--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAKvbCN3f-QQYPgA5MB2C-5feyzVod0uuapb1su%3Dmc9JMncd9%3DQ%40mail.gmail.com.
- nesedí vzorec addr:housenumber == addr:conscriptionnumber (+ "/" + addr:streetnumber, ak existuje).
Tak tam na tej stránke trocha dole máš príklad, keď to neplatí. Dávať na každý vchod číslo na štýl 13242/34 mi pripadá kontraproduktívne, keďže teraz 100% rendererov zobrazujú to "as is", a potom na mape máš len samé čísla a nevieš sa zorientovať.
Beggars can’t be choosers, a preto jedine východisko z tejto situácie je tagovať housenumber tak, aby to bolo použiteľné pre konečného používateľa mapy, takže na panelákoch na vchody len orientačné, na budovu len súpisné, na samostatné domy len orientačné.
On Fri, Jan 14, 2022 at 10:44 AM Andrej Shadura <and...@shadura.me> wrote:Tak tam na tej stránke trocha dole máš príklad, keď to neplatí. Dávať na každý vchod číslo na štýl 13242/34 mi pripadá kontraproduktívne, keďže teraz 100% rendererov zobrazujú to "as is", a potom na mape máš len samé čísla a nevieš sa zorientovať.Určite 100%? Skúšal si napr. freemap.sk? Lebo na Outdoor mape sa zobrazujú len orientačné čísla na vchodoch...
Beggars can’t be choosers, a preto jedine východisko z tejto situácie je tagovať housenumber tak, aby to bolo použiteľné pre konečného používateľa mapy, takže na panelákoch na vchody len orientačné, na budovu len súpisné, na samostatné domy len orientačné.Toto by si mal poznať: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tagging_for_the_renderer
99%. Koľko ľudí používa freemap.sk a koľko všetko ostatne?Beggars can’t be choosers, a preto jedine východisko z tejto situácie je tagovať housenumber tak, aby to bolo použiteľné pre konečného používateľa mapy, takže na panelákoch na vchody len orientačné, na budovu len súpisné, na samostatné domy len orientačné.Toto by si mal poznať: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tagging_for_the_rendererTy by si tiež mal poznať, že nie všetko "pre renderer" nie je akceptovateľné, a že nie všetky pravidla sú absolútne.Tagovanie pre renderer je hlavne keď kreslíš les pomocou highway=trunk, lebo je zelený.Tagovanie spôsobom, ktorý umožňuje dosiahnuť výsledok momentálne nepodporovaný väčšinou softvéru kvôli technickým obmedzeniam, je prípustné.
A misunderstanding comes when people say that you shouldn't tag something "for the renderer" even though the tags being used are accurate and not misleading. For example, if a specialist map renders a particular specialist tag (e.g. the details of power plants) then using the tags the renderer understands is a perfectly reasonable thing to do, even if they haven't been formally "approved".It is also perfectly fine to use various renderings as one of tools to find mistakes in what is mapped. Just remember that it is a tool, not a final and ultimate arbiter of a correct mapping.Changing tag into more popular and correct form is also OK. For example changing lake from landcover=water into natural=water is OK and helpful, even if primarily motivated by "this lake is not rendered on the map".It is also perfectly fine and normal to be motivated that something is displayed and rendered.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/3218fa18-ee2b-4a89-86a9-78c39d9ba41a%40www.fastmail.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAOGszj28SessCxfeJeB3rJQQoWyP0DViBgH_nAPBG4hjB%2B6dtg%40mail.gmail.com.
Skúšal si napr. freemap.sk? Lebo na Outdoor mape sa zobrazujú len orientačné čísla na vchodoch...
tvarime sa tu ako keby uz sme mali adresami pokryte cele slovensko. za mna: diskusia co ma/nema ist do housenumber je trochu predcasna. o tomto by sme sa imho mali bavit az ked budeme mat 90 % adries importovanych. a hromadna zmena sa da potom sfuknut za jednu popoludnie. ci?
Adresy vkladám podľa dohodnutých pravidiel a nevidím, žeby sa nedalo zorientovať.
skôr mi pripadajú divné takéto zmeny adriesMiloslavov, ulica Malinová https://overpass-api.de/achavi/?changeset=113870985Pridávanie medzery do PSČ https://nrenner.github.io/achavi/?changeset=113427070
On Fri, Jan 14, 2022 at 11:58 AM Dodko <ircd...@centrum.sk> wrote:Miloslavov, ulica Malinová https://overpass-api.de/achavi/?changeset=113870985To zase niekto nečítal Wiki:https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:%C4%8Cesko/Syst%C3%A9m_adres#Kl%C3%AD%C4%8D_housenumberPridávanie medzery do PSČ https://nrenner.github.io/achavi/?changeset=113427070Citujem: "PSČ ve tvaru nnnnn bez mezery"
pastnute mu pls tu linku do changesetu
skôr mi pripadajú divné takéto zmeny adriesMiloslavov, ulica Malinová https://overpass-api.de/achavi/?changeset=113870985Pridávanie medzery do PSČ https://nrenner.github.io/achavi/?changeset=113427070To zase niekto nečítal Wiki:https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:%C4%8Cesko/Syst%C3%A9m_adres#Kl%C3%AD%C4%8D_housenumberCitujem: "PSČ ve tvaru nnnnn bez mezery"Ale pokiaľ tu budú "experti", ktorí vedia najlepšie, ako to má byť a nejaké dohodnuté pravidlá + Wiki sú pre nich nepodstatné, tak ti neostáva nič iné len revertovať takýto vandalizmus.
pri implementacii som zohladnil vseobecne dohodnute pravidla, napr. http://wiki.freemap.sk/cislabudov#hn_Tagovanie_v_OSM a rovnako to maju aj nasi zapadni susedia: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:%C4%8Cesko/Syst%C3%A9m_adres#Kl%C3%AD%C4%8D_housenumberTo, ze to uz poniektori nedodrziavaju pri editovani OSM dat je iny pribeh :(Tak tam na tej stránke trocha dole máš príklad, keď to neplatí. Dávať na každý vchod číslo na štýl 13242/34 mi pripadá kontraproduktívne, keďže teraz 100% rendererov zobrazujú to "as is", a potom na mape máš len samé čísla a nevieš sa zorientovať. Beggars can’t be choosers, a preto jedine východisko z tejto situácie je tagovať housenumber tak, aby to bolo použiteľné pre konečného používateľa mapy, takže na panelákoch na vchody len orientačné, na budovu len súpisné, na samostatné domy len orientačné.
Dátum: piatok 14. januára 2022, čas: 10:43:44 UTC+1, odosielateľ: andrewpri implementacii som zohladnil vseobecne dohodnute pravidla, napr. http://wiki.freemap.sk/cislabudov#hn_Tagovanie_v_OSM a rovnako to maju aj nasi zapadni susedia: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:%C4%8Cesko/Syst%C3%A9m_adres#Kl%C3%AD%C4%8D_housenumberTo, ze to uz poniektori nedodrziavaju pri editovani OSM dat je iny pribeh :(Tak tam na tej stránke trocha dole máš príklad, keď to neplatí. Dávať na každý vchod číslo na štýl 13242/34 mi pripadá kontraproduktívne, keďže teraz 100% rendererov zobrazujú to "as is", a potom na mape máš len samé čísla a nevieš sa zorientovať. Beggars can’t be choosers, a preto jedine východisko z tejto situácie je tagovať housenumber tak, aby to bolo použiteľné pre konečného používateľa mapy, takže na panelákoch na vchody len orientačné, na budovu len súpisné, na samostatné domy len orientačné.Kde je tam prosim priklad, kedy sa addr:housenumber=addr:streetnumber?
To s tymi znackami na budove a zaroven aj na vchody sme sa kde dohodli? Mohlo by to byt zaujimave, ale za prve mi to pride divne: len preto, ze ma budova viac vchodov (orientacnych cisel), tak zrazu ich bude mat bez supisneho, pricom susedne budovy budu mat v adrese aj supisne aj orientacne?
Vo Vasom priklade
Suhlasim, ze na vykreslenie je cisel vela a supisne cislo je vlastnost budovy, a orientacne je MOZNO viac vlastnost vchodu (alebo skor viacerych bytov vnutri, ohranicenych building:part ?) . Ale ako to rozumne representovat aby to vsade fungovalo je stale nejasne a nejaku koncepciu si vybrat musime.
Kde je tam prosim priklad, kedy sa addr:housenumber=addr:streetnumber?To s tymi znackami na budove a zaroven aj na vchody sme sa kde dohodli? Mohlo by to byt zaujimave, ale za prve mi to pride divne: len preto, ze ma budova viac vchodov (orientacnych cisel), tak zrazu ich bude mat bez supisneho, pricom susedne budovy budu mat v adrese aj supisne aj orientacne?V tagoch addr:conscriptionnumber a addr:streetnumber budú všetky čísla ako majú byť, ide len o addr:housenumber. Takže vyhľadavače fungujú ako majú.
Podľa popisu sady zmien rozumie slovensky https://www.openstreetmap.org/changeset/115378695
To zase niekto nečítal Wiki:https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:%C4%8Cesko/Syst%C3%A9m_adres#Kl%C3%AD%C4%8D_housenumberCitujem: "PSČ ve tvaru nnnnn bez mezery"Ale pokiaľ tu budú "experti", ktorí vedia najlepšie, ako to má byť a nejaké dohodnuté pravidlá + Wiki sú pre nich nepodstatné, tak ti neostáva nič iné len revertovať takýto vandalizmus.Hej no mozno sa bude tvarit, ze cesku wiki necita alebo nerozumie. Nevieme akou recou hovori, JOSM ma v anglictine. Robi dost aj v Rakusku. Ale ak by nevedel po slovenky/cesky, potom nech sa netvari, ze rozumie slovenskym pravidlam v PSC.Podľa popisu sady zmien rozumie slovensky https://www.openstreetmap.org/changeset/115378695Akože zas neviem prečo je také pravidlo, keďže PSČ je správne s medzerou.
Podľa pravopisu myslím ak je to v strede by nemalo byť Sv. ale sv., takže v registri adries majú chybne.Lenže zároveň mal zmeniť ulicu aj v adresách https://www.openstreetmap.org/node/2960249454V prílohe je zoznam ulíc ako sa to vyskytuje.
PSČ - dával by som ho bez medzery, zákon neupravuje formát PSČ - https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2011/324/#paragraf-8.odsek-3 :)
Ak má budova s jedným súpisným číslom viacero vchodov s rozličnými orientačnými číslami, tak by som v tej schéme zvážil písanie ulice do budovy. Napr u nás som narazil na bytovku, ktorej vchody sú umiestnené až na troch uliciach https://www.openstreetmap.org/way/908210799 :)
No zjavne je to tiez halaba. Ale mozno zalezi ako si tie nazvy obce schvalili a register adries s tym nic neurobi. Jasne, ze ulicu v adresach nezmenil, takze teraz nam bude OSM Inspector hlasit vsetky ako chybne (bez prislusnej ulice).Co s tym teda urobime? Ideme riesit ako to ma byt spravne podla gramatiky, alebo to nechame striktne, ako je to v registroch?
v RA je zapísaná ako Staré Grunty https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/zakladna-mapa/detail/ra_adresne_body/0/11970892?pos=48.154185,17.074527,19ak má byť správne Staré grunty tak treba opraviť adresy a pri generovaní nových adries už bude použité Staré grunty.
Majú tam aj ulicu s názvom "Ulica Mlyny" ale nemá pripojenú žiadnu adresu.
kedze zijeme na Slovensku, tak hlasujem za to, aby sme dodrzali to co je gramaticky spravne...Ak by to tak vsetci dodrziavali, tak by sa nestalo, ze niekde to je tak a inde to je tak...(zrejme gramatika je celonarodny problem:) a takisto za bodkou medzera....cize hlasujem za to aby sme sa drzali podla tohto prikladu co tu dal Aceman, cize obce a ich casti s velkym a v uliciach druhe slovo malym..
Podľa popisu sady zmien rozumie slovensky https://www.openstreetmap.org/changeset/115378695
S tými dĺžňami a mäkčeňmi. Podľa zákona platí to čo poslanci chvália a vyjde vo VZN. Ak tam schvália hlúposť s preklepom platí tá. Do RA sa má zapísať vždy to čo je vo VZN, ale z nejakého dôvodu vznikajú rozdiely, buď sa medzitým aktualizovalo VZN a v RA neopravili, alebo do RA (2015) to bolo importované zo starých dát a v rokoch 2016-2017 keď to mali obce za úlohu zjednotiť/opraviť sa na to vykašlali. Alebo to pracovník zapíše zle, lebo nedáva pozor.
Ako sa menia ulice sa dá sledovať na stránke https://data.gov.sk/dataset/register-adries-register-ulic
Bolo by dobré pohľadať VZN o názvoch ulíc v Bratislave https://bratislava.sk/sk/legislativa-mesta
Nevšimol som si
prílohu komplet ulice, sú tam asi len nové ulice.
Podľa zverejnených VZN názvy ulíc schvaľujú poslanci hlavného mesta a nie poslanci mestskej časti, takže niektorý úradník urobil chybu a zapísal nesprávne ulicu svojej mestskej časti do registra adries. Alebo predtým si ulice schvaľovala každá časť samostatne a tak vznikli 2 rôzne názvy.
V obchodnom registri https://orsr.sk/ je to tiež zapísané kadejako.
Bratislava Trnavská
79 firiem
Bratislava Trnavská
cesta 281 firiem
Bratislava-Nové
Mesto Trnavská 1 firma
Bratislava-Nové
Mesto Trnavská cesta 0 firiem
Bratislava-Ružinov
Trnavská 1 firma
Bratislava-Ružinov
Trnavská cesta 15 firiem
Bratislava - Ružinov
Trnavská cesta 3 firmy
Nový obchodný register ak vôbec bude, už má byť napojený na register adries rovnako ako je už napojená evidencia obyvateľstva/trvalé pobyty a vydávanie dokladov.
Severná strana patrí pod Bratislava-Nové Mesto, oni si to pomenovali ako Trnavská
Ano je tazke najst VZN k tymto starym uliciam.Podla https://bratislava.blob.core.windows.net/media/Default/Dokumenty/Zoznam%20komunik%C3%A1ci%C3%AD%20na%20%C3%BAzem%C3%AD%20hlavn%C3%A9ho%20mesta%20SR%20Bratislavy.pdf by aj ulica v Novom meste mala byt Trnavska cesta.V podstate by sa dala cesta https://www.openstreetmap.org/way/206155047 a dalsie v tej urovni premenovat na Trnavska a tiez tie severne adresy ako navrhujete.
Tu je najväčšie orientačné číslo pre Trnavská 37Tu je najvýchodnejšia adresa Trnavská 33Ale niekto by mohol napísať hlavnému mestu či o chybe vedia a čo s tým plánujú urobiť.