Re: 🔥MS Access with Jam.py for Windows!🔥

49 views
Skip to first unread message
Message has been deleted
Message has been deleted

r rad

unread,
Jun 8, 2026, 7:12:05 AMJun 8
to Jam.py Users Mailing List
Veoma je lepo dodati kao još jednu mogućnost Jamp.py-u.

Ali sa druge strane, uopšte ne mislim da je nešto posebno, u današnje vreme,
pristupiti drugom db. endžinu. Posebno nemam visoko mišljenje u postavljanju
u istu ili sličnu ravan Jam.py sa MS Access-om.

MS Access je jedan izuzetan proizvod, koji u svojoj klasi nema premca i koji ima
način da napravi web strane, koje imaju sve gore navdene mogućnosti. Jedino su
jako šablonizirane, rade samo na IIS serveru, sa MS SQL db-om i što su jedan
svet za sebe.

Sa druge strane Jam.py ima strašne osobine za jedan open-source projekat, i 
ja zaista ne znam za sličan. Poznajem samo jedan, komercijalni proizvod,
ne tako skup koji je na nivou Jam.py, po mogućnostima, ali je relativno složeniji za
korišćenje.

Stalno sam imao potrebu da se suprostavim AJ i tebi da je Jam.py dobra stvar i za
početnike i za eksperte, jer to jednostavno nije tako. Da bi se uopšte krenulo sam 
Jam.py-om i dobio ikakav pomena vredan rezultat mora se znati puno, puno toga.

I to je ono, po mome mišljenju, što odbija nove korisnika, ta strma kriva potrebna 
da se savlada da bi se sa Jam.py počelo. Ja mogu samo kao primer da navedem, 
pročitao sam Jam.py dokumentaciju mnogo puta, pre počinjanja realnog rada.

S obzirom na mogućnosti, a od V7 stvarno su značajne, to nikako nije alat niti za 
sporednu nišu, niti za "brzu brzinu" ili šta ti ja znam, jednostavno da bi se uradio 
iole ozbiljan softverski proizvod u Jam.py potrebno je:

- Poznavanje osnova RDBMS-a
- Poznavanje SQL
- Poznavanje Pythona
- Poznavanje JavaScripta
- Poznavanje jQuery
- Poznavanje kako to Jam.py radi ispod haube!?!

Ovaj poslednji detalj bi mogao delimično da se pronađe u dokumentaciji,
ispod "Jam.py Workflow", ali taj tekst više nije tačan jer je Jam.py promenio
način rada u V7.

Itd., 

Pozfrav, Radosav




  

On Monday, 8 June 2026 at 09:39:33 UTC+2 Dean D. Babic wrote:
And of course, 

the MS Access can now used as external database source:

on_ext_ms_access.png
On Monday, 8 June 2026 at 14:43:50 UTC+8 Dean D. Babic wrote:
The only thing needed is Microsoft Access Database Engine 2016 Redistributable.
Such engine exists on Windows only. This is x64 platform, Win11.


ms_access_jampy.png


D.
Message has been deleted

r rad

unread,
Jun 8, 2026, 8:46:04 AMJun 8
to Jam.py Users Mailing List
Ja sam pogrešio i nisam preveo, a ti nastavljaš. :)

Mislim da često budeš prenervozan i ne sav svoj.

Isto tako tvoji tekstovi ne deluju previše ubedljivo bar ne za mene koji se aktivno bavim IT problemtikom na raznim nivoima od 1991 godine.

Nisam pričao o SharePoint-u ali jesam o ASP stranama i specifičnosti MS razvoja na njegovim dev serverima.
Ali jesam pričao da je Ms Access samo za sisteme do 4-5 korisnika, što znači da će to ograničenje imati i Jam.py aplikacija razvijena na Ms Access bazi.

Da li je OpenSource u problemu nije moje da tumačim. Ako želiš da ovaj projekat napraviš komercijalnim to je izuzetno lako. 
Forkuješ, dodaš bar jednu novu vrednosti i zabraviš dok ne plate i to je to. 
Možda bi trebalo da se konsultuješ oko licence ali mislim da je ovo gore sasvim Ok.

--- 

 I made a mistake and did not translate, and you continue. :)

I think that you often get too nervous and not yourself.

Likewise, your texts do not seem too convincing, at least not for me, who has been actively dealing with IT problems at various levels since 1991.

I didn't talk about SharePoint but I did talk about the ASP pages and the specifics of MS development on its dev servers.
But I did say that Ms Access is only for systems up to 4-5 users, which means that the Jam.py application developed on the basis of Ms Access will also have this limitation.

Whether OpenSource is in trouble is not for me to interpret. 

If you want to make this project commercial, it is extremely easy.
You fork, add at least one new value and lock until they pay and that's it.
Maybe you should consult about the license, but I think the above is perfectly OK.

Radosav
On Monday, 8 June 2026 at 13:50:35 UTC+2 Dean D. Babic wrote:
Koje veze ima MS SQL sa ovime? 
Da je to tako lako kod Access-a, bilo bi stotine plug-in frameworka
koji to mogu. Ali nema. Nula.
Pustimo mi Access Web opciju koja koristi SharePoint i odumrlu tehnologiju.
Odavno je MS odustao od toga.


Pa to sve znamo Radosav. Sve isto kao Access. Za ozbiljan rad treba VBA, SQL i sve ostalo. 
Nije Jam ovdje da uci ljude programiranju i kako koristiti Python.
Po cemu je Workflow  drugaciji?
Napravili smo >10 aplikacija, sve isto kao i v5. Ima svega par novih Eventa i routing.
Routing koristi OAuth i to je na Webu. 

Nije Jam u problemu, nego OpenSource. To se vidi. Racune treba nekako i platiti.
Medeni mjesec OpenSource-a je prosao. Zna se zasto. Preostati ce samo "funded"
projekti koji imaju solidnu zaradu.

D.
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages