Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

racun za vodu

0 views
Skip to first unread message

shocky

unread,
Aug 30, 2005, 4:10:59 PM8/30/05
to
Rodbini sa Krka je dosao racun za vodu. Radi se o skoro 3900kn u
razdoblju od 15.06 - 15.07. Kako su cijene kubika vode na Krku
nevjerojatnih 60kn (bez PDVa) po kubiku, to znaci da je potrosnja bila
oko 60 kubika u mjesec dana. Njih je u kuci toje, s tim da nisu svi bili
cijelo vrijeme tamo u tih mjesec dana. Ima netko nekakvih iskustva sa
takvim zalbama Vodoopskrbi?

Kenny

unread,
Aug 30, 2005, 4:33:27 PM8/30/05
to
In article <df2egr$qs7$1...@ss405.t-com.hr>, hrv...@grad.hr says...

Prvo nek provjere instalacije, jer sam ja tak nakon ogromnog racuna
shvatio da mi je saht pun vode koja nemilice lipti.
>

--
If it doesn't move and it should, use WD40
If it moves and it shouldn't, use duct tape

AAtrox

unread,
Aug 30, 2005, 6:11:27 PM8/30/05
to
"shocky" <hrv...@grad.hr> wrote in message
news:df2egr$qs7$1...@ss405.t-com.hr...

Igrom slucaja ja bas radim kao voditelj sluzbe za ocitanje i naplatu u
jednom vodovodu. Dakle, prvo provjeriti stanje na vodomjeru da li je
ocitanje tocno, zatim provjeriti instalacije (pod uvjetom da je vodomjer
zaista toliko registrirao). Ovisno o tipu vodomjera, lagano mozes zakljuciti
curi li ti negdje voda.. Zatvori sva potrosna mjesta i pogledaj na vodomjer
miruju li sve kazaljke ukljucujuci i indikator protoka. Ako ne, imas
nekontrolirani protok. Kako su na Krku cijevi postavljene dosta plitko ne bi
trebalo biti problematicno naci eventualni kvar.. 60m3 izgleda puno, ali
nije tako. Nominalni protok vodomjera promjera 1/2" je 3m3 na sat. To znaci
da ti je ta kolicina vode komotno mogla proteci u jednom danu, i manje..
Sad, u mojoj firmi postoji povjerenstvo za reklamacije, zalbe i molbe
potrosaca kojeg, izmedju ostalih, sacinjava cak i vanjski clan - predstavnik
udruge potrosaca. Ako je ocitanje tocno i ako je vodomjer zaista pokazao
toliko potrosnju moj savjet je da ne pises zalbu vec MOLBU. Naime, zalba je
neosnovana ako je stanje na vodomjeru tocno i ako je isti bazdaren u
zakonskom roku od 5 godina (vrijedi za vodomjere nominalnog protoka do 16m3
na sat). Molba bi u tom slucaju bila puno prikladnija. Ovisno o situaciji i
dobroj volji poduzeca mozda se i odobri djelomicno smanjenje obracunate
kolicine vode. Ne znam za Krk konkretno.. U najgorem slucaju omogucit ce vam
placanje iznosa na vise rata, pretpostavljam.. Znam da nije malo novaca, ali
u svojoj karijeri imao sam i slucaj isteka vode od cak 37000m3 z ajedan
mjesec, pa ti racunaj... Za sad je najvaznije otkloniti eventualni kvar da
se situacija ne pogorsa. I da, provjeri da li je kvar mozda u vodomjernom
oknu.. Moja firma priznaje potrosacima storno viska protekle vode u
vodomjernom oknu zakljucno sa ventilom iza vodomjera. Nije to obaveza firme
vec dobra volja, ipak je firma izvodjac prikljucka.. Jos nesto?


Monica Geller

unread,
Aug 31, 2005, 1:18:43 AM8/31/05
to

Bojim se da je s Ponikvama na Krku druga prica i da nije rijec o tehnickom
kvaru. Tamo imaju neke obracune za koje pomislis da ih nitko normalan ne bi
mogao smisliti - pa, eto, ipak postoje.

Na Krku placas vise ako trosis manje vode - to je vjerojatno pravi odgovor
na pitanje kako netko uopce moze potrositi 3.900,00 kn vode. Znam da
iznajmljivaci poticu goste na potrosnju, jer su im onda racuni manji?!

Je li to bas tocan podatak da su tvoji potrosili 60 kubika ili si to samo
izracunao/la prema cijeni? Jer cijena nije fiksna i Ponikve imaju oko
10-tak kategorija potrosaca pa prema tome i 10-tak nebuloznih cijena.

Takodjer znam da ima mnogo onih koji su se zalili pa pokusaj malo
proguglati. Mislim da ih udruzeni potrosaci tuze zbog takvog ludog nacina
obracuna. Nazalost, ne znam detalje pa ne mogu preciznije pisati o tome,
samo znam da je problem jaaako velik i jaaako stvaran!


--
Monica Geller

Kruno Golubic

unread,
Aug 31, 2005, 2:22:13 AM8/31/05
to
Monica Geller wrote:

> Je li to bas tocan podatak da su tvoji potrosili 60 kubika ili si to samo
> izracunao/la prema cijeni? Jer cijena nije fiksna i Ponikve imaju oko
> 10-tak kategorija potrosaca pa prema tome i 10-tak nebuloznih cijena.

Bio je nedavno clanak o tome u Vecernjaku

http://www.vecernji-list.hr/newsroom/news/croatia/344635/index.do


Kruno

viking

unread,
Aug 31, 2005, 2:36:37 PM8/31/05
to
shocky misli ovako:


dobro su i prosli! bilo je racuna i po 10000kn.

stvar je u kategorijama. netko se sjetio napraviti 35 kategorija
potrosnje. od 0-2, 2-5,...,100-200, 200<. tako da se prica svodi ako su
vikendasi u pitanju da su kroz cijelu godinu potrosili par kubika,
svrstali su ih u recimo 3. kategoriju gdje je kubik 40 ili 50 kn. ovo
pisem na pamet jer ne mogu naci papir s tim kategorijama.
no, tvoji rodjaci su taj papir i obavjest dobili pred skoro godinu dana
tako da su bili upoznati na vrijeme. kao i svi ostali korisnici "ponikva
d.d".

tako da prava na zalbu nemaju jer je to jednostavno tako. iste stvari se
desavaju stanovnicima krka, a ne samo vikendasima.

jedino ce moci dobiti nekakvu odgodu ili obrocno placanje.


sorry, ali to je tako.
--
viking icq: 30420399

Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film

iv

unread,
Aug 31, 2005, 3:15:00 PM8/31/05
to

"AAtrox" <van_per...@mail.inet.hr> wrote in message
news:df2li7$a11$1...@ss405.t-com.hr...

> "shocky" <hrv...@grad.hr> wrote in message
> news:df2egr$qs7$1...@ss405.t-com.hr...
> > Rodbini sa Krka je dosao racun za vodu. Radi se o skoro 3900kn

> Dakle, prvo provjeriti stanje na vodomjeru da li je
> ocitanje tocno

Da, to prvo...u Ponikvama cesto grijese pri tipkanju brojaka. I meni je
dosao takav nebulozni racun, skocila sam u auto s vizijom poplavljene kuce,
no, srecom, samo greska u upisivanju stanja vodomjera.
A cijena vode? Svake godine si u drugoj kategoriji - prema lanjskoj
potrosnji, pa sam tako lani placala kubik 72 kn, a ove godine 46 kn. Postoji
i tarifa u kojoj je cijena 11 kn uz uvjet da mjesecno trosis najmanje 2
kubika. Obavijest o tome stigla je u ozujku - jasno za ovu odinu nevazece
jer, vele u ponikvi, trebalo je poceti od sijecnja...
I jos o greskama u pisanju - tek sam lani u srpnju, na novim obrascima
racuna otkrila znacenje jedne brojke i shvatila da mi vec dvadesetak godina
naplacuju odvoz smeca za 30 kvadrata vise jer su 6 pretvorili u 9. To je
trecina iznosa vise nemalog racuna za smece... Fascinirao me nacin na koji
se stvar rijesila - dosla sam na salter, rekla da je kvadratura krivo
upisana i zena je bez rijeci ispravila brojku, rekla da mi se vratiti ne
moze nista jer je stvar zastarjela, ali da mi do kraja te godine nece
naplacivati odvoz smeca sto je i ucinjeno. Takva procedura me zapanjila,
kakve samo ovlasti ima sluzbenica i kako odlucuje o naplati...

I da HUZP se angazirao oko te vode, ali rezultat je 0 i sve je utihnulo...
a vode na Krku ima toliko da se prelijeva preko brane i, tako kaze barba
koji ocitava vodomjere, moramo platiti taj visak vode koji ne trosimo...
iv

ajeje

unread,
Sep 1, 2005, 6:03:10 AM9/1/05
to
"iv" <Ivana....@public.srce.hr> je napisao u poruci interesnoj
grupi:df4vmg$re2$1...@bagan.srce.hr...

>
> I jos o greskama u pisanju - tek sam lani u srpnju, na novim obrascima
> racuna otkrila znacenje jedne brojke i shvatila da mi vec dvadesetak
> godina
> naplacuju odvoz smeca za 30 kvadrata vise jer su 6 pretvorili u 9. To je
> trecina iznosa vise nemalog racuna za smece... Fascinirao me nacin na koji
> se stvar rijesila - dosla sam na salter, rekla da je kvadratura krivo
> upisana i zena je bez rijeci ispravila brojku, rekla da mi se vratiti ne
> moze nista jer je stvar zastarjela, ali da mi do kraja te godine nece
> naplacivati odvoz smeca sto je i ucinjeno. Takva procedura me zapanjila,
> kakve samo ovlasti ima sluzbenica i kako odlucuje o naplati...


Na tvom mjestu napisala bih zalbu za pogresan obracun kvadrata sa tocnim
obracunom kroz sve godine i zaprijetila im obracunom kamata. Ne kosta te
puno, a velika je mogucnost da ti se isplati.
Mogu oni puno toga, samo kad hoce...

--
sjetit cu se jos neceg...


iv

unread,
Sep 1, 2005, 12:11:43 PM9/1/05
to

"ajeje" <NOnema...@net.hr> wrote in message
news:df6jl0$101i$1...@fegnews.vip.hr...

> "iv" <Ivana....@public.srce.hr> je napisao u poruci interesnoj
> grupi:df4vmg$re2$1...@bagan.srce.hr...

> Na tvom mjestu napisala bih zalbu za pogresan obracun kvadrata sa tocnim


> obracunom kroz sve godine i zaprijetila im obracunom kamata. Ne kosta te
> puno, a velika je mogucnost da ti se isplati.
> Mogu oni puno toga, samo kad hoce...

Mislis da nisam proucila sve mogucnosti da ih pritisnem? Nema pomoci! Stvar
zastarijeva za godinu dana, potvrdili mi i iz HUZP-a.
iv


0 new messages