Slovensky raj aktualizacia udajov v OSM mape

99 views
Skip to first unread message

Marek Leskovjansky

unread,
Jul 23, 2021, 2:44:18 PM7/23/21
to Openstreetmap Slovakia

Zdravim,
tu Marek Leskovjansky, pracujem na Správe NP Slovenský raj už 20rokov ako lesník resp. ako GIS špecialista....pracujem v programe ArcView od začiatku.
Mal by som nejaké vylepšenia čo sa týka NP Slovenský raj na zapracovanie dat do OSM mapy SR.
Oslovil som najprv ludi z mapy.cz, no ti ma odkazali na freemap.sk a odtial ma odkazali na toto diskusne forum.
Ide o to, že od r. 2016 máme novú hranicu NP, hranicu ochranného pásma NP Slovensky raj a máme schválenú zonáciu NP...tieto veci chybaju v OSM mape a teda aj v aplikacii mapy.cz resp. vo Freemap pre Locus a sú dôležité pre pohyb turistov na území nasho  NP.

Taktiež chýbajú nejaké dôležité označenia ...napr. ferrata Kyseľ, taktiez chceme z aplikácie odstrániť polohy verejnosti neprístupných jaskýň na uzemi NP , je potrebné v mape premenovať viacero miestnych názvov (uvedene v zlom tvare, nepouzivane, zle umiestnene), šípky ukazujúce jednosmernost roklín by bolo potrebne zvýrazniť atď.

Potrebné vrstvy...novú hranicu NP, OP NP, hranice zón viem zaslať v shp formáte.
Taktiez viem zaslat hranice vsetkych mlaoplosnych chranenych uzemi v nasej uzemnej kompetencii (okresy SNV, LE, GL) na kontrolu s vasou vrstvou.

Ideálne by bolo pre mna  sa spojiť s vašimi vývojármi online alebo neviem čo navrhnete a poriešiť mnou navrhnuté úpravy.
p.s Sluzobny email nie je gmail a teda pisem zo svojho sukromneho emailu, je to moja vlastna aktivita.


S pozdravom
Ing. Marek Leskovjansky


Alexander Zatko

unread,
Jul 23, 2021, 3:39:55 PM7/23/21
to osm_sk
Dobry den,

Pan Leskovjansky, myslim ze data, ktore ponukate, OSM komunita prijme s radostou. Podmienkou vsak je, ze su pristupne pod licenciou kompatibilnou s licenciou ODbL.

No a co sa tyka tych jaskyn, projekt Openstreetmap je postaveny tak, ze don moze prispievat datami ktokolvek (napriklad aj ne-slovak, navstevnik Sl. Raja), ak objekty ktore tie data oznacuju realne existuju a ak ich prispievatel zameral v terene sam, alebo su importovane z (licencne) vhodneho zdroja. Na mazanie dat v tomto pripade teda nema nikto opravnenie, okrem ineho aj vzhladom na to, ze databaza nie je na uzemi (v jurisdikcii) Slovenska a pokial viem ani na uzemi EU.

Co sa tyka zobrazovania na mape, to je trochu ina kapitola. Tu je to na zvazenie kazdeho kto mapy vytvara, ake objekty z OSM databazy vyberie a ako ich v mape zobrazi. Mapy.cz, a freemap.sk su len dve reprezentacie takychto "nahladov" na data z databazy a nikto nemoze zabranit niekomu napriklad v Taliansku, ktory by sa rozhodol vytvorit mapu vsetkych jaskyn sveta, aby do nej nezahrnul aj jaskyne na Slovensku (aj tie verejnosti nepristupne).

Zhodou okolnosti prave temu verejnosti nepristupnych jaskyn sme nedavno preberali na (neverejnom)  fore o.z. Freemap Slovakia a zaver s tej diskusie je taky, ze freemap verejnosti nepristupne jaskyne zobrazovat bude, ale myslim ze sme sa dohovorili ze ich vyznacime inou ikonou a/alebo farbou. Kolegovia ma opravia ak sa mylim.


--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/1892273f-26a6-438b-b43f-3468375e5f50n%40googlegroups.com.

Miro Mirecnet

unread,
Jul 23, 2021, 5:14:08 PM7/23/21
to osm...@googlegroups.com
Ja som jaskyniar a predseda speleologickej skupiny z Liptova. Preto si dovolim k tomu dat malu poznamku. 
Jaskyne su prisne chranene a je do nich zakazany vstup bez povolenia prislusneho uradu ochrany prirody. Vobec nechapem a neviem sa dopatrat k povodnemu zdroju, kto vobec niekedy v minulosti diery do zeme oznacil za tajne. 
Nic take VOBEC neexistuje v ziadom zakone a  vsade vo svete sa jaskyne normalne zameriavaju bez toho, aby to niekto vobec riesil.
Je to zrejme len mytus rozsirovany cez niekolkych komercnych jaskyniarov, ktori si na zameriavani polohy jaskyn v SR zalozili  "monopolny" biznis sosajuci nas statny rozpocet...

Miro

pi 23. 7. 2021 o 21:39 Alexander Zatko <orde...@gmail.com> napísal(a):

Dodko

unread,
Jul 27, 2021, 7:24:19 AM7/27/21
to Openstreetmap Slovakia
V OSM sú zakreslené aj "tajné" budovy, ktoré sú cenzurované na Ortofotomozaika SR, nie je dôvod aby sa niečo mazalo čo v skutočnosti existuje.

Záznam z online workshopu na téma ochrany přírody v turistických mapách, aneb mapa jako pomocník i škůdce.
časy 00:09:15 mapy.cz, 1:00:30 OpenStreetMaps
sú tam rôzne názory či cenzurovať alebo nie, dobrý príklad je na nelegálne ohniská v národnom parku, nemazať z OSM od stola, ale využiť info, že sú tam zmapované zlikvidovať ich na mieste a až potom vymazať z OSM.

Príklad na utajené budovy v Ortofotomozaika SR.
c1.pngc2.jpgc3.jpg

c4.png
c5.jpg
c6.jpg
Dátum: piatok 23. júla 2021, čas: 23:14:08 UTC+2, odosielateľ: jur...@gmail.com

miro.j...@gmail.com

unread,
Jul 28, 2021, 4:08:05 AM7/28/21
to Openstreetmap Slovakia
Dobrý deň

pridám iba pár detailov ku obšírnym informáciám ktoré už uviedli ostatní diskutujúci.

Keďže projekt OpenStreetMap je "crowd-sourced" teda je neorganizovaný a prispievajú do neho dobrovoľníci tak nie je konkrétna "firma" ktorej by ste mali poslať tieto dáta ( i keď existuje združenie freemap.sk ), ale predpokladám že sa Vám jeden-dvaja ľudia ozvali so záujmom o tieto dáta s tým že ich zapracujú do mapy.

Ku objektom ktoré majú byť tajné - ako bolo povedané, tajné objekty ostávajú v mape (aj súkromné cesty a podobné objekty) ale samozrejme dajú sa označiť značkami ako "súkromné" a so "zákazom vstupu", ak je to naozaj ich legálny stav. Je to zásada OSM, a tiež preto že ak by ich aj niekto zmazal, tak by sa mohlo stať že do mesiaca ich tam znova niekto dokreslí späť.

  s pozdravom, Miro

Dátum: piatok 23. júla 2021, čas: 20:44:18 UTC+2, odosielateľ: Marek Leskovjansky

Marek Leskovjansky

unread,
Jul 28, 2021, 5:07:26 AM7/28/21
to osm...@googlegroups.com
dakujem velmi pekne za vysvetlenie...uz ma vo veci aktualizacie udajov kontaktoval pan Alexander Zatko...takze sa s nim spojim. Vdaka
M.Leskovjansky

st 28. 7. 2021 o 10:08 miro.j...@gmail.com <miro.j...@gmail.com> napísal(a):
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/JSZMqLmEQS4/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/dba63d73-74f9-4e83-ae7e-7ae542ad1c18n%40googlegroups.com.

Aceman444

unread,
Aug 3, 2021, 7:17:24 PM8/3/21
to Openstreetmap Slovakia
No teda ta cenzura je fajnova. Niekto si dal tu namahu, aby to vyzeralo nenapadne :)

Dátum: utorok 27. júla 2021, čas: 13:24:19 UTC+2, odosielateľ: Dodko

Miro Mirecnet

unread,
Aug 4, 2021, 2:34:10 PM8/4/21
to osm...@googlegroups.com
Ta OrtomozajkaSR je na vykockovana (rozmazana pixelizacia) na viacero miestach.
Jedno miesto vysoko v Tatrach bolo az podozrivo zakockovane a vyzeralo to na fest utajene miesto. Daky vojensky pozorovaci bunker, alebo nieco podobne. Bing a aj Mbox ukazoval veci tiez rozdielne.
Tak som sa tam vybral a ....
nebolo tam uplne nic :D
Niekto to len zakockoval, alebo to bola len chyba pri celkovom spracovani fotografii :)

st 4. 8. 2021 o 1:17 Aceman444 <acesha...@gmail.com> napísal(a):
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/43ddb3d7-a74b-4e44-ae5e-e6814a061910n%40googlegroups.com.
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages