Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

AM Mikro vs. MinDig-Tv (adótoronyra rálátás)

262 views
Skip to first unread message

Cser Tamas

unread,
May 23, 2015, 2:11:18 PM5/23/15
to elektro
itt írja egy antennaszerelő szakvállalkozás, hogy a ( Mindig-TV Széchenyi adó)
a földfelszini "adóra rálátást" nem zavarja az sem, ha útjában van
egy domb, vagy egy ház

----------------------------------------------
http://szatyisat.freewb.hu/am-mikro

Az AM Mikro a földfelszíni sugárzáshoz hasonlóan Széchenyi-hegyről sugározzák.

De a legfontosabb hogy tiszta rálátás legyen az adó toronyra. Nem
lehet előtte ház, fa, villany oszlop stb. Az AM Mikro sajnos
behatárolható a vételi lehetőségei miatt, és pont emiatt elég
költséges a szerelése is. Ezen feltételek miatt nagyon kevés
élőfizetője van és a jövőben talán még ennél is kevesebb lesz,
!!!!!!!!!!!
a MinDig-Tv ami ugyan arról a toronyról sugároz az előtt lehet fa
vagy épület vagy akár egy domb és akkor is hibátlan a vétel.
------------------------------------------

ha a 610-770MHz röhögve átmenne egy útjában levő házon, meg akár egy
dombocskán is,
akkor a lepke antennámat sem zavarhatná a tőlem 750m-re levö 6 emeletes ház sem?
( ezt a lepke antennámnak hogyan magyarázzam el, mert erről nem tud )

P Á

unread,
May 24, 2015, 2:56:49 AM5/24/15
to ele...@tesla.hu
Szia!
Ez nem igy van! Azt is zavarja ha előtte van valami. Ugyanezen az oldalon
nézd meg ezt is: http://szatyisat.freewb.hu/foldi-digitalis.
Üdv. Pali
> -----------------------------------------
> elektro[-flame|-etc]

Horváth Péter

unread,
May 24, 2015, 4:49:51 AM5/24/15
to ele...@tesla.hu
2015.05.23. 20:11 keltezéssel, Cser Tamas írta:
> itt írja egy antennaszerelő szakvállalkozás, hogy a ( Mindig-TV Széchenyi adó)
> a földfelszini "adóra rálátást" nem zavarja az sem, ha útjában van
> egy domb, vagy egy ház
Na igen. a mindigtv-t az UHF sávban sugározzák kb 0,2-0,8 GHz -s
tartományban. Egész mások a terjedési viszonyok,
nem kell optikai rálátás, mint ahogy az analóg TV -hez sem kellett.
Az antenna mikro (nem tudom most mi a neve) 12 GHz-n sugároz (ez a
magyar műhold). Ezen a frekvencián már fontos,
hogy legyen rálátás, és ne legyen semmi a freshnel zónában.

Cser Tamas

unread,
May 24, 2015, 5:15:18 AM5/24/15
to ele...@tesla.hu
P Á <aszt...@gmail.com> írta, 2015. 05. 24.:
> Szia!
> Ez nem igy van! Azt is zavarja ha előtte van valami. Ugyanezen az oldalon
> nézd meg ezt is: http://szatyisat.freewb.hu/foldi-digitalis.
> Üdv. Pali

ezek szerint mégiscsak vannak a környéken rálátást zavaró dolgok:

a térképdarab jobb alsó sarkában levő pontról nézek ki az adótoronyra,
a térképdarab bal felső sarkában vannak a 6emeletes házak néhány év óta,
http://kepfeltoltes.hu/view/150523/sz_chenyi_ad_torony_ir_nya_www.kepfeltoltes.hu_.png
én meg egy családi ház felól a 750m-re levő útban levő emeletes házak 2.emeleti
padlószintjéhez képest takarják el a rálátást

a mindigtv weblapja szerint 19310m-re van tőlem az adóantenna (utca
házszámom szerint)
http://kepfeltoltes.hu/view/150523/adotorony_fele_300px_ford__www.kepfeltoltes.hu_.jpg

a rajzon levő tengerszint feletti magasságokat adta a
http://www.daftlogic.com/sandbox-google-maps-find-altitude.htm
tehát ezeket most el kell hinnem,

a mai állapotban több emeletes ház KÖZÖTTI csíkban tudok rálátni
a Nemes u 47 és a Nemes u 49-51 között van a Stefánia u-Nemes u sarok
tehát a 2 ház között van kb 6m távolság, ebben a 6m széles és 25m magas csíkban
látok rá az adóra,

ha az antennám kitüntetett főirányában a 2 ház közötti 6m csíkot éppenhogy be
tudom lőni, (most ez sikerült ) akkor jó a jel,

ha az antennám főiránya már az emeletes házra mutat, és csak a főnyaláb
egy icipicivel kevesebb jelet tud megfogni, akkor már bekockásodik

amikor az antennám 2méterrel arrébb volt, akkor meg a főirányom is
( a két ház közötti résen kinézve már ) az adótoronytól arrébb levő
irányba mutatott
akkor be kellett kapcsolni még egy 30dB erősítőt is

szóval egy kb 20méteres antennaoszlop kellene, hogy abból a magasságból
a rálátást zavaró 6 emeletes házak FÖLÖTT láthassam az adót :-(
(amit nem szívesen építenék)

> 2015. május 23. 20:11 Cser Tamas írta, <magu...@gmail.com>:
>
>> itt írja egy antennaszerelő szakvállalkozás, hogy a ( Mindig-TV Széchenyi
>> adó)
>> a földfelszini "adóra rálátást" nem zavarja az sem, ha útjában van
>> egy domb, vagy egy ház
>>
>> ----------------------------------------------
>> http://szatyisat.freewb.hu/am-mikro
>>
>> Az AM Mikro a földfelszíni sugárzáshoz hasonlóan Széchenyi-hegyről
>> sugározzák.
>>
>> De a legfontosabb hogy tiszta rálátás legyen az adó toronyra. Nem
>> lehet előtte ház, fa, villany oszlop stb. Az AM Mikro sajnos
>> behatárolható a vételi lehetőségei miatt, és pont emiatt elég
>> költséges a szerelése is. Ezen feltételek miatt nagyon kevés
>> élőfizetője van és a jövőben talán még ennél is kevesebb lesz,
>> !!!!!!!!!!!
>> a MinDig-Tv ami ugyan arról a toronyról sugároz az előtt lehet fa
>> vagy épület vagy akár egy domb és akkor is hibátlan a vétel.
>> ------------------------------------------
>>
>> ha a 610-770MHz röhögve átmenne egy útjában levő házon, meg akár egy
>> dombocskán is,
>> akkor a lepke antennámat sem zavarhatná a tőlem 750m-re levö 6 emeletes
>> ház sem?
>> ( ezt a lepke antennámnak hogyan magyarázzam el, mert erről nem tud )
>>
>> -----------------------------------------
>> elektro[-flame|-etc]
> -----------------------------------------
> elektro[-flame|-etc]

Kaczmarek Edvard

unread,
May 24, 2015, 6:18:00 AM5/24/15
to ele...@tesla.hu
Ha előfizettél volna a legolcsóbb kábeltvre, a sok rugózás helyett már rég nézhetnéd azt a sok fost, ami a kanálisokból ömlik.

Ed

Sent from a tamagotchi
>-----------------------------------------
> elektro[-flame|-etc]

Cser Tamas

unread,
May 24, 2015, 7:12:50 AM5/24/15
to ele...@tesla.hu
Kaczmarek Edvard <edk-e...@babakezek.hu> írta, 2015. 05. 24.:
> Ha előfizettél volna a legolcsóbb kábeltvre, a sok rugózás helyett már rég
> nézhetnéd azt a sok fost, ami a kanálisokból ömlik.

mondjuk a digikábel 980 Ft-ot kért volna az ingyenes 7 csatornáért
ha a mi utcánkban 2 éve még ( 2012. dec ) azt tudták volna adni,
mert az összes fosról így szólt a fáma
"Családi házas (FTTH) övezetben műszaki okokból a televíziós csomagokból
kizárólag a DIGI+ csomag érhető el"
akkor a !!! közszolgálati sem ment 980-ért sem !!!,
és 3100-ért meg csak 4 sport + rtl + mezzo csatorna lett volna

úgyhogy ennyiért pláne nem kellett,
-----------
úgy egyébként a földfelszíni digitálisról rugózásom hátterében
pl. az is érdekelt, hogy pl. Tiszakécske pecavilágban (Holt tisza)
helyi kábeles előfizetés nélkül, és műholdas tappancsos "kamion antenna"
http://www.antennazone.hu/image/cache/data/k%C3%A9p/kamion60_001-500x500.jpg
nélkül földfelszínről mit lehet fogni pl. a kecskeméti adóból

Az 5 legközelebbi adótorony:
Szolnoki adótorony távolság: 30.59 km
( mondjuk pecázáskor "gödörben lennék" szolnokhoz képest)
Kecskeméti adótorony távolság: 31.25 km
Szentesi adótorony távolság: 36.94 km
Kiskőrösi adótorony távolság: 68.58 km
Karcagi adótorony távolság: 76.61 km

----------------------

Horváth Péter

unread,
May 24, 2015, 3:51:37 PM5/24/15
to ele...@tesla.hu
2015.05.23. 20:11 keltezéssel, Cser Tamas írta:
> itt írja egy antennaszerelő szakvállalkozás, hogy a ( Mindig-TV Széchenyi adó)
> a földfelszini "adóra rálátást" nem zavarja az sem, ha útjában van
> egy domb, vagy egy ház
>
> ----------------------------------------------
> http://szatyisat.freewb.hu/am-mikro
>
> Az AM Mikro a földfelszíni sugárzáshoz hasonlóan Széchenyi-hegyről sugározzák.
>
> De a legfontosabb hogy tiszta rálátás legyen az adó toronyra. Nem
> lehet előtte ház, fa, villany oszlop stb. Az AM Mikro sajnos
> behatárolható a vételi lehetőségei miatt, és pont emiatt elég
> költséges a szerelése is. Ezen feltételek miatt nagyon kevés
> élőfizetője van és a jövőben talán még ennél is kevesebb lesz,
> !!!!!!!!!!!
> a MinDig-Tv ami ugyan arról a toronyról sugároz az előtt lehet fa
> vagy épület vagy akár egy domb és akkor is hibátlan a vétel.
> ------------------------------------------
>
> ha a 610-770MHz röhögve átmenne egy útjában levő házon, meg akár egy
> dombocskán is,
> akkor a lepke antennámat sem zavarhatná a tőlem 750m-re levö 6 emeletes ház sem?
> ( ezt a lepke antennámnak hogyan magyarázzam el, mert erről nem tud )
>
> -----------------------------------------
> elektro[-flame|-etc]
Ja tegnap nekem is elromlott a mindígtv vétel, miközben a "Feláldozhatók
2" című filmet néztem.
Előbb csak kockásodott a kép, aztán meg is állt. Nem volt időjárási
körülmény, jégeső vagy ilyesmi.
Pedig hónapokon keresztül semmi probléma nem volt az antennával, és a
vétellel.
Máshol a fizetős csatornák még ma délelőtt sem jöttek be. Gondolom
csökkent az adóteljesítmény.
A lepkeantennának túl széles az iránykarakterisztikája így érzékenyebb a
zavarjelekre. Ráadásul szélessávú is,
A VHF3 sávot is veszi. Egy UHF YAGI antenna jobb lenne.

Cser Tamas

unread,
May 24, 2015, 5:37:45 PM5/24/15
to ele...@tesla.hu
Horváth Péter <justic...@freemail.hu> írta, 2015. 05. 24.:

> A lepkeantennának túl széles az iránykarakterisztikája így érzékenyebb a
> zavarjelekre. Ráadásul szélessávú is,
> A VHF3 sávot is veszi. Egy UHF YAGI antenna jobb lenne.

a yagit a macskák szeretik :-)
http://people.csail.mit.edu/bkph/images/yagi_daily_picdump_735_640_38.jpg

komolyra fordítva:

jelenleg egy "ilyen stílusú" szerkezetet fabrikálok éppen
TDJ-700SPL12 700MHz Grid Parabolic Antenna
http://www.kenbotong.com/Uploads/201310/TDJ-700SPL12.jpg

http://www.kenbotong.com/wireless-antenna/VHF-UHF-Antennas/UHF-500MHz-600MHz-700MHz-Parabolic-Antennas/TDJ-700SPL12.html

http://ha5cfj.hu/dm2abk/10.1.3.html , és a fókuszba
"10.1.3. Koaxiális kábellel táplált dipólus"

Horváth Péter

unread,
May 25, 2015, 1:59:04 AM5/25/15
to ele...@tesla.hu
2015.05.24. 23:37 keltezéssel, Cser Tamas írta:
> Horváth Péter <justic...@freemail.hu> írta, 2015. 05. 24.:
>
>> A lepkeantennának túl széles az iránykarakterisztikája így érzékenyebb a
>> zavarjelekre. Ráadásul szélessávú is,
>> A VHF3 sávot is veszi. Egy UHF YAGI antenna jobb lenne.
> a yagit a macskák szeretik :-)
> http://people.csail.mit.edu/bkph/images/yagi_daily_picdump_735_640_38.jpg
>
> komolyra fordítva:
>
> jelenleg egy "ilyen stílusú" szerkezetet fabrikálok éppen
> TDJ-700SPL12 700MHz Grid Parabolic Antenna
> http://www.kenbotong.com/Uploads/201310/TDJ-700SPL12.jpg
>
> http://www.kenbotong.com/wireless-antenna/VHF-UHF-Antennas/UHF-500MHz-600MHz-700MHz-Parabolic-Antennas/TDJ-700SPL12.html
Ez inkább wifi antennának néz ki. UHF sávban sokkal nagyobb dipól
kellene a fókuszpontba. De a kínaiak biztos tudják...

0 new messages