Holorub, rúbanisko

26 views
Skip to first unread message

Pavol Priezvisko

unread,
Jul 1, 2023, 11:09:10 AM7/1/23
to Openstreetmap Slovakia
Trochu nadväzujem na toto vlákno, ale myslím, že lepšie bude dať tieto informácie do nového vlákna
https://groups.google.com/g/osm_sk/c/YcxRoOCo5BE/m/Dh5oQ-aNDQAJ

Holoruby
Všimol som si vyznačovanie aj takzvaných holorubov. Toto vyznačovanie holorubov má aj svoje nevýhody, pretože si musíte dávať veľký pozor aby boli dáta aktuálne. Veľmi rýchlo sa to mení.
To čo opticky laik považuje za holorub, môže byť o 5 rokov 3 metre vysoký les.
Bežný laik si nemusí všimnúť, že pod úrovňou trávy sa nachádzajú malé stromčeky, ktoré nie je veľmi vidno. Akonáhle výška stromčekov dosiahne úroveň trávy, potom nasleduje „raketovo rýchly“ rast stromčekov ktorý nazval urbárnik z TANAPu ako „forsáž“.
https://www.mojevideo.sk/video/35909/klucovy_aktivista_my_sme_les_karol_kalisky_chcel_byt_polovnikom.html
Niekedy robia lesníci výruby dokonca spôsobom, že mladá generácia stromčekov ktorá vyrastá pod dospelými stromčekmi je tak hustá, že pomedzi ne ani nestihne vyrásť tráva. V takom prípade môžete mať „z holorubu“ aj po 2-3 rokoch 3 metre vysoký les.

Najhorší nápad by bolo brať do OSM dáta zo satelitných snímok. Prečo je to zlý nápad je uvedené viac informácii v tomto videu, je to článok od zamestnanca ministerstva pôdohospodárstva
https://www.mojevideo.sk/video/3be51/ubudaju_lesy_na_slovensku_je_to_hoax_a_poplasna_sprava.html

Pojmy prírodný les, hospodársky les a plantáž
Čo sa týka lesníckej terminológie prírodný les, tak takýmto pojmom môže vyť označený aj les hospodársky ak má pôvodné drevinové zloženie a má pôvodnú genetickú kvalitu. Slovensko je v tomto parametri jedna z krajín najlepších v Európe, až okolo 80% má takto vysokú kvalitu.
Samozrejme druhá vec ako sa to bude vyznačovať v OSM.
Hospodársky les si netreba zamieňať s plantážami na drevo, ktoré sú populárne napríklad v USA. Na Slovensku majú plantáže osobitné legislatívne postavenie a sú to hlavne rýchlo rastúce dreviny na štiepku.

Biela plocha
Len ako taká zaujímavosť: Na Slovensku je až neuveriteľných 10% územia bielych plôch. Znamená to, že les sa náletmi rozšíril na lúku ale daný pozemok je stále registrovaný ako trávnatý porast.
Ale na mapovanie to nemá vplyv, samozrejme. Týchto pozemkov sa týka bizarná legislatíva.




Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages