Resurrecturis

4 views
Skip to first unread message

Szilagyi Szabolcs

unread,
Feb 23, 2012, 2:49:27 AM2/23/12
to szs, Szilágyi Csaba, mzoltan78, momebibliakor
A Zichy kripta Boldogkőváralján


Amikor az embernek azt mondják kripta:
hideg, szürke, halott, száraz, zárt

Nekem meg eszembe jutottak a Fiumei úti sírkert kubus szerű hatalmas kő és műkő kriptái, a sötét apró lyukablakaikkal és a néma hideg csönddel amit lehelnek ezek az ablakok a világba.

El is indultunk 2 héttel ezelőtt Bologkőváraljára felmérni a Zichy család hajdan szebb napokat látott családi kriptáját. Boldogkőváralján mínusz 20 fokos erős szél volt, eszményi kriptafelmérő időjárás (Ugyanis kriptát lehetőleg télen mínusz 20 alatt, üvegházat pedig nyáron +34 felett kell mérni). Kiszálltunk a kocsiból és a plébánossal besétáltunk a templomkertbe. Ezidő alatt felismertük, hogy bármely testrészünket fagyveszélyes kidugni a ruhák redői közül. No de hát ki az aki "szerényen" azt gondolja hogy a leggyorsabban rajzol manuálét és leginkább megjegyzi a vizuális részleteket...(vagy legalább is bevállal egy ilyen marhaságot, hogy grafittal felskiccel egy ilyen régi kis gyöngyszem épületet a szibériai hidegben)..
. Maga az építmény egy 8szög alapú hasáb, melynek mindegyik oldala 5 méter. A párkánymagasság olyan 6m, de a fődtől 7.
Kinyitotta a plébános az ajtót, tényleg dőlt ki az évtizedes zimankó...Beléptünk. S amint hozzászokott a szemünk a setéthez, kissé egyiptomi régészeknek érezhettük magunkat, mert ornamentikusan díszített színes falakat, csodás öntöttvas oszlopokat, ékszeres doboz belső teret fedezhettünk fel...Igaz ennek a békebeli világnak már "csak" kihűlt és sötét nyomait. A kripták sóderral csordultig voltak töltve, a zárókövek nagy része hiányzik, töröttek és félrecsúszottak. 2 festményt lepett el a por az egyik valami vacak átégetett vásznon nemtudjuk mi, mert annyira poros, a másik meg egy deszkára festett feszület olajjal...Ezt meg restaurálni kéne....A falak festéseit és a bedeszkázott lanternát látva, nyilvánvalóvá vállt , hogy a nap beszikrázott ide s fénnyel és meleggel töltötte meg a szent búcsú- és lakhelyet....Maga az élet hiányzott a kriptából, amit érdekes mód a holttestek (ép sírok) teremtettek volna meg...Mert hogy e kripta a túlvilági élet palotája. Az itt fekvők egy meghitt körben voltak. Az oldalakon 2 fekvő felnőtt-, az átlókban gyerek sírok kaptak helyet szoros kötelékben...Számomra egyáltalán nem volt hátborzongató..Inkább megnyugtató.....A kriptát a plébános szerint a 60-as években egy tanár vezetésével diákok fosztogatták ("rohangáltak a lábszárcsontokkal") (Utána meg bekattant a tanár...)
A mérés után a plébános beinvitált minket egy-egy stampedli pálinkára.....Hát nekem a rajztáblafogós kezem kiengedett és úgy fájt 20 percig mintha a körmömnél fogva égették volna oda...valami dróttal....(Fagysérülés azért nem lehetett jó dolog a Don kanyarban...értettem meg nagypapám abban a negyed órában)
 Szóval pár méretet vettünk az építményről és az irodában archicadizáltam a kis sírboltot ..s ekkor derült ki,milyen a kripta igazi arca amikor a számítógéppel lebontottam a befalazott ablakokat és új üveg lanternát kovácsoltunk a tetejére....Kipróbáltam cinkfedéllel (bizánciasabb kriptásabb lett) meg cseréppel (ezzel meg battisterósabb) Kinek mi...Úgy tűnik, ha pályázatból valahogy helyre lehetne állítani akkor valami kis kiállítás lesz benne...

Na jó munkát mindenkinek!

üdv.Szab.
 

DSCF0572.JPG
008.jpg
001.jpg
005.jpg
010.jpg
DSCF0590.JPG
DSCF0569.JPG
DSCF0610.JPG
DSCF0593.JPG
DSCF0622.JPG
020.jpg
Zichykripta_eng_2012.02.06.jpg
007.jpg
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages