Američki filmski kritičari objavili su novu listu 100 najboljih filmova u
povijesti. Na prva tri mjesta nalaze se Građanin Kane, Kum i Casablanca. Od
filmova objavljenih u posljednjih deset godina na listu su uąli i Gospodar
prstenova: Prstenova druľina, Spaąavanje vojnika Ryana, Titanic i ©esto
čulo. Naslovi koji nisu uąli na listu ovaj put su Doktor ®ivago, Odavde do
vječnosti, Treći čovjek, Buntovnik bez razloga, Pobuna na brodu Bounty i
Amerikanac u Parizu.
Prvih 10:
1 CITIZEN KANE
2 THE GODFATHER
3 CASABLANCA
4 RAGING BULL
5 SINGIN' IN THE RAIN
6 GONE WITH THE WIND
7 LAWRENCE OF ARABIA
8 SCHINDLER'S LIST
9 VERTIGO
10 THE WIZARD OF OZ
--
In girum imus nocte et consumimur igni
šindlerova lista?
po meni je pijanist puno bolji...
od ovih 10 mi raging bull iskace
goodfellas mi je bolji
nedostaje i good bad ugly, definitivno
a i pulp fiction
((#)=)#$)() ih prva tri! Vec ide na zivce jer kad pogledas bilo koju
takvu listu, bez ta tri na vrhu ne ide! Bezveze... svi kao da
prepisuju jedni od drugih i kao da se ne usude promijeniti nesto da ih
ne proglase bezveznjacima ako na vrhu nisu ta tri!
Bezveze kazem...
dejavu
> 4 RAGING BULL
aaa?!? (odlican film al odkud se stvorio bas tu i to na ni manje ni vise
nego na korak od brončane medalje ?!?)
> 5 SINGIN' IN THE RAIN
> 6 GONE WITH THE WIND
> 7 LAWRENCE OF ARABIA
> 8 SCHINDLER'S LIST
> 9 VERTIGO
> 10 THE WIZARD OF OZ
nja nja,svasta...a di je Taksista ?!?!?!
Istina covjece...
Vidjeh bizarnu stvar ne tv-u jednom - pitali nekog lika koji je najbolji
film svih vremena, kaze lik Građanin Kane mada ga nikad nisam pogleda do
kraja, dosadan mu bio.
Ocito je to neka dogma.
Eto ja sam za reviziju ljestvice pa nek Big Lebowski zauzme prva tri mjesta.
;)
Idemo dalje...
Nikad nisam kuzio hype oko toga filma....
Mislim, je dobar film no ne kuzim da ljudi toliko svrsavaju oko njega.
Sve je to subjektivno i serem se na onu gore ljestvicu.
Za nimljivo da su sve američki filmovi.
Di su Felini, Kurosava, Tati,Bergman...?
A, da, američke pederčine sebe računaju kao Svijet, ostalo ne postoji.
To je top 100 AFI-ja, Americkog filmskog instituta, dakle 100 najboljih
americkih filmova. IMHO, top-liste 10 ili 100 najboljih filmova su bezveze,
narocito jer pate od toga da pri vrhu moraju sadrzavati opceprihvacene
klasike.
dobro ajde titanic nije medju prvih deset ali je tu spominjan u tom
kontextu, ..yeah right..najbolji film svih vremena i titanic nemaju in
common bas puno toga:)
--
http://www.r000g000b000.net/
>((#)=)#$)() ih prva tri! Vec ide na zivce jer kad pogledas bilo koju
>takvu listu, bez ta tri na vrhu ne ide! Bezveze... svi kao da
>prepisuju jedni od drugih i kao da se ne usude promijeniti nesto da ih
>ne proglase bezveznjacima ako na vrhu nisu ta tri!
>Bezveze kazem...
A isto je i u glazbi... Sgt. Peppers Lonely Hearts Gay Club Band od
Beatlesa ne ide dolje sa prva tri mjesta bilo kakve all-time liste.
Pomiri se s time da tu listu sastavljaju ljudi koji su zaspali u
sedamdesetima i nisu se probudili. A i te liste baš ne jebem pol
posto... so, why worry? :o)
Ivan.
--
Roses are #FF0000
Violets are #0000FF
chown -R you ~/base
http://hlloyge.freehostia.com/
delete _system_ to mail me
Ma već je ovo smijurija.
Glavno da sad kao svršavaju na njega, a najvećeg talenta kojeg su ikad imali
su maltene sustavno uništili. A drugu dvojicu "otjerali" u Englesku.
I naravno nijednom nikad dali oskara.
Da ne bi slučajno neko pomislio da je u filmu važno išta osim "dobro
ispričane priče" (*ebala ih sve po redu u dupe).
Naravno, koga boli za budale, ali njihovi filmovi odgajaju i nas, pa se i na
ovoj grupi mogu pročitati npr. postovi oduševljenja filmovima o madrfakin
superjunaku koji su "realni" (ma koji *urac to značilo) i "barem nešto
objašnjavaju" (ovo bez komentara).
No, bit će sve u redu. Stiže Die Hard 4.0.
Da nije tužno bilo bi smiješno...
Da ! Kao otprilike , kad god pogledaš tablicu prve lige u bilo kojim
novinama , Dinamo uvijek prvi. Kao da sve novine prepisuju jedne od drugih
!
Meni nije jasno kako medu prvih 5 nema http://www.imdb.com/title/tt0090887/
Da, ali baą na njihovoj listi 50 najboljih za cijeli svijet su samo 3
neamerička. Smijeąno.
Ne paliti vise taj stos. Zapamtio sam da je broj 0090887 Critters.
Jel znaš ovaj broj?
http://www.imdb.com/title/tt0101628/
U prvih 10 nije, ali u 50 je ( imho).
> I naravno nijednom nikad dali oskara.
Welles je dobio oscara.
> Monitor c/p:
> Lista najboljih filmova u povijesti
>
> Amerièki filmski kritièari objavili su novu listu 100 najboljih filmova u
> povijesti. Na prva tri mjesta nalaze se Graðanin Kane, Kum i Casablanca. Od
ne postoji npr. film unutar "top10" koji nije americke produkcije?
sve te liste su glupost. eventualno mogu ukazati na film kojeg nisi
primjetio, ali slaganje nekakve uredjene liste nema bas nikakvog smisla
> Da ! Kao otprilike , kad god pogledaš tablicu prve lige u bilo kojim
> novinama , Dinamo uvijek prvi. Kao da sve novine prepisuju jedne od drugih
> !
?!
Nogometna jestvica predstavlja realno stanje bodova izracunatih
davanjem golova a ne znaci da je zbog toga prvi i najbolji vec mozda
da je samo imao vise srece. A ovdje se radi o subjektivnoj procjeni
sto je najbolje a ne stanju na osnovu nekih mjerljivih elemenata. A
navedeno je vec preslo sve granice jer su prva mjesta rezervirana za
te filmove "po defaultu"... IMHO bulls****t...
a mozda prica o hitchcocku i kubricku?
> Welles je dobio oscara.
Pih, za scenarij, pa to je dobio i Tarantino.
Mislim dat nekom Oscara za scenarij Kanea, ali ne i za reľiju jednostavno je
presmijeąno.
I počasnog, da. To je dobio i John Wayne.
> a mozda prica o hitchcocku i kubricku?
Hitchcock je Englez. Al je sramota ąto nema Oscara za reľiju, naravno.
"Treći čovjek" je Charlie Chaplin.
Tako je. Ako je za nešto trebao dobiti onda je to inovativna režija za ono
doba. Ali ga nisu skužili kao i mnoge druge poslije.
Nogometna jestvica predstavlja realno stanje bodova izracunatih
davanjem golova a ne znaci da je zbog toga prvi i najbolji vec mozda
da je samo imao vise srece.
Sreća te može pomaziti u jednoj utakmici a u 33 utakmice ipak
odlučuje kvaliteta !
A ovdje se radi o subjektivnoj procjeni
sto je najbolje a ne stanju na osnovu nekih mjerljivih elemenata. A
navedeno je vec preslo sve granice jer su prva mjesta rezervirana za
te filmove "po defaultu"... IMHO bulls****t...
Samo sam ti htio reči kako je besmisleno o tome raspravljati u oba
slučaja.
Da, isto svi prepisuju da je Brazil najbolji u nogometu (jer JE). Neke
stvari se jednostavno NE mjenjaju.
Ok, ali te usporedbe s nogometom su blesave. Trenutno su Talijani svjetski
prvaci sto bi trebalo znaciti da su najbolji ( ili bili prosle godine) dok
kod filmova kvaliteta ne varira, jedino sto ih mogu izgurati kvalitetniji
naslovi koji su snimljeni poslije, a koji onda i moraju ostati ispred na
odredenim listama.
> Ok, ali te usporedbe s nogometom su blesave. Trenutno su Talijani svjetski
> prvaci sto bi trebalo znaciti da su najbolji ( ili bili prosle godine) dok
> kod filmova kvaliteta ne varira, jedino sto ih mogu izgurati kvalitetniji
> naslovi koji su snimljeni poslije, a koji onda i moraju ostati ispred na
> odredenim listama.
Nisam se dobro izrazio, ajmo onda ovako: kada spomenem nogomet, koja zemlja
ti prva pada na pamet?
Trinidad i Tobago. Je li tocan odgovor?
Ne, nego Antigva i Barbuda :)
> Nisam se dobro izrazio, ajmo onda ovako: kada spomenem nogomet, koja zemlja
> ti prva pada na pamet?
Engleska.
--
mTopic
> Tako je. Ako je za neąto trebao dobiti onda je to inovativna reľija za ono
> doba. Ali ga nisu skuľili kao i mnoge druge poslije.
Meni se čini da je riječ o sustavnom zatomljivanju inventivnosti, pa danas
svi filmovi izgledaju isto. Red akcije/lijepih slika, red plan-kontraplan
dijaloga.
I joą takvu konfekciju prodaju pod zabavu. A deca gutaju...