Kérdések a Glasgow-i Világkonferenciát illetően:

2 views
Skip to first unread message

Bela Liptak

unread,
Nov 20, 2021, 6:01:43 PM11/20/21
to hungari...@googlegroups.com

 

Kérdések a Glasgow-i Világkonferenciát illetően:

 

Felsorolok néhány olyan kérdést, melyek és az azokra adott  válaszaim talán érdeklik a Magyar Lobbi résztvevőit:

Sikeres volt Glasgow?

·        Nem! Valójában y világ vezetői csak azt hatáozták el, hogy jövőre újra tárgyalnak.  Glasgowban semmit nem tettek kötelezővé, büntetendővé és az egyes államokra hagyták, hogy szolgálják vagy nem a közérdeket.

·        Nem szavaztak a világ tudósainak egybehangzó véleményéről, hogy a felmelegedést ma már nem lehet 1.5°C alatt tartani és ha az eléri a 2°C-t, a viz és élelkemhiány miatt egy milliárd ember válik hontalanná.

·        A fosszilis tüzelőanyagok (szén,olaj,földgáz) használatánek megszüntetéséről  nem hozott döntést és a szénneis csak a "használatának fokozatos megszüntetését" határozta el.

·        A széndioxid kibocsájtásnak adóztatása nem került szavazásra.

·        A szakaszos "'zöld" energiák (nap, szél,geotermális) folyamatossá tétele, hidrogénben való raktározással elnapoltatott.

·        Az őserdők itásást nem tiltották be, hanem annak csak csak felére csökkentését határozták  el és azt is csak 2030-ra.

·        A földgáznak, széndioxidnál 80-szor károsabb metán kibocsjtásának visszavágását is csak 30%-ban állapitották meg és annak elérését is csak 2030-ra.

Miben volt sikeres?

·        Megállapitották, hogy a felmelegedést az iparosodott országok okozták, mig a tragikus következmények főleg a szegény országokat sulytják (Afrika hőúmérséklete már 3°C-vel melegedett) és ezért évi 200 $billió támogatást szavaztak meg , de abban nem állapodtak meg, hogy ki mennyit fizet vagy hogy a korrupcoó-mentes elosztást miként oldják meg?

·        A világ 119 legnagyobb bankja és befektető csopotrja - melyek össztulajdona  130 $trillió -, megegyeztek a "fosszili kölcsönök" csökkentésében és a "zöld kölcsönök" támogatásában.

·        A pozitivum az, hogy az USA és Kina megegyezett az együttműködésben (ugyan nem hozták nyilvánosságra, hogy ez mit jelent), a negativum az, hogy Oroszország még a metán (földgáz) egyezményt sem fogadta el.

·        Vállalatok és kisebb közigazgatási egységek több és fontos bejelentést tettek:  a) Kalifornia kötelezővé tette, hogy az újonnan épülő épületek tetőit napelemek fedjék és hogy minden ház rendelkezzen napenergia raktározással, b) Boeing vállalat bejelntette, hogy a Boeing 787 hidrogén üzemanyaggal fog repülni, c)  Az USA-ban a "net zéro" (önellátó) házak száma elérte a 10,000-t, d) Kina és a világ több városa már áttért a hidrogén üzemanyag cellás buszok használatára, e)  A NASA szatellitái már 0.3 ppm pontossággal mérik a levegő széndioxid tartalmát és mérni tudják, hogy honnan mennyi kibocsájtás kerül a levegőbe?.

 

Magyar vonatkozású kérdések:

·        Kérdés: Mi a helyzer az orosz földgázzal és atomerőművel? Válasz: A földgáz használata lehetetlenné teszi a Párisi szerződés betartását és az oroszoknak kiszolgáltatja az országot.  Paks soha nem fog megépülni, de ha megépülne akkor is kétszer annyiba kerülne mint tervezték és a termelt áram is kétszer annyiba kerülne, mint az akkorra várható piaci ár. Az pedig felháboritó, hogy a jelen generáció előnyét kivánja élvezni annak, aminek terhét majd az utánunk jövők viselik.

·        Kérdés: Miért fog zuhanni az energia ára? Válasz:  Az előrejelzések szerint, amint az első befektetését kifizette a "zöld energia", annak ára a ,karbantartás költségére esik, mert az üzemanyag ingyenes és igy áram ára is lezuhan, e mellett létrejön az EU villanyhálózat és Biden Elnök szerint tiz év múlva,  a ma $8/kg-os hidrogén ára $2/kg lesz (a földgázénak egy harmada.)

·        Kérdés: Lehetne Magyarország energia önellátó? Válasz:  Igen lehetne, de minek? Rizstermelésben sem vagyunk önellátóak, mert a távolkeleten termelt rizs olcsóbb. Ma sem vagyunk önállóak, csak éppen a szabad piactól vagyunk elzárva és az orosz érdekeknek vagyunk kiszolgáltatva.

·        Kérdés: Milyen szerepe lehetne Magyarországnak a "zöld" korban? Válasz: Magyarországnak hatalmas készlete van a született intelligencia (IQ) területén. (A fasori Evangélikus Gimnázium több Nóbel dijast adott a vlágnak, mint sok ország!)  Sajnos ezt a különleges adottságot nem használjuk ki, a hazai körülmények miatt tuzdósaink külföldön kamatoztatják tudásukat.  Magyarország lehet az új "szilikon völgy", ha felszámoljuk a balkánira terjedt korrupciót és otthon tartjuk az ifjuságot, nemzetközi szintű fizetést adni a kutatóknak, államilag elősegitjük a világszabadalmak megszerzését. Erre  az RFC és általában a teljes hidrogén tehnológia területén az élvonalba kerülés hatalmas alkalom. (Aki nem hiszi, nézze meg a tözsdét).

 

Örültem a kérdéseknek, érdeklődésnek,örültem annak, hogy a szakmámban dolgozó kollégák milyen jól látják a mesterséges intelligencia (AI) szerepét a post-industrial kor "zöld" tehnológoiájának kifejlesztésében. És végül örültem annak is, hogy (egy kivétellel) mindenki egyetértett,  hogy, - mint a pandemik esetében is -, a klimaváltozás ellen is csak globális összefogással harcolhatunk. Az "egy kivétel" egy elszomoritóan bárgyú levél volt, mely magát a felmelegedést kérdőjelezte meg (Galilei jutott az eszembe..), de az ilyen szóra nem érdemes.

 

Szép hétvégét kivánva, Lipták Béla

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages