Hlásenie:
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/d16da862-e8dd-4404-9c03-3a7226e4812fn%40googlegroups.com.
Hlásenie:
Pred mesiacom som sa pustil do konsolidácie vodných tokov. Začal som OSM Inspectorom (https://tools.geofabrik.de/osmi/?view=water&lon=19.72764&lat=48.74399&zoom=10&baselayer=Geofabrik%20Standard&overlays=coastline%2Cwaterways_in_tunnels%2Cwaterways_on_bridges%2Cwaterway_nodes_name_errorr) s ktorým som strávil pár dní. V okolí Ružomberka zostalo ešte plno chýb, no táto oblasť je bežne Sodoma Gomora (lebo hádajte kto).
Potom posledný týždeň som riešil pridávanie tagu wikidata a wikipedia k waterway=*.
Počas toho som pridal relácie type=waterway pre všetky vodné toky na Slovensku, ktoré nie sú reprezentované jedinou way. Bolo ich takmer 3000. Samozrejme skriptom - JOSM scripting plugin je super vec - https://gist.github.com/zdila/0b5f711c156f1a5f35fb86aa51a07460 (ušetril som si pár týždňov práce).Tiež som opravil tucty názvov, kde sa vodné toky do seba nesprávne vlievali (namiesto A to B bolo B do A).
Chcem teda upozornit teba a vsetkych, ze ja sa nebudem hadat o ziadnu hlupu mapu a extremne to prezivat. Nech to na mna v buducnosti ani rozhodne nikto neskusa.
Som rad, ze sme si to takto uplne strucne vysvetlili.
Pekny den vsetkym.
Dátum: utorok 29. novembra 2022, čas: 19:09:23 UTC+1, odosielateľ: m.zHlásenie:Pred mesiacom som sa pustil do konsolidácie vodných tokov. Začal som OSM Inspectorom (https://tools.geofabrik.de/osmi/?view=water&lon=19.72764&lat=48.74399&zoom=10&baselayer=Geofabrik%20Standard&overlays=coastline%2Cwaterways_in_tunnels%2Cwaterways_on_bridges%2Cwaterway_nodes_name_errorr) s ktorým som strávil pár dní. V okolí Ružomberka zostalo ešte plno chýb, no táto oblasť je bežne Sodoma Gomora (lebo hádajte kto).Potom posledný týždeň som riešil pridávanie tagu wikidata a wikipedia k waterway=*.Počas toho som pridal relácie type=waterway pre všetky vodné toky na Slovensku, ktoré nie sú reprezentované jedinou way. Bolo ich takmer 3000. Samozrejme skriptom - JOSM scripting plugin je super vec - https://gist.github.com/zdila/0b5f711c156f1a5f35fb86aa51a07460 (ušetril som si pár týždňov práce).Tiež som opravil tucty názvov, kde sa vodné toky do seba nesprávne vlievali (namiesto A to B bolo B do A).
Prave tie wikidata a wikipedia by som dal len na relaciu (type=waterway), nie na kazdy usek.
Davate nazov len do relacie, alebo bude na kazdom useku waterway=* . To by som asi zatial ponechal, lebo neviem ci to nejaky renderer zvlada, keby bol nazov len na relacii.
Planujete upratat aj nazvy aby boli len na waterway=* a nie aj na okolitej ploche natural=water+water=*? (V pripade nadrzi/priehrad moze byt vynimka, kedze by sa nazvy lisili).
On Sat, Dec 3, 2022 at 10:39 AM Aceman444 <acesha...@gmail.com> wrote:Davate nazov len do relacie, alebo bude na kazdom useku waterway=* . To by som asi zatial ponechal, lebo neviem ci to nejaky renderer zvlada, keby bol nazov len na relacii.Robim ako to pisu na wikistranke k waterway relacii, t.j. "name", vsetky ostatne name_* a name:* pojdu do relacie. Plus name mazem na casti toku ktory vedie cez jazera a vodne nadrze (to je tiez spomenute na wiki).
Zdar, môžem urobiť okres Hlohovec a okolie.
...sorry, beriem späť - data z osm aj inspire si uz posielal :) všetko potrebné mam.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/fe4de7a9-269d-4c6d-b4ad-214a7f9b6f8an%40googlegroups.com.
Prikladám súbor chýbajúcich alebo odlišne pomenovaných vodných tokov. Od východu po stred Slovenska som už popratal. Dáta sú z Inspire datasetu, je cca na 98% zhodný so ZBGIS (možno je to zo starších dát ZBGIS), treba kontrolovať aj podľa ZBGIS mapy. Source som dal preto zaužívaný ZBGIS.
On Sat, Dec 3, 2022 at 10:42 AM Martin Ždila <martin...@freemap.sk> wrote:
On Sat, Dec 3, 2022 at 10:39 AM Aceman444 <acesha...@gmail.com> wrote:
Davate nazov len do relacie, alebo bude na kazdom useku waterway=* . To by som asi zatial ponechal, lebo neviem ci to nerenderer zvlada, keby bol nazov len na relacii.
Robim ako to pisu na wikistranke k waterway relacii, t.j. "name", vsetky ostatne name_* a name:* pojdu do relacie. Plus name mazem na casti toku ktory vedie cez jazera a vodne nadrze (to je tiez spomenute na wiki).
Ahoj Martin, pridávam chýbajúce waterways na západnom Slovensku. Name dávám zatiaľ priamo na vodný tok a relácie nerobím (z dôvodu vyššej pracnosti). Je možné/jednoduchšie ich potom pridať skriptom o ktorom píšeš nižšie alebo ich mám radšej od začiatku vytvárať ručne?
Ahoj, niečo som popridával. Vygeneruješ, prosím, aktuálny tms súbor z OSM aby som si vedel porovnat, co este chyba? Dik.
Tieto toky nie sú v OSM ani v ZBGIS-Inspire, no sú vo wikipedii/wikidata . Kto chce, môže ich dohľadať a dať do OSM (aj s wiki-tagmi)
Čo som len tak zbežne pozrel vypadá to tak že sú to pohraničné toky a majú buď meno v inom jazyku alebo v oboch oddelené lomkou.
Takže ten istý prípad ako pri pohraničných vrchoch.A samozrejme sú medzi nimi aj vymyslené mená...a pridávať do OSM takéto mená len preto že sú vo wikipedii... no neviem?napr. potok Zo_stanice
Dik, hodi sa. Robim na tom - hlavne juhozapad SK + Zahorie. Zatial som urobil 160 changesetov. Je toho vela - na tyzdne po veceroch. Budem priebezne pokracovat.
nie je to náhodou opačne ?
Na tms[8,15]:http://waterways.tiles.freemap.sk/inspire-persistence/{zoom}/{x}/{y}@2x.jpg (hi-res TMS URL pre JOSM) nájdete taily tokov z Inspire datasetu zafarbené podľa perzistentnosti:
Nechce prosím niekto pomôcť?Na tms[16]:http://waterways.tiles.freemap.sk/inspire/{zoom}/{x}/{y}@2x.jpg (hi-res TMS URL pre JOSM) nájdete taily tokov z Inspire datasetu) a ak sa niekto pridá, tak budem občasne generovať tieto taily aj pre vodné toky z OSM.V JOSM si pridáte obe vrstvy a ak farebný tok chýba v OSM vrstve tak ho tam pridáte - buď vyklikáte (kľudne aspoň nahrubo) ručne podľa DMR 5.0, alebo detailnejšie a presnejšie pomocou cry me a river. Alebo aspoň surovo z Inspire datasetu. Ak je farba rozličná, názov upravíte.Názov dáte podľa ZBGIS TMS (tms[18]:https://zbgis.skgeodesy.sk/zbgis/rest/services/ZBGIS/MapServer/tile/{zoom}/{y}/{x}) alebo Inspire datasetu (viem poskytnúť GeoJSON). Tagy wikipedia a wikidata riešiť nemusíte ak nechcete.Hlavne treba zamakať na západnom Slovensku, ktoré ma ako východniara až tak neláka :-DHláste sa! :-)
Na vodných tokoch západného Slovenska už bolo veľa porobené. Neviem posúdiť, koľko ešte toho chýba. Možno by bolo dobre aktualizovať taily pre INSPIRE a OSM. Pracne som vyhľadával rozdiely a nakoniec zistil, že to už je upravené. Je tam ešte toho veľa na zamakanie ?
On Tue, Jan 10, 2023 at 8:10 PM Vladimir Kosorin <vkos...@gmail.com> wrote:Na vodných tokoch západného Slovenska už bolo veľa porobené. Neviem posúdiť, koľko ešte toho chýba. Možno by bolo dobre aktualizovať taily pre INSPIRE a OSM. Pracne som vyhľadával rozdiely a nakoniec zistil, že to už je upravené. Je tam ešte toho veľa na zamakanie ?Ja som toho dost opravil a podoplnal aj na zapoadnom SK, no stale je tam vela roboty. Najma nepomenovane vodne toky. Aktualizujem OSM taily (pre INSPIRE netreba, to sa nenemi).
Off-topic otázka: poľné a lesné cesty sa dostávali do osm sk rovnakým spôsobom ako tieto vodné toky? Tam je už pridávanie a spresňovanie hotové? Vidím v nich väčší prínos pre užívateľov než u waterways... Tomas_J
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/vpc9AlUEbD4/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520Rnh-p-pd%2BS%2B4yiBf%2BC-DrUHan236g87jjaS39Hpqb65Gg%40mail.gmail.com.
Dik, a nepoužívaš podklady od Národného lesníckeho centra (NLC) (https://www.freemap.sk/#map=14/48.431991/17.786350&layers=XIl)?
Ide mi hlavne o pridávanie nových ciest, ktoré nie sú vidieť na Ortofotomozaike (napríklad kvôli stromom).
Moja predstava je pridávať nové lesné cesty v JOSM porovnaním mapového podkladu z NLC a súčasného stavu v OSM (t.j. niečo podobné ako robíme teaz pre waterways, ale pre lesné cesty).
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/vpc9AlUEbD4/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520RkVOE-CGMpyfupfSgo9yVCoVkN68cX-JMWbdbGU6SNCFw%40mail.gmail.com.
Inak, taká maličkosť – bolo by celkom fajn označovať takto pridané cestičky napríklad fixme=Addeded without survey based on hillshading, keďže viackrát sa mi už v teréne stalo, že cestičky, ktoré boli touto metódou zakresľované (pár dní/týždňov predtým) boli nepriechodné, tracktype nesedel s realitou, prípadne by som ich označil highway=path namiesto highway=track
Ok, počkám si teda na DMR 5.0 s Raster Vision :).
Ahoj Martin,mohol by si, prosim, aktualizovat imagery ulozene na tms[8,15]:http://waterways.tiles.freemap.sk/osm/{zoom}/{x}/{y}@2x.jpg? Dik.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/26abac7f-bc0c-4c78-8bab-eaf7094c72d9n%40googlegroups.com.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/vpc9AlUEbD4/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/26abac7f-bc0c-4c78-8bab-eaf7094c72d9n%40googlegroups.com.