Tiež sa mi zdalo ako by posledné dva dni išlo pomalšie načítavanie dlaždíc, ale myslel som že je to nejakými hromatnými úpravami.
Ako je to vlastne s renderom dlaždíc na ktorých došlo k nejakej úprave? Prerenderujú sa okamžite, alebo on-fly pri prvom zobrazení?
Co to znamena? Ze automaticky analyzujete DMR vrstvu a odhadujete, kde je asi bralo, ci utes?Navrhoval by som to zobrazovat prave ked DMR vrstva nie je zobrazena (inak je to neprehladne), a nejakym utvarom, ktory vyzera inak ako riadny cliff v OSM datach (napr. to moze byt inou farbou alebo priehladne). Nemali by sme len tak renderovat objekty, co nie su v OSM, kvoli feedbacku pre mapera.
Co to znamena? Ze automaticky analyzujete DMR vrstvu a odhadujete, kde je asi bralo, ci utes?
On Mon, Feb 1, 2021 at 11:06 PM Aceman444 wrote:Co to znamena? Ze automaticky analyzujete DMR vrstvu a odhadujete, kde je asi bralo, ci utes?Asi uz chapem co nechapes :-)Na prvom obrazku vidis utesy z OSM (ktore sa doteraz renderovali vsade). Na druhom nie su, lebo ich kvolu DMR5.0 nechcem renderovat.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520R%3DdNYYm1CpwstLiC2gQ%2Bq5%2Bmb44PYA%3D2CChuFMmqAGL6A%40mail.gmail.com.
...a ani zakreslovat (vkladat do databazy) ich uz nebudeme? Myslim ze to by sme asi mali, kedze nemapujeme pre renderer?
On Tue, Feb 2, 2021 at 7:47 AM Alexander Zatko <orde...@gmail.com> wrote:...a ani zakreslovat (vkladat do databazy) ich uz nebudeme? Myslim ze to by sme asi mali, kedze nemapujeme pre renderer?Samozrejme zakreslovat brala je nadalej OK. Len to moze dopadnut aj takto: https://www.openstreetmap.org/#map=15/50.8953/14.2995
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520R%3DgrJS-VpmV7R2LYqLBm0xA%3DaqSNR6wjo%3DHJzVMQaxbUg%40mail.gmail.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAGpHKC%3DVcmK4G-hrXNiWQSWRPVgJmDKJ-53PuKQsQ%3DF%3D18fHvg%40mail.gmail.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAKLA7S1OdRn7%3DceW0MM7ndPahTOKL%3DdG6skUeqaswEvEHRnE5g%40mail.gmail.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAFjECn3QMTcS3tP1_3P_FkznHEA8ofQsPR3L-NndHzi26Jzpow%40mail.gmail.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAKLA7S181KoFScU4nR-sihJsDZJttTBzD-qy5HjcWzhS1qu8hw%40mail.gmail.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAFjECn3QMTcS3tP1_3P_FkznHEA8ofQsPR3L-NndHzi26Jzpow%40mail.gmail.com.
zabudate na jednu podstatnu vec, LIDAR data mate uz teraz stare a za rok budu este starsie a za 5 rokov budu obsolete.takze cokolvek vynechavat, lebo sa Vam teraz zda ze to na mape vidite je nezmysel.
Na druhej strane kvalitne reliefne data mame len pre SK, ale rendrujeme aj okolite krajiny. Takze vzhladom na moj predosly argument by sme asi mali rendrovanie kreslenych bral zachovat.
Ešte možno keby tie vrstevnice pribudli do DMR5 vrstvy pre JOSM :) Vďaka.
S tým odstraňovaním osobne nesúhlasím. Prvý dôvod je, že niektoré bralá majú svoj názov a bolo by škoda ho nezobrazovať.
Ďalší dôvod je, že tie nakreslené čiary tam nezavadzajú, ale skôr upozornia, že ten cliff je výrazný a je potrebné si dať v teréne pozor.
V prípade valov môžu pekne upozorniť, že to nie je prírodného pôvodu. Napríklad ďalší obranný val na západnej časti Valov: https://www.freemap.sk/?map=17/48.609171/17.992955&layers=X
Ahojte, našiel som príslušnú tému.Naozaj musí byť radarové tieňovanie natrvalo v turistickej mape? Strašne to ničí prehľadnosť, či už bralá, korytá a iné štruktúry schované v lese.
Mapa ma byť prehľadná, dokonca nevadí ani nepresnosť. Takto to je podľa mňa naozaj zlé.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/eLEJawML1RE/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520Rk%2BsjHbuD_-iepk380CjjL9kau2pfPUqz%2BXPQo9Occmtw%40mail.gmail.com.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/eLEJawML1RE/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAOpKE1xKeR2KrKhmqpGQW7Rzoku6rztSy42H8Csjk-kUVW29Mw%40mail.gmail.com.
Nechcem, lebo pracujem s mapou často. Máš 2 možnosti:1) Najpresnejšia lidarova mapa s každým kamienkom a dierou2) Menej presná, ale zato prehľadná a rýchlo zorientovateľná mapa s vrstevnicami a jednoduchým tieňovaním, prípadne aj početnými doplňujúcimi bodmi.
No a potom zmiešaj tieto mapy do jedného celku a vznikne ti jedno neprehľadné čudo. Aj keby si všetky detaily napasoval do lidarového podkladu, tak to nepomôže.
Keď sa orientujem v teréne, tak vidím len rozsiahlu vegetáciu a nie každý kameň a dieru v tráve či lese. Asi sa na mapy viac pozeráte v teple izby ako v teréne :) Nič v zlom ak sa mýlim :)
Online používam mapy.cz ktoré berú údaje z OSM ale mobilné mapy aktualizujú tak 1x za rok.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/eLEJawML1RE/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520RkhK%3DWyhMp%2BnnUfa3k8_0vbQfeAJgvStwAoeHkUo5RLRg%40mail.gmail.com.
Čo som prebehol toto vlákno, tak som nebol jediný ktorý riešil z nejakého uhla pohľadu prehľadnosť.
Pekné to je, užitočné tiež pri kreslení (ale nechce sa mi nanovo znovu prekresľovať potoky na Orave).
A práve v Roháčoch s Oraviciach mi udrela znížená prehľadnosť,
tam som netušil že síce vidím rovné svahy, lesy a v skutočnosti sú tam všade korytá a to je naozaj nesúlad čo vidím a čo ukazuje mapa :)
Ale zdá sa že som narazil na tvrdú stenu a nebude to zapinateľná samostatná vrstva :/
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/5f7e6cca-93f3-4567-ba31-c65d90d65a59n%40googlegroups.com.
Ja to nevidim tak tragicky, ale je pravda, ze v niektorych castiach je tazsie vidiet vrstevnice.Juzna a zapadna stena su super ale vychodnej je to uz tazke.Chladkove: zapad a sever super, juh slaby kontrast.Mozno by pomohlo dat nejaky jemnejsi gausian blur na DMR aby zanikla ta hrbolatost na vyzsich zoomoch (predpokladam sum na snimaci), ale aby tam ostali lesne cesty a brala.
Alebo pripadne celkovo ubrat z tmavosti tienov/ pridat viac na vrstevnice.
No škoda že niet síl sa k tomu dostat, ale tienovanie DMR sa zvykne pri nižších zoom leveloch generalizovat, detaily kartograficky petažujú.
Ja vyrábam špecializované vizualizácie celého lidaru, zamerané na kultúrne dedicstvo, ktoré by sa mohli hodit skrz interpretáciu. S kolegami (STU SvF) sa to konecne snád chystáme dat aj na web. Bude to ale uzavreté na meno/heslo, dôvod je jediný, ochrana kultúrneho dedicstva pred vykrádaním. Ak by bol záujem, tak pre vybraných jedincov od OSM by som bol tie dáta ochotný interne zdielat na použitie mapovania. Ale najprv musím technicky rozchodiť ich dostať do podoby chránenej WMTS.
Nuž, chcelo by to klonovacie zariadenia, alebo kýbel koksu.
Každopádne vo mne zreje myšlienka, že skúsiť tie tieňovania pre vás prerátavať, mám na to jeden nevyužitý stroj.
Ale uvidím, budem potrebovať asi skriptovaciu pomoc od ľudí od QGIS.sk na niektoré veci čo idú mimo mňa. Sľubovať nebudem nič, predpokladám, že sľubov tu už odznelo, ale "mám to v merku".
jop, ako som písal, ten "bronzový model" mám pre celé dostupné slovensko, a vzhľadom na jeho povahu sa hodí na digitalizáciu ciest, vodných tokov a pod.Len peoblém je v tom, že jeho zverejnenie dolova zabíja archeologické lokality.
Preto ak by bol záujem a v súlade s OSM princípmi som ochotný ho nazdielať interne na digitalizáciu, som vlastník tých dát, preto vám viem dať aj na papieri, že dáta derivované nad tým môžu byť do OSM použité aj bez citovania zdroja. ALe je na vás, či poznáte ľudí ktorým sa to dá dôveryhodne posunúť.
je to aj na geodesy.sk takze tymto by som sa "netrapil"
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520R%3DkON4vS5k%3DrCgvBonbNSj8MD6MzskVkKFuU%2B%3DBrhwxkg%40mail.gmail.com.
Ale trápil. Zďaleka nie všeko je to na tej vizualizácii na ÚGKK SR viditeľné. Odhad je, že vyše polovica nie, zvlášť na rovináchPráve preto robím tie špecializované vizulizácie. Na ukážke je 7000 rokov starý rondel, rozdiel prevýšení asi 15 cm na 200 metrov.
Raz sme nechtiac zverejnili vizualizáciu jedného hradiska čo na ÚGKK nie je vidno, za týždeň bolo kompletne vykradnuté detektoristami.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520RmGThT_wD5aZFD%3DwboPEoxdk-%2B1eMkReydKOsp7-wxp1g%40mail.gmail.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/6f6dbf71-5da3-c25f-d285-dfd6bf5e5bd7%40kayle.sk.
Pre mňa je to totálna naštvanosť na vykrádačov. Keby niet tohoto problému, tak sú tie vizualizácie dávno public. A celkovo lidar kvalitne ničí tie lokality, takto je snaha ochrániť aspoň tie "neviditeľné". Takže niekoho, kto digitalizuje do OSM napr. vodné toky a lesné cesty dlho s tým, že dostane meno/heslo a upovedomenie, že prinajhoršom bude rituálne obetovaný tupým obsidiánovým nožom ;)
Ale nie, pre mňa samého je to také ošemetné, preto som to dal do placu, že "ak by bol záujem", ale nemám to v hlave mentálne dotiahnuté.
Ten rondel je známy, takže dám hint "medzi obcou Golianovo a Paňa"
Pridávam sa k pochvalám vyhladeného modelu :) Aj si odstránil to zlaté podfarbenie, či sa mi len zdá?
Ale ako by boli vidiet v DMR keby boli inak "nasvietene"? Napr keby boli na opacnej strane toho kopca?
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/11c585c2-3608-4b07-adad-44ba5e0a2d0fn%40googlegroups.com.
No a ja budem asi v tomto pripade prvy, co sa mu nejake vyhladzovanie lidarovych dat v mape nepaci...
Mozno to nie je v sulade s kartografickymi normami na generalizaciu, ale radsej budem mat v mape viac info ako menej. A aplikovanim zehlicky na data sa o tie informacie pripravujem.
Lebo ten, nazvime ho, sum napriklad casto odlisuje obhospodarovanu podu od nejakej opustenej luky.
Pri domnienke, ze taketo filtrovanie IMHO oseka viditelnost nezmapovanych polovnickych chodnikov sa ale rad necham presvedcit o opaku.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/eLEJawML1RE/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/61d05a63-2e39-44d0-9ea7-9d05e5654226n%40googlegroups.com.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520RnPWbgWbJG2MiJ1HDfnMGd0pR1dCpUkXqZTfHHgiaHc4A%40mail.gmail.com.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/eLEJawML1RE/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/b6a1c79b-0d26-4075-a139-5820e985e464n%40googlegroups.com.
Potom iné veci viac k téme:
Niekde vo vlákne som videl zmienku o nasvecovaný brál, resp. generovania tieňu pod iným uhlom. Tu by som bol opatrný. To nasvecovanie zo severozápadu je roky zažitá kartografická konvencia, dôvod si už nepamätám, ale niekde som čítal odporučenie azimut 335 stupňov.
Toto je len obyčajná konvencia, ale ľudia tak majú podvedome zafixované takto čítať mapy s tieňovaním, môže to narúšať podvedomý kartografický vnem mapy. A to už problém je. Tam kde je disonancia očakávaného, to má mysel tendenciu podvedome odmietať, častý problém v kartografii.
Akosi s tým poradiť. V SAGA GIS je dobrý algoritmus mDenoise, len časová náročnosť v porovaní s nejakým low pass filtrom je inde.
Mne to stále vychádza že mať 2 tieňovania "kartografické" a "interpretačné". Ale to je už asi mimo toho "keep it simple"
PS: ešte by sa mi strašne páčilo mať rozdelenie lesných porastov podľa zmiešania drevín.
Ale to si moc neviem predstaviť ako by som dostal do OSM ak by som získal povolenie na dáta.
No škoda že niet síl sa k tomu dostat, ale tienovanie DMR sa zvykne pri nižších zoom leveloch generalizovat, detaily kartograficky petažujú.Co sa týka najvyšších zoomlevelov, tam hlavne v horských oblastiach kde bol hustý porast (ihlicnany, kosodrevina) tak tam je to naozaj drsný šum, pomôže gauss, ale za cenu straty detailov.
Áno to vyhladzovanie pre každý zoom level zvlášť, to je o držku. Ale len taká idea: ZL dajme tomu 5-14 uniformne vyhladený (popravde ani nie tak vyhladený ako z generalizovaného rozlíšenia, napr 2-3 m/px). Vyššie zoomlevely buď pôvodné nevyhladené rozlíšenie? Alebo cez ten WhitBOX nástroj jemne passnuté? Ale je to také teoretizovanie.
Prípadne
niekedy sa blenduje nižšie a vyššie rozlíšnie. Dobre o tom hovorí
jedno z tých videí https://www.youtube.com/watch?v=pFDLFldNj9c&
Ale úplne rešpektujem, že sú veci „nice to have“ a popri mnohých iných veciach čo treba na freemap udržiavať je toto marginálna vec.
Ináč vďaka za pripomenutie toho WhiteBOX. Kedysi
som sa s ním hral, viac som sa mu nevenoval a vidím, že veľká chyba, tak
optimalizovaný geoprocessný nástroj na výkon som v GIS svete už dávno nevidel. Ten
vyhladozvací filter čo používaš je super, pozrel som si to a on vlastne
vychádza z toho mDenoise čo som spomínal.
Ja asi idem prehodiť niektoré moje pipelines na Whitebox 😊
K tomu QGIS. S programátorskými skills
je to naozaj len prezerátko dát a štýlovania (to každý GIS), ale 2 veci môžu byť k tejto téme pekne užitočné:
Jednu nakódil @wonder_sk a to sú on fly generované vrstevnice. Super sa môžu hodiť tým čo hľadajú „správnu hustotu“. Druhá ešte viac užitočná vec je on fly tieňovanie DEM (oboje pod F7 a štýlovanie vrstvy). To ja využívam na experimentovanie s pod akým azimutom, výškou slnka, tranparenciou, blendmode. Hodím si pod to netieňovanú WMS nad to on fly hillshade a experimentujem.
A ešte ku kartografii, to je vždy peklo, pre mňa rádovo ťažšia vec ako technické veci za mapami. Dávam do placu jednu moju obľúbenú free knihu, môže sa hodiť aj ľuďom čo sa o súčasnú kartografiu zaujímajú len tak. Voľné PDF na https://tvorbamap.osu.cz/
Áno to vyhladzovanie pre každý zoom level zvlášť, to je o držku. Ale len taká idea: ZL dajme tomu 5-14 uniformne vyhladený (popravde ani nie tak vyhladený ako z generalizovaného rozlíšenia, napr 2-3 m/px). Vyššie zoomlevely buď pôvodné nevyhladené rozlíšenie? Alebo cez ten WhitBOX nástroj jemne passnuté? Ale je to také teoretizovanie.
Prípadne niekedy sa blenduje nižšie a vyššie rozlíšnie. Dobre o tom hovorí jedno z tých videí https://www.youtube.com/watch?v=pFDLFldNj9c&