Námestie alebo Nám.

143 views
Skip to first unread message

Illioplius

unread,
Feb 3, 2021, 3:05:20 PM2/3/21
to Openstreetmap Slovakia
Dobrý deň prajem všetkým,

píšem tento mail v nadväznosti na diskusiu s užívateľom Jose Riha, konkr. na jeho zmeny viacerých bratislavských námestí, ktoré zmenil z tvaru „Námestie hraničiarov“ na tvar „Nám. hraničiarov“, resp. „Kežmarské námestie“ na „Kežmarské nám.“

Podľa môjho názoru ide o nesprávnu úpravu a rád by som tento názor podložil nasledovnými argumentmi:
  1. Názvy ulíc sa určujú všeobecne záväznými nariadeniami a v týchto sú priestranstvá pomenované v plnom znení, bez použitia skratky. VZN o nazvaní napr. Námestia hraničiarov asi v elektronickej podobe nenájdeme, ale môžeme sa pozrieť napríklad na toto VZN, kde boli pomenované iné bratislavské námestia. Neuvádzajú sa ako nám., ale ako námestia.
  2. Oficiálny Zoznam komunikácií na území hlavného mesta SR Bratislavy uvádza názvy námestí so slovom „námestie“ (nie nám.).
  3. Oficiálny dokument Názvoslovnej komisie hlavného mesta SR Bratislavy Zásady určovania názvov verejných priestranstiev v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave v čl. 2, ods. 1 uvádza: „Súčasťou každého názvu je výraz označujúci druh priestoru, napr.: ulica, námestie, rad, cesta, chodník, park, sad, alej, lom, nábrežie a pod.“ – teda nie „nám.“, ale „námestie“. Ďalej sa v ods. 6 uvádza:  „Pokiaľ je nutné použiť kvôli dĺžke názvu na orientačnej tabuľke skratku, používajú sa výhradne skratky: ulica (ul.), námestie (nám.), nábrežie (nábr.), sídlisk (sídl.), chodník (chod.), priehrada (priehr.) a ďalej bez krátenia: most, park, les, areál, či iné krátke všeobecné mená vystihujúce charakter verejného priestranstva.“
    Inými slovami, skratky sa môžu používať iba na orientačných tabuľkách, ale na názor verejného priestranstva to nemá žiadny vplyv, tie sú naďalej v plnom tvare.
  4. Na samotných tabuľkách označujúcich tieto verejné priestranstvá sú uvedené plné názvy, viď napr. Námestie hraničiarov alebo Kežmarské námestie
  5. Jose Riha argumentoval aj ustanovením na OSMwiki o tagu alt_name (keďže celé názvy námestí umiestnil do tohto tagu), kde sa však uvádza, že to nie je správny postup: „V prípade, že v OSM má cesta rozvinutejší tvar s pridanou informáciou (Janka Kráľa miesto J. Kráľa, Ivana Krasku miesto I. Krasku, ale nie Námestie mieru miesto Nám. mieru), táto sa prekopíruje do alt_name.“
Nazdávam sa, že tieto argumenty sú dostačujúce na to, aby boli námestia na OpenStreetMap pomenované svojimi oficiálnymi názvami, teda v tvaroch „Námestie hraničiarov“, resp. „Kežmarské námestie“, a nie v skrátenej podobe použitím skratky „nám.“.

Majte sa

Jakub

Jozef Riha

unread,
Feb 3, 2021, 3:15:19 PM2/3/21
to Openstreetmap Slovakia
Zdravim, tu jose. Pozriem sa na to neskor, zatial len poprosim pozriet 3 roky staru diskusiu na tuto temu: https://groups.google.com/g/osm_sk/c/nV3b2l7ZSnI/m/Xx-4dApOCAAJ

Vdaka, j

--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/7f1bf8ba-0b72-44af-9ea5-ed4ec42a1456n%40googlegroups.com.


Dodko

unread,
Feb 3, 2021, 3:51:39 PM2/3/21
to Openstreetmap Slovakia
K názvu ulice a námestia má byť vydané VZN, aby sa vedelo aký je správny názov. Navrhnite poslancom nech vydajú VZN so všetkými ulicami.
Ako schvália poslanci pomenovanie vo VZN, tak má úradník zapísať do registra adries, a to dostanú občania ako trvalý pobyť v občianskom preukaze.
2018-08-07 zapísali do registra adries ulicu Zuzany Chalupovej
2019-06-14 vytvorili Ulica Ondreja Štefanka
2020-12-02 Ovsištské námestie
Názvy ulíc v registri adries (to čo je aj v občianskom) nájdete na https://portal.minv.sk/wps/portal/domov/com.ness.ra/com.ness.ra_/

Ulice a námestia sú tam v tvare
A. Gwerkovej
Daliborovo nám.
Humenské nám.
Jána Lajčiaka
Kežmarské nám.
M. Curie Sklodowskej
Mánesovo nám.
Muchovo námestie
Nám. Hraničiarov
Nobelovo nám.
Ovsištské námestie
Sad J. Kráľa
Ulica Gustáva Mallého
Ulica Ondreja Štefanka
Ulica závodu Matador
Vlastenecké námestie

A vysvetlenie prečo obce v tom majú chaos, a ulice v rôznych tvaroch.

ulice.PNG

Dátum: streda 3. februára 2021, čas: 21:05:20 UTC+1, odosielateľ: Illioplius

Jakub Lipták

unread,
Feb 3, 2021, 5:09:28 PM2/3/21
to osm...@googlegroups.com
Dodko, vďaka za odpoveď, ale nerozumiem celkom, prečo sa má mapa technokraticky a nekriticky držať nejakého registra, v ktorom je jednak chaos a jednak je každému so zdravým rozumom jasné, že aj ak je v registri napr. „Kežmarské nám.“, tak to neznamená, že to námestie sa naozaj volá „Kežmarské nám.“. Volá sa to Kežmarské námestie, iba sa to skracuje na „Kežmarské nám.“ a v registri je to takto chybne uvedené v skrátenej podobe. Ak bude v registri preklep, lebo úradník niečo zle prepísal, tak to do mapy dáme aj s preklepom? Však treba používať aj rozum.

Myslím, že OSM by mala reflektovať realitu, nie chybné a chaotické zoznamy.

Zároveň by som rád upozornil na čl. 5, ods. 3 už citovaných Zásad určovania názvov verejných priestranstiev v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave: „Ak je v existujúcom názve verejného priestranstva gramatická chyba, alebo má nespisovný tvar, nie je to dôvod na zmenu názvu; názov sa iba upraví do spisovnej formy.“

Čiže opravy chybných názvov nevyžadujú prijatie nového VZN.

st 3. 2. 2021 o 21:51 Dodko <ircd...@centrum.sk> napísal(a):
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/fDTgUgD_bJ0/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/407fc5f6-c68e-4fbd-8f3e-e3576f55423bn%40googlegroups.com.

Martin Ždila

unread,
Feb 3, 2021, 5:33:13 PM2/3/21
to osm_sk
Čítal som to len narýchlo, ale asi súhlasím s Jakubom. Ten oficiálny bordel schválený poslancami nech ide do official_name.

Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAADWj2hQZuapnjBU-Z26E3hDpt8MA7CBQxjwMNy77eerGnWkcg%40mail.gmail.com.

Jozef Riha

unread,
Feb 3, 2021, 5:47:01 PM2/3/21
to Openstreetmap Slovakia
V registri su chyby, vo VZN su takisto chyby. Najst konsenzus je tiez dost narocne. A nove tagy vo vseobecnosti nie su vitane (myslim, ze i ten official_name sa pretriasal, ale nestretol sa s velkym pochopenim). Nazvy ulic v registri adries boli diskutovane v case, kedy sa (konecne) objavil pouzitelny zdroj adries. Azda z praktickeho hladiska (pre import, no aj kvoli tomu, ze sa jedna o lahko dostupny zdroj popisujuci cele Slovensko) sa urcili prave nazvy v RA ako "to", co ma ist do name tagu. Samozrejme s tym, ze chyby v nom su opravovane podla isteho kluca (s cakanim na napravu v oficialnych datach). To je status quo a ja nevidim velmi dovod ho menit. Rovnako pripominam, ze na mapovani podla tohto systemu uz bolo stravenych nemalo clovekohodin.

Ak sa Jakub zaviaze, ze pretaguje cele Slovensko tak, ze do official_name prehodi RA + zmeni vsetky adresne body a cesty tak, aby v name reflektovali udaj vo VZN kazdej obce, tak s tym problem nemam ani ja. No rad by som videl dobre zdokumentovany plan takejto zmeny. Kazdopadne by bolo vhodne dat zahlasovat (duplom, ked uz mame na to aj celkom otestovane platformy :-)).

j

Jozef Riha

unread,
Feb 3, 2021, 6:08:56 PM2/3/21
to Openstreetmap Slovakia
Este mi napadlo. Preco na tom, ci je v name nazov podla VZN alebo podla RA tak velmi zalezi? Nominatim celkom ochotne prehladava aj alt_name. Osobne by som sa rad vyhol situacii, ze cesta (prip. adresny bod) bude pouzivat tagy:

official_name = VZN (?)
name:address_registry = lebo ak su v nom chyby, tak kvoli importu a kontrole tu potrebujeme mat spolocny kluc
name = nazov po oprave (alebo tabulka - lebo mapujeme realitu)
alt_name = pripadne cele meno osobnosti a pod.

j

ircdodko

unread,
Feb 4, 2021, 3:36:30 AM2/4/21
to Jakub Lipták
Nedržím sa nekriticky registra adries a opravujem viditeľné preklepy typu.
1.mája na 1. mája
M.R.Štefánika na M. R. Štefánika
Kpt.Nálepku na Kpt. Nálepku
Ul. záhradkárov na Záhradkárov
Cintorínská na Cintorínska
a občas napíšem aj obci aby to opravila, ak sú tam rozumný pracovníci tak to opravia.
Podľa tvojho návrhu ak A. Gwerkovej je nesprávne a má byť Alžbety Gwerkovej tak potom napríklad vo Zvolene treba premenovať všetky ulice na dlhé názvy, keďže tam väčšinu ulíc majú v registri adries skrátené.

Pôvodný email zo stredy, 3. februára 2021 o 23:08:44
Jakub Lipták napísal

Martin Ždila

unread,
Feb 4, 2021, 3:50:08 AM2/4/21
to osm_sk
On Thu, Feb 4, 2021 at 9:36 AM ircdodko <ircd...@centrum.sk> wrote:
Podľa tvojho návrhu ak A. Gwerkovej je nesprávne a má byť Alžbety Gwerkovej tak potom napríklad vo Zvolene treba premenovať všetky ulice na dlhé názvy, keďže tam väčšinu ulíc majú v registri adries skrátené.

mozno este pouvazovat na tagom short_name kam by mohol ist skrateny nazov.

--
 

ircdodko

unread,
Feb 4, 2021, 4:10:34 AM2/4/21
to ircdodko
Predvčerom Košice-Sever robili opravy 6 ulíc, príklad z opráv.


Pôvodný email zo štvrtka, 4. februára 2021 o 09:36:26
ircdodko napísal

Jakub Lipták

unread,
Feb 4, 2021, 10:44:51 AM2/4/21
to osm...@googlegroups.com
Samozrejme s tym, ze chyby v nom su opravovane podla isteho kluca
Ja len, že nie je práve tvar „Kežmarské nám.“ práve ten prípad chyby, ktorá by mala byť podľa istého kľúča (akého?) opravená na „Kežmarské námestie“?
Pointa je: mali sme ulice v Petržalke nazvané správne, tak prečo ich meniť na tie chybné verzie? A že prečo na tom záleží, nuž, lebo názov v tagu "name" je ten, ktorý je viditeľný. Osobne mi príde rozumné, aby viditeľný bol ten tvar, ktorý odráža realitu.

Tibor Jamečný

unread,
Feb 4, 2021, 10:45:45 AM2/4/21
to osm...@googlegroups.com
On Thu, Feb 4, 2021 at 9:50 AM Martin Ždila <martin...@freemap.sk> wrote:
mozno este pouvazovat na tagom short_name kam by mohol ist skrateny nazov.

Tento tag sa mi zda najvhodnejsi, lebo zatial som sa stretol iba so situaciou, ze v registri adries bol skrateny nazov toho, co obec uvadza ako oficialny nazov.

Priklad:
name="Pavla Országha Hviezdoslava" => oficialny nazov schvaleny obcou, vynechava sa "ulica", ako bolo dohodnute
short_name="P. O. Hviezdoslava" => pripustny skrateny nazov definovany obcou, vacsinou sedi s tym, co je v registri adries
alt_name="Hviezdoslavova"

Postup parovania nazvu ulice z registra adries v Joseho skripte by mohol byt potom nasledovny:
1) ak hodnota z registra adries je rovnaka ako tag name na ulici => vsetky hodnoty addr:street musia byt rovnake ako tag name na ulici (to naimplementovane uz je)
2) inak pozriet do tagu short_name na ulici => v pripade zhody premapovat hodnotu z registra adries na tag name na ulici a skontrolovat addr:street na tuto premapovanu hodnotu

Este by sme mohli zaviest napr. "fixme:ra=P.O.Hviezdoslava" na pripady, kedy register adries zjavne obsahuje chybu ale nie je iste, kedy a ci vobec bude opravena (kedze tie odpovede od samosprav su take, ake su). Toto by mohol byt ako krok 3. v postupe vyssie. Kedykolvek by sa dalo cez Overpass API vytiahnut zoznam ulic s tagom "fixme:ra" a skontrolovat, ci je to uz opravene v registri adries alebo je nutna dalsia kontrola niekedy v buducnosti.

T.

Jozef Riha

unread,
Feb 4, 2021, 2:33:19 PM2/4/21
to Openstreetmap Slovakia
Realita to je, ale len realita VZN. Skutocna realita je to, co je overitelne v terene - teda tabulka s nazvom. A ak sa nemylim, tak zrovna Gwerkovej bolo na tabulke bez "Alzbety". Lenze aj kvoli tomu, ze zistovat nazvy podla toho, co je na tabulke je prakticky nerealizovatelne sme sa dohodli na pouziti Registra adries. Maju nazvy vo VZN nejaku jednotnu databazu? Opravuje sa (hoci pomaly, ale predsa) podobne ako Register adries? Mat pre Bratislavu, Kosice, x dalsich miest a obci v name nazov podla VZN, vo zvysnych obciach RA nie je ziadna vyhra.

S tymi namestiami priznavam, ze mozno to skratenie nebol najlepsi napad. Zamerom bol dat nazvom jednotnejsiu formu - podobne ako pri odstraneni slova "ulica" z nazvu ulic. Ale nebranim sa opacnemu postupu, teda "nam." => "namestie".

Inak.. cisto prakticka otazka. Z hladiska navigacie ma uvadzanie "Alzbety Gwerkovej" miesto "A. Gwerkovej" nejaky prinos? Napada mi skor to, ze pre cudzincov to moze byt matucejsie, tazsie na zapamatanie atp.

j

--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAADWj2iF%2Btic%3DnzQMZ3nDAj2AcOnHLQb5kAK6MaiwxVQR83YvQ%40mail.gmail.com.


Aceman444

unread,
Feb 4, 2021, 7:30:41 PM2/4/21
to Openstreetmap Slovakia
V tomto pripade ked vo VZN na tabuliach je "Namestie" tak som za pisanie tohto do "name". Nechapem preco to ma register adries inak. Potom ale musime aj do "addr:street" dat tu istu dlhu verziu, aj ked bude v RA skratka. A to uz budeme mat dost rozdielov proti RA :(

Dátum: štvrtok 4. februára 2021, čas: 20:33:19 UTC+1, odosielateľ: jose1711

Illioplius

unread,
Feb 8, 2021, 8:44:02 AM2/8/21
to Openstreetmap Slovakia
S tymi namestiami priznavam, ze mozno to skratenie nebol najlepsi napad. Zamerom bol dat nazvom jednotnejsiu formu - podobne ako pri odstraneni slova "ulica" z nazvu ulic. Ale nebranim sa opacnemu postupu, teda "nam." => "namestie".

Čiže vrátite tie "nám." späť na námestia? Alebo aký navrhujete ďalší postup?

Jozef Riha

unread,
Feb 12, 2021, 5:26:21 PM2/12/21
to Openstreetmap Slovakia
Pohlad do RA:
 - "námestie" sa uvadza 257-krat
 - "nám." sa uvadza 115-krat

Dlhsia forma teda s prehladom vitazi.

Ak nikto nebude namietat, tak by som - v podobnom duchu ako sa deje odstranovanie slova "ulica" z nazvov pristupil aj k jednotnemu rozsireniu "nám." na "námestie" vo vsetkych obciach a mestach na Slovensku (cize presne opacne, ako som to robil doteraz).

Overpass query by som pripravil v nasledujucich dnoch a changeset odoslal ako pouzivatel freemap-operations (https://www.openstreetmap.org/user/freemap-operations).

j

On Mon, Feb 8, 2021 at 2:44 PM Illioplius <lipt...@gmail.com> wrote:
S tymi namestiami priznavam, ze mozno to skratenie nebol najlepsi napad. Zamerom bol dat nazvom jednotnejsiu formu - podobne ako pri odstraneni slova "ulica" z nazvu ulic. Ale nebranim sa opacnemu postupu, teda "nam." => "namestie".

Čiže vrátite tie "nám." späť na námestia? Alebo aký navrhujete ďalší postup?

--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/47e1d003-f31f-47b6-af6c-121fce4a6c09n%40googlegroups.com.


Aceman444

unread,
Feb 12, 2021, 7:15:22 PM2/12/21
to Openstreetmap Slovakia
Dakujeme, prosim vratit "namestie" len v adresach a nazvoch ulic. Su aj ine objekty, kde moze byt odkaz na prislusne namestie, ale napr. v nazvoch zastavok MHD DPB naozaj konzistentne uvadza 'nam.' aj na oznacnikoch zastavok, tak tie prosim ponechat.
Dakujem.

Dátum: piatok 12. februára 2021, čas: 23:26:21 UTC+1, odosielateľ: jose1711

Jozef Riha

unread,
Feb 13, 2021, 6:44:23 AM2/13/21
to Openstreetmap Slovakia
Dakujem, na to myslim. Pred zmenou to este urcite dam na pripomienkovanie.

--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/b56b9935-7548-49a1-8529-594465f1fd45n%40googlegroups.com.


Aceman444

unread,
Feb 13, 2021, 3:53:17 PM2/13/21
to Openstreetmap Slovakia
Inak nebolo by prijatelnym riesenim ponechat ulice a adresy s nazvom skratenym ako je v RA, ale pridat namestia ako plochu s place=square a tam dat kompletny nazov "namestie"? place=square som popridaval v Petrzalke ale inde nie su, myslim, ze je to relativne nova znacka.

Dátum: piatok 12. februára 2021, čas: 23:26:21 UTC+1, odosielateľ: jose1711
Pohlad do RA:

Jozef Riha

unread,
Feb 14, 2021, 6:49:09 PM2/14/21
to Openstreetmap Slovakia
Myslite nechat nazov podla RA (ci uz skrateny alebo neskrateny) na ulici? Podla mna by to bolo dost matuce. A situacia ohladne adries uz je i bez toho dost neprehladna. Zostal by som radsej pri povodnom plane:

 1. "ulica" -> odstranit
 2. "nam." -> "namestie"
 3. typograficke nedostatky opravit (medzery za bodkou)
 4. gramaticke chyby opravit (rytm. zakon, velke/male)
 5. do alt_name umiestnit pripadny cely nazov (napr. uplne meno osobnosti, ak je krstne meno v RA skratene)

Co sa tyka namesti, tak navrhujem takuto query: https://overpass-turbo.eu/s/13De - relacie som vynechal, s tymi (ak nejake su) by som sa vysporiadal rucne.

j

--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/36545936-3dd3-4ed1-a2f7-6530c3105228n%40googlegroups.com.


--
Ing. Jozef Riha
IBM Certified Specialist: pSeries Administration and Support

._
)   Registered Linux user: #314375
   Registered member of freemap.sk

Illioplius

unread,
Feb 15, 2021, 7:47:20 AM2/15/21
to Openstreetmap Slovakia
Inak nebolo by prijatelnym riesenim ponechat ulice a adresy s nazvom skratenym ako je v RA, ale pridat namestia ako plochu s place=square a tam dat kompletny nazov "namestie"? place=square som popridaval v Petrzalke ale inde nie su, myslim, ze je to relativne nova znacka.

Problém tohto riešenia je, že nie všetky námestia aj majú reálnu plochu námestia, resp. nie všetky jej časti do tejto plochy spadajú. V Bratislave možno ako príklad uviesť Námestie 1. mája, ktoré v skutočnosti nie je žiadne námestie, ale ulica. Podobne Námestie Franza Liszta. Taktiež, ulica pri Fakulte architektúry STU či ulica pri Ministerstve dopravy SR sa volá Námestie slobody, hoci samotné námestie sa nachádza na druhej strane týchto budov. A taktiež máme aj opačné prípady, teda kedy sa námestia nevolajú námestie, napríklad námestie medzi budovami Eurovey a SND sa volá Nábrežie M. R. Štefánika. Podobne napr. Trnavské mýto je de facto námestie, ale nevolá sa tak.

Čiže place=square by som navrhol používať pre reálne námestia (aj ak sa tak nevolajú, ale zároveň nie pre tie, ktoré sa tak volajú, no v skutočnosti námestiami nie sú) a názvy verejných priestranstiev riešiť nezávisle, podľa toho, ako píše Jose.

Illioplius

unread,
Feb 15, 2021, 8:30:00 AM2/15/21
to Openstreetmap Slovakia
Ešte dodám k predošlému mailu, že dnes máme viaceré námestia označené ako leisure=park a myslím, že by nebolo dobré to meniť, lebo ide o námestia, ktoré majú charakter parku. Opäť v Bratislave napríklad Námestie slobody, Kollárovo námestie, Námestie republiky a podobne.

Dátum: pondelok 15. februára 2021, čas: 13:47:20 UTC+1, odosielateľ: Illioplius

Aceman444

unread,
Feb 16, 2021, 2:23:18 PM2/16/21
to Openstreetmap Slovakia
Myslim, ze je rozdiel medzi parkom v namesti a samotnym namestim. Park moze byt napr. v strede namestia, obkoleseny cestami (s nazvom toho namestia). A namestie (place=square) je od domu k domu, vratane tych ciest.
Presne k tomu smeruje aj VZN Bratislavy https://bratislava.blob.core.windows.net/media/Default/Dokumenty/VZN_1_2021_Verejne%20priestranstva.pdf (pozor ucinne az 1.6.2021), ze park bude mat vlastny nazov "Park... " a namestie vlastny "Namestie....". Cize nevidim v tom konflikt ci problem.

Dátum: pondelok 15. februára 2021, čas: 14:30:00 UTC+1, odosielateľ: Illioplius

Aceman444

unread,
Feb 16, 2021, 2:26:44 PM2/16/21
to Openstreetmap Slovakia
Dátum: pondelok 15. februára 2021, čas: 13:47:20 UTC+1, odosielateľ: Illioplius
Problém tohto riešenia je, že nie všetky námestia aj majú reálnu plochu námestia, resp. nie všetky jej časti do tejto plochy spadajú. V Bratislave možno ako príklad uviesť Námestie 1. mája, ktoré v skutočnosti nie je žiadne námestie, ale ulica. Podobne Námestie Franza Liszta. Taktiež, ulica pri Fakulte architektúry STU či ulica pri Ministerstve dopravy SR sa volá Námestie slobody, hoci samotné námestie sa nachádza na druhej strane týchto budov

To by som nevidel ako problem. Namestie slobody (plocha s fontanou) moze byt place=square, a ulice za budovami ako pisete mozu mat tiez ten nazov v name. Ide len o to, aby v OSM boli oba nazvy (hoci na roznych objektoch).
 
. A taktiež máme aj opačné prípady, teda kedy sa námestia nevolajú námestie, napríklad námestie medzi budovami Eurovey a SND sa volá Nábrežie M. R. Štefánika. Podobne napr. Trnavské mýto je de facto námestie, ale nevolá sa tak.

Čiže place=square by som navrhol používať pre reálne námestia (aj ak sa tak nevolajú, ale zároveň nie pre tie, ktoré sa tak volajú, no v skutočnosti námestiami nie sú) a názvy verejných priestranstiev riešiť nezávisle, podľa toho, ako píše Jose.

 A ako to mame na mieste zistit, ci ide o skutocne namestie? Pokial som pocul od odbornikov, ani Namestie slobody vraj nie je skutocnym namestim.

S pouzitim place=square na vsetko co je namestim aj ked sa tak zrovna nevola nemam problem.

Aceman444

unread,
Feb 16, 2021, 6:16:41 PM2/16/21
to Openstreetmap Slovakia
Na https://www.openstreetmap.org/way/781562821 je to spravene tak ako som myslel.

Dátum: pondelok 15. februára 2021, čas: 0:49:09 UTC+1, odosielateľ: jose1711
Myslite nechat nazov podla RA (ci uz skrateny alebo neskrateny) na ulici? Podla mna by to bolo dost matuce. A situacia ohladne adries uz je i bez toho dost neprehladna. Zostal by som radsej pri povodnom plane:


Jozef Riha

unread,
Feb 19, 2021, 5:45:20 PM2/19/21
to Openstreetmap Slovakia
Este mensia analyza. Stahujem kompletny OSM dump Slovenska a hladam vsetky hodnoty tagov, ktore zodpovedaju retazcu nám./Nám.:

Na uzloch (nodes) nachadzam retazec na tychto tagoch:
{'addr:street',
 'alt_name',
 'branch',
 'description',
 'name',
 'note',
 'old_name',
 'short_name'}

Tu ma "trapia" prakticky len name a addr:street. Zvysok mozem ignorovat.

Wordcloud vyjadrujuci frekvenciu nazvov tagov objektov zodpovedajucich hladanemu retazcu:
obrázok.png

A zastupenie ich hodnot:
obrázok.png

Tu je vidiet, ze okrem adresnych bodov sa medzi nimi podla vsetkeho nachadza nejake mnozstvo zastavok a nastupist (public_transport, network, operator..). Tie by vsak query mal spolahlivo odfiltrovat (nakolko je velmi nepravdepodobne, ze by existovala zastavka/nastupiste s adresou). V mensej miere tiez POI (podla tagov zrejme restauracie a obchody).

Medzi cestami (ways) skratene namestie najdeme na tagoch:
{'addr:street',
 'alt_name',
 'name',
 'official_name',
 'old_name',
 'operator',
 'short_name'}

Wordcloud s nazvami tagov:
obrázok.png

Wordcloud s hodnotami tagov:
obrázok.png
Vyzera to na budovy a cesty, co je presne v sulade s nasim ocakavanim.

Medzi relaciami (relations) najdeme Nam/nam na tychto tagoch:
{'addr:street', 'description', 'from', 'name', 'short_name', 'to', 'via'}

Wordcloud - nazvy tagov:
obrázok.png
Wordcloud - hodnoty tagov:
obrázok.png
Tuto je celkom zrejme, ze sa najviac jedna o dopravu a preto som relacie v query uplne vynechal. Tych zopar multipolygonov budov, ktore maju nahodou 'nam.' v adrese uz poriesim rucne.

Ked to zhrniem, povodna query by asi mohla byt a nemusela by nic pokazit.

Este doriesim, aby sa po rozbaleni na "Námestie" neocitol nahodou rovnaky retazec v name aj alt_name a uz by som opravu konecne mohol aj realizovat :-)

j

--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/41203e0a-7f57-4f7a-a306-d2cdecaafcfbn%40googlegroups.com.

Jozef Riha

unread,
Feb 22, 2021, 5:48:06 PM2/22/21
to Openstreetmap Slovakia

Ak nebudu ziadne namietky, tak by som v dohladnej dobe uploadol.

j

Dodko

unread,
Feb 23, 2021, 2:53:32 AM2/23/21
to Openstreetmap Slovakia
Zahodiť sa môže rovnaké long_name https://www.openstreetmap.org/way/288764618

Dátum: pondelok 22. februára 2021, čas: 23:48:06 UTC+1, odosielateľ: jose1711

Jozef Riha

unread,
Feb 23, 2021, 5:20:00 PM2/23/21
to Openstreetmap Slovakia
Dakujem, Dodko. Pridal som a aktualizoval na stranke.

Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/2e698e62-8cf1-409e-9928-bd1ba429ad79n%40googlegroups.com.


Jozef Riha

unread,
Feb 28, 2021, 5:29:15 PM2/28/21
to Openstreetmap Slovakia


uprava v skripte:
$ diff import_address.py.orig import_address.py
114a115,116
>     # rozsir nam. na namestie
>     norm_name = re.sub(r'([nN])ám\.', r'\1ámestie', norm_name)

j

Illioplius

unread,
Feb 28, 2021, 5:54:55 PM2/28/21
to Openstreetmap Slovakia
Veľká vďaka!

Dátum: nedeľa 28. februára 2021, čas: 23:29:15 UTC+1, odosielateľ: jose1711

Aceman444

unread,
Apr 4, 2021, 8:03:30 PM4/4/21
to Openstreetmap Slovakia
Zdravim, niektore adresy ako napr. https://www.openstreetmap.org/way/379011218 zostali neexpandovane (pritom ste ich predtym skratili). Co mohlo zlyhat?

Dátum: nedeľa 28. februára 2021, čas: 23:29:15 UTC+1, odosielateľ: jose1711
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages