Kedves Ákos és mindenki más aki véleményemet kérte a szerbiai lithium bánya miatt kirobbant nemzetközi krizisről. Először a politikai, aztán a valódi problémát fogom ismertetni:
Mint tudjuk, ma -az orosz terjeszkedési agressió miatt - közép-kelet európában a közvélemény megosztottá vált és ez a feszültség az élet minden területére kihat. A Szerbiai lithium bánya esetében is ez a hlyzet és a világ azért figyelt fel erre a vitára, mert úgy tünik, mintha a tervezett lithium bánya jövőjének kimenetele "kelet" vagy "nyugat" győzelmét jelentené. Erről persze szó sincs, de sajnos manapság a tények nem nagyon számitanak. (Kicsit olyan a helyzet, mint 56-ban, amikor a Kossuth rádió bemondta, hogy: "Hazudtunk éjjel, hazudtunk nappal, hazudtunk minden hullámhosszon"!)
Jelenleg a bánya megépülését támogatják, Amerika, az EU (különösen Németország) és a szerb kormány, mig ellene van a szélső jobboldal, az oroszok, a környeztevédők és az ott lakók. A helybéliek a levegő és viz szennyeződése miatt ellenzik mig a nyugatiak az elektromos autók terjesztséhez tartják szükségesnek, mert úgy vélik, hogy Európa lithium igénye 2050-re a 60-szorosára fog emelkedni s ez hatalmas piac, nem kivánják, hogy orosz kezekbe kerüljön.
Nos, nekem mi a véleményem? Hát bizony az, hogy az emberiség jövőjét nem a politikai meg az anyagi érdekeknek kellene irányitaniuk, hanem a TÉNYEK-nek és az emberiség egészének, tehát a föld jövőjének szempontjai. Miért mondom ezt?
Azért mert
· A földön nincs annyi lithium, amennyi ahhoz kellene, hogy a közlekedést akkumlátorok elláthatnák, mig azok legyártása, majd fosszilis energával készült árammakl való feltöltése hatalmas szénkibocsájtást eredményez és a 8-10 ember súlyának megfelelő hatalmas akkumlátorok állandó cipelése pocsékolja az energiát.
· Persze a főszempont az, hogy a földnek nem lehet "zöld jövője" a napenergia raktározása nélkül és igy nincs zöld jövő a napenergia állandó rendelkezésre állását biztositó energia eltárolása nélkül. Márpedig, - az emberiség energia szükségletének mérete miatt - ez batériákkal nem biztositható.
· A megoldás a tiszta és könnyű hidrogénre alapuló energia gazdaságra való áttérés, mit érthető okokból minden erejükkel elleneznek az (amrikai, orosz, arab, stb.) érdekeltségek, meg a batériás vilanyautók révén meggazdagodott Elon Muskok, kiknek ezidáig sikerült félrevezetni a közvéleményt. Szerencsére az ő befolyásuk csökken a lithium gondok miatt is, meg azért is, mert a tények makacs dolgok és ma már példáúl tudjuk, hogy Kliforniában 14,000 hidrgén autó közlekedik és azok a benyinnel járó kocsiknál messze biztonságosabbak és az üzemanyag fogyasztásuk ára a benzinének 1/3-a.
Az angolúl tudóknak ajánlom az alább elérhető rovatom elolvasását, mely ekkel a kérdésekkel részletesebben foglalkozik: https://www.controlglobal.com/manage/sustainability/article/55130721/the-far-reaching-power-of-ev-batteries
A szerbiai lithium bányáról pedig csak annyit, hogy: 1) civilizált országokban az ott lakók népszavazással döntenek az ilyesmiről és persze teszik ezt akkor amikor 2) a levegőt illetve a vizet veszélyeztető mérgező hatásokról pontos tájékoztatást kaptak és azok ez a tájékoztatás nem a szavazás kimenetelében érdekeltektől származik, hanem tudományos és hiteles tényeken alapúl
Lipták Béla.