--
galerija: http://www.db-view.info/
mail: MAKNI_OVO...@gmail.comMAKNI_OVO
> No da se vratim na Ozua i Early Spring koji je istovremeno sniman
> skromno, no i neopisivo tecno, bez usiljenog glamura i pretjerane
> teatralnosti poput onog sto je u istom periodu izlazilo iz Holywooda.
> Gledatelj se cesto nalazi tocno "izmedju" sugovornika cime se stjece
> dojam kao da smo dijelom same konverzacije, dok se za prikaz kretnji
> aktera koriste udaljeni kutni krupni planovi. Fluidnost izmjene kadrova
To je nesto po cemu je Ozu i poznat. Likovi koji razgovaraju nalaze se u
sredini kadra, umjesto da izmjenjuju strane, kao sto je uobicajeno.
Poznat je i po karakteristicnoj perspektivi snimanja - tatami shot.
Sjecam se jednog predavanja Toma Gotovca o eksperimentalnom i avangardnom
filmu na kojem je bash Ozua isticao kao jednog od najvecih inovatora u
povijesti filma, koji je dosta kasno prepoznat, pogotovo na zapadu. I
meni se cini, kao sto si rekao, da je Ozu zapostavljen u odnosu na
Kurosawu.
upravo to mi je i najbolje kod ozua. stvarno je dobro za promjenu pogledat
nešto takvo umjesto klasike prvi lik - drugi lik i tako 50 puta tokom
jednog razgovora, a svi su današnji filmovi upravo takvi.
eto, za nešto originalno treba otić na drugi kraj svijeta i ktome 60 godina
u prošlost. stvarno su mu filmovi kao japanska čajna ceremonija - sjedneš,
gledaš dva sata i pročistiš mozak od svega.
što se tiče C/B, nema mi do ozua i johna forda.
--
------------------------------------------
And even when the memory of us
fades completely, mankind will
still have a lot to learn...