMIC'dan yapılan açıklamada, firmanın Çin ordusu ile bir bağı olmadığı ve askeri ürünler üretmediği belirtildi.
SMIC'ın, ABD'nin Huawei yaptırımlarından olumsuz etkilendiği belirtilirken, alınan yeni yaptırım kararının ile çip üretim piyasası için de olumsuz etikleri olacağına dikkat çekildi.
https://www.dunya.com/dunya/abdden-cinli-cip-ureticisine-yaptirim-karari-haberi-483106
(...)
Enstantane X:
ABD'den Google'a antitröst incelemesi

ABD Adalet Bakanlığı'nın Google hakkında yasal işlem başlatacağı duyuruldu.
https://www.dunya.com/dunya/abdden-googlea-antitrost-incelemesi-haberi-482981
(...)
Enstantane X:
Pompeo'dan Yunanistan'a destek ziyareti

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun önümüzdeki hafta Yunanistan'da temaslarda bulunacağı bildirildi. Pompeo, Selanik'in ardından Girit'teki hava üssünü ziyaret edecek.
https://tr.sputniknews.com/abd/202009251042912689-pompeodan-yunanistana-destek-ziyareti/
(...)
Enstantane X:
Windows XP Kaynak Kodları Sızdırıldı (Windows 10 Kullanıcıları Tehlikede Olabilir)

43 GB'lık devasa bir torrent dosyası yayınlayan bir kişi, Windows XP kaynak kodlarını sızdırdığını iddia etti. Söz konusu iddiaya göre kaynak kodları hackerların elinde zaten yıllardır bulunuyordu.
https://www.webtekno.com/windows-xp-kaynak-kodlari-cevrimici-olarak-sizdirildi-h99855.html
(...)
Enstantane X:
ABD medyası: Pentagon donanmanın gücünü kökten artırmayı planlıyor

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) donanmayı güçlendirmek amacıyla askeri gemi sayısını 540'a çıkarmayı planladığı öğrenildi.
https://tr.sputniknews.com/abd/202009261042919060-abd-medyasi-pentagon-donanmanin-gucunu-kokten-artirmayi-planliyor/
(...)
Enstantane X:
ABD'li profesörden dikkat çeken Erdoğan yorumu

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Bölümü'nden Prof. Steve Hanke, "Türkiye’de bir şeylerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bağımsız olabileceğini düşünmüyorum" açıklamasında bulundu.
Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Bölümü'nden Prof. Steve Hanke, Türkiye ekonomisinin durumuna ilişkin çarpıcı yorumlarda bulundu. Merkez Bankası'nın faiz oranı yükseltme kararını değerlendiren Hanke, bunun doğru bir adım olduğunu, Türk Lirası’nı geçici olarak rahatlatabileceğini; ancak enflasyonun düşürülmesi ve Türk Lirası’ndaki değer kaybının durdurulması için faiz oranlarının daha da yükseltilmesi gerekeceğini söyledi.
"BU KARAR KAYBI ÖNLEMEZ"
VOA Türkçe'ye konuşan Hanke, “Merkez Bankası’nın faiz kararına çoğu analistin aksine ben şaşırmadım. Bunun sebebi de enflasyon ve Türk Lirası’nın her geçen gün gittikçe değer kaybediyor olması. Türkiye’nin açıkladığı resmi Ağustos ayı enflasyon oranı yüzde 11,7; ancak benim baz aldığım yüksek frekanslı verilere göre, asıl enflasyon oranı yüzde 36,87. Resmi olarak açıklanan rakamın üç katı. Bu, bize Türkiye’nin para politikasının artık çok geride kaldığını gösteriyor” şeklinde konuştu. Steve Hanke, “Merkez Bankası’nın aldığı karar Türk Lirası’nı geçici olarak dengede tutabilir. Ancak Türk Lirası’ndaki değer kaybı devam edecektir. Bunun önlenmesi için, Merkez Bankası’nın faiz oranını daha da yükseltmesi gerekir. Eğer Merkez Bankası enflasyonun düşürülmesi ve Türk Lirası’nın dengede tutulması konusunda ciddiyse, faiz oranlarında daha fazla artış görülecektir” dedi.
"ERDOĞAN'DAN BAĞIMSIZ OLAMAZ"
Faiz kararının Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda bir gösterge olup-olmadığı konusundaki soruyu da cevaplayan Steve Hanke, “Ben Türkiye’de bir şeylerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bağımsız olabileceğini düşünmüyorum. Merkez Bankası’nın Cumhurbaşkanı yeşil ışık yakmadan, tek taraflı ve bağımsız olarak böyle bir şey yapabileceğini sanmıyorum” ifadelerini kullandı.
"HÜKÜMET'İN YAPACAĞI TEK ŞEY VAR"
Türkiye’nin şu anda yabancı rezerv kasasının da neredeyse bomboş olduğunu söyleyen Hanke, "Önümüzdeki birkaç aylık dönemde ödemesi gereken çok fazla borcu var. Cari açık da çok yüksek. Bunun sebeplerinden biri turizm gelirlerinin düşmüş olması. Cari açık Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın yüzde 4’ü. Bu çok yüksek bir oran” dedi.
"TÜRKİYE KÖŞEYE SIKIŞMIŞ DURUMDA"
Hanke, “Türkiye köşeye sıkışmış durumda. Borçları ödeyecek yeterli kaynağı yok. O nedenle tek yapılabilecek şey dış borcu daha yüksek faizle geri ödemek. Türk hükümeti de bunu yapmak ister mi emin değilim. Böyle bir şey yaparsa da, resesyon tehlikesi var. Türkiye tam bir ikilemle karşı karşıya” değerlendirmesinde bulundu.
https://abcgazetesi.com/abdli-profesorden-dikkat-ceken-erdogan-yorumu-360275
(...)
Enstantane X:
Sadi Kaymaz@Dragonomi·28 Eyl

ÇKP yayın organı Global Times'ta yayımlanan yazı dikkat çekici.
Yazıya göre Huawei, ByteDance ve Tencent gibi bazı atılımlar gerçekleştiren şirketleri dahi ABD yarı iletken teknolojilerine dayanıyor.
Bütün endüstrinin temeli hala ABD'nin elinde.
(...)
Enstantane X:
Trump ile Biden canlı yayında karşı karşıya geldi, hakaretler havada uçuştu: Palyaço, ahmak, Putin'in köpeği…

İki aday, Fox News sunucusu Chris Wallace'ın moderatörlüğünde ilk canlı yayın tartışmasını yaptı. Zaman zaman hakaretlere varan atışmalarda iki adayın, seçim güvenliği konusunda önemli bir fikir ayrılığı yaşadığı gözlemlendi
Çarşamba 30 Eylül 2020 9:25
ABD'de başkan adayları Donald Trump ve Joe Biden'ı karşı karşıya getiren ilk canlı yayın tartışmasında, ağırlıklı olarak iç politika gündemi ve 3 Kasım seçimleri tartışılırken, adayların birbirlerine yönelik sert eleştirileri dikkati çekti.
Eleştiriler yer yer hakarete de dönüştü.
Biden, Trump hakkında, "Bu palyaço ile ile konuşmak çok zor, özür dilerim bu insanlardan" dedi.
Biden'ın Trump'ın zekası konusunda konuşması üzerine Trump, "Sen bana zekadan mı söz ediyorsun? Sen Delaware Eyalet Üniversitesine gittiğini söyledin ama gittiğin yüksekokulun adını unuttun. Sen yüksek okuldan mezunsun. Sınıfında da son sıralardaydın" tepkisini gösterdi.
Obama döneminde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e kafa tutulduğunu söyleyen Biden, Trump için "Bu, Putin'in köpeğidir. Halen Putin'in Amerikan askerlerinin başına ödül koymasına bir şey diyemedi" ifadelerini kullandı.  
Cumhuriyetçilerin başkan adayı Trump ve Demokratların başkan adayı Biden, Cleveland'da Fox News sunucusu Chris Wallace'ın moderatörlüğünde ilk canlı yayın tartışmasını yaptı.
Yüksek Mahkemeye yargıç atanması konu başlığı ile başlayan tartışmada, Trump, aday gösterdiği Amy Barrett'ın görevinin onaylanması için önlerinde yeterince zaman olduğunu savundu.
Trump, ülkedeki seçimler sonucunda hem Beyaz Saray'ı hem de Senatoyu kazandıklarını belirterek, "Biz seçimleri kazandık ve dolayısıyla Barrett'ı seçme hakkımız var. Çok az insan bunun tersini söyler. Bu arada Demokratlar şu anda bizim yerimizde olsa, seçim yapmamayı düşünmezlerdi bile" dedi.
Biden ise ülkedeki seçim sürecinin hali hazırda başladığını ve 10 binlerce insanın ülkedeki erken oylama sistemi ile oylarını kullandığını vurgulayarak, "Şu anda olması gereken beklemek. Bekleyip, bu seçimin sonucunu görmemiz lazım. Çünkü Amerikan halkının kendi görüşünü belirtme yolu, kimi, başkan ve başkan yardımcısı olarak seçtikleridir" diye konuştu.
ABD Başkanı Trump ise Biden'ın Yüksek Mahkeme yargıcı seçimi için şubata kadar beklenmesi fikrine karşı çıkarak, "ABD Başkanı 4 yıllığına seçilir, 3 yıllığına değil. Şu anda Senato bizde, seçilmiş bir başkanımız var" dedi.
‘Obamacare’ atışması
Biden, Trump yönetiminin, "Obamacare" olarak da bilinen sağlık yasasından kurtulmak istediğini belirterek, "Trump başkanlık için yarışırken bu yasadan kurtulmaya çalışıyordu. Şimdi de Yüksek Mahkemede bu yasayı bitirmek istiyor. Bunun sonucunda 20 milyon insanın sağlık sigortası kesilecek" diye konuştu.
Trump ise Biden'ın, Vermont Senatörü Bernie Sanders ile bir "manifesto" yayımladığını belirterek, "Bu manifestoda sosyalist bir sağlık sistemi vardı" ifadesini kullandı.
Biden'ın Demokrat Partinin başkan adayının belirlendiği ön seçimlerde Sanders'ı yendiğini söylemesi üzerine ise Trump, "Sanders yarıştan çekilmeseydi, tüm ön seçimleri kaybedecektin" dedi.
Biden, Trump'ı yalancı olarak niteledi
Bunun üzerine Biden, "Trump'ın söylediği her şey yalan. Ben yalanları ortaya dökmek için burada değilim, herkes Trump'ın yalancı olduğunu biliyor" ifadelerini kullandı.
Biden'ın ortada bir manifesto olmadığını iddia etmesi üzerine Trump, Biden'a dönerek, "Sen sola karşı kaybettin. Sanders ile bir plan üzerine anlaştın" dedi.
Trump, Obamacare yerine daha sürdürülebilir bir sistem getirdiklerini savunarak, "Obamacare bir felaketti. Çok pahalıydı. Hiçbir işe yaramadı" diye konuştu.
Öte yandan Biden, Trump'ın elinde, sağlık konusunda imzaladığı başkanlık kararnamelerinden başka bir sağlık planı olmadığını savundu.
Biden ve Trump'ın birbirinin sözünü sürekli kesmesi nedeniyle moderatör Wallace'ın uyarısı üzerine Biden, Trump hakkında, "Bu palyaço ile ile konuşmak çok zor, özür dilerim bu insanlardan" dedi.
"Trump'ın Kovid-19'a karşı planı yok"
Trump ve Biden, ikinci konu başlığı olarak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) konusunda kozlarını paylaştı.
Biden, ABD'de şu ana kadar 200 binden fazla kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini ve 7 milyondan fazla kişinin virüse yakalandığını vurgulayarak, "Bu rakamlar Başkan Trump'a sunulduğunda, 'neyse o' diyor. Evet bu sen olduğun için ne oluyorsa o. Çünkü Trump'ın bir planı yok. Ortaya hiçbir şey koymadı. Trump, şubat ayında krizin ne kadar ciddi olduğunu biliyordu. Bunun ölümcül bir hastalık olduğunu biliyordu. Peki ne yaptı? İnsanları uyarmadı" ifadelerini kullandı.
Trump'ın, hastalık ciddi boyutlara gelene kadar beklediğini savunan Biden, "Trump'ın hala ciddi bir planı yok" dedi.
Biden, mart ve temmuz aylarında Kovid-19'a karşı planlarını açıkladıklarını belirterek, "Artık sığınağından çıkmalısın, kafanı, gömdüğün kumdan çıkarmalısın. Oval Ofis'e işinin başına dönüp, Cumhuriyetçi ve Demokratları bir araya getirip yapılması gerekeni yapmalısın" şeklinde konuştu.
Trump: Olanlar Çin'in suçu
Trump ise,"Biz sizi dinleseydik, ülkenin birçok bölümü açık kalırdı ve ölü sayımız 200 bin değil de 2 milyon olurdu. Bu olanlar Çin'in suçu. Çin bunun olmasına izin vermemeliydi" dedi.
Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerin gerçek ölü sayısını sakladığını iddia eden Trump, yakın zamanda ellerinde virüse karşı bir aşı ve ilaç olacağını kaydetti.
Basının tarafsız olmadığını belirten Trump, "Sana iyi bir basını, bana kötü basını veriyorlar" ifadesini kullandı.
Trump'ın, Biden'ın başkan yardımcısı olduğu dönemdeki Domuz Gribi salgınını iyi yönetemediğini savunması üzerine ise Biden, "O salgında 200 bin değil, 14 bin insan öldü" yanıtını verdi.
Miting atışması
Aşı konusunda ise Biden, Trump'ın sözlerinden ziyade bilim insanlarının yaptığı açıklamalara güveneceklerini söyledi.
Biden'ın Trump'ın zekası konusunda konuşması üzerine Trump, "Sen bana zekadan mı söz ediyorsun? Sen Delaware Eyalet Üniversitesine gittiğini söyledin ama gittiğin yüksekokulun adını unuttun. Sen yüksek okuldan mezunsun. Sınıfında da son sıralardaydın" ifadelerini kullandı.
Trump, çok kişinin katılımıyla yaptığı mitinglere ilişkin ise, "İnsanlar benim söylediklerimi duymak istiyor. Şu ana kadar bir sorun yaşamadık. Çünkü dış mekanda yapıyoruz" dedi.
Biden ise, "Trump sosyal mesafe konusunda tamamen sorumsuzca davranıyor. Onu, bunu yapmamaya davet ediyorum. Ahmakça davranıyor" diye konuştu.
"Bu adam ülkeyi yok edecek"
Ekonomi politikalarının da ele alındığı tartışmada, Trump "tarihin en büyük ekonomisini inşaa ettiklerini" ancak Kovid-19 salgını nedeniyle ekonomik faaliyetin durduğunu anlattı.
Trump, ekonomik faaliyetin normale döndüğüne işaret ederek, 10,4 milyon çalışanın 4 ayda işlerine geri döndüğünü ve bunun bir "rekor" olduğunu kaydetti.
Ekonominin hızlı normalleşmesine temkinli yaklaşan Biden'ı eleştiren Trump, "Bu adam tüm ülkeyi kapatacak ve yok edecek" dedi.
Biden ise Kovid-19 krizinde Trump gibi milyoner ve milyarderlerin çok iyi iş çıkardığını söyledi.
"Milyonlarca dolar vergi ödedim"
Artan Kovid-19 vakalarına rağmen Trump'ın ekonominin normalleşmesinde ısrarcı olduğunu belirten Biden, Kovid-19 krizi çözülene kadar ekonominin düzeltilemeyeceğini dile getirdi. Ayrıca Biden, Trump yönetimini küçük işletmelere yardım etmek için hiçbir şey yapmamakla suçladı.
Trump ise insanların, okulların açılmasını ve ekonominin normalleşmesini istediğini belirterek, "İnsanlar eyaletlerin kapanmasını istemiyor. New York'a bakıyorum, çok üzücü. New York'ta neler oluyor, neredeyse bir hayalet kasaba gibi" dedi.
New York Times'ta yer alan ve 2016 ile 2017 yıllarında sadece 750 dolar federal gelir vergisi ödediği yönündeki haberin sorulması üzerine Trump, "Milyonlarca dolar vergi ödedim" yanıtını verdi.
Biden'ın, vergi beyannamelerini yayımlamasını istemesi üzerine Trump, yakında bunu yapacağını söyledi.
"Sen Amerika'nın gördüğü en kötü başkansın"
Trump'ın vergi düzenlemelerini eleştiren Biden, söz konusu düzenlemelerin, Trump'ı bir öğretmenden daha az vergi ödeyecek duruma getirdiğini, Trump'ın vergi kanunundan faydalandığını ve bu nedenle vergi indirimlerini kaldıracağını dile getirdi. Biden, Trump'ın karşı çıkması üzerine, "Sen Amerika'nın gördüğü en kötü başkansın" ifadesini kullandı.
Trump'ın ticaret anlaşmalarını da eleştiren Biden, ABD'nin Çin'e karşı öncekinden daha yüksek dış ticaret açığı olduğunu aktardı.
Trump'ın, "Biden'ın oğlunun, yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevden alınan Moskova Belediye Başkanının eşinden 3,5 milyon dolar aldığı" iddialarını sorması üzerine Biden, bunun doğru olmadığını ve oğlunun yanlış bir şey yapmadığını söyledi.
Trump: Darbe yapmak üzere peşime düştüler
Zaman zaman hakaretlere varan atışmalarda, iki adayın, seçim güvenliği konusunda önemli bir fikir ayrılığı yaşadığı gözlemlendi.
Posta yoluyla oy kullanmaya güvenmediğini ve kendisine ait onbinlerce oy pusulasının derelerde ve çöplerde bulunduğunu belirten Trump, seçmenine, seçim günü sandıklara gidip oylarının sayılıp sayılmadığına bakmaları çağrısında bulundu.
Trump, seçim sonuçlarının seçim gecesinden ziyade aylarca açıklanamayabileceğini çünkü her tarafta oyların olacağını ifade ederek, "Daha önce görmediğiniz bir hile yapılacak" dedi.  
Demokratların, seçmenlere oylarını 10 Kasım'a kadar kullanabileceğini söylediğini ifade eden Trump, bu durumda Demokratların, seçim gününden 7 gün sonraya kadar seçmene oy kullanabilme teklifinde bulunduğunu söyledi.
Hali hazırda milyonlarca seçmenin oylarını posta yoluyla yolladığı hatırlatılarak muhtemel bir anlaşmazlıkta ABD Yüksek Mahkemesine güvenip güvenmediği sorulan Trump, "Evet onlara güveniyorum. Sandıklara bakmaları konusunda onlara güveniyorum. Seçim için umarım gerek kalmaz ama sandıkların incelenmesi konusunda güveniyorum" diye yanıt verdi.
80 milyon oyun postaya verildiği bir ortamda sahtekarlıkları engellemenin oldukça zor olacağını savunan Trump, seçim sürecinin "iyi bitmeyeceği" uyarısında bulundu.
Biden'ın, seçimin ve iktidar değişiminin adil olacağını iddia etmesi üzerine Trump, "Ben kazandığımda geçiş falan olmadı. Darbe yapmak üzere peşime düştüler. Kampanyamı gizlice takip ederek peşime düştüler" diye konuştu.
Selefi Barack Obama yönetimini suç üstü yakaladıklarını belirten Trump, Biden'a, seçimde Rusya ile iş birliği yaptığı iddiasıyla yargılanan ve daha sonra beraat eden eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in Logan Yasası kapsamında yargılanması fikrini veren kişi olduğunu hatırlattı.
Biden seçim güvenliğinden endişe etmiyor
ABD halkına sandığa gitme çağrısında bulunan Biden ise halka, "Bu adam bu seçimin kaderini belirleme konusunda sizi durduramaz. Gidin ve oylarınızı kullanın" dedi.
Trump'ın, Demokratların seçmenlere oylarını 10 Kasım'a kadar kullanabileceği söylemi iddiasına yanıt veren Biden, halka, oy zarflarındaki posta mührünün 3 Kasım olması durumunda, oyların 10 Kasım tarihine kadar sayılabileceğini söylediklerini dile getirdi.
Seçim sonucunun belirlenmesi için Yüksek Mahkemenin müdahale ihtimaline karşı ise Biden, "Herhangi bir mahkemenin seçim sonucuna karışması konusunda kaygılıyım" dedi.
Trump iklim değişikliğinin kısmen insanlardan kaynaklı olduğunu söyledi
İklim değişikliği konusunda sorular yöneltilirken Wallace'ın birkaç kez bastırması üzerine Trump, iklim değişikliğinin kısmen insanlardan kaynaklı olduğunu kabul etti.
Trump, "Birçok şey buna neden oluyor ama kısmen insanlar da neden oluyor" ifadesini kullanırken ABD'nin batı yakasında devam eden yangınların ise kötü ormancılık yönetiminden kaynaklandığını söyledi.
Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmesine de değinen Trump, anlaşmanın yakıt verimlilik standartlarının çok az bir fark yarattığını, buna karşın ülkedeki araç fiyatlarını yükselttiğini söyledi.
Biden ise başkan seçildikten sonra Paris İklim Anlaşmasına geri döneceğini açıkladı.
Biden'dan Trump'a "Putin'in köpeği" yakıştırması
Amerikan halkının Trump'a karşı neden kendisini tercih etmesi gerektiğine dair bir soruya yanıt veren Biden, "Bu başkanın yönetiminde biz zayıfladık, hastalandık, ayrıştık ve daha da saldırganlaştık" dedi.
Obama döneminde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e kafa tutulduğunu iddia eden Biden, Trump için "Bu, Putin'in köpeğidir. Halen Putin'in Amerikan askerlerinin başına ödül koymasına bir şey diyemedi" ifadelerini kullandı.  
Trump ise Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın, Moskova Belediye Başkanından para aldığı iddialarını gündeme getirerek, Hunter'ın, ordudan kokain içtiği gerekçesi ile atıldığını, Biden başkan yardımcısı olana kadar işsiz olduğunu, ancak daha sonra Ukrayna, Rusya ve Çin ile işler tutup milyonlarca dolarlık servet elde ettiğini iddia etti.
- Irkçılık tartışmalarında gerilim yüksekti
ABD'de son günlerde yaşanan ırkçılık konusuna da değinilen tartışmada Biden, "Biz her zaman herkes için eşitlikten yana olduk. Belki hiçbir zaman bunu başaramadık ama Trump'ın yaptığı gibi bunu denemekten vazgeçmedik de" değerlendirmesinde bulundu.
George Floyd'un öldürülmesinin ardından Beyaz Saray önünde düzenlenen protestolarda Trump'ın göstericileri biber gazı ile dağıttırarak, oradaki kilisenin önünde elinde İncil ile poz verdiğini anımsatan Biden, "Başkan Trump, her şeyi ırkçılık, nefret ve ayrılık yaratmak için kullandı. Bu adam Afrikalı Amerikalılara yardım ettiğini söylüyor ancak Afrikalı Amerikalıların binde 1'i koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiriyor" diye konuştu.
Trump ise seçimlerde kendisinin güvenlik güçlerinin desteğini alırken, Biden'ın, sol kesimin oyunu kaybedeceği korkusuyla güvenlik güçlerinden hiç bahsetmediğini savundu.
Biden: Bu ülkede sistematik bir şekilde adalet eşitsizliği var
Kentucky'de mart ayında, evine girdikleri siyahi Breonna Taylor'ı öldüren polislerin ceza almaması konusunda ise Trump, "Bu ülkede sistematik bir şekilde adalet eşitsizliği var. Polislerin çoğu iyi insanlar ancak arada çürük elmalar var. Bu kişiler, yaptıklarının hesabını vermeli" değerlendirmesinde bulundu.
Biden, göreve gelmesi durumunda ırkçılık ve eşitsizlik sorunun çözülmesi için çalışacaklarını belirterek, "Biz Beyaz Saray'da bir grup kuracağız. Burada sivil hakları grupları, polis memurları, polis şefleri olacak. Bu konularda çalışıp, sorunları çözeceğiz" ifadelerini kullandı.
Trump, bazı federal kurumlarda verilen "ırkçılık hassasiyeti" eğitimlerini bitirme kararlarını, "Bu programı bitirdik çünkü bu program ırkçılığı yayıyordu. Bu konuda çok fazla şikayet alıyorduk" sözleriyle savundu.
Biden ise Trump'a dönerek, "Sen ırkçısın" dedi ve söz konusu programın, Trump'ın iddia ettiği gibi ırkçılığı yaymadığın belirtti.
Biden, polislere verilen fonları kesmek istediği iddialarına ise, "Ben polislerin fonlarının kesilmesine karşıyım ancak daha önce olduğu gibi toplum polisinin de oluşmasını istiyoruz" yanıtını verdi.
"Antifa tehlikedir"
Trump, tıpkı Antifa gibi sol gruplara yaptığı gibi, beyaz ırkçıları da kınayıp kınamayacağının sorulması üzerine, "Benim gördüğüm tüm şiddet olaylarının kaynağı, sağ değil sol kanat" yanıtını verdi.
Moderatörün sorusunu tekrarlaması üzerine Trump, "Birisi Antifa konusunda bir şey yapmalı. Çünkü bu sağın değil, solun problemi" diye konuştu.
Biden'ın, FBI Direktörü Chris Wray'in "Antifa bir örgüt değil bir ideoloji" sözlerini anımsatması üzerine Trump, "Antifa bir tehlikedir" yorumunda bulundu.
Independent Türkçe, ajanslar
https://www.indyturk.com/node/251511/d%C3%BCnya/trump-ile-biden-canl%C4%B1-yay%C4%B1nda-kar%C5%9F%C4%B1-kar%C5%9F%C4%B1ya-geldi-hakaretler-havada-u%C3%A7u%C5%9Ftu-palya%C3%A7o
(...)
Enstantane X:
Fransa'da bütçe açığının bu yıl 195,2 milyar avroya ulaşması bekleniyor

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Fransa'da kamu bütçe açığının bu yıl 195,2 milyar avroya ulaşmasını beklediklerini bildirdi.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/fransada-butce-aciginin-bu-yil-195-2-milyar-avroya-ulasmasi-bekleniyor/1988440
(...)
Enstantane X:
Rusya-ABD-Almanya üçgeninde Kuzey Akım 2'nin geleceği belirsizliğini koruyor

ABD'nin yaptırım tehditleri ve Rus muhalif Navalnıy'ın zehirlenmesi, Rusya'nın Avrupa gaz pazarındaki kritik öneme sahip Kuzey Akım 2 projesinin geleceğini riske atıyor.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/rusya-abd-almanya-ucgeninde-kuzey-akim-2nin-gelecegi-belirsizligini-koruyor/1988011
(...)
Enstantane X:
İngiltere’de okullarda "anti-kapitalizm" yasağına tepki: "Ülke totaliter yönetime kayıyor"

İngiltere Eğitim Bakanlığı, okullarda kapitalizmin sona erdirilmesi gerektiğini savunan kuruluşların kaynaklarının kullanmamasını istedi.
Bakanlığın Perşembe günü yayımladığı genelgede, anti-kapitalizm "aşırı bir siyasi yaklaşım" diye tanımlandı, anti-semitizme muhalefet ve yasa dışı faaliyetlere onay vermeyle eş tutuldu.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54322842
(...)
Enstantane X:
Georgieva: Salgının 12 trilyon dolardan fazla kayba neden olmasını bekliyoruz

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, "2020 ve 2021'de küresel ekonomide 12 trilyon dolardan fazla kümülatif bir kayba neden olmasını bekliyoruz" dedi
https://www.bloomberght.com/georgieva-salginin-12-trilyon-dolardan-fazla-kayba-neden-olmasini-bekliyoruz-2265364
(...)
Enstantane X:
JPMorgan: Geleneksel güvenli varlıklar eskisi gibi sonuç vermiyor

JPMorgan stratejistlerinin notunda geleneksel olarak hedge için kullanılan güvenli varlıkların eskiden olduğu gibi sonuç vermediği belirtildi
John Normand'ın öncülük ettiği stratejistlerin Cuma günkü notunda geniş para politikalarının yatırımcıları nakitte ve diğer geleneksel güvenli limanlardan uzakta tutuyor olabileceği belirtildi. Notta, bu politikaların sıfır faiz ortamına neden olduğu ve bu ortamın döngüsel varlıkları hedge etmeyi çok fazla zorlaştırıyor olabileceği ifade edildi.
https://www.bloomberght.com/jpmorgan-geleneksel-guvenli-varliklar-eskisi-gibi-sonuc-vermiyor-2265338
(...)
Enstantane X:
İsviçre: Cenevre, dünyanın en yüksek asgari ücret teklifine evet dedi

İsviçre'nin Cenevre kantonunda sandık başına giden halk, dünyanın en yüksek asgari ücreti için evet dedi. Pazar günü yapılan referandumda, seçmenlerin yüzde 57,8'i Cenevre'de saatlik asgari ücretin 23 İsviçre frangına (190 Türk lirası) yükselmesini kabul etti.
Yeni yasaya göre, haftalık 40 saat çalışma baz alındığında aylık asgari ücret 4 bin 100 İsviçre frangı (33 bin 880 TL) olacak. Kiraların oldukça pahalı olduğu Cenevre'de bu karar, çoğu kadın olmak üzere yaklaşık 30 bin çalışan için sevindirici bir gelişme olarak görüldü.
Dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olan İsviçre'nin Cenevre kantonunda 2 odalı bir dairenin ortalama fiyatı 3 bin frang, bir fincan kahve ortalama 4 frang civarında.
https://tr.euronews.com/2020/09/28/isvicre-cenevre-dunyan-n-en-yuksek-asgari-ucret-teklifine-evet-dedi
(...)
Enstantane X:
Alman politikacıdan göçmenlere yönelik skandal ifadeler!

Almanya'da aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) için basın sözcülüğü görevinde bulunan Christian Lüth'ün ülkeye gelen göçmenlerin vurulabileceğini veya gaz odalarına sokulabileceğini yönünde açıklamalarda bulunduğu iddia edildi.
https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdde-polisin-oldurdugu-siyahi-adamin-ailesine-20-milyon-dolar-odenecek-41623038?kisa-haber
(...)
Enstantane X:
Pompeo: Vatikan Çin'le anlaşmasını yenilerse ahlaki otoritesini tehlikeye atar

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Çin ile Katolik Kilisesi arasında yenilenmesi beklenen anlaşmayı protesto etmek için Vatikan’ı ziyaret edeceği açıklandı.
https://sol.org.tr/haber/pompeo-vatikan-cinle-anlasmasini-yenilerse-ahlaki-otoritesini-tehlikeye-atar-
(...)
Enstantane X:
Almanya: Çin'e karşı ABD ile omuz omuza olmalıyız

Almanya'nın ABD ve Kanada ile ilişkiler koordinatörü Peter Beyer, yeni Soğuk Savaş'ın çoktan başladığını ve bu savaşta Çin tehdidine karşı ABD ile Avrupa'nın omuz omuza durması gerektiğini söyledi.
ABD seçimlerine ilişkin yorumlarda da bulunan Alman yetkili, Donald Trump ile Angela Merkel arasında son dört yılda, İran, ticaret, NATO ve iklim değişikliği gibi başlıklarda yaşanan sürtüşmelerin ardından, Almanya’nın Joe Biden ile daha kolay çalışacak olmasının bir sır olmadığının altını çizdi. Kendisinin ‘‘Biden kazanırsa her şey süper olacak, bir altın çağ başlayacak’’ diyecek son kişi olacağını sözlerine ekleyen Beyer, tartışmalı meselelerin bir gecede çözülmeyeceğini, ancak Biden ile birlikte transatlantik dostluğun yeniden daha makul, öngörülebilir ve güvenilebilir bir hal alacağını savundu.
Beyer Trump’ın yeniden seçilmesi halinde bunun ne korkunç ne de daha iyi bir gelişme olacağını belirten Beyer, ‘‘Beyaz Saray’da kimin oturduğu çok önemli. Ancak transatlantik dostluğu belirleyen bu olamaz. Washington ve ABD sadece Oval Ofis’ten ibaret değil’’ ifadesini kullandı.
https://sol.org.tr/haber/almanya-cine-karsi-abd-ile-omuz-omuza-olmaliyiz-15674
(...)
Enstantane X:
Avrupa'da vizesiz seyahat için İngilizler AB vatandaşlığı 'satın alıyor': Kıbrıs en popüler ülke

Ek vatandaşlığa talep artarken Avrupa Komisyonu, organize suç örgütlerine yardımcı olabileceği endişeleri nedeniyle varlıklı yabancılara pasaport ve vize satan AB ülkelerine yönelik atılacak adımları incelemeye başladı.
Yatırım ve göçmenlik şirketi Astons, yılın bu çeyreğinde Kıbrıs ev Yunanistan vatandaşlığı almak isteyen müşterilerinin sayısının, sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 30 oranında arttığını söyledi.
Küresel vatandaşlık danışmanlığı şirketi Henley & Partners da benzer şekilde, Malta, Portekiz ve Avusturya gibi ülkelere ve bazı Karayip adalarına yatırım yoluyla göçmenlik için danışmanlığa daha fazla talep olduğunu açıkladı. Bu ülkelerin ortak özelliğinin, geniş ikamet hakkı, AB içinde vizesiz seyahat ve yatırımcılara vatandaşlık sunma gibi imkanlar olduğu belirtildi.
Güney Kıbrıs'ta 300 bin euroluk yatırımla 2 ay içinde oturum hakkı kazanılabiliyor. Asgari 2 milyon euroluk yatırımla 6 ay içinde Kıbrıs vatandaşlığı elde edilebiliyor.
Astons şirketi sözcüsü Konstantin Kaminskiy Kıbrıs ve Karayip yatırımlarının popüler hale geldiğini söylüyor ve "Esas olarak İngiltere'den Brexit sonrası yaşamı düşünen yüksek net değerli bireyler tarafından tercih ediliyor" şeklinde konuşuyor.
https://tr.euronews.com/2020/09/27/avrupa-da-vizesiz-seyahat-icin-ingilizler-ab-vatandasl-g-sat-n-al-yor-k-br-s-en-populer-ul
(...)
Enstantane X:
Almanya Futbol Federasyonu: Mesut Özil'e yapılanlar yanlıştı

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Genel Sekreteri Friedrich Curtius, 2018 yılında Mesut Özil'in AKP Genel Başkanı ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çekildiği fotoğraflar için yapılan eleştirileri hata olarak kabul etti.
https://www.gercekgundem.com/spor/216198/almanya-futbol-federasyonu-mesut-ozile-yapilanlar-yanlisti
(...)
Enstantane X:
Sri Lanka, 'tehlikeli atık' buldukları 21 geri dönüşüm konteynerini İngiltere'ye geri yolladıklarını açıkladı.

Sri Lankalı yetkililer, 260 ton atığın tehlikeli atıklara ilişkin uluslararası kanunları ihlal ettiğini bildirdi.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54319385
(...)
Enstantane X:
İsviçre'deki referandumda AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifi reddedildi

İsviçre'de seçmenler, Avrupa Birliği ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifini bugün bir referandumda oyladı. Referandumda teklife yüzde 61,7 oranında 'Hayır' oyu çıktı.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54316515
(...)
Enstantane X:
Önce İngiltere sonra Almanya! Halk sokağa indi, corona tedbirlerini protesto etti

Corona tüm dünyada etkisini sürdürürken virüse karşı alınan tedbirlere de halktan itirazlar geliyor. Son olarak İngiltere ve Almaya'da binlerce kişi sokağa inerek salgına karşı alınan tedbirleri protesto etti.
https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/oce-ingiltere-sonra-almanya-halk-sokaga-indi-corona-tedbirlerini-protesto-etti-6056235/
(...)
Enstantane X:
Alman askeri istihbarat başkanı görevden alındı

Alman Askeri İstihbarat Servisi (MAD) Başkanı Christof Gramm'ın görevinden alınacağı açıklandı. Kararın, aşırı sağcı askerlerin takibi sırasında yaşanan aksaklıklar nedeniyle alındığı belirtiliyor.
https://www.dw.com/tr/alman-askeri-istihbarat-başkanı-görevden-alındı/a-55051708?maca=tur-rss-tur-all-1495-rdf
(...)
Enstantane X:
Fransız istihbarat gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti

Fransa'ya ait zırhlı istihbarat gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti. Gemi yüksek teknolojisi ile e-posta mesajları ve cep telefonu konuşmaları da dahil olmak üzere modern iletişim araçlarını gözlemleyebiliyor.
https://www.karar.com/fransiz-istihbarat-gemisi-canakkale-bogazindan-gecti-1587401
(...)
Enstantane X:
Huawei laboratuvar merkezinde yangın

Dongguan kentinde bulunan Çinli teknoloji devi Huawei Technologies'e ait bir araştırma laboratuvarında yangın çıktı ve itfaiyenin olay yerine intikal ettiği bildirildi.
https://parstoday.com/tr/news/world-i153750-huawei_laboratuvar_merkezinde_yangın
(...)
Enstantane X:
AB, Apple'ın peşini bırakmıyor: Mahkemenin kararına itiraz

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Apple'a 13 milyar euronun üzerinde vergi borcu çıkarmasını iptal eden mahkeme kararına itiraz edecek.
http://www.patronlardunyasi.com/haber/AB-Apple-in-pesini-birakmiyor-Mahkemenin-kararina-itiraz/240847
(...)
Enstantane X:
Alman otomotiv devine beklenmeyen ceza!

Bavyeralı otomobil üreticisi BMW, Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dün 18 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı. Cezanın sebebi ise markanın 2015 ve 2019 yılları arasında gerçekleştirdiği otomobil satışlarını olduğundan fazla göstermesi!
Haber ajansının açıklamasına göre yapılan bu yanlış satış adetleri markanın perakende satış adetlerine göre pozisyonunu korumasında yardımcı oldu. SEC'e göre Kuzey Amerika'daki BMW de dahil olmak üzere satış hedeflerini ve fazla satışları karşılamak için 2015 - 2017 yılarında satış raporlama takviminde değişiklikler yapıldı. SEC ayrıca bayilerin araçları satış olarak sayabilmeleri için araçların ödünç olarak verildiği kişilere bile ödeme yapıldığını belirledi.
BMW, SEC tarafından son bir yıl içinde cezalandırılan 2. firma özelliğinde. Fiat Chrysler Automobiles, geride bıraktığımız yıl için 2012 ve 2016 yılları arasında gerçekleştirilen satışların yanlış raporlanmasından dolayı 40 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.
https://www.sozcu.com.tr/2020/otomotiv/alman-devine-beklenmeyen-ceza-6053729/
(...)
Enstantane X:
Trump: Nobel Barış Ödülü'nü almayı hak ettim

Başkan Donald Trump, Nobel Barış Ödülü'ni kazanmayı hak ettiğini söyledi.
https://www.indyturk.com/node/246976/dünya/trump-nobel-barış-ödülünü-almayı-hak-ettim
(...)
Yorum şu:
"Herkes" (Trump, Putin, Netanyahu vb) Nobel'e aday ise şeytan'ın gör dediği kare:
Hitler'in eksiği nedir?!
Neticede, Nobel'e dayalığını açıklayan lider vitrin'i, aynı zamanda küre'yi Neo II. Cihan Harp'ine sürükleyen kadro.
Nüans?!
3 Kasım 2020 ABD Başkanlık seçimleri kapsamında, seviye yerlerde ise büyük resim'e dikkat kesilmek gerekmez mi?!
"Üslubu beyan ayniyle insan" ise tarih'ten süzülüp gelen özlü söz, Dünya Savaşları sırasındaki üslup'lara göz gezdirmek gerekmez mi?!
Akıl baş'ta değil ise dil var'olan ne ise onu ses'lendirir.
Başka?!
750 dolarlık vergi haberi üzerinden Trump'ın "kirli sırlar"ına tıf yapılıyor, "Siyon yıldızlı" real politik kapsamında!
Yani?!
"İran'la savaş" sözü verenler için Acem Harp takvim'i iş'liyor.
Biden da seçilse, Trump da devam etse, dilemma.
İki uç'u BOP'lu değnek.
1 Mart Tezkeresi bumerang.
Hasılı:
Brexit / AB makas'ı.
Trump, "Erdoğan'ın dil'inden ben anlarım, İran'la savaş sözünü tutmasını sağlarım" diyor.
Biden ise Erdoğan'ı, Saddam gibi, Kaddafi gibi, özel'de Mursi gibi, El Beşir gibi yıkar, yerine yenisini atarım, 22 devleti kapsayan BOP operasyon'unu tamamlarım, diyor.
Kaldı ki, etrafımız ateş'ten çember.
Parmak bir şey'i işaret ederken, parmak'a bakanlardan olmamak hayat memat mesele.
Ezcümle:
“Bir değişimin önünde gidenler lider, ortasında gidenler durumu kavramış, sonunda gidenler ise sürüklenmiş olurlar. Ama karşı çıkanlar mutlaka yok olurlar!”
Napolyon
“Bir iç bunalımı ancak bir dış bunalım doğurur! Öncelik her zaman dış politikadadır.”
Alman tarihçi Franz Altheim
“Tüm gerçekler üç adımda gelirler: Önce alay edilir. İkinci olarak şiddetle karşı çıkılır. Son olarak, zaten belli olan bir şey denir ve kabul edilir.”
Arthur Schopenhauer
“Problemler onları yaratan gerçeklik çerçevesinin üzerine çıkmadan çözülemezler.”
Albert Einstein
"Derisini değiştirmeyen yılan, kafasını değiştirmeyen insan ölmeye mahkumdur."
Friedrich Nietzsche
“21 Yüzyılın cahilleri, okuma yazma bilmeyenler değil, yanlış öğrendiklerini unutamayan, yeniden öğrenmeye, değişime ve dönüşüme açık olmayanlar olacaktır!”
Alvin Toffler
Vs vs.
Nokta.

1 Ekim 2020
Hayrullah Mahmud
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages