"Matija Kapraljevic [Revenger]" <
aha.kak...@mos.mislit.com> wrote in message news:bo4odhvzha50.1j...@40tude.net...
> On Mon, 26 Nov 2012 13:22:03 +0100, nosonja wrote:
>
>> I, lik će ponoviti kraću verziju fejkanog CV-a, sve dok ga ne počneš šorati sa pitanjima.
>> Ali bar iz CV-a vidiš općenito sa čime je bio u doticaju, pa zaključiš želiš li ga gledat na razgovoru, ili ne.
>
> Mislim da se iz neke price moze iscitati malo vise nego sto se da iz
> taksativno nabrojanih stavki na papiru... ali dobro, to je samo moje
> razmisljanje. Zasto bi u toj "prici" uopce trebao imati bilo kakvu
> poveznicu s CV-jem ili bi prica trebala liciti na CV samo u kracem obliku
> ili na drugi nacin? U oglasu stoji:
>
> "But we would rather see a piece of the Code you recently wrote. Or a live
> project you’re working on. And we would enjoy reading a short story about
> your life so far (you should be honest). Try hard. Tell us what you think
> about anything you’d like to write about – and tell us how do you see
> yourself being part of our company."
>
> Dakle, pokazi mi dio koda koji si nedavno napisao, demonstriraj projekt na
> kojem radis, napisi bilo sto... Po meni se ovo bitno razlikuje od
> "skracene" verzije CV-a...
>
>> A ono "pričaj mi o sebi" je komedija:
>>
>> "Pio sam i ševio na faksu, malo se bavio sportom, zajebavo se okolo... a eto, sad je vrijeme da si nađem neki poso, pa eto me kod vas. Btw, cura me prijavila na natječaj, jer doma češem jaja i gledam max TV."
>
> I ovo si sad odveo u ekstremni primjer. Pa naravno da ces pricati o necemu
> vezanom uz posao, ili necemu sto bi moglo biti vezano uz posao u tvojoj
> glavi, a ne o ispraznim budalastinama koje ti padnu na pamet... Iako, da mi
> netko dodje i s ovakvom pricom, barem bih ga mogao lagano skartirati za
> posao...
E, super da smo do toga došli. Zna li netko onda čemu služi cover letter?!
>
>> Tek kad ga ispitaš vidiš koja je bila njegova uloga. I to samo ako ga znaš pitati.
>> Većinom developeri na razgovoru za job ne znaju postaviti bolje pitanje od "kaj je virtualna funkcija", "kaj je polimorfizam", "kaj je assembly u dot netu".
>
> Slazem se. U gornjem dijelu se bas na to fokusiraju: daj da vidim dio koda
> na kojem si nedavno radio, daj da vidim na cemu sad radis pa cemo odatle
> krenuti...
To se radi sasvim drugačije.
Prvo se pogleda cover letter. Ako je u globalu navedeno nešto zanimljivo, baciš pogled na CV (makar i fejkani).
Nakon ta dva koraka znaš na čemu sada radi (ako CV ima glavu i rep). Ako nema, možeš mu dati šansu, ili ga diskardat odmah.
Recimo da zaključiš kako bi ga isprobao, pa mu daš test od 45-60 minuta. Osnove osnova. Ako njega prođe, izrešetaš ga podrobno pitanjima i jašiš po opisima iz CV-a (tu vidiš koliko jako je lagao u CV-u).
I recimo da je preživio to, onda mu daš zadatak za isprogramirati, ali ne tip zadataka koji se zadnjih godina dijele po rvackoj, gdje imaš mjesec dana kaj kodirat, nego nešto, što je za 2-3 radna dana gotovo. Ako je funkcionalno, pitaš ga kako je riješio problem, zašto baš tako, koje probleme je imao, koje su loše strane rješenja, što treba doraditi...
Prodiskutiraš zadatak i njegovo rješenje. Ujedno vidiš je li on autor rješenja, vidiš stil kodiranja, razmišljanje, itd...
I sada možeš lako odrediti platni razred za tog lika, jer nisu svi developeri isti.
Ali, da bi dobio kandidate koji neće pričati kak su oni super i kak oni sebe vide u super firmi, jer je sve super-super, onda moraš i normalan oglas ostaviti, a ne satiru. Možda sam ja prestara konjina za pizdarije, ali kad netko pokušava biti šaljiv, ili frizira svoju firmu, to mi ne ostavlja baš ozbiljan dojam.