On 20.5.2016. 6:34, kobac wrote:
> Porez na cestovna motorna vozila. Po tebi su vlasnici diskriminirani jer
> moraju placati nesto sto vozaci koji nisu vlasnici ne moraju.
> Ti inzistiras na pravu a zanemarujes obaveze.
Ne zanemarujem ja ništa, niti su diskriminirani kako ti gore navodiš.
Sve napisano u ustavu.
Članak 51.
Svatko je dužan sudjelovati u podmirenju javnih troškova, u skladu sa
svojim gospodarskim mogućnostima.
Porezni se sustav temelji na načelima jednakosti i pravednosti.
----------------------------------
Po pravomoćnosti kazne za prometni prekršaj, ako prekršitelj odbija
platiti kaznu ona se može naplatit kroz ovršni postupak. Za ovršni
postupak je nadležan ovršni zakon i prema njemu se svaka opravdana
tražbina može naplatiti iz imovine ovršenika (novčana sredstva,
nekretnine, pokretnine i sl.).
Činilo se nekom krivo ili pravo zakonodovac ima načina da zakonski
naplati kaznu kroz ovršni postupak.
Nažalost to što su sebi željeli olakašti naplatu kazne kroz potencijalno
protuustavni članak te istovremeno zaobići ovršni zakon ih nikao ne
opravdava.
Jesi li se ikad zapitao što u slučaju kad jedno vozilo ima više vlasnika
? Ako uskračuješ pravo registracije, prijenosa i sl. zbog toga što je
jedan od suvlasnika dužnik po prometnim prekršajima onda istvremeno
kršiš prava i ostalim suvlasnicima da slobodno raspolažu svojom
imovinom. Tada navedna sankcija po spornom članku ima izravni utjecaj na
onoga na koga nipošto ne bi smjela utjecati.
Analogno tome mogu ti postaviti pitanje da li bi smatrao ispravnim da
ti služiš zatvorsku kaznu za neko kazneno djelo koje je počinila npr.
tvoja supruga (a onda je npr. trenutno u bijegu) iako ti sa tim kaznenim
djelom nemaš nikakave veze ?
Da se na kraju razumijemo, ja ne opravdavam činjenje prometnih prekršaja
niti neplaćanje istih, već se samo zalažem za to da zakon bude
jednakovrijedan za sve. Problematičnost spornog članka nije nimalo
jednostavna.