Na tom mjestu se navodno okupljaju narkomani (Hartera u Rijeci), no ni jedan drugi "razlog" za pretres nije postojao, niti su išta naravno našli u pretresu. Mogu li im ako se slična situacija ikad ponovi reći da na to nemaju zakonsko pravo i zatražiti nekakav nalog (kao u američkim filmovima) ili mogu biti sretan što nemaju gej sklonosti? :D
Inače, to je drugi put od dva puta kad sam se našao u zadnje dvije godine na tom mjestu kad me policija zaustavila, s tim da su prvi put samo tražili dokumente... :x
pregled moze obaviti bez naloga,za pretres treba sudski nalog?
Mislim da ovako stvari stoje:
pregled-to je ono "ispipavanje" preko odjece,odokativno gledanje sto ima
u autu i sl.
Pretres-to je ono kad stavljaju gumenu rukavicu i pregledavaju tjelesne
supljine.
Za otvaranje tipa pretinca za rukavice,ispred suvozaca,ili detaljni
pregled (pretrazivanje) prtljaznika im treba sudski nalog.
Policajci su sigurno zatrazili da im otvoris ti gepek,a nisu ga sami
otvorili?Mozes reci da ne zelis,pa bi te moguce zadrzali dok ne dobiju
nalog.Ako imas vremena za ta sr*nja,jer policajci mogu imati zafrkancije
na poslu ako traze naloge bez veze...Pa ce razmisliti da li ce za tebe
traziti ili ne.
Sjecam se da je bio jedan slucaj kad su u automobilu nekim tipovima
nasli travu u pretincu za rukavice,kolicnu za preprodaju,ali nisu imali
nalog.Pretinac su otvorili sami policajci a ne vozac na zamolbu
policije(nisi duzan na njihov zahtjev otvoriti ako nemaju nalog,ako ga
imaju nece te ni pitati).Slucaj je na sudu pao.Travu naravno nisu dobili
nazad,ali bar su izbjegli sudski progon.
Evo tu imas,vec 4 post po redu
http://www.forum.hr/showthread.php?t=40659
Drugi put zapamti br znacke i broj tablice sluzbenog auta i ako mislis
da su ti prekrsena prava uputi zalbu.
Sve stoji. Za pregled gepeka uobičajeni ątos je: 'Molim Vas, pokaľite opremu
vozila' ;))
U pravilu - izbjegni interventnu kako znas i umijes...
--
U Importanne centru sprajt pusi crven Ficou njuku
za pet minuta. By runf
Damir Lukic, calypso@_MAKNIOVO_fly.srk.fer.hr
http://inovator.blog.hr
http://calypso-innovations.blogspot.com/
Na tom mjestu se navodno okupljaju narkomani (Hartera u Rijeci),
indikativno je da si upit postavio pod hr.soc.zastita-kupaca :-)) omeli su
te u kupovini :-))))
Na tom mjestu se navodno okupljaju narkomani (Hartera u Rijeci), no ni jedan
drugi "razlog" za pretres nije postojao, niti su iąta naravno naąli u
pretresu. Mogu li im ako se slična situacija ikad ponovi reći da na to
nemaju zakonsko pravo i zatraľiti nekakav nalog (kao u američkim filmovima)
ili mogu biti sretan ąto nemaju gej sklonosti? :D
Inače, to je drugi put od dva puta kad sam se naąao u zadnje dvije godine na
tom mjestu kad me policija zaustavila, s tim da su prvi put samo traľili
dokumente... :x
Ne moze bez naloga nista, samo vataju na ovo, molim vas otvorite gepek i
mozete li pokazati opremu u vozilu kao sta je doli napisano.
Ali, naravno, mogu te zajebavat onda ako oce, pa moras imat volju tu se
kiselit itd.
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
:)))
--
Hardcore, hardcore
sei stato il primo amore
:))
Ukoliko si ti ili netko tko je bio s tobom otprije kažnjavan, on te na
temelju "opravdane sumnje" ili kako vec ta gamad pandurska to naziva
može pretresti bez problema i pravnih zavrzlama.
Auto ti nemože pretresti bez naloga. To podrazumjeva da nesmije dirati
unutrašnjost tvojeg auta,samo vizualni pregled.
Ukoliko se radilo o interventnoj, tada rade što im se sprdne, a u
slučaju sudskih tužbi, sud je debelo na njihovoj strani i ukoliko
nemaš jasne i čvrste dokaze, ne možeš im ništa.
---
Cigareta skraćuje život za 2 minute, butelja vina za 4 minute, a
jedan radni dan skraćuje život za 8 sati
---
Ako se nevaram ono sto je bitno je dali je pretraga dio izvidnih radnji
(izvidne mjere)ili je pretraga dio istraznih radnji. Da bi nesto bila
istrazna radnja mora imati osnove za to (opravdana sunja). U tom slucaju
moze raditi svasta dok ako to nema moze obavljati samo izvidne radnje
koje se u pravilu ogranicavaju na vid.
> Pretinac su otvorili sami policajci a ne vozac na zamolbu
> policije(nisi duzan na njihov zahtjev otvoriti ako nemaju nalog,ako ga
> imaju nece te ni pitati).Slucaj je na sudu pao.
Ha! Kako ćeš dokazati da su policajci otvorili pretinac a ne ti?
Oni će reči da si otvorio ti, a njihova riječ ima uvijek veću težinu od
tvoje.
Sumnjam da će ići gledati otiske prstiju. Teško se protiv njih boriti
jer ih zakon štiti poput ličkih medvjeda :(
Bez sudskog naloga dokaz ne vrijedi. Stvar se rjeąava tako da se pretinac
'sam' otvori, policajac u njemu uoči neąto sumnjivo i onda traľi sudski
nalog pa pretrese auto (i pretinac, jasno...) :)
a wrote:
> bez naloga suca ne smiju pretrazivat vozilo!
Smiju, u nekim slucajevima. Kao sto smiju i nalog nabaviti naknadno.
Zakon o policiji:
Članak 49.
Policijski službenik ovlašten je obaviti pregled osobe, predmeta kojeg
osoba nosi sa sobom i prometnog sredstva kada je to nužno radi
pronalaska predmeta podobnih za napad ili samoozljeđivanje.
Pregledom osobe u smislu stavka 1. ovoga članka, smatra se uvid u
sadržaj odjeće i obuće.
Pregledom prometnog sredstva u smislu stavka 1. ovoga članka, smatra se
pregled svih otvorenih i zatvorenih prostora prometnog sredstva i
predmeta koji se prevoze.
Pregled predmeta koji osoba nosi sa sobom obuhvaća pregled predmeta koje
su kod osobe ili u njezinoj izravnoj blizini ili predmeta osobe po čijem
se nalogu u njezinoj pratnji oni prevoze.
Pregled osobe mora obaviti osoba istoga spola, osim slučajeva kada je
neophodan žuran pregled osobe radi oduzimanja oružja ili predmeta
podobnih za napad ili samoozljeđivanje.
Prilikom pregleda policijski službenici ovlašteni su koristiti tehnička
sredstva i službenog psa.
Pri poduzimanju mjera iz stavka 1. ovoga članka policijski službenik
ovlašten je nasilno otvoriti zatvoreno prometno sredstvo ili predmet
kojeg osoba nosi sa sobom.
Ako postoje osnove sumnje da pregledavana osoba kod sebe, u prometnom
sredstvu ili u predmetu kojeg nosi sa sobom posjeduje predmete koji mogu
poslužiti kao dokaz u kaznenom postupku ili postupku pred prekršajnim
sudom, policijski službenik ovlašten je zadržati osobu do pribavljanja
naloga za pretragu, a najduže šest sati.
Uzivajte,
Iggy
>Zakon o policiji:
>
>Članak 49.
>
>Policijski službenik ovlašten je obaviti pregled osobe, predmeta kojeg
>osoba nosi sa sobom i prometnog sredstva kada je to nužno radi
>pronalaska predmeta podobnih za napad ili samoozljeđivanje.
>
Prekrašno. Predmet za ozljeđivanje ili samoozljeđivanje može biti najmanje deset
stvari koje imaš u automobilu.
Nešto slično kao Zakon o oružju kad definira što je sve oružje.
Nego u zadnjih par mjeseci sam primjetio kako carinici na granicnim
prijelazima napadno ne zele turati ruke u prtljaznik, nego to rade same
zrtve. Ili ih je nesto ugrizlo :) ili je nekakav ulov pao zbog
brzopletosti pa dobili instrukcije.
Hombre wrote:
> On Mon, 22 Nov 2010 18:53:00 +0100, Igor Batinic
> <_ime_._p...@email.htnet.hr> wrote:
>
>> Zakon o policiji:
>>
>> Članak 49.
>>
>> Policijski službenik ovlašten je obaviti pregled osobe, predmeta kojeg
>> osoba nosi sa sobom i prometnog sredstva kada je to nužno radi
>> pronalaska predmeta podobnih za napad ili samoozljeđivanje.
>>
> Prekrašno. Predmet za ozljeđivanje ili samoozljeđivanje može biti najmanje deset
> stvari koje imaš u automobilu.
Tocno.
> Nešto slično kao Zakon o oružju kad definira što je sve oružje.
Pa, obicno svaki zakon mora definirati osnovne pojmove.
Uzivajte,
Iggy
Nisu me pitali dozvoljavam li im da mi kopaju po autu. Pregledali su pretinac ispred suvozača, torbe, torbu od laptopa, tražili su da izvadimo sve stvari iz džepova koje su onda detaljno gledali i pitali što je nešto ako bi im bilo što bilo sumnjivo. :) Tražili su da izvrnemo sve džepove, čak su mi zavirili u cipele sa svih strana, curi je imala dva Kiki bombona koja je morala otvoriti jer je daleko poznato da se droga krije u Kiki bombonima itd... :D
Jedan policajac mi je doduše tu i tamo spominjao da gledam po čemu drugi policajac kopa, valjda da ako što nađe, da ne bih tvrdio da je podmetnuo... :)
Bili su u civilnom autu, dva policajca i jedna policajka, civilno obučeni, vrlo mladi, u biti dobro su bili "zamaskirani" jer sam razmišljao dok su nas pregledavali pa bi super pasali sa ekipom iz Hartere. :)
Nisu, no i meni je to palo na pamet kad sam se sjetio gdje sam postao. :) Ni jedna ontopičnija grupa mi nije pala na pamet. ;)
To su pitali tek pri kraju pretresa, i mislim da nitko od nas nije kažnjavan s obzirom da nisu ništa detaljnije poduzeli nakon provjere. :)
Je li dovoljna "opravdana sumnja" ako se nađeš na neobičnom mjestu u neobično vijeme, ali na mjestu gdje nije zabranjeno biti?
Znači, u biti mogu nas naguziti kako im se svidi?
Pa i nije bas, dapace, oni smiju puno vise toga nego sto ljudi misle,
cak i sire nego sto je sam granicni prijelaz, ali ima i nekih novih
metoda. :o)
Uzivajte,
Iggy
Pa i ne bas. No, u ovom slucaju kako si opisao, ne cini mi se bas kao
neki problem, dapace. Bilo bi nezgodno da ne smiju takvo sto uciniti.
Uzivajte,
Iggy
Mogo si na onu hr.alt.drugs ili kako se vec zove :)
Znam to, ali bas je uocljivo kako izbjegavaju turanje sapa.
Ali sto volim vidjeti nase koji uglavnom spavaju u kucicama ili drk*ju
po fejsu, a jadni cuvari EU bedema nemilice prekopavaju svoje gradane na
Bregani ili Macelju :)
:D
Što ih tamo ne pretresaju? :)
> Nisu me pitali dozvoljavam li im da mi kopaju po autu. Pregledali su pretinac ispred suvozača, torbe, torbu od laptopa, tražili su da izvadimo sve stvari iz džepova koje su onda detaljno gledali i pitali što je nešto ako bi im bilo što bilo sumnjivo. :) Tražili su da izvrnemo sve džepove, čak su mi zavirili u cipele sa svih strana, curi je imala dva Kiki bombona koja je morala otvoriti jer je daleko poznato da se droga krije u Kiki bombonima itd... :D
> Jedan policajac mi je doduše tu i tamo spominjao da gledam po čemu drugi policajac kopa, valjda da ako što nađe, da ne bih tvrdio da je podmetnuo... :)
Daj namjesti da ti wrapa linije a ne da moram skrolati lijevo desno.
--
"Statistics are like bikinis. What they reveal is suggestive, but what they
conceal is vital".
Zapravo, taj "problem" mi je vrlo sličan "problemu" kad je netko krive boje kože na krivoj lokaciji i slično...
BTW, koliko god da su bili detaljni u pretresanju, netko kod kog bi imali što naći (ako mu droga nije potpuno izgrizla mozag) bi se vrlo lagano snašao i sakrio to bez problema.
Jel sad bolje?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus dignissim
luctus odio et fermentum. Suspendisse ut quam nisi, non vestibulum nisi.
Phasellus placerat leo sed ante consectetur feugiat. Ut bibendum tortor sit
amet massa interdum ornare. Nam condimentum justo quis est lacinia eu
gravida lorem consequat. Nulla mattis mollis sodales. Vestibulum ante ipsum
primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec ac
lacus ligula. Aliquam sapien massa, lacinia a aliquet vitae, pretium et
metus. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices
posuere cubilia Curae;
NeoN wrote:
> "Igor Batinic" <_ime_._p...@email.htnet.hr> wrote in message news:iceop7$2cv$1...@ss408.t-com.hr...
>>
>> Pa i ne bas. No, u ovom slucaju kako si opisao, ne cini mi se bas kao
>> neki problem, dapace. Bilo bi nezgodno da ne smiju takvo sto uciniti.
>
> Zapravo, taj "problem" mi je vrlo sličan "problemu" kad je netko krive boje kože na krivoj lokaciji i slično...
Nije to bez vraga. Kako se policiju stalno napada po tom pitanju (ne
samo nasu), tako i nekad ima smisla sto rade.
> BTW, koliko god da su bili detaljni u pretresanju, netko kod kog bi imali što naći (ako mu droga nije potpuno izgrizla mozag) bi se vrlo lagano snašao i sakrio to bez problema.
Bez brige, sto je njima vise stalo da nadju, teze ces sakriti. :o)
Uzivajte,
Iggy
/cut
Ako imas kvalitetan mobitel, mozes snimiti cijeli razgovor i tako dokazati
tko i sto je radio :)
Sve ima ponekad smisla. :)
>> BTW, koliko god da su bili detaljni u pretresanju, netko kod kog bi imali
>> ąto naći (ako mu droga nije potpuno izgrizla mozag) bi se vrlo lagano
>> snaąao i sakrio to bez problema.
>
> Bez brige, sto je njima vise stalo da nadju, teze ces sakriti. :o)
Naľalost ili srećom, nemam niąta za skrivati. :)
NeoN wrote:
> "Igor Batinic" <_ime_._p...@email.htnet.hr> wrote in message
> news:icerep$7kd$1...@ss408.t-com.hr...
>>
>> Nije to bez vraga. Kako se policiju stalno napada po tom pitanju (ne samo
>> nasu), tako i nekad ima smisla sto rade.
>
> Sve ima ponekad smisla. :)
I iz poneke perspektive. :o)
>> Bez brige, sto je njima vise stalo da nadju, teze ces sakriti. :o)
>
> Nažalost ili srećom, nemam ništa za skrivati. :)
Tim si mirniji. :o)
Uzivajte,
Iggy
Tamo bi nasao iskusniju ekipu :)
Smije li policija pretresti osobe (samo je falio striptiz i pregled svih
tjelesnih supljina :)) i kompletan auto (vrlo detaljno, ukljucujuci
prtljaznik) samo zato jer se netko nasao u kasno doba dana na mjestu gdje
nije zabranjen pristup?
Rade to i usred dana, a ne da ne bi kasno nocu :o(
Nama su to napravili prije cca 10 godina, a ocito je da se nista nije
promijenilo.
Tada smo buraz i ja popodne ciljano skoknuli u Slo kupiti neku sitnicu (koju
sam drugi dan nosila kao poklon posl. partneru u inozemstvo) i vrlo kratko
smo se zadrzali, tj. brzo smo se vracali natrag. Pri dolasku na RH granicu,
prije kontrole putovnica, prisla su nam dvojica u civilu i trazili buraza da
izadje i otvori gepek koji su isprevrtali i pregledali. Trazili su da
isprazni dzepove i pregledali sadrzaj. Onda su usli u auto i pretrazili
pretinac za rukavice, pepeljaru, vrecice s kupljenom robom na straznjem
sjedalu. Ne sjecam se vise jesu li i tepihe odizali. Mene su takodjer
trazili da napustim suvozacko sjedalo da bi to sve mogli isprevrtat. Nisu
trazili moju torbu na prelged niti moje dzepove.
Citavo vrijeme sam pratila sto rade i razmisljala kako na taj nacin mogu
podmetnuti sto im god padne na pamet, a onda ostaje samo moja rijec protiv
njihove.
Tijekom pretresa pitala sam ih jel' nesto nije u redu, no odgovorili su da
je sve ok i sutke radili svoje. Nisu se predstavili kao policajci, tj.
nikako se nisu predstavili, jednostavno su nas tako izmaltretirali i otisli
kako su dosli.
Nakon toga smo, kao da nista nije bilo, prosli kontrolu putovnica i odvezli
se.
Naravno da sam pop***ila zbog takvog postupanja, no kako takvo sto ne
ocekujes jer se ne bavis nikakvim zabranjenim rabotama, totalno te iznenadi
i zatece. Da mi se to opet desi, ne znam bi li me opet zateklo i bih li
reagirala upitom imaju li nalog te odbila pregled/pretres ako ga nemaju jer
tako riskiram zadrzavanje i tko zna kakve komplikacije. U svakom slucaju,
trazila bih da se legitimiraju policijskim znackama i naknadno sigurno
pisala prigovor MUPu i unutarnjoj kontroli. Razmislila bih bih li s lica
mjesta telefonirala poznaniku u vrhu ministarstva, no kako nisam tip koji bi
se tako koristio poznanstvima, vjerojatno ne bih zvala. Ili bih jednostavno
nazvala 92 i prijavila ih s lica mjesta ako se ne bi htjeli legitimirati
znackama.
Do danas ne znam imaju li takvi pregledi/pretresi temelj u propisima (posto
je bilo na granici, moguce je da im je to dozvoljeno) ili je to samovolja
pojedinaca jer znaju da nastupaju s pozicije moci i uvijek ti mogu prirediti
sranje poput zadrzavanja pa je bolje otrpiti, a ne istjerivati pravdu.
Uglavnom, ne svidja mi se nikako.
--
allecto
Cim te vidi zna koliko je sati, ako su vas pretresli onako kako si
opisao onda je to bilo vise iz dosade ili demonstracije sile.
>> BTW, koliko god da su bili detaljni u pretresanju, netko kod kog bi
>> imali što naći (ako mu droga nije potpuno izgrizla mozag) bi se vrlo
>> lagano snašao i sakrio to bez problema.
>
> Bez brige, sto je njima vise stalo da nadju, teze ces sakriti. :o)
Kao danas se sjecam kad me namrgodena kagebeovka provizorno pretresla
prilikom izlaska iz Rusije trazeci neprijavljen novac, te prekopala
kaput, torbu od laptopa, sadrzaj dzepova ali joj nije palo na pamet
virnuti u novcanik :))
:)
Mislim da im netko javi kad se netko tamo pojavi ili se tamo negdje motaju,
jer su se oba puta u roku od 5-10 minuta pojavili. Ovaj put sam frendu
pokazivao Harteru, nismo ni izlazili iz auta i već su bili tamo. :)
Valjda i oni moraju neku dnevnu kvotu izvrąiti. :)
> Tijekom pretresa pitala sam ih jel' nesto nije u redu, no odgovorili su da
> je sve ok i sutke radili svoje. Nisu se predstavili kao policajci, tj.
> nikako se nisu predstavili, jednostavno su nas tako izmaltretirali i otisli
> kako su dosli.
> Nakon toga smo, kao da nista nije bilo, prosli kontrolu putovnica i odvezli
> se.
Ocito su cekali nekoga, a kod vas je postojala mala mogucnost da ste to
bas vi.
> Do danas ne znam imaju li takvi pregledi/pretresi temelj u propisima (posto
> je bilo na granici, moguce je da im je to dozvoljeno) ili je to samovolja
> pojedinaca jer znaju da nastupaju s pozicije moci i uvijek ti mogu prirediti
> sranje poput zadrzavanja pa je bolje otrpiti, a ne istjerivati pravdu.
> Uglavnom, ne svidja mi se nikako.
Godisnje prolazim granice nebrojen broj puta i nikad nisam imao dodatne
provjere osim standardne s putovnicom, eventualnom jednom godisnje traze
prometnu od auta. Koliko god ljudi mislili da su policajci/carinici
tupavi toliko vec i prosjecno inteligentan nakon par tjedana prakse vec
na prvi pogled moze procitati zrtvu.
Pa lokalni videotekar ce u 10/10 novopridoslih skuziti tko je dosao po
pornic i tko nece uzeti nista jer je samo navratio potrositi vrijeme.
Ali od svih me se najvise dojmio pretres na ulazu u Norvesku gdje s
trajekta odvoje 3-4 vozila i preusmjere u garazu gdje na svaku zrtvu
dolaze po njih dvojica. Vrlo pristojni i namjerno se trude ostaviti
dojam dobrocudnog tupana, onako ovlas ceprkaju po autu i stvarima kroz
nevezan razgovor ali kad kasnije analiziras skuzis da je o tebi stvorio
jednu sliku i da obilaznim pitanjima trazi potvrdu teorije, a
istovremeno pokusava uloviti u lazi.
Ono sto primarno razlikuje od nasih ili slovenskih sirovina je da nakon
sto su zavrsili sa sluzbenim dijelom postaju vrlo ljubazni te su mi cak
pomagali da sve vratim na svoje mjesto i jos dali par dobrih preporuka
ruta, a ne da su mi jebavali sve po spisku jer nisu nista nasli :)
Imam jarana splicu koji na prvi pogled djeluje kao libijski terorist ili
albanski makro, a zena mu je plavojka - taj svako malo upozna gumenu
rukavicu i jako se dobro sjeca Heathrowa kao mjesto gubitka nevinosti :)
nije, meni se baš onako svidjelo. pa barem danas imaju svi wide monitore :)
--
------------------------------
And even when the memory of us
fades completely, mankind will
still have a lot to learn...
Pregled i pretraga su dva razlicita pojma i tu prestaje svaka diskusija
Nevjerojatno koliko u predmetnom slucaju ima postova gdje ljudi pogresno
nagadjaju o ovlastima policije.
Poanta je u tome sto ako ne znas svoja prava tada te i kumica na placu moze
legitimirati i privesti u prostorije trznice na ovabijesni razgovor :-)
Ma to je vec bila efesbeovka, pa drzi do bankarke tajne :)
Iskreno, sumnjam da bi i ja na njenom mjestu. :o)))))
Uzivajte,
Iggy
zeko wrote:
> "Igor Batinic" <_ime_._p...@email.htnet.hr> wrote in message
> news:icemui$rn2$3...@ss408.t-com.hr...
>>
>> Pa, obicno svaki zakon mora definirati osnovne pojmove.
>
> Pregled i pretraga su dva razlicita pojma i tu prestaje svaka diskusija
> Nevjerojatno koliko u predmetnom slucaju ima postova gdje ljudi pogresno
> nagadjaju o ovlastima policije.
> Poanta je u tome sto ako ne znas svoja prava tada te i kumica na placu moze
> legitimirati i privesti u prostorije trznice na ovabijesni razgovor :-)
Postoje zakoni i pravilnici koji su javno dostupni i vrlo jednostavni,
sve je jasno.
Uzivajte,
Iggy
sudeci po broju postova i razlicitih interpretacija, nisam bas siguran
- da u zakonom propisanim slucajevima
samo zato jer se netko naąao u kasno doba dana na mjestu gdje nije zabranjen
pristup?
- ne
Tako nesto i ja pretpostavljam jer druge logike nema (posto nismo
problematicni, ne bavimo se protuzakonitim rabotama, nemamo dosjee i sl.),
no vjerovala sam da kad imaju dojavu, onda i tocnije znaju koga treba
zaustaviti.
Bilo kako bilo, sigurno bi se trebali makar legitimirati kao policajci, a ne
ovako nastupati ko drumski razbojnici. Jer, da se nije desavalo na samom
granicnom prijelazu, definitivno bih zvala policiju i prijavila napad.
> Godisnje prolazim granice nebrojen broj puta i nikad nisam imao dodatne
> provjere osim standardne s putovnicom, eventualnom jednom godisnje traze
> prometnu od auta. Koliko god ljudi mislili da su policajci/carinici
> tupavi toliko vec i prosjecno inteligentan nakon par tjedana prakse vec na
> prvi pogled moze procitati zrtvu.
Ne mislim da su tupavi i sigurno po iskustvu odmah pravilno kategoriziraju
putnike, no morali bi postupati sukladno propisima.
> Ali od svih me se najvise dojmio pretres na ulazu u Norvesku gdje s
> trajekta odvoje 3-4 vozila i preusmjere u garazu gdje na svaku zrtvu
> dolaze po njih dvojica. Vrlo pristojni i namjerno se trude ostaviti dojam
> dobrocudnog tupana, onako ovlas ceprkaju po autu i stvarima kroz nevezan
> razgovor ali kad kasnije analiziras skuzis da je o tebi stvorio jednu
> sliku i da obilaznim pitanjima trazi potvrdu teorije, a istovremeno
> pokusava uloviti u lazi.
>
> Ono sto primarno razlikuje od nasih ili slovenskih sirovina je da nakon
> sto su zavrsili sa sluzbenim dijelom postaju vrlo ljubazni te su mi cak
> pomagali da sve vratim na svoje mjesto i jos dali par dobrih preporuka
> ruta, a ne da su mi jebavali sve po spisku jer nisu nista nasli :)
Da, to je odraz profesionalnosti u obavljanju posla, dok nasi to nemaju nego
nastupaju s pozicije moci i misle da mogu izigravati serifa koliko im drago.
Doduse, kako sam kroz posao imala prilike kontaktirati s ekipom u vrhu toga
ministarstva gdje ima svakakvih idiota i teskih sirovina (kao i u drugim
ministarstvima i institucijama vlasti), ne cudi ni da su ovi nizerangirani
na terenu isto takvi. Ono, ne mozes vjerovati tko nam kroji zivotne i
poslovne uvjete kroz zakone i nije cudo da smo u banani. Cudo je sto nismo u
vecoj banani.
--
allecto
Tesko da bi ti obukao takvu minicu da si na njenom mjestu :)
Kenny wrote:
> On 23.11.2010. 10:55, Igor Batinic wrote:
>>
>> Iskreno, sumnjam da bi i ja na njenom mjestu. :o)))))
>
> Tesko da bi ti obukao takvu minicu da si na njenom mjestu :)
Kagebeovka i minica? Nije ni tebi bilo lako... :o)))))
Uzivajte,
Iggy
"Policijski službenik ovlašten je obaviti pregled osobe, predmeta kojeg
osoba nosi sa sobom i prometnog sredstva kada je to nužno radi
pronalaska predmeta podobnih za napad ili samoozljeđivanje."
"Pri poduzimanju mjera iz stavka 1. ovoga članka policijski službenik
ovlašten je nasilno otvoriti zatvoreno prometno sredstvo ili predmet
kojeg osoba nosi sa sobom."
Kako ih mozes sprijeciti da ti sami pregledaju vozilo?
i meni su to jednom napravili... mislim vise puta ali taj put su se
stvarno namjerili... otvorili su mi pismo, usisavac, kopa po vrcici od
usisavaca...okupilo se 20-ak ljudi oko auta... šou program...
ja sam ih pustio da kopaju... smijeh
pretpostavio bih da ti u svom autu imaš pravo snimati što god hoćeš i
koliko god hoćeš. to što si ulovio dvije plave budale je njihov problem.
Smijeą snimati razgovor koji ti je namijenjen. Npr., smijeą snimati svoje
telefonske razgovore, ľenine ne smijeą. Takva snimka ti neće proči kao
dokaz....
> sudeci po broju postova i razlicitih interpretacija, nisam bas siguran
Vecini ljudi listanje pravilnika i zakona nije bas zanimljiv hobi dok im
ne zatreba.
Ocito nisi bio na Shemeretjevu :)))))
Sve puno namrgodenih babaca u uniformama svih mogucih boja (zadnji put
nabrojao preko desetak razlicitih), a svaka u minici i stiklom od
dvajstcentima, a po kljucu cim starija tim kraca minica :)
Uvijek me zanimalo kako bi njih deset u minicama savladale nekog
nasilnog, eventualno stavile lisice dok je na podu :)))
Nemozes ih sprijeciti ali ih kasnije mozes tuziti ukoliko nisu imali
indicije ili indikacije koje su upucivale da je takvo sto opravdano.
> Ocito nisi bio na Shemeretjevu :)))))
Sheremetyevo je ispravno...
> Sve puno namrgodenih babaca u uniformama svih mogucih boja (zadnji put
> nabrojao preko desetak razlicitih), a svaka u minici i stiklom od
> dvajstcentima, a po kljucu cim starija tim kraca minica :)
Ajde ajde, u Londonu same Indijke na Heathrowu... :)
--
"Debelis li cestao podmazuje ?" upita Madjara vjesa lingnjau pipu.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece Albanac prdi "Ja samo Husoo jede tufnjicastm !" By runf
Damir Lukic, calypso@_MAKNIOVO_fly.srk.fer.hr
http://inovator.blog.hr
http://calypso-innovations.blogspot.com/
P.s. Zaboravih napomenuti:
Članak 123. KZ-a
[QUOTE]
Službena osoba koja u obavljanju službe ili javne ovlasti protuzakonito
obavi pretragu osobe, doma ili njemu pripadajućih zatvorenih ili
ograđenih prostora i poslovnih prostora,
kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.
[/QUOTE]
Da bi takvo sto ti dokazao namuciti ces se a koristi ces imati nikakve.
No i dalje postoji ovo gore.
cal...@fly.srk.fer.hr.invalid wrote:
> U hr.soc.grad.rijeka Kenny <and...@seronja.com> prica:
>
>> Sve puno namrgodenih babaca u uniformama svih mogucih boja (zadnji put
>> nabrojao preko desetak razlicitih), a svaka u minici i stiklom od
>> dvajstcentima, a po kljucu cim starija tim kraca minica :)
>
> Ajde ajde, u Londonu same Indijke na Heathrowu... :)
Joooooj, na ovo me nisi trebao podsjecat'... :o(
Uzivajte,
Iggy
>"darker" <REMOVE...@operamail.com> wrote in message news:6etke6hfg5s4c0mb2...@4ax.com...
>> On Mon, 22 Nov 2010 04:29:41 +0100, "NeoN" <neonR...@hgu.hr> wrote:
>>
>>>Smije li policija pretresti osobe (samo je falio striptiz i pregled svih tjelesnih šupljina :)) i kompletan auto (vrlo detaljno, uključujući prtljažnik) samo zato jer se netko našao u kasno doba dana na mjestu gdje nije zabranjen pristup?
>>>
>>>Na tom mjestu se navodno okupljaju narkomani (Hartera u Rijeci), no ni jedan drugi "razlog" za pretres nije postojao, niti su išta naravno našli u pretresu. Mogu li im ako se slična situacija ikad ponovi reći da na to nemaju zakonsko pravo i zatražiti nekakav nalog (kao u američkim filmovima) ili mogu biti sretan što nemaju gej sklonosti? :D
>>>
>>>Inače, to je drugi put od dva puta kad sam se našao u zadnje dvije godine na tom mjestu kad me policija zaustavila, s tim da su prvi put samo tražili dokumente... :x
>>
>>
>> Ukoliko si ti ili netko tko je bio s tobom otprije kažnjavan, on te na
>> temelju "opravdane sumnje" ili kako vec ta gamad pandurska to naziva
>> može pretresti bez problema i pravnih zavrzlama.
>
>To su pitali tek pri kraju pretresa, i mislim da nitko od nas nije kažnjavan s obzirom da nisu ništa detaljnije poduzeli nakon provjere. :)
U tom slučaju su povrijeđena tvoja prava,tako da se možeš žaliti,
ALI.....imaj na umu da su njihove ovlasti rastezljive do te mjere da
se lako mogu izvući na to da se radi o mjestu gdje se često događaju
kriminalne radnje , da je netko od vas odgovarao opisu sumnjive
osobe,itd,itd.
Uglavnom mentalitet i ovlasti jugo milicije su uvelike prisutni u
današnjoj policiji.
---
Cigareta skraćuje život za 2 minute, butelja vina za 4 minute, a
jedan radni dan skraćuje život za 8 sati
---
darker wrote:
> On Mon, 22 Nov 2010 22:42:12 +0100, "NeoN" <neonR...@hgu.hr> wrote:
>
>> To su pitali tek pri kraju pretresa, i mislim da nitko od nas nije ka�njavan s obzirom da nisu ni�ta detaljnije poduzeli nakon provjere. :)
>
> U tom slu�aju su povrije�ena tvoja prava,tako da se mo�e� �aliti,
Po pitanju cega su povrijedjena prava i na temelju cega bi se zalio?
:o)))))))))
> ALI.....imaj na umu da su njihove ovlasti rastezljive do te mjere da
> se lako mogu izvu�i na to da se radi o mjestu gdje se �esto doga�aju
> kriminalne radnje , da je netko od vas odgovarao opisu sumnjive
> osobe,itd,itd.
Naravno. I prici je kraj.
> Uglavnom mentalitet i ovlasti jugo milicije su uvelike prisutni u
> dana�njoj policiji.
Ovlasti "jugo" i danasnje "milicije/policije" su iste k'o i u svim
ostalim "normalnim" zemljama.
Uzivajte,
Iggy
Krivo, ovlasti nisu ni blizu jugo milicije, inace bi imali sljive pod okom i
dva polomljena rebra... Mentalitet je i dalje na razini...
--
Hrvato pije na plazi plav filozofu pjevu popodne. By runf
nisam ni ja bio.. al mislim da u rusiji prvo pucaju, pa onda pitaju ko
je.. ;))
Fino umotas paketic,onako kako dileri umotaju drogu.Unutra stavi govno.
Ako te pitaju dal smiju pregledat paketic,samo im daj da kopaju po njemu.
Reci da ti je to za pognjojit cvijece u maminom vrtu.
Znaci policija nam radi po principu corave kokosi i zrna zita :-)
Drkice ne seri. Jugo-miliciji sam bjeľao motorom, kad sam se spičkao
nastavio sam jaukati da misli da sam se polomio. Brko me je samo lagano
pridig'o i dva puta iąamarao. Sve sam mu rekao! I tko sam i čiji je motor.
Nije mi padalo na pamet traľiti svoja prava, niti se ľaliti na njega.
Pa neki put mi bude ľao da ova policija nema one ovlasti, kad vidim pijanu
stoku po utakmicama, narkiće po parkovima, pijanog lika koji je jučer
popodne spavao u autu (na vozačkom mijestu) na polovici Kontuąeve...
Ja nisam policajac, gotovo da i ne poznam nikoga od njih. Ali sa njima imam
samo dobra iskustva. Rade po sistemu : ti prristojno sa njima, oni pristojno
sa tobom.
Siguran sam da ima hrpa izuzetaka koju ćete se sad staviti nabrajati, ali;
sa kim god sam razgovarao o tome - nije imao primjedbi. To ąto vi mlađi
traľite neka svoja prava koja su u moje vrijeme bila nezamisliva...ľao mi
je, ali policajci su ipak iz moje generacije. Čekajte da samo vidite ąto vas
sve čeka sa "terorističkim" čekiranjem.
U "Onoj" dr�avi, imao sam nadobudnog frenda, poput ovih danas. I�ao se
raspravljati sa drotom. Nije se onda gledalo tko �to dira u autu, niti znalo
i�ta o "pravima". Frend se je, sa 19 godina pravio pametan i "tra�io svoja
prava". Drot je prona�ao odvija� kod ru�ne:
- A-ha! �ta je ovo?!
- Odvija�. Danas sam skidao tapecirung, za popraviti lift stakla.
- Aaaa! Zna�i skidao si tapecirung! Ho�e� da te prijavim da u vozilu dr�i�
hladno oru�je, ili �e� skinuti tapecirung, da provjerimo da nisi u nutra
ni�ta sakrio? Pa drugi tapecirung, pa...trajalo je to dobra dva sata, pred
masom na ulazu u disko. Pro�ao je bez globe, ali mislim da mu je to bilo
prvi i zadnji put da se je raspravljao sa milicijom, policijom ili
carabinierima.
Probaj doć' u Izrael, pa ćeą znat! Samo jedna je dovoljna da te iz gaća
istrese, vjeruj mi! Gledao sam tu scenu kako cura od dvadesetak godina
"savladava" rabijantnog tipa dvostruko većeg od sebe. I bez koriątenja
oruľja.
A ove priče o carinama, neprijavljenom novcu i slično...
U Alľiru je '98 odnos dolara u mjenjačnici i na crno bio 1:10. Par puta sam
u Oranu provukao po par dolara neprijavljenih, ali ih nisam mogao potroąiti
na neąto ąto se vidi, jer su traľili potvrdu mjenjačnice i račune za sve ono
ąto se na placi ne prodaje. Zato smo se ubijali od jastoga, dobre ribe i
vrhunskih vina :-)
U Libiji mi tako neąto ne bi ni na pamet palo, jer za to se gubi glava. U
najboljem slučaju ąupak, ali ne od rukavice.
u potpunosti se slazem..htio sam to ranije napisati ali mi se nije dalo
ulaziti u rasprave.... Ja sam apsolutno za to da te pregleda,
provjeri... kada i gdje mu padne napamet...a kamoli u nekim sumnjivim
kvartovima...
Svi traze neka prava i mudruju bezveze.
Prica mi prijatelj za policiju u Poljskoj...zucnes nesto krivo zavali ti
samarcinu istog trena... U Engleskoj te 5 kamera snima u svakom trenutku...
Nedavno sam vidio kako se pijani klinac izderava na policajca... meni sa
strane dode da ga zavalim a policiji bi i dao to pravo...
Pa hebote imao sam mali milion kontakata sa policijom, i pijan, i u 5
ujutro sa ljudima sa dosjeom debljim od telefonskog imenika...pa i pod
raznim prekrsajima kada bi i sam sebe kaznio. I nikada nista. Normalno
razgovaras sa njima i amen. Provjera i pretres...hvala, dovidenja...
Madľari su svojevremeno traľili potvrdu od mjenjačnice kad vozią vajkrem i
ementalerpreko granice....
>
>"darker" <REMOVE...@operamail.com> wrote in message
>news:11ene6t72e1ard5dm...@4ax.com...
>> Uglavnom mentalitet i ovlasti jugo milicije su uvelike prisutni u
>> današnjoj policiji.
>>
>
>Drkice ne seri. Jugo-miliciji sam bježao motorom, kad sam se spičkao
>nastavio sam jaukati da misli da sam se polomio. Brko me je samo lagano
>pridig'o i dva puta išamarao. Sve sam mu rekao! I tko sam i čiji je motor.
>Nije mi padalo na pamet tražiti svoja prava, niti se žaliti na njega.
tada vjerojatno nisi ni znao da imaš "svoja prava" ;)
>Ja nisam policajac, gotovo da i ne poznam nikoga od njih. Ali sa njima imam
>samo dobra iskustva. Rade po sistemu : ti prristojno sa njima, oni pristojno
>sa tobom.
Ovisi o tome što oni hoće.
> Čekajte da samo vidite što vas sve čeka sa "terorističkim" čekiranjem.
Samo da vidite kako to ide u Demokratskom svijetu :))
http://www.youtube.com/watch?v=PGMTm3QRwEc
--
"Statistics are like bikinis. What they reveal is suggestive, but what they
conceal is vital".
Istina, no poslije je kasno :-(
Nije sve tako crno, dokazi tj korpusi koje policija pronadje a pribavljeni
su na nezakonit nacin, nemaju pravnu valjanost
I ti si se naslusao svakakvih prica, ali nije to bas tako kako mislis.
Interventni ti na isti nacin pregledava auto kao i bilo koji drugi.
To da ako si bezobrazan da bi mogao imati problema stoji, da su stoka
jesu, ali da samaraju tek tako iz dosade ne stoji.
Zaboravljas na jedan bitan detalj -velika vecina nas bi jos doma dobili
kvalitetnu porciju, a danas ce taj mali panj u pratnji unezvjerene
familije osvanuti na naslovnici 24Sata i slicnih trash medija s pricom
kako je brao tratincice i dobio batina od murije.
Znam gdje je, to mi dovoljno :)
Na sudu ne prolazi, ali svoje razgovore smijeą i tajno snimati.... Ne smijeą
snimati razgovore koji ti nisu namijenjeni....
Ili OE. :)
Eto, mogao bih opet na isto mjesto sa govnetom, vjerovatnost je vrlo velika
da bi to upalilo koje sam sreće. :D
Ne mislim se ľaliti. U biti me zanimalo sljedeće. Ako nemaju pravo
pregledavati auto tek tako, da im sljedeći put kaľem neąto kao: "prema
članku tom i tom zakona tog i tog, policija nema pravo kopati po autu kako
ľeli bez naloga..."
OK, i jesu li mi smjeli kopati po autu i ostalom bez pitanja i dopuštenja,
ako je sve tako jasno? ;)
:)
On 23.11.2010 23:00, NeoN wrote:
> "Igor Batinic"<_ime_._p...@email.htnet.hr> wrote in message
> news:icg334$c6v$2...@ss408.t-com.hr...
>>
>> Postoje zakoni i pravilnici koji su javno dostupni i vrlo jednostavni, sve
>> je jasno.
>
> OK, i jesu li mi smjeli kopati po autu i ostalom bez pitanja i dopuštenja,
> ako je sve tako jasno? ;)
Pa jesam li vec napisao?
Jesu.
Uzivajte,
Iggy
A onda ces vidjeti kako izgleda cekanje naloga i kako izgleda pravi
pretres auta, a mozda se nesto i nekim cudom nade :)
Stoji sve sto sam rekao... Vidio na svoje oci kako su tipa mlatili na
Skoljicu u Rijeci... Citao na forum.hr brdo puta da su namlatili mulce...
Imas par slucajeva gdje su ljudi umrli nakon 'susreta' sa sakama i palicama
interventne...
A i sam sam imao susreta sa njima tamo negdje krajem ljeta... Malo sam im
progundzao sto su nas zaustavili bez razloga, pa sam probudio 'ljutka' u
njima... Kad su saznali da smo svi troje sa VSS malo su se smirili i
nabajali nam gluposti...
--
Naradndzao hoce bijesan skakavaco mirise jucer ? By runf
Ja bi mogo trazit sudsku zabranu prilaska policije kolki me stres od njih
lovi... Pa i naknadu za dusevne boli... Svaki put kad ih sretnem, eto meni
jos 50 sijedih jer jednostavno imam filing da ce me zaustavit i
legitimirat...
Ne, nisam kriminalac i ne bavim se nicim kriminalnim, ali umjesto da love
kriminalce, oni mene uspiju legitimirat ni krivog ni duznog valjda 50 puta
godisnje... Ne volim ih i zdravo...
Jednom su mi rekli nakon sto su me dvaput u istom danu legitimirali - ili si
stvarno dobar ili te jos nismo ulovili... Need to say more?
--
"Napusens li toljagaog letija ?" upita kamiona kara silovateljog volija.
"Ne znam ja nista !" rece student prdi "Ja samo prozorcicu drku glupm !" By runf
Nemoj se pravit pametan pred policijom ako nisi odvjetnik po struci... Jer
bi mogo cijelu noc provesti u marici potpuno bez razloga... Samo zato jer im
je tako po gustu doslo... Ako si odvjetnik, onda znas i sam sto ti je
raditi...
Pusti ih da prekopaju, malo se zafrkavaj sa njima, komentiraj kako je
mladjarija danas osla u bananu, pozdravi se i zdravo...
--
U sahti se jucer lijep kefaog buljija. By runf
Ne znam zašto proglašavaš sranjem nešto što je civilizacijski napredak.
Svi bismo mi voljeli da se može vjerovati organima vlasti što se tiče
korištenja ovlasti, ali postoji razlog zašto postoje ograničenja na
ovlasti, a to je enormni potencijal za zloupotrebu.
Osobno nisam imao nikakvih neugodnih iskustava s policijom, upravo
suprotno. To ne znači da ih drugi nisu imali i da se takve situacije ne
treba rješavati.