Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

angol gyakorlat

9 views
Skip to first unread message

hd5sakk_u...@szuro.hix.hu

unread,
Jun 23, 2006, 4:06:56 AM6/23/06
to

Arra jöttem rá, hogy hiába tanulok angolul, csak passzivan
megyek elöre, a beszéd és a beszéd megértése egyáltalán nemmegy.
Korábban azt terveztem, hogy amint eljutok egy biztonságos
szintre, kimegyek a britekhez pár hétre, és tökéletesnyelvtudással
jövök vissza. Most be kell látnom, hogy ez irreális, sokkal több
idö kell ahhoz, hogy elszakadjak az irott szövegtöl. Ráadásul
itthon is vannak már angolok, ha máshol nem, valamelyik kocsmában
össze lehet akadni velük, de valami észveszejtö módon beszélnek,
mintha 3-4 szót is képesek lennének összevonni. Teljesen másképp
beszélnek, mint azt az angol nyelvoktatáson tanitják, mintha
mindenki popzenész lenne. :-(
A sörözések igy nálam nem vezetnek sehova.
Ezek után látható, hogy a hibákat és a korlátokt
megtaláltam, most már csak a megoldást kellene észrevennem.
Ehhez kérnék tanácsot.

dorothy_uh....@szuro.hix.hu

unread,
Jun 24, 2006, 3:06:59 AM6/24/06
to

> itthon is vannak már angolok, ha máshol nem, valamelyik kocsmában
> össze lehet akadni velük, de valami észveszejtö módon beszélnek

Ha a beszedertest akarod javitani, arra jo a TV is, foleg a hirek, mert
ott nagyjabol tudod, hogy mirol van szo. A hazai kabeltv halozaton
altalaban magyar felirattal nyomjak a BBC-t, az is nagyon hasznos,
olvasod a magyar szoveget, es kozben fulelsz. Egyebkent egyetlen angol
sem fog keresztbe lenyelni, ha visszakerdezel, vagy megkered, hogy
lassabban beszeljen, udvarias nepseg :-))

Dora

barceo_uh...@szuro.hix.hu

unread,
Jun 24, 2006, 3:06:59 AM6/24/06
to

Majdnem minden nyelviskolaban van kifejezetten beszedre/tarsalgasra
koncentralo tanfolyam. Meglepo modon tarsalgasi tanfolyamnak
hivjak. :)
Nem is igazan tanfolyamok ezek, inkabb heti rendszeressegu 1-2 oras
neha kotott, neha kotetlen beszelgetesek.
Szerintem nezz korul par nyelviskolaban. (En a Dovert ajanlom, jo
tanarokkal dolgoznak, de nem a legolcsobbak a piacon es ez is
szempont lehet.)

Zem

ldem_uh....@szuro.hix.hu

unread,
Jun 24, 2006, 3:06:59 AM6/24/06
to

> megyek elöre, a beszéd és a beszéd megértése egyáltalánnemmegy.
> itthon is vannak már angolok, ha máshol nem, valamelyik kocsmában
> össze lehet akadni velük, de valami észveszejtö módon beszélnek,

> A sörözések igy nálam nem vezetnek sehova.
> Ehhez kérnék tanácsot.

Biztos sokan meg fognak kövezni miatta, de nálam bevált: próbálj meg
először NEM angol anyanyelvű, de angolul jól beszélő külföldiekkel
beszélgetni. Kesred a tartósabb (>30 perc) beszélgetéseket.. Én
németeken tanultam meg a folyamatos angol beszédet, de a hollandok és
a skandinávok többsége is nagyon érthetően és magas színvonalon beszél
angolul.

Közben hallgass és nézz angol nyelvű TV műsorokat, de ne krimit, hanem
hírműsorokat, ott is csak a bemondót, és próbáld követni, miről
beszél.

Amikor már nem jelent problémát a folyamatos beszéd követése úgy, hogy
a szavaknak csak 3/4-ét érted meg azonnal, és az sem, hogy egyből
angolul fogalmazd meg az egyszerűbb gondolataidat, akkor lehet
anyanyelviekkel próbálkozni. Minél értelmesebb embert találsz, annál
normálisabban beszél. Ha nem érted, nyugodtan kérdezzél rá: gondolj
arra, hogy ez az anyanyelveden is sokszor előfordul, csak nem
tudatosodik.

Amerikait akkor sem ajánlok, mert többségük brutálisan rondán
beszél angolul.

ldem

gyorgy.kiralyfa...@szuro.hix.hu

unread,
Jun 24, 2006, 3:06:59 AM6/24/06
to

> Korábban azt terveztem, hogy amint eljutok egy biztonságos
? szintre, kimegyek a britekhez pár hétre, és tökéletesnyelvtudással
> jövök vissza.

Azt hiszem egy kicsit alabecsulod a feladat nagysagat :-)
En pl. 8 evig eltem az usa-ban, PhD-ztem, tanitottam, dolgoztam.
Azota is napi szinten gyakorlom a nyelvet, megis az elso mondatom
utan a hozzaerto azonnal megmondja, hogy nem vagyok "native speaker".
Sot mi tobb, en is nagyon nagy szazalekban megmondom ezt barkirol,
de meg azt is honnan jott (orosz, indiai, francia, hispanic ...) A
szuletett angol/amerikai emberek eseteben hasonloan jo arannyal
lehet az etnicitast, kepzettseget, szuletesi helyet, lakhelyet stb
megmondani.

Vannak realisan elerheto celok, pl a szovegertes, folyekony beszed
stb. Ezeket magas szinten el lehet sajatitani. A szovegerteshez segit a
DVD, radio stb. A folyekony beszedhez a szotanulas, olvasas stb.
A szavak kiejtese, osszevonasa is tanulhato. Ami szamomra az igazi
nehezseget okozza az az intonacio. Ezt a tapasztalatom szerint max
8-10 eves korban lehet atvenni. Volt olyan kollegam akinek a 8 eves
gyereke ket ev utan tokeletesen intonalt. Magyarorszagon eddig egy!
emberrel talalkoztam (angoltanar) aki tokeletesen intonalt (angol angolt
beszel) es o ezt felnottkent tanulta. O az egyetlen az ismeretsegi
koromben akirol azt merem mondani, hogy nem hallom az angoljan
hogy nem native speaker. Monjuk az gyanus, hogy az altala beszelt
"BBC english"-t elo embertol nemigen hallja az ember, hacsak nem
a kiralynovel teazik. :-)

A kulturak elterese is nagy kulonbseg. Ha tokeletesen tudnal angolul/
amerikaiul akkor is kiderulne egy interakcio soran, hogy csak tanultad
a nyelvet, nem igazan ahhoz a kulturkorhoz tartozol. En pl ha evek ota
nem latott regi jo baratommal osszefutok az utcan max elmosolyodom,
kezet razok vele, de olyan erzelemkitoreseket nem tudok produkalni mint
ket amerikai akik egy napja ismerkedtek meg a repulon es masnap
veletlenul osszefutnak a szallodaban a medence partjan.

e.frisingh...@szuro.hix.hu

unread,
Jun 24, 2006, 3:06:59 AM6/24/06
to

>Arra jöttem rá, hogy hiába tanulok angolul, csak passzivan
megyek elöre, a beszéd és a beszéd megértése egyáltalán nemmegy.
Korábban azt terveztem, hogy amint eljutok egy biztonságos
szintre, kimegyek a britekhez pár hétre, és tökéletesnyelvtudással

Ha a megertessel van gondod, nezzel filmeket, az angolt illetoen ez kisse
mas, de nekem a nemettel nagyon bejott.
Ami a beszedet illeti, hat azt tenyleg csak angol anyanyelvuvel teheted,
erre nincs igazan otletem, mindenkepp az anyanyelvu kornyezet az idealis egy
bizonyos szinttol kezdodoen. Vannak nyelvek, ahol ezt lehet valamelyest
mellozni, de szerintem angolul kevesen tudnak ma Mo-n igazan jol, akarmitis
allitanak, es pont azert, mert nem voltak huzamosabb ideig angol nyelvu
kozossegben, nyelvvizsga ide-vagy oda...... mas: mostansag olvastam egy
staisztikat, az Euban csak 1-2 orszagban beszelnek nalunk magyaroknal
kevesebben idegen nyelveket. Luxembourg vezet az idegen nyelvek tudasaban..

vica

0 new messages