Pár dotazů ohledně historie číslování domů na Slovensku a porovnání s Českem

89 views
Skip to first unread message

Aleš Fiala

unread,
Apr 10, 2024, 1:39:57 PMApr 10
to Openstreetmap Slovakia
Zdravím,

před nějakou dobou jsem si ircdodko, od kterého jsem se dozvěděl něco více o číslování domů na Slovensku, a jak je vidět, tak tam značné rozdíly jsou. Přesto mi chybí pár poznatků z historického vývoje až do současnosti.
Velmi by mě zajímaly podrobnější věci k historii číslování domů na Slovensku, abychom si mohli dát rozdíly mezi Českem a Slovenskem.

1) Kdy začaly být číslovány všechny zkolaudované stavby, jako třeba stodoly, hospodářské budovy všechny garáže, a v podstatě malé budovy? U nás v Česku platí toto značení podle typu budov, historicky by se dalo říct, že se zpravidla vztahuje jedna adresa na jeden pozemek, zde je tabulka pro představu https://www.cuzk.cz/ruian/Editacni-agendovy-system-ISUI/FAQ-Casto-kladene-otazky-(1)/FAQ-stavebni-objekty-(1)/SO_ZPV_typSO.aspx?width=600&height=235 Sice tam chybí komerční budovy a budovy občanské vybavenosti, ale ostatní budovy jsou bez adres. V Česku máme u budov bez adres, pokud začne v neoznačené budově sídlit firma, možnost vzniku adresy na základě žádosti vlastníka budovy.
2) Velmi mě zarazilo porovnání rozložení klíčů addr:street a addr:streetnumber u Slovenska, kdy že přesně začalo být dvojí číslování po celém Slovensku a jak je to zamýšleno do vzdálené budoucnosti, má se jednat o přechodné značení na několik desítek let, nebo nebude z administrativních důvodů možné mít jen orientační číslo?
3) Na dědinách mívají domy souvislou řadu súpisných čísel. Asi nemá žádná obec historické číslování z roku 1770, kolikrát byly obce za tu dobu minimálně přečíslovány? Možná to souvisí i s tím, že bylo třeba očíslovat i zbývající budovy.

To by mohlo být tak vše, pokud bych chtěl sepsat porovnání českého a slovenského systému číslování budov, jistě má ten slovenský mnohem větší vývoj než český.

Díky,

Aleš

Andrej Kačur

unread,
Apr 12, 2024, 8:05:41 AMApr 12
to Openstreetmap Slovakia
Skús mrknút na tento genealogický článok, kde autor dopátral dom svojich predkov a ako sa dedil: https://www.geni.sk/urbarske-a-pozemkove-spisy-a-ich-vyznam-v-genealogii/

Dátum: streda 10. apríla 2024, čas: 19:39:57 UTC+2, odosielateľ: Aleš Fiala

Aleš Fiala

unread,
May 4, 2024, 11:13:25 AMMay 4
to Openstreetmap Slovakia
To musí být fuška hledat v historii podle adresy, o jaký dům se jednal, snad mají domy vedenou historii čísel. Takže abych tomu rozuměl, tak se na Slovensku popisná čísla nikdy nestabilizovala a neměla nikdy trvalý charakter? Potřeboval bych to vědět ohledně přidání jejich vývoje na Slovensku do Wikipedie, jelikož pochybuju, že by kdekdo věděl rozdílnosti popisných a orientačních číslem mezi Českem a Slovenskem, a jistě je to podstatná a důležitá informace. Když tak mě opravte, usuzuju z toho dobře že byla vzestupnost čísel vždy prioritní, a když se pak přidají orientační čísla, tak se ta popisná stabilizují? A v jakých letech byly očíslovány ostatní budovy? V Česku máme stále číslo často pouze pro hlavní budovu na pozemku, občas jednu adresu na dva a více pozemky nebo více očíslovaných budov na jednom pozemku, jak mě potom ŠJů v diskuzi na Wikipedii upřesnil. Taky mi vysvětlil, že český vývoj popisných čísel dospěl k tomu, aby byly adresy stabilní. Tak tohle přesně potřebuju vědět pro přidání do Wikipedie.

Dne pátek 12. dubna 2024 v 14:05:41 UTC+2 uživatel Andrej Kačur napsal:

Dodko

unread,
May 6, 2024, 2:05:31 AMMay 6
to Openstreetmap Slovakia
Súpisné čísla majú trvalý charakter, nie je dôvod ich prečíslovať, myslím že sa nemenia minimálne posledných 50 rokov.
Dôvod na prečíslovanie je iba ak sa obec rozdelí na časti obce a každá časť chce mať samostatné číslovanie, alebo ak sa spoja do jednej obce. Inak nie je dôvod na prečísľovanie.
Príklad prečíslovania je časť obce Dobšinská Maša patrí pod obec Dedinky.
Niektoré staré súpisné čísla začínajú od 1000, napríklad bolo 1018
po novom má samostatné číslovanie Dobšinská Maša a má číslo 18

Nové pravidlá na orientačné čísla sú ak obec zavedie názvy ulíc, a adresa obsahuje názov ulice musí pridať aj orientačné číslo, to patrí k danej ulici. Nemajú nič súvisiace so súpisnými číslami.
Ak je v budove viac vchodov môže dostať viac adries, vtedy súpisné číslo je rovnaké pre celú budovu a orientačné iné pre každý vchod. Ak je to rohový dom môže mať každý vchod aj iný názov ulice.
Staré pravidlá boli na dedine bežné názov ulice + súpisné číslo, ale za posledné roky takéto obce pridelili orientačné čísla, ostala posledná taká obec kde používajú názvy ulice ale bez orientačného, je to Važec v okrese Liptovský Mikuláš

Orientačné čísla zvyčajne dávajú len na obytné budovy kde sa dá prihlásiť na trvalý pobyt, rôzne priemyselné/technické budovy alebo garáže, stodoly nemajú orientačné. Ale pár obcí som videl kde dali orientačné aj pre garáže.
Dátum: sobota 4. mája 2024, čas: 17:13:25 UTC+2, odosielateľ: Aleš Fiala

Aleš Fiala

unread,
May 6, 2024, 6:02:01 AMMay 6
to Openstreetmap Slovakia
Takže se súpisná čísla stabilizovala před 50 lety, pokud tomu dobře rozumím. Nevím přesně, zda by bylo dobré se snažit prosadit zavedení a obnovení orientačních čísel v českých městech, jediným problémem je případná nejednoznačnost čísel. Neznal by někdo budoucnost dvojího číslování na Slovensku, zda je v dlouhodobém plánu súpisné/orientačné zcela nahradit tím orientačním? Jestli lze tuto potenciálnost z toho usuzovat nebo ne.

Dne pondělí 6. května 2024 v 8:05:31 UTC+2 uživatel Dodko napsal:

Dodko

unread,
May 6, 2024, 6:27:14 AMMay 6
to Openstreetmap Slovakia
Sú to 2 rôzne číslovania a nieje dôvod nahradiť jedným alebo druhým.
Napríklad kataster na liste vlastníctva eviduje iba súpisné číslo, orientačné číslo je iba v adrese majiteľa nehnuteľnosti (ak ho tam zapíšu). Zmluvy na poistenie, predaj sa uzatvárajú na súpisné číslo, to patrí na celú budovu.

Na Slovensku sa postupuje podľa týchto zákonov

súpisné je jedinečné pre obec, ale z čísla hneď človek nevie kde to asi je
orientačné + názov ulice je tiež jedinečné pre obec a z údajov hneď vie kde sa to nachádza

existujú 3 obce kde úradníci nepochopili systém orientačných čísel a urobili skôr škodu ako úžitok
Dátum: pondelok 6. mája 2024, čas: 12:02:01 UTC+2, odosielateľ: Aleš Fiala
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages