ועדת משנה לתכנון ובנייה ביטלה את חפירת הרמפה לחניון המגדלים בשוק בצלאל לפרטים המלאים בכתבה 12-9-2012

8 views
Skip to first unread message

נאמני לב תל אביב

unread,
Sep 12, 2012, 2:03:05 PM9/12/12
to אבי דוקטורציק, איילת אוקו, אריאל מקסים, גלעד גולדמן, דניאלה רוב רובע לב תל אביב, זיו שטרן, חני מור, טליה זיגלמן, יובל הלפרין, יעל גולן, יעקב דיק, ישראל גוטסמן תושב אזור, מרגלית רוטשילד, נועה עפרון, ניצה אבידן, רותי אורבך 2, רן סטוטזן, שי שטיוברג, שמשון קריסטל פרטי, תמרה ירושלמי, lev...@googlegroups.com, Myhood

תמונה מוטבעת 1
ועדת משנה לתכנון ובנייה החליטה לבטל את הרמפה בכניסה לשוק בצלאל

 

מדובר בצעד חשוב לשימור שוק בצלאל ההיסטורי, חברי הועדה קיימו שני דיונים מעמיקים על עתידו שוק בצלאל והשפעות פרויקט מגדלי בצלאל על לב העיר תל אביב .

 

ועדת משנה לתכנון ובנייה של עיריית תל אביב החליטה בצעד דרמטי לקבל את ההתנגדויות הסוחרים והתושבים וביטלה את רמפת הכניסה והיציאה לחניון התת קרקעי ברח' בית לחם (רח' שוק בצלאל). בכך נפתח פתח חשוב לשימור עתידו של שוק בצלאל אשר היה בסכנת חיסול.

 

כמו כן החליטה הועדה כי רמפת הכניסה לחניון ברח' אילו מציאות השכן תתוכנן לפחות 50% פנימה לתוך הכיכר הציבורית המתוכננת בפרויקט המגדלים  אשר נמצא בבעלות היזם של מגדלי בצלאל. בכך למעשה מובטח תפקודו של השוק בחלקו המזרחי

 

את הסוחרים והתושבים ייצגו בדיון עו"ד עופר יעקב ממשרד יעקב גבסי ושו"ת , ואדריכל נתן גרוס אשר פעלו נמרצות בחודשים האחרונים לשכנע את חברי הועדה לבחון מחדש את כל פרויקט מגדלי בצלאל המבוסס על תוכניות ארכאיות משנות התשעים. המתנגדים קיבלו רוח גבית מחברי המועצה ביניהם מיטל להבי סגנית ראש העירייה לשעבר, סגני ראש העירייה פאר ויסנר וארנון גלעדי, וחבר המועצה שמואל גפן.

 

מדובר בהחלטה חשובה המהווה צעד משמעותי בדרך להבטיח את המשך תפקודו של שוק בצלאל גם בעתיד. כזכור מנהלים הסוחרים בשוק והתושבים מאבק ארוך נגד פרויקט מגדלי בצלאל בשורה של נושאים. מאבק אשר הוביל בין השאר להחלטה להנמיך את המגדלים במטרה לשלבם באזור  ולבטל את הרמפה המתוכננת ברח' בית לחם.

 

זו הפעם הראשונה לאחר זמן רב שחברי וועדת המשנה מגלים הבנה לדרישות התושבים והסוחרים. הועדה קיימה שני דיונים מקצועיים בנושא, דיונים  בהם השמיעו חברי המועצה את עמדתם לגבי התפתחות העתידית של שוק בצלאל ואזור לב תל אביב, להלן תקציר הדברים.

 

סגנית ראש העירייה לשעבר חברת המועצה מיטל להבי טענה בדיון כי  ראש העיר אמר שלא צריך את שוק בצלאל. אמירה זו מסכנת בוודאות את עתיד השוק המפרנס מאות משפחות ומשרת ציבור רחב הנזקק לשירותיו המיוחדים של השוק. להבי הגישה ערר על החלטות הועדה המקומית ודורשת לכנס את מליאת הועדה לדיון מחודש בפרויקט כולו כפי שגם דורשת ועדת ערר מחוזית. להבי ציינה בדיון כי חשוב לדון בתפקידו של שוק בצלאל כשוק בשל חשיבותו המרכזית לתושבים וערכו ההיסטורי. "איפה נדון בסוגיה זו שיקרה לכולנו?" שאלה להבי את חברי הועדה.

 

סגן ראש העירייה ארנון גלעדי מתגלה כתומך נלהב לשימור השוק ועתידו, בין השאר אמר כי יש לשים לב למהות ההתנגדויות, חוץ מנושא הרמפה. לדעתו הבעיה העיקרית היא חוסר הוודאות של הסוחרים מה יקרה יום אחרי התחלת העבודות במקום והקמת המגדלים. לטענתו צריכה להיות התוויה ששומרת על האופי, יופי, צבע של שוק בצלאל. צריכים לדעת שהמתחם הוא מסחרי עם פעילות של שוק בגדים ודברים נוספים המייחדים את שוק. גלעדי מברך על ביטול הרמפה ברח' בית לחם.  הוא מוסיף כי יש צורך לקיים דיון במיוחד בנושא השוק, יש לשבת עם התושבים והדיירים. עוד אמר כי הוועדה המקומית צריכה לקבל החלטה מה הייעוד ומה השימוש של השוק ביום שאחרי הקמת המגדלים. עמדתו בנושא זה היא לשמור על אופיו של השוק כפי שהוא היום. "זו החלטה שהוועדה צריכה לקבל, מה המדיניות".

גם סגן ראש העירייה פאר ויסנר תומך בשמירה על אופיו של שוק בצלאל. ויסנר אמר בדיון כי "אנו מכריזים שהאופי של שוק בצלאל ימשיך להיות פעיל". גם על שוק הכרמל אמרו שזו דרך ורצו להוריד אותה, כדי שקינג ג'ורג' ירד לים" ובסוף זה לא קורה ומשמרים את שוק הכרמל.

 

סגן ראש העירייה אסף זמיר מסתמן כמתנגד העיקרי לשימור השוק ולעתידו, לדבריו  אין שום דרך לשמור על אופי של שוק. יום אחרי הפרויקט הזה יכולים להיות שינויים. הוא מתנגד בתוקף להצעה של מיטל להבי להקים את רמפת הכניסה למגדלי בצלאל על חשבון השטח של היזם. לטענתו לא ניתן להרשות לעצמנו במרכז העיר לוותר על כיכר ציבורית לטובת כניסה לחניון. יתכן שאסף זמיר לא שמע על פרויקטים עירונים המשמרים מורשת היסטורית דוגמת שימור שוק הפשפשים, שוק התקווה, שוק הכרמל ושוק מחנה יהודה בירושלים ואחרים.

 

חברי המועצה התייחסו בדיון גם למחירי החנייה בחניון שיוקם במקום. הסוחרים והתושבים דורשים לשמר את מחירי החנייה בדומה לחניונים של אחוזת החוף בכל העיר כולל חנייה חינם בלילות לתושבים זאת מאחר ומגדלי בצלאל הוקמו על שטח השייך לציבור. חבר המועצה פאר ויסנר: דיבר על נושא החניה ואמר כי בזמנו הוא וארנון גלעדי דרשו כי מחירי החנייה חייבים להיות מחירים של אחוזת חוף, חייבים לשמור על כך. מבחינתי אמר "החניון לא פועל אם זה לא המחיר, החניון לא קיבל שימוש חורג".

 

חבר המועצה שמואל גפן אשר פעל גם הוא מאחרי הקלעים להבטיח את שימור השוק אמר בדיון כי אם אדם בא לשוק לקנות חולצה המחיר עממי אין סיבה שישלם 20 ₪ על חנייה.  גם הוא מדבר על מחירי אחוזת חוף, וסיכם:  "זה חייב להיות מחירי אחוזת חוף"

 

מנהל אגף הפיקוח שוטה חובל אמר בוועדה כי  מגרש בו מוקמים המגדלים הוא של העירייה, ולכן צריך מפקח במקום, יש להבטיח שלא משגעים את האנשים שם במהלך הבנייה. יש למנוע אבק, לכלוך ומטרדים, מישהו צריך לפקח שם ולהבטיח כי ניתן היה לקיים במקום חיים תקינים למרות הבנייה במקום.

 

לסיכום ניתן לומר כי חלק מחברי ועדת המשנה מגלים כיום מודעות והבנה רבה יותר לחשיבות השמירה על שוק בצלאל ואופיו המיוחד של לב תל אביב, עם כי עדיין לא הושלמה המלאכה ונושאים רבים דורשים התייחסות.

חשוב להדגיש כי המאבק נגד המגדלים טרם הסתיים. הסוחרים והתושבים הגישו התנגדות לוועדת ערר מחוזית בדרישה לקיים דיון בוועדה המחוזית על הפרויקט כולו ועדת ערר טרם קיבלה החלטה בנושא זה.

כמו כן ובהתאם לערר של סגנית ראש העירייה לשעבר מיטל להבי יש לקיים דיון מחודש במסגרת מליאת הועדה המקומית. בדיון יעלו סוגיות רבות שטרם קיבלו פתרון בפרויקט כגון הדרישה להבטיח רשמית את שימור השוק ועתידו, הפעלת מנופי פיתוח לשוק ולמבנים באזור, חלוקה מחודשת של זכויות הבנייה ושטחי שירות, דרישות התושבים והסוחרים להסדרי חנייה הוגנים, קבלת החלטות לגבי אופי המסחר העתידי במקום, שמירה על איכות החיים והסביבה במהלך עבודות הבנייה ועוד.

 

לפרוטוקול המלא של הדיון

 

 


--
נאמני לב תל אביב- התארגנות תושבים למען איכות חיים בלב ת"א
המייל שלנו :levt...@gmail.com 
צרו איתנו  קשר והצטרפו להתארגנות : בפייס בוק  – חפשו את נאמני לב תל אביב
 האתר שלנו באינטרנט – נאמני לב העיר :
 https://sites.google.com/site/levtel100/home
 
 ערוץ השידורים שלנו ב YOUTUBE
 

 חתמו על העצומה :
http://www.atzuma.co.il/levtel/
הצטרפו כמתנדבים- טופס הרשמה למתנדבים לחצו כאן לקישור
\http://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dGE4cE54bTBFX1FON25EMUQ3TEhkeUE6MA
נציגות: גלעד גולדמן 0523-987908

שוק בצלאל.jpg

Shay Steinberg

unread,
Sep 13, 2012, 4:32:06 AM9/13/12
to נאמני לב תל אביב, אבי דוקטורציק, איילת אוקו, אריאל מקסים, גלעד גולדמן, דניאלה רוב רובע לב תל אביב, זיו שטרן, חני מור, טליה זיגלמן, יובל הלפרין, יעל גולן, יעקב דיק, ישראל גוטסמן תושב אזור, מרגלית רוטשילד, נועה עפרון, ניצה אבידן, רותי אורבך 2, רן סטוטזן, שמשון קריסטל פרטי, תמרה ירושלמי, lev...@googlegroups.com, Myhood

שלום לכולם

 

האם משהוא יכול לומר לי בבקשה היכן מתוכננות שאר הכניסות והיציאות מהחניון

 

תודה

שי שטיינברג

image001.jpg
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages