Anglicky velmi špatně, překladač není dokonalý, poraďte prosím česky

13 views
Skip to first unread message

Isayash

unread,
Nov 6, 2018, 4:54:27 PM11/6/18
to mementodatabase
Zdravím,
před lety jsem se ve škole učil rusky, ale nepoužíváním jsem ji zapomenul. Pak jsem s počítači poznával technickou angličtinu a něco jsem se naučil, ale ve Wiki.memento... se ani s překladačem na internetu moc nevyznám a velmi často moje snaha o vylepšení databáze ztroskotá na chybě v kopii příkladu (po upravení názvů položek).
Momentálně jsem chtěl vyřešit součet položek v odkazované tabulce:
První tabulka obsahuje položky: Název, cena_standard, cena_max, cena_ext, ...
Druhá tabulka (nadřazená) kompletace: Název_kompletu, součet(položek "cena_standard"), součet("cena_max"), součet("cena_ext").

Použil jsem část příkladu (na mobilu zlobí čeština pro wiki.memento), který vrací chybu 6 o nedefinované funkci.

Poradí mi prosím, někdo? Děkuji za odpověď.

Bill Crews

unread,
Nov 6, 2018, 6:29:26 PM11/6/18
to Isayash, mementodatabase
I volunteered to write a wiki for Memento, because the previous FAQ and manual were so inadequate and out of date, and I had recently retired. As I did this, I knew I was writing an English-language wiki for a product that is used worldwide. Though I know some French and some German, I don't know Czech at all. I married a woman from Moscow, so I've picked up enough Russian to help me interact with Vasya Egorov. The later features, like triggers and actions, were translated by my wife from the original Russian provided by Vasya.

We don't have it translated to other languages, and I regret this, but if you ever ask questions in the forum, I will try my best to answer you, though I still mostly know English. My habit is to use Google Translate to understand your message and trust you will do something like the same to understand mine; do no need to try writing in English.

Your message stated no question. If you have one, I'd be happy to try to answer. If I get stumped, I can generally find out from Vasya, though I bother him as little as I can.
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages