Qeyd etmək lazımdır ki, 1997-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən əhalinin sağlamlığının qorunması haqqında qanun qəbul edilmişdir. Bu qanun Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1997-ci il 25 iyul tarixli Fərmanı ilə tətbiq edilməyə başlamışdır. Həmin qanunun 13-c maddəsində vətəndaşların tibbi sığortasından, ilkin tibbi-sanitar yardım, təcili və təxirəsalınmaz və ixtisaslaşdırılmış tibbi yardım, malicə və o cmlədən mumi praktika (ailə) həkiminin fəaliyyəti haqqında mfəssəl məlumatlar verilmişdir.
Burada dosentlərdən Kdari N.Q., MəlikAslanov M.F., Nağıyev İ.M., Axundov S.N., Sultanova M.B., Təhməzova Z.M., Kərimov N.C., Əli-zadə L.İ., Şahbazbəyova S.K., assistentlərdən İbrahimov M.A., Qəzvinova E.A., Rstəmzadə .M., Mirveysova Q.T., Rəhmanova K.X., Əfəndiyeva Y.F, Hacıyeva Ş.A., Qasımova L.R., Məmmədov A.Ş., Məmmədova A.P., Vəliyev F.İ., Ələsgərov F.A., Qədimov R.Q., Kolesnik S.A., Salihova K.M., Paşayeva C.Y., Həsənova N.H, Əsədov B.N., Axundova X.R., baş laborant Qasımova S.V., saat hesabı məllimlərdən Respublika QİS-lə mbarizə mərkəzinin həkimi Mahmudova D.A., AHTİ-nun assistenti Rəsul İ.T., texniki işilərdən laborant Balakişiyeva E.H., Malışeva A.L., Gereyeva F.M., işləyib və işləyirlər.
2012-ci il aprelin 6-da Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzində (İSİM) Səhiyyə Sektorunda İslahatlar Layihəsi ərivəsində Abşeron, Ağdaş, İsmayıllı, Qax və Şəkidə alışan ailə həkimləri ilə grş keirilmişdir.
Ailə həkimi insanların sağlamlıq vəziyyətini mayinə və malicə edən və xəstəliklərin inkişafının qarşısını almaq n mtəmadi olaraq sağlamlıq skrininqləri keirən həkimlər qrupuna verilən addır. Ailə həkimi başqa ixtisas tələb edən ciddi xəstəlikləri mvzu zrə mtəxəssisə və ya mvafiq klinikaya ynləndirir. Ailə həkimləri, mtəxəssislərdən fərqli olaraq, mumi praktikantlardır. Ailə təbabəti konsepsiyası ailələrin sağlamlığını qorumaq n xsusi olaraq yaradılmışdır. Buna grə də ailə həkimləri hər yaşda olan xəstələrə qulluq etmək n hazırlanır.
Malicənin ilk addımı sayılan diaqnozun qoyulması və ya tibbi yardıma ehtiyacı olan hər kəsin mtəxəssisə ynləndirilməsi ailə həkiminin zərinə dşr. Ailə həkiminin digər peşə hdəlikləri;
RayHaber - TeleferikHaber - OtonomHaber - RaillyNews - DME - Autonoum Xəbərləri - BlauBahn - ArabRailNews - KimyaHaberleri - BulmacaCevap - AEY - ZorBulmaca - Leventzen - EmlakHabercin - KadinGirisim - AnkaraYasam - TayHaber - AdanaMersin - HatayHaberleri - BlauAutonom - Merhabaİzmir - KaravanHaber - Ferrovie24 - BoyozNews - Xəbərlərİnegl - SailingNews - HaberTezi - KamuHaber
Professor Adil Qeybulla Sputnik Azərbaycan-a aıqlamasında bildirib ki, indiyədək Azərbaycanda ailə həkimi ixtisası zrə kadr hazırlanmayıb. Hazırda ailə həkimi funksiyasını həyata keirənlər sahə həkimləridir:
Bununla belə kafedra mdiri hesab edir ki, ailə həkimləri daha dərin biliklərə yiyələnmək n rezidentura keməlidir: "ox təəssf ki, bizim kafedraya hələki rezident hququ verilməyib. Ona grə də, ailə həkimləri təkminləşdirmə keməlidirlər ki, xəstəni daha yaxşı mayinə edib ynəldə bilsinlər. Ailə həkimi btn ailəyə xidmət etməlidir. Gələcəkdə btn polikilinikalarda dar ixtisaslı həkim ştatları ləğv olunacaq. Mən illər ncədən demişəm ki, Azərbaycanın gələcəyi ailə təbabətindədir. Ailə həkimi o demək deyil ki, hər şeyi dərin bilməlidir. Biz dar ixtisaslı həkimləri də yox etmirik. Hansısa məsələdə ailə həkimi ətinlik əkirsə ixtisaslı həkimə zəng edib ondan kmək istəməklə dəqiq diaqnoz qoyur. Bizim kemiş alimlərimiz deməzdi ki "mən kardeoloq", yaxud da "uroloqam". Onlar hamısı deyirdilər ki, "biz can həkimiyik". İcbari tibbi sığorta qaydalarına grə ailə həkiminin icazəsi olmadan sığortaolunanı malicəyə gndərməyə he kəsin icazəsi yoxdur. Ona grə də ailə həkimi savadlı olmalıdır. Bunun n bizim kadefraya rezident verilməlidir".
Ailə həkiminə hansı halda mraciət etməyə gəlincə, Agentlikdən bildirildi ki, təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım istisna olmaqla, sığortaolunan səhhətində yarandığı narahatlıqla bağlı ilk nvbədə ailə həkiminə mraciət etməlidir. Ailə həkimi sığortaolunanı mayinə və malicə etdikdən sonra ixtisaslı tibbi yardıma ehtiyac olarsa, ixtisaslı həkimə gndəriş verir. Ailə həkiminin gndərişi əsasında tibb məssisəsinə mraciət edən sığortaolunan Xidmətlər Zərfi ərivəsində nəzərdə tutulan qaydalara uyğun olaraq tibbi xidmətlərdən dənişsiz şəkildə yararlana bilər.
Əməkdar həkim, Azərbaycan Tibb Universitetinin Ailə təbabəti kafedrasının mdiri Mustafa Salihov vəfat edib.
Modern.az xəbər verir ki, bu barədə universitetdən bildirilib.
Mustafa Salihov 1942-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1960-cı ildə N. Nərimanov adına Azərbaycan Dvlət Tibb İnstitutunun malicə-profilaktika fakltəsinə daxil olub. İnstitutu bitirəndən sonra respublikamızın səhiyyə ocaqlarında həkim kimi alışıb, 1971-ci ildə Aspiranturanı bitirən M. Salihov Azərbaycan Tibb İnstitutunun hospital terapiya kafedrasına assistent, sonra isə dosent vəzifələrinə seilib.
"Yeni Sabah" xəbər verir ki, bu szləri Lent.az -a aıqlamasında Azərbaycanın əməkdar həkimi, Azərbaycan Tibb Universitetinin Ailə təbabəti kafedrasının mdiri, professor Mustafa Salihov deyib. O bildirib ki, hazırda Bakıda, eləcə də digər şəhərlərdə ailə həkimlərinin fəaliyyət gstərmələri n mvafiq işlər gedir:
"Ailə həkimi olmaq n Səhiyyə Nazirliyinin Əziz Əliyev adına Azərbaycan Dvlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutu (ADHTİ) var. Ora mraciət edənlər ay sırf bu ixtisas zrə məşğul olurlar və onlara bunun haqqında sənəd verilir.
Bu barədə jurnalistlərə aıqlamasında İcbari Tibbi Sığorta zrə Dvlət Agentliyinin Regional mərkəzlərlə iş şbəsinin mdiri Şkr Eyvazov bildirib ki, z səhiyyə rayonunda ailə həkiminə mraciət etmədən xəstəxanaya gedib mayinə olunan şəxslər 5 manat, z səhiyyə rayonunda, amma qeydiyyatda olmadığı rayonda mayinə n 5 manat, stasionar xidmət n 30 manat dəməlidirlər:
Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) rektoru, professor Gəray Gəraybəyli ATU-da praktikada olan qazaxıstanlı magistrantlarla grşb. Marat Ospanov adına Qərbi Qazaxıstan Tibb Universitetinin 8 magistrantı ilə grşdə rektor G.Gəraybəyli universitetlər arasında mvcud dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin səviyyəsini yksək qiymətləndirdiyini bildirib. O, digər lkələrin universitetləri ilə icra olunan ortaq təşəbbs və layihələr, ATU-nun əcnəbi tələbələrə verdiyi imkanlar haqqında da qonaqları bilgiləndirib.
Magistrantlar yaradılan şərait n ATU rəhbərliyinə təşəkkr edərək buradakı təcrbə ilə bağlı təəssratlarının aıqlayıblar. Qonaqlar ATU-da praktikada olduqları 14 gn ərzində Patoloji anatomiya, Sitalogiya, Embriologiya, Histologiya, Epidemiologiya, Qidalanma, Uşaq xəstəlikləri, Ailə təbabəti, Əczaılıq və digər kafedralarda olduqlarını, universitetin klinikalarında işlədiklərini bildiriblər.
Grşdə ATU-nun Beynəlxalq Əlaqələr zrə prorektoru, dosent Orxan İsayev, İctimai Səhiyyə fakltəsinin dekanı, dosent Qalina Qəniyeva, Beynəlxalq əlaqələr şbəsinin mdiri, dosent Mşfiq Orucov, İctimaiyyətlə Əlaqələr şbəsinin mdiri Gnel Aslanova, Beynəlxalq əlaqələr şbəsinin koordinatorları iştiak ediblər.