Földgáz

3 views
Skip to first unread message

Bela Liptak

unread,
Dec 4, 2022, 11:02:37 AM12/4/22
to solar...@aol.com, hungari...@googlegroups.com
 

2022 December 4

 

Kedves Zoltán,

 

Diákjaid kérdése hasznos, de én a földgáznak a klimaváltozásban való szerepével foglalkoom, közgazdasági és politikai szerepével nem. Ezért az alábbiadatok lehet, hogy pontatlanok.

Ma a világ ismert földgáz készlete 60 évre elegendő és ugyan fedeznek fel még újabb készleteket, a fogyasztás azoknál gyorsabban emelkedik. Igy biztosra vehetjük azt is, hogy a ma születő csecsemőknek már nem marad földgáz és azt is, hogy a világ energia forrása 60 év múlva 100%-ban a napenergiával termelt hidrogén kell hogy legyen. Sajnos abban is biztosak lehetünk, hogy a fosszilis energiahordozók kimerülését a diktátorok háborús fegyvernek is fogják használni, de remélem, hogy a józan ész győzni fog. Más szóval nem várjuk meg azt amig elfogy a gáz, hanem lesz annyi eszünk, mint a kőkorszakbéli őseinknek, akik nem azért tértek át a kőbaltáról a  bronzra, mert elfogyott a kő, hanem azért mert a bronz jobb.

 

Ma az emberiség az energiájának 30%-át nyeri földgázból, ami 520 billió tonnát jelent évente (BTy). Ebből az 520 BTy-ból Oroszország 90 BTy-t termel, Európa 80 BTy-t fogyaszt és az Ukrajnai háború elött az EU annak 45%-át az oroszoktól vásárolta. Ma ez a százalék 15%-al csökkent, amit Európa "zöld" energiával és hajón szállitottt LNG-vel (cseppfolyósitott földgázzal)  pótol, de mig az olajat "klap szankció" alá helyezte a kontinens, az orosz földgázat nem. Ez ma, évi $80 billió adóbevétlt jelent az oroszoknak, ami a teljes 1,400 billiós GDP termelésüknek 6%-a (és ezt is felhasználják a szabadságáért küzdő ukrán nép gyilkolására). A "fosszil háború" hatása kettős: egyrészt több, mint megkétszereződött a fosszil vállalatok profitja, s ezért ők támogtják a gáz, stb. fogyasztását,  másrészt ez az áremelkedés azt is okozta, hogy a "zöld" energia olcsóbb lett a foszilis és atom energiáknál, s ezért annak használata  profitál a befektetőknek és igy a szabad verseny idővel a fosszil fogyasztás csökkenését eredményezi.

Könyvemnek ez az ábrája mutatja  a zöld energia árának zuhanását (pedig a tömeggyártás még meg sem indult)

 

Az EU ellátásához hozzátartozik, hogy Németország sokáig támogatta a Nord Stream 2-es gázvezeték megépülését és beinditását, de amikor kiderült, hogy a német közvélemény támogatását az oroszok pénzelték, az új kormány leállitotta az épitkezést és ma már fegyverekkel is támogatja az ukránokat és az északi vzetéken leált a gázszállitás. Ukrajnán keresztül is leállóban van, Magyarország (és Szerbia is) a török vezetéken kapja az orosz gázt. A Nord2 jövője kétséges, mert a robbantást ugyan "vizsgálgatják", de az eredményt (érthető okokból) nyilvánoságra nem hozzák.

Könyvemben az Északi Vezeték ábrája.

 

Magyarországra térve, úgy tünik, hogy Brüsszel és Moskva "ping-pong" meccse folytatódik: Ugye Brüszel egy $7.5 milliárdos büntetést latolgat, amit elkerülendő a magyar kormány lazitott az orosz barátságán és ettől persze felugrott a nekünk szállitott orosz gáz ára, de a kormány úgy gondolja, hogy az orosz gáz feladása gazdasági "atombomba" lenne. Egyes (általam ellenőrizhetetlen) Eurostat források szerint, a magyarokhoz képest a szlovének negyed-, a románok és a csehek pedig harmadáron vásárolták az orosz gázat. Ha ez igaz, úgy a Gazprom trükkje valószinüleg az, hogy az új magyar szerződésben[1] a gáz árát az előzö 2 hónap átlagárában szabták meg, mig a szomszédaink a korábbi szerződéseikben szerplő áron, (tehát a korábbi 6 hónap átlagáráért) kapják azt.

 

Ugyan a szerződés 15 évre szól, a helyzet naponta változhat és mivel a szerződés titkositott, csak "kiszivárgott", az sem biztos, hogy az orosz gáz mostantól nem euróban, hanem rúbelben fizetendő és az is, hogy  köbméterenként nagyjából 400 forintos átlagáron érkezeik Magyarországra, miközben a kormány a lakossági árát mesterségesen 100 Forint körül tartja. Ha ez igaz, úgy köbméterenként 300 Forintot az adóalapból költ a kormány, elvonva azt a fejlesztés és kutatás támogatási összegből. Mint már irtam, lehet, hogy mindez nem igaz, de az kétségtelen, hogy Magyarország energia behozatali költsége évi 17 milliárd euró (évente másfél Paks2 ára) és ez a pénzi főleg az Ukrajnában gyilkoló orosz tankok kültségeit fedezi).

 

Kár ez, mert a fejkesztésre rngeteg alkalom lenne. Csak egy példája az orosz gáz miatt elmaradó többszáz fejlesztésni lehetőségnek a geotermális energia használata, amiben Magyarország gazdag. Ugye hazánk legtöbb városát, igy Budapestet is földgázat fogyasztó távfűtéssel tartják melegen, kivéve Szegedet, ahol az ingyen rendelkezésre álló geotermális energiát használják. Miért nem áll át az öszes város erre? Azért mert az átállás pénzbe kerül, s azt elviszik az oroszok.

 

Hát itt abbahagyom, mert mig a politika érdekli az átlag embert,- én a könyveimben azzal foglalkozom, hogy a földgáz milyen tragikusan növeli a Föld felmelegedését -, de ez a téma manapság nem számit közérdeklődésre, mert ennek árát nem mi, hanem az unikáink fizetik majd meg..

 

Béla bátyád

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages