Przenosiny

8 views
Skip to first unread message

Ryszard Mikke

unread,
Oct 18, 2008, 4:54:05 PM10/18/08
to Mapa Ścieżek Rowerowych
Przy braku protestów zamykam pracę na Guglach i oficjalnie przenoszę
projekt na OpenStreetMap: http://www.openstreetmap.org (widok mapy dla
cyklistów: http://www.opencyclemap.org).

Zalety nowego miejsca:
1) Wiki - nie trzeba się zapisywać, prosić o pozwolenie - tylko
założyć konto i rysować.
Widać, że ileś tam osób poza nami już tę mapę edytuje - połączymy
wysiłki.
2) Potlatch - edytor OpebStreetMap działający we Flashu na
przeglądarce WWW.
Ma znacznie większe możliwości, niż to, co daje Google.
Oprócz tego są co najmniej dwa inne edytory, do sciąnięcia na
komputer:
JOSM (w Javie 1.5)
Merkaator - wykonywalny pod Windows.
3) Tagi - OpenStreetMap ma już wypracowane zestawy oznaczeń, można też
dodawać
nowe. W zasadzie można dodać dowolny tag (w końcu to wiki), ale
pokazywać się
na mapie będą te uzgodnione.
4) OpenCycleMap - już ktoś zrobił specjalny widok mapy dla cyklistów,
na którym
wyróżnione są ścieżki i inne obiekty rowerowe.

Wada jest jedna: zmiany są wprawdzie wprowadzane do bazy OSM od razu,
ale mapa
jest generowana raz na tydzień i dopiero wtedy widać zmiany na mapie.

Dla dotychczasowych mapowiczów przygotowałem linki, prowadzące
bezpośrednio
w edytowane rejony - Warszawa: http://tnij.com/egs7 , Łódź: http://tnij.com/P6uH
.
Link pokazujący mapę całej Polski: http://tnij.com/yBjc - ale na tym
poziomie mapa
nie jest specjalnie rowerowa ;-)

Ryszard Mikke

wieczór

unread,
Oct 19, 2008, 5:28:01 AM10/19/08
to Mapa Ścieżek Rowerowych
Osobiście mapa mi sie nie podoba. W googlach mieliśmy do wyboru multum
narzędzi do oznaczeń różnych elementów. Poza tym można było
współpracować z galerią zdjęć z picasy. Póki co nie ogarniam tego
systemu, może z czasem jakoś lepiej pójdzie.

Jeśli już chciałbym nanieść drogi rowerowe z Radomia to stoje przed
nie lada wyzwaniem, bo mapa w openstreetmap nijak ma sie do
rzeczwistości. Zmniejszona została również funkcjonalność mapy, bo
całość obsługi jest w języku angielskim.

Przepraszam, że wcześniej nie napisałem Wam swoich uwag, ale nie
miałem ostatnio czasu i nie za bardzo wiem jak poruszać się na tej
grupie dyskusyjnej.

Pozdrawiam,
Karol Wieczorek

On 18 Paź, 22:54, Ryszard Mikke <Ryszard.Mi...@gmail.com> wrote:
> Przy braku protestów zamykam pracę na Guglach i oficjalnie przenoszę
> projekt na OpenStreetMap:http://www.openstreetmap.org(widok mapy dla
> w edytowane rejony - Warszawa:http://tnij.com/egs7, Łódź:http://tnij.com/P6uH
> .
> Link pokazujący mapę całej Polski:http://tnij.com/yBjc- ale na tym

Ryszard Mikke

unread,
Oct 19, 2008, 3:33:55 PM10/19/08
to Mapa Ścieżek Rowerowych
On 19 Paź, 11:28, wieczór <rower.ra...@gmail.com> wrote:
> Osobiście mapa mi sie nie podoba. W googlach mieliśmy do wyboru multum
> narzędzi do oznaczeń różnych elementów. Poza tym można było
> współpracować z galerią zdjęć z picasy. Póki co nie ogarniam tego
> systemu, może z czasem jakoś lepiej pójdzie.

Moim zdaniem, lepiej mieć mniejsze multum narzędzi, a więcej ludzi
do współpracy. Na Guglu, mimo kilkakrotnego rozgłaszania, w sumie
zgłosiło
się 20 osób i jako tako udało się zaznaczyć ścieżki w Warszawie i
Łodzi.
Przy czym Gugiel mieści ileś tam obiektów na "stronie" i naraz widać
tylko obiekty z danej strony, czyli losowo wybraną część ścieżek.
Moim zdaniem, dyskwalifikuje to Gugla jako bazę projektu.

Dodatkowo, w OSM też można oznaczać, co się chce, tyle że
w OpenCycleMap pokaże się to, co tam jest zdefiniowane.
Ale jak tu wymyślimy konieczność oznaczania czegoś, czego
OpenCycleMap nie ma, to postaram się to przepchnąć do OpenCycleMap.

> Jeśli już chciałbym nanieść drogi rowerowe z Radomia to stoje przed
> nie lada wyzwaniem, bo mapa w openstreetmap nijak ma sie do
> rzeczwistości.

Za to mapa jest wiki - możesz błędy poprawić bardzo szybko.

Warto też propagować OpenStreetMap wśród znajomych i nie-całkiem-
znajomych,
im więcej ludzi się w to zaangażuje, tym mapa lepsza.

Dodatkowo, spytałem ludzi z UMP-pcPL, czy możemy wykorzystać ich dane.
Według licencji tak, ale poczekam na odpowiedź. Jak nie odpowiedzą, to
uznam,
że możemy (OpenStreetMap i UMP są na tej samej, otwartej, licencji).

Myślę, że czekać będę nie dłużej, niż zajmie mi opanowanie importu
z UMP i wstawianie tego do OSM ;-)

> Zmniejszona została również funkcjonalność mapy, bo
> całość obsługi jest w języku angielskim.

O barierze językowej nie pomyślałem.

Na pewno postaram się odpowiadać na pytania techniczne na tej grupie.

Poza tym - opisy też są wiki, więc pewnie nie problem przetłumaczyć.
Szukamy chętnych... zresztą sam też spróbuję, na ile czas pozwoli.

Ryszard Mikke

strab

unread,
Oct 20, 2008, 9:37:23 AM10/20/08
to Mapa Ścieżek Rowerowych
Czy wiesz cos o mozliwosciach przeniesienia map z google na ocm?

pozdrawiam,
Tomasz
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages