ovako vise me zanima neka usporedba VMWare-a i VM Oracle.
Ima li tko iskustva? Kako citam... VMWare ima vise featurea, ali
Oracle je free. Sto se tice feature-a nisam siguran sto ce mi
trebati,
no zanimaju me performanse. Zaostaje li VM Oracle za VMWare-om?
Druga stvar je sto VM Oracle certificiran za sve Oracle proizvode, a
koristio
bi ih dosta, stoga logikom stvari da je bolje imati sve u jednom.
Misljenja?
Koji file sistem koristi? Jel ima mogucnost da baza ima svoju particiju
ili te neke fore?
Poz!
VM Oracle je kolko vidim baziran na Xenu, a VMware na svom vlastitom
hypervisoru... VMware je ovdje dosta u prednosti...
Sto se tice performansi, mislim da nema hypervisora koji ima bolje
performanse od VMware ESX, tako da je odgovor na tvoje pitanje - da,
OracleVM zaostaje za VMware... :)
Usporedjujem sa XenServer 5.5... A sve te Xen bazirane virtualizacije pate
od istih problema (XenServer, HyperV, OracleVM)...
Prvi i najgori problem je vezan uz napredno upravljanje memorijom (RAM
overcommit, transparent page sharing, memory balooning)... XenServer ne
podrzava direktnu komunikaciju sa mreznom karticom i storage adapterima (ovo
je nova funkcionalnost vSphere4, VMDirectPath I/O)... Na XenServeru nemas
napredni power management (SpeedStep, PowerNow)... Nemas funkcionalnosti kao
DRS, DPM, napredni multipathing (u smislu PowerPatha)... Nemas traffic
shaper (imas osnovni, ali nemas nist naprednog)... Nemas nikakvu backup
funkcionalnost (tipa VCB kod VMware)... Nemas nista slicno Fault Toleranceu
(zero-downtime high availability mogucnost)... Mislim da nemos radit
snapshote na XenServeru...
OK, dosta ovih funkcionalnosti koje ima VMware je potrebno platiti kroz neku
licencu (imas 4 tipa licenci), no ako se zelis zafrkavati sa jednim
serverom, onda uzmi besplatni ESXi...
http://www.vmware.com/products/esxi/
> Druga stvar je sto VM Oracle certificiran za sve Oracle proizvode, a
> koristio bi ih dosta, stoga logikom stvari da je bolje imati sve u jednom.
VMware je certificiran za sve i svasta, pa tako i za Oracle aplikacije...
Imas compatibility guide, pa baci oko da li ti je sve sto zelis podrzano
tamo...
Sad, treba vidjeti sto sve zelis od aplikacija upogoniti, ali sve u svemu,
koliko je meni poznato, pola svijeta se ganja na VMware, tako da je
visemanje sve podrzano... Imas ESXi koji je besplatan, pa se malo zaigraj sa
njim da vidis ako ti radi sve sto zelis...
--
"Zuts li dostavljacu crtu ?" upita crnkinja prdi majonezau povracu.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece tornadoa dira "Ja samo pjesniko likuje pijanm !" By runf
Damir Lukic, calypso@_MAKNIOVO_fly.srk.fer.hr
http://inovator.blog.hr
http://calypso-innovations.blogspot.com/
Pa sto se bojis Xena, nece ti nista. ;-)
Pitaj prvo covjeka sto mu treba od svih tih opcija. Mozda ni jedna, ako
mu treba za neki testni server.
Ako mu treba za produkciju nek uzme taj svoj OracleVM ili fizicki
server, ako mu je support ko od IBM-a za WebSphere. IBM support veli da
ako imas problem, moras reproducirati problem na fizickom serveru (barem
je bilo tako prije godinu dana).
Dejan
> Pa sto se bojis Xena, nece ti nista. ;-)
Xen je konkurencija... Xen je los... Xen se gura svuda... Ne svidja mi se
Xen... :)
> Pitaj prvo covjeka sto mu treba od svih tih opcija. Mozda ni jedna, ako
> mu treba za neki testni server.
Ono najbitnije je RAM overcommit... Kod Xena imas pool RAMa koji mozes
raspodijeliti masinama, i zbroj svih tih sliceova RAMa koje si dodijelio ti
je jednak poolu... Kod VMware imas foru kao virtual provisioning, mozes
imati ukupno 4GB RAMa na stroju i 5 virtualki i svakoj dodijeliti 4GB RAMa
(ukupno 20GB virtualnog RAMa)... Plus sto VMware zna dijeliti zajednicke
pageve u memoriji (transparent page sharing) izmedju vise virtualki, i na
taj nacin ustediti memoriju (ovo je nesto tipa deduplikacija memorije)...
> Ako mu treba za produkciju nek uzme taj svoj OracleVM ili fizicki
> server, ako mu je support ko od IBM-a za WebSphere. IBM support veli da
> ako imas problem, moras reproducirati problem na fizickom serveru (barem
> je bilo tako prije godinu dana).
Ma nek se igra, pusti coeka... :) Kud ces bubnut produkciju bez da testiras
kako radi u virtualki?!
--
"Bodljikavs li Ivicau njuku ?" upita mackao podmazuje zeljeu bacu.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece hakera baca "Ja samo celavaceg pusija bodljikavm !" By runf
Kad vec bacas pare na oracle proizvode nije ti problem izdvojit neki
sitnis za bilo kakav hardver, a bilo kakav hardver vrti oracle bolje
nego bilo kakva virtualka.
To o produkciji; za development VM mozda dobro dodje.
Za testnu okolinu, neb znao; to kad se I/O mapira iz guest app u guest
OS u VM u host OS, to nije bas skroz isto ko prava stvar...
Pozdrav...
Cini mi se da sam ovde citirao nekog lika koji je rekao da je to glavna
prednost XenServera a da to kao WmWare ne podrzava?!
Ko sad tu koga ;)
>
>> Pa sto se bojis Xena, nece ti nista. ;-)
>
> Xen je konkurencija... Xen je los... Xen se gura svuda... Ne svidja mi se
> Xen... :)
;)
>
>> Pitaj prvo covjeka sto mu treba od svih tih opcija. Mozda ni jedna, ako
>> mu treba za neki testni server.
>
> Ono najbitnije je RAM overcommit... Kod Xena imas pool RAMa koji mozes
> raspodijeliti masinama, i zbroj svih tih sliceova RAMa koje si dodijelio ti
> je jednak poolu... Kod VMware imas foru kao virtual provisioning, mozes
> imati ukupno 4GB RAMa na stroju i 5 virtualki i svakoj dodijeliti 4GB RAMa
> (ukupno 20GB virtualnog RAMa)...
To se oduvek zvalo swapovanje. Pa svaki proces na 32 bitnoj masini ima
4gb rama na raspolaganju...
Plus sto VMware zna dijeliti zajednicke
> pageve u memoriji (transparent page sharing) izmedju vise virtualki, i na
> taj nacin ustediti memoriju (ovo je nesto tipa deduplikacija memorije)...
>
Pazi svaki OS od davnina to radi...
Hypervisor ti je deo svakog OS-a koji dodeljuje resurse procesima.
Ovde je razlika u tome sto hypervisor umesto procese sad ima OS-eve.
Medjutim osim hypervizora treba ti i ostatak os-a...
Pa tako HyperV koristi modifikovani windows a Xen modifikovani linux.
Sta koristi Wmvare? Tj ako ti zatreba drajver za nesto?
Poz!
... i nikad nisi koristio Xen i nisi proveo ni tjedan dana administrirajuci
real worl ESX instalacije (ako zanemarimo edukaciju). Pametnome dosta :P
--
Igor Pozgaj | ipozgaj at gmail.com (GTalk / MSN)
ICQ: 126002505 | http://fly.srk.fer.hr/~ipozgaj
PGP: 0xEF36A092 | http://ipozgaj.blogspot.com
fb, lfm, li, dA | http://twitter.com/ipozgaj
Nisam nikad vozio ni Bentleya, pa znam da je dobar... Zamisli!?
A sto se tice administracije bilocega virtualiziranog, imam u ekipi najveceg
gurua za VMware i virtualizaciju opcenito u Hrvatskoj i regiji, sa kojim
svakodnevno razgovaram o virtualizaciji... Ne vidim zasto bih se morao
bakcati sa time samostalno da bih znao sto valja, a sto ne valja...
--
Stolo likuje cokoladan papagajo siluje danas u sumi.
Kod VMware imas direktan pristup hardveru (NIC i HBA) i imas neku sicu od
overheada opcenito... Razlike izmedju fizickog i virtualnog sa nekakvim
Oracleom na VMwareu su cca. nesto sitno % (oko 3-4%)...
--
U sahti prozorcica baca sravnjen Zidovu karu
svakih 15 minuta ? By runf
Nije istina.
Kolko kosta taj tvoj vmware/oracle guru, jel jeftiniji od hardvera?
Pozdrav...
> Kod VMware imas direktan pristup hardveru (NIC i HBA) i imas neku sicu
> od overheada opcenito... Razlike izmedju fizickog i virtualnog sa
> nekakvim Oracleom na VMwareu su cca. nesto sitno % (oko 3-4%)...
U teoriji ..
Praksa ka�e da java ubije VM sa odokativnom razlikom performansi od 30%.
Identi�an hw i sw.
--
Mario Mikocevic (Mozgy)
mario dot mikocevic at sk dot t dash com dot hr
It's never too late to have a good childhood!
The older you are, the better the toys!
My favourite FUBAR ...
Po cemu? Konkretno usporedjivao si i mozes reci iz prve ruke? Iz mog
iskustva, Hyper-V radi osjetno brze nego ESX.
A ajmo sad krenuti po stvarima koje komentiras bez da si uopce stvarno
isprobao i potrudio se saznati..
> Prvi i najgori problem je vezan uz napredno upravljanje memorijom (RAM
> overcommit, transparent page sharing, memory balooning)... XenServer ne
Overcommitanje je podrzano (srecom pa je to Linuxov tipicni ficur..),
ballooning je podrzan.
> napredni power management (SpeedStep, PowerNow)... Nemas funkcionalnosti kao
FUD. Na razini hosta imas. Guestovi rade to sto host hoce.
> DRS, DPM, napredni multipathing (u smislu PowerPatha)... Nemas traffic
Multipathing imas kakav god hoces, na razini hosta, a guestu dajes sto mu
treba. Zivio dm-multipath i multipathd.
> shaper (imas osnovni, ali nemas nist naprednog)... Nemas nikakvu backup
Imas najnormalniji Linux QoS na kojem naslozis sto god hoces. Netfilter +
marking ili tc matching, itd.
> koliko je meni poznato, pola svijeta se ganja na VMware, tako da je
Pola svijeta, a svi veci VPS hosteri trose Xen. Ovo me podsjeca na
diskusije o tome kako EVA ne valja, a nisi u rukama drzao ni konfigurirao
ni jednu.
--
NAME:Dinko.kreator.Korunic DISCLAIMER:Standard.disclaimer.applies
ICQ:16965294 JAB:kreat...@jabber.org PGP:0xEA160D0B
HOME:http://dkorunic.net QUOTE:Eat.right.stay.fit.and.die.anyway
> Po cemu? Konkretno usporedjivao si i mozes reci iz prve ruke? Iz mog
> iskustva, Hyper-V radi osjetno brze nego ESX.
Po iskustvima kolega sa kojima suradjujem u firmi, dovraga... Pa ne moram
sve isprobati da bih mogao reci da je dobro... Vec sam potegao primjer
jednom - ne moram znati kako je voziti Bentley da znam da je dobar auto...
Imam iskustva iz druge ruke, ali pouzdana iskustva iz druge ruke sa ljudima
sa kojima svakodnevno suradjujem... A koliko smo VMware implementacija
napravili, sam bog zna... Da Citrix ista vrijedi, vec bi odavno bio kod
nasih korisnika, pa ga svejedno nema...
> A ajmo sad krenuti po stvarima koje komentiras bez da si uopce stvarno
> isprobao i potrudio se saznati..
Isprobao nisam... Potrudio se saznati - raspolazem sa cijelom logistikom
VMwarea ako mi zatreba, to dolazi kao benefit sa statusom... :/
> > Prvi i najgori problem je vezan uz napredno upravljanje memorijom (RAM
> > overcommit, transparent page sharing, memory balooning)... XenServer ne
> Overcommitanje je podrzano (srecom pa je to Linuxov tipicni ficur..),
> ballooning je podrzan.
Tvoja rijec protiv rijeci ekipe na mojoj strani...
> > napredni power management (SpeedStep, PowerNow)... Nemas funkcionalnosti kao
> FUD. Na razini hosta imas. Guestovi rade to sto host hoce.
Divno, host spusti frekvenciju i posemeri sliceove na virtualkama... Bas
predivno...
> > DRS, DPM, napredni multipathing (u smislu PowerPatha)... Nemas traffic
> Multipathing imas kakav god hoces, na razini hosta, a guestu dajes sto mu
> treba. Zivio dm-multipath i multipathd.
Lijepo sam spomenuo napredni tipa PowerPath... Ako imas neki pametniji od
PP, slobodno vici da znam i ja deckima rec sto da sloze...
> > koliko je meni poznato, pola svijeta se ganja na VMware, tako da je
> Pola svijeta, a svi veci VPS hosteri trose Xen. Ovo me podsjeca na
> diskusije o tome kako EVA ne valja, a nisi u rukama drzao ni konfigurirao
> ni jednu.
Opet ti... Zar stvarno mislis da moram nesto isprobati da bih znao kako
radi? Zavrsio si FER, jel tako? Jesi ikada drzao u ruci elektron ili gledao
kako tece elektricna struja elektrona kroz vodic? Nisi? A zamisli, nisam ni
ja, ali i ja i ti znamo zasto se to desava i koje su posljedice...
FYI, jako puno vrhunskih nogometnih trenera nisu nikada bili nogometasi... A
opet super vode timove i znaju tocno svakom igracu reci sto da radi i kako
da to napravi... Ima li stvarno veze da li moras imati hands-on-experience
ako pored sebe imas brdo ljudi koji svakodnevno rade to sto rade i to rade
dobro i imaju brdo iskustva koje ti mogu prenijeti?
--
Lija prdi na atletskoj stazi ruzan pepsikolau maltretiru
za deset godina ? By runf
> Nije istina.
> Kolko kosta taj tvoj vmware/oracle guru, jel jeftiniji od hardvera?
Ovisi od implementacije do implementacije, ali vidim da je tvoje
razmisljanje tipicno za ekipu koja bas i ne razmislja o skrivenim
troskovima...
A sad, troskovi hardvera... :)
Dakle, imas hardver (server, storage)... Imas placu admina koji administrira
takav sustav... Imas cijenu datacentra i tih 2-3U koje treba postaviti u
rack, napojiti i ohladiti... Imas cijenu dodatne snage na UPSu koju treba
osigurati za takav server... Imas cijenu SAN i LAN opreme (portovi na
switchevima, administracija, itd)...
I, sad kad sve to zbrojis, onda dodjes do cifre da je tebi cijena hardvera
zapravo samo jedan manji dio cijene onog sto ces platiti u zivotnom vijeku
servera (tih 4 godine kolko sam rekao)... I onda se pocnes malo ceskati po
glavi da li mozes negdje nesto ustediti...
Inace, slazem se i ja da neke servere nije potrebno virtualizirati jer brze
rade kao fizikalci, ali Oracle se uredno sasvim lijepo moze virtualizirati i
iskoristiti 8x vCPU i RAMa kolko mu vec das, iovako ionako ima direktan
pristup HBA-u i NIC-u, tako da na tome nemas overhead, a i na CPU imas
direktan pristup (intel VT, AMD-V), tako da ni tu nemas nikakav overhead...
A postoji jos jedna finta zasto staviti pod VMware takvu Oracle masinu...
Mozes ga ubacit u cluster (da li HA ili FT, tako svejedno)... Ako moras
raditi nadogradnju servera, ili mijenjas server sa novim, lijepo VMotionom
bacis produkcijsku virtualku na drugi server u clusteru, ubacis novi jaci
server unutra, vratis opet VMotionom produkcijsku virtualku natrag i
zamijenis drugi server... Probaj to izvesti bez VMware sa fizikanerom, pa mi
reci kako si to uspio napraviti bez downtimea jer me, eto, zanima da li je
to uopce moguce rijesiti na neki jeftiniji ili jednostavniji nacin... Znam
da mozes sa Veritasom takve stvari raditi, ali Veritas kosta da boli glava
(par puta vise od VMware)...
--
U auli PMF-a (fizika) se za svaku Novu Godinu celav Peroog
oblacija. By runf
> U teoriji ..
> Praksa ka�e da java ubije VM sa odokativnom razlikom performansi od 30%.
> Identi�an hw i sw.
Pricamo o vSphere4 ili o VI3.5?
--
Tapiro lize suncokretov plivacu kopu na mostu za pet minuta.
Svejedno, one virtualce za koje sam ti pricao da lose rade (Java) sam
probao i na tom novom, ista stvar. Marketing radi cuda...
Kad zbrojim cijenu softwareta (OP sez, "Oracle proizvode, a koristio bi
ih dosta"), dobijem da je cijena hardvera zanemariva:>
A da ne spominjemo cijene vmware/oracle gurua i ine koje treba platit da
tako nesto radi iole upotrebljivom brzinom.
> Inace, slazem se i ja da neke servere nije potrebno virtualizirati jer brze
> rade kao fizikalci, ali Oracle se uredno sasvim lijepo moze virtualizirati i
> iskoristiti 8x vCPU i RAMa kolko mu vec das, iovako ionako ima direktan
> pristup HBA-u i NIC-u, tako da na tome nemas overhead, a i na CPU imas
> direktan pristup (intel VT, AMD-V), tako da ni tu nemas nikakav overhead...
Pa, onda stvarno ne znam zasto se taj oracle na linuxu u vmwaretu na
windozama tako kilavi...
> A postoji jos jedna finta zasto staviti pod VMware takvu Oracle masinu...
>
> Mozes ga ubacit u cluster (da li HA ili FT, tako svejedno)... Ako moras
> raditi nadogradnju servera, ili mijenjas server sa novim, lijepo VMotionom
> bacis produkcijsku virtualku na drugi server u clusteru, ubacis novi jaci
> server unutra, vratis opet VMotionom produkcijsku virtualku natrag i
> zamijenis drugi server... Probaj to izvesti bez VMware sa fizikanerom
To je neka sala?
Pa preselim servis na drugi node dok taj upgradeam.
Pozdrav...
Opet po tudjim iskustvima. Tko ti veli da tvoja ta ekipa uopce zna nesto?
I tko ti uopce veli da to malo prepricavanja po kavicama ima ikakvog
konkretnog znacaja?
> sve isprobati da bih mogao reci da je dobro... Vec sam potegao primjer
Dakle, cisti si salesman. Govoris da je nesto dobro iako nisi isprobao i
zapravo pojma nemas. Right? :)
> Imam iskustva iz druge ruke, ali pouzdana iskustva iz druge ruke sa ljudima
> sa kojima svakodnevno suradjujem... A koliko smo VMware implementacija
> napravili, sam bog zna... Da Citrix ista vrijedi, vec bi odavno bio kod
> nasih korisnika, pa ga svejedno nema...
Da zlatne poluge nesto vrijede, svi bi ih imali. Oh noes.
> Isprobao nisam... Potrudio se saznati - raspolazem sa cijelom logistikom
> VMwarea ako mi zatreba, to dolazi kao benefit sa statusom... :/
Jel to ona logistika koja isto tako kaka po EVA-ma?
> Lijepo sam spomenuo napredni tipa PowerPath... Ako imas neki pametniji od
> PP, slobodno vici da znam i ja deckima rec sto da sloze...
To ce da kosta.
> Opet ti... Zar stvarno mislis da moram nesto isprobati da bih znao kako
> radi? Zavrsio si FER, jel tako? Jesi ikada drzao u ruci elektron ili gledao
Jesam, zavrsio sam ga, ali imam dojam da nismo zavrsili isti faks. Faks
koji sam ja zavrsio daje neka znanja, ali daleko od toga da su *sva*
primjenjiva i konkretna, a daleko od toga da bi ta znanja omogucila da
tako povrsno zakljucis npr. da je ESXi bolji od Xena u svim podrucjima i
raznorazne ostale zakljucke koje napreskokce i povrsno donosis u
raznoraznim podrucjima s kojima se uopce prakticno ne bavis.
Iz tvojih postova uglavnom ispadne da prepricavas neka saznanja kaj si je
prepricavala ekipa kod tebe na poslu, ali uglavnom nista konkretno i
temeljeno na tvojem iskustvu.
> kako tece elektricna struja elektrona kroz vodic? Nisi? A zamisli, nisam ni
> ja, ali i ja i ti znamo zasto se to desava i koje su posljedice...
Znamo otprilike neke detalje, ali daleko od toga da bi mogao sjesti i
raspisati sve detalje do npr. Schroedingerovih jednadzbi. Imamo neka
opcenita saznanja, ali ona traze itekako temeljitu nadogradnju maltene u
svakom podrucju s kojim se zelis/hoces baviti. I to ne malo cituckanja
nekih presales materijala gdje se naravno Vmware hvali u nebesa, vec nekog
konkretnog visegodisnjeg rada da mozes zakljuciti zasto je nesto bolje,
kvalitetnije ili primjenjivije. Ovako je to cisto prodavanje magle.
> FYI, jako puno vrhunskih nogometnih trenera nisu nikada bili nogometasi... A
> opet super vode timove i znaju tocno svakom igracu reci sto da radi i kako
> da to napravi... Ima li stvarno veze da li moras imati hands-on-experience
Naravno da trebas, ako hoces nesto konkretno doprinijeti i reci *svoje*
misljenje. Ovako se igras pokvarenog telefona.
> ako pored sebe imas brdo ljudi koji svakodnevno rade to sto rade i to rade
> dobro i imaju brdo iskustva koje ti mogu prenijeti?
Vecina ovog sto velis u zadnje vrijeme je dvojbeno tocno, tako da se sve
pitam s kim to uopce radis...
Koliko mi je poznato radi u firmi s cijim smo VMWare supportom, odnosno
s njihovim tehnicarima eto i mi imali posla, dok nam se na jednoj ESX
instalaciji dogadjao PSOD (purple screen of death, VMWare pandan BSOD-u).
Ne mogu se bas pohvaliti da su bili niti brzi niti tocni u dijagnostici.
Vidim da od onda kolega koji primarno radi s ESX-om uvijek salje upite
direktno na VMWare :). Znam da ce sad odmah pitati tko je tocno bio,
evo obecajem da cu prosearchati arhivu mailova cim dodjem na posao :).
> Koliko mi je poznato radi u firmi s cijim smo VMWare supportom, odnosno
> s njihovim tehnicarima eto i mi imali posla, dok nam se na jednoj ESX
> instalaciji dogadjao PSOD (purple screen of death, VMWare pandan BSOD-u).
> Ne mogu se bas pohvaliti da su bili niti brzi niti tocni u dijagnostici.
> Vidim da od onda kolega koji primarno radi s ESX-om uvijek salje upite
> direktno na VMWare :). Znam da ce sad odmah pitati tko je tocno bio,
> evo obecajem da cu prosearchati arhivu mailova cim dodjem na posao :).
Necu pitati tko je tocno bio, jer znam tko radi implementaciju VMware kod
nas i kako radi... Mene vise zanima kada je to bilo i na kojoj verziji
VMware i koji je tocno bio problem?
--
"Naklonjens li balijao njise ?" upita biljkaa vjesa vuko zmice.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece pekaraa masira "Ja samo jabukaog gnjecija izbacenm !" By runf
Haha, ja neznam kak vam se vise da s malim se natezat. Prije vmwareta je
bio potop, kaj nisi cuo? ;)
> Opet po tudjim iskustvima. Tko ti veli da tvoja ta ekipa uopce zna nesto?
> I tko ti uopce veli da to malo prepricavanja po kavicama ima ikakvog
> konkretnog znacaja?
Ja znam koliko znaju i to mi je sasvim dovoljno da ih smatram pouzdanima ako
ih pitam za nesto... Inace, ja ne pijem kavicu i ne volim bas sjediti po
kavicama...
> > sve isprobati da bih mogao reci da je dobro... Vec sam potegao primjer
> Dakle, cisti si salesman. Govoris da je nesto dobro iako nisi isprobao i
> zapravo pojma nemas. Right? :)
Rekoh vec da ne volim sjediti po kavicama, sto me automatski cini losim
salesmanom... Uostalom, ja ni nisam salesman... Ali isto tako nisam niti
tehnicar koji sjedi u sistem salama i slaze masine...
> > Lijepo sam spomenuo napredni tipa PowerPath... Ako imas neki pametniji od
> > PP, slobodno vici da znam i ja deckima rec sto da sloze...
> To ce da kosta.
Salesman, jel? Mhm...
> > Opet ti... Zar stvarno mislis da moram nesto isprobati da bih znao kako
> > radi? Zavrsio si FER, jel tako? Jesi ikada drzao u ruci elektron ili gledao
> Jesam, zavrsio sam ga, ali imam dojam da nismo zavrsili isti faks. Faks
> koji sam ja zavrsio daje neka znanja, ali daleko od toga da su *sva*
> primjenjiva i konkretna, a daleko od toga da bi ta znanja omogucila da
> tako povrsno zakljucis npr. da je ESXi bolji od Xena u svim podrucjima i
> raznorazne ostale zakljucke koje napreskokce i povrsno donosis u
> raznoraznim podrucjima s kojima se uopce prakticno ne bavis.
Ja sam na faksu naucio ekstrapolirati i interpolirati... Moja automatika
nije isto sto i tvoje racunarstvo... Mi smo se bavili matematickom sintezom
algoritama, pretpostavljam da ste se vi bavili implementacijom tih
algoritama... Napisao sam labosa da sam bog zna koliko...
Sto se tice ESXi i XenServera, uopce ne citas sto pisem... Usporedjivao sam
ESX i XenServer na tehnickoj razini... ESXi ima sve funkcije koje ima ESX,
ali nema napredne mogucnosti koje dolaze sa vSphere paketima...
To sto ti volis HyperV, evo, da ti postavim pitanje - kako ces napraviti taj
cluster koji je, eto, besplatan... Na kojem FSu ces ga raditi? I sto ces sa
onim connector nodom napraviti da ga zastitis?
> Iz tvojih postova uglavnom ispadne da prepricavas neka saznanja kaj si je
> prepricavala ekipa kod tebe na poslu, ali uglavnom nista konkretno i
> temeljeno na tvojem iskustvu.
Po 200-ti put... Ja ne moram imati direktnog iskustva da bih znao sto
pricam... Znam razmisljati svojom glavom sasvim dobro da mogu ocijeniti i
usporediti neke stvari... I trudim se usporedjivati kruske s kruskama i
jabuke sa jabukama... Ne volim bas kada mi netko usporedjuje kruske i
jabuke... :/
> > FYI, jako puno vrhunskih nogometnih trenera nisu nikada bili nogometasi... A
> > opet super vode timove i znaju tocno svakom igracu reci sto da radi i kako
> > da to napravi... Ima li stvarno veze da li moras imati hands-on-experience
> Naravno da trebas, ako hoces nesto konkretno doprinijeti i reci *svoje*
> misljenje. Ovako se igras pokvarenog telefona.
Znaci, ti meni zabranjujes da kazem svoje misljenje (pazi, svoje, ja ne
prenosim bas uvijek tudje) samo zato jer nisam sjeo i svaki dan sjedio u
sistem sali i bavio se konfiguriranjem i cackanjem po ESXevima, Xenovima i
ostalom? Dobro, samo ti meni zabrani i smatraj moje misljenje bezveznim,
meni ne smeta... FYI, bio sam ja na skolovanju za VMware i za RedHat i
naucio jesam stosta, ali ja sebe i dalje ne vidim kao nekoga tko ce sjediti
pred kompom i baviti se detaljima i kako iskonfigurirati nesto da proradi,
imam puno ozbiljnije stvari kojima se zelim baviti...
> > ako pored sebe imas brdo ljudi koji svakodnevno rade to sto rade i to rade
> > dobro i imaju brdo iskustva koje ti mogu prenijeti?
> Vecina ovog sto velis u zadnje vrijeme je dvojbeno tocno, tako da se sve
> pitam s kim to uopce radis...
Ja znam s kim radim, meni je to dosta... Ti moje misljenje mozes i dalje
smatrati dvojbenim...
A sada, ti lijepo napravi onda usporedbu OracleVM i VMware na svoj nacin, pa
da znamo na cemu smo onda i gdje sam ja to pogrijesio... Plus sto bih te
stvarno molio da mi kazes lijepo na koji nacin ces slozit HA cluster na
HyperV...
--
U mesnici se ponekad optuzen Samuraju gledu. By runf
> Kad zbrojim cijenu softwareta (OP sez, "Oracle proizvode, a koristio bi
> ih dosta"), dobijem da je cijena hardvera zanemariva:>
> A da ne spominjemo cijene vmware/oracle gurua i ine koje treba platit da
> tako nesto radi iole upotrebljivom brzinom.
Pa nitko tebi ne brani da ti uzmes fizicku masinu i na nju instaliras sta
hoces...
> > Inace, slazem se i ja da neke servere nije potrebno virtualizirati jer brze
> > rade kao fizikalci, ali Oracle se uredno sasvim lijepo moze virtualizirati i
> > iskoristiti 8x vCPU i RAMa kolko mu vec das, iovako ionako ima direktan
> > pristup HBA-u i NIC-u, tako da na tome nemas overhead, a i na CPU imas
> > direktan pristup (intel VT, AMD-V), tako da ni tu nemas nikakav overhead...
> Pa, onda stvarno ne znam zasto se taj oracle na linuxu u vmwaretu na
> windozama tako kilavi...
Oracle na Linuxu u VMwareu na Windozama???? Kakav VMware na Windozama
pobogu?! Pa ne priacmo o VMware Serveru, nego o ESXu...
> > A postoji jos jedna finta zasto staviti pod VMware takvu Oracle masinu...
> >
> > Mozes ga ubacit u cluster (da li HA ili FT, tako svejedno)... Ako moras
> > raditi nadogradnju servera, ili mijenjas server sa novim, lijepo VMotionom
> > bacis produkcijsku virtualku na drugi server u clusteru, ubacis novi jaci
> > server unutra, vratis opet VMotionom produkcijsku virtualku natrag i
> > zamijenis drugi server... Probaj to izvesti bez VMware sa fizikanerom
> To je neka sala?
> Pa preselim servis na drugi node dok taj upgradeam.
Bez downtimea? Kako to izvedes, to me interesira (ozbiljno)?
--
"Napusens li govnou lupu ?" upita zeljea pozdravlja pilicu njuku.
"Ne znam ja nista !" rece padobranac prdi "Ja samo nogometasu ugnjetavu zagadjenm !"
> Svejedno, one virtualce za koje sam ti pricao da lose rade (Java) sam
> probao i na tom novom, ista stvar. Marketing radi cuda...
Pusti sada marketing, jeste uspjeli dokuciti zasto rade lose? Kolko se
sjecam, Iggy ti je isto reko da nema razloga da rade lose...
--
"Glups li gumau gledu ?" upita krastavaca cupa avionu diru.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece sladoledo podriguje "Ja samo sapunu njuku nezdravm !" By runf
3.5u2. Na kraju je bio HW problem.
Nope, nazalost nisam stigao detaljnije proci po onom dokumentu o
optimizaciji JavaVM-a za ESX virtualce[1] jer sam konstanto zauzet
"bitnijim" stvarima. ESX administracija mi nije primarni posao.
P.S. Jel mi se to cini ili je VMWare promijenio logo?
[1] http://www.vmware.com/resources/techresources/1087
> 3.5u2. Na kraju je bio HW problem.
Kakve to onda veze ima sa VMware ako je bio HW problem? Ko da vristis da ti
Windoze ne rade, a procurili ti kondici na ploci... Khm khm... :/
--
"Debelis li psihijataro jebe ?" upita Bosanaco kolje kurtonu karu.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece bombao prolijece "Ja samo rostilju lupu Madjarskim !" By runf
Gle ih sad... Pljuvat se moze, a rjesenje ispred nosa... :)) I onda ja
pricam gluposti... ;) Ncncnc...
> P.S. Jel mi se to cini ili je VMWare promijenio logo?
Nesto jesu spominjali da ce mijenjati logo, ali ne znam na sto mislis...
Meni sve to isti djavo... :)
--
"Zagadjens li Bakicaog trcija ?" upita ananaso zvace stolu masiru.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece rukometaso cvrkuce "Ja samo psihologo mase crvenm !" By runf
>>> Po iskustvima kolega sa kojima suradjujem u firmi, dovraga... Pa
>>> ne moram
>> Opet po tudjim iskustvima. Tko ti veli da tvoja ta ekipa uopce zna
>> nesto? I tko ti uopce veli da to malo prepricavanja po kavicama ima
>> ikakvog konkretnog znacaja?
> Ja znam koliko znaju i to mi je sasvim dovoljno da ih smatram
> pouzdanima ako ih pitam za nesto...
Damire, opet si zabrazdio.
Vidis, nije problem u tome sto VmWare/ESX/<stogod vec prodajes> je ili
nije dobar, cak je marginalno i to sto tvoji mali prijatelji znaju sve i
svasta o tome, nego je sporna cinjenica da ti (i to ne prvi put ovdje)
donosis zakljucke o necemu sto:
a) zapravo nisi ni vidio nego si samo (nesto) o tome cuo, a ostalu
argumentaciju baziras na teoretskim lamentacijama i PDF-ovima
b) to sto si cuo je samo jedna strana medalje, a drugu stranu koja ti se
prikazuje kategoricki, no bezrazlozno, odbacujes
Tu barem ima ljudi koji, osim sto su teske trollcine :D, stvarno nekog
vraga vise-manje i znaju; to ne mozes poreci da ga jebes. Pa ti je
korisnije saslusati sto oni pametnog imaju za reci i "izmusti" sto vise
korisnih informacija od njih (jer je free!) a ne vrtiti svoje (vec lagano
iritantne) super-sale mantre po citave dane.
--
Vencavam se draga popodne u sredu �|� .-'``'-.,_,.-'``'-.,
za taj slucaj surim svinju od sto kila �|� '-.,_,.-'``'-.,_,.-'
dvojica svedoci mene ce privedu �|� � http://math2.ath.cx �
dodji da se vencas i ti s mene mila. �|� '-.,_,.-'``'-.,_,.-'
Ima sa ukupnim dojmom o firmi.
Da li si ti ikad cuo za cluster, npr. Oracle RAC.
Kod Oracle RAC-a ni ne skuzis na kojoj masini radis, ajde probaj malo
otici do odjela za Enterprise sustave, ako ga imate ;-)
Dejan
> Igor Pozgaj <ipo...@nospam.fly.srk.fer.hr> kenjka:
>> > Necu pitati tko je tocno bio, jer znam tko radi implementaciju VMware
>> > kod nas i kako radi... Mene vise zanima kada je to bilo i na kojoj
>> > verziji VMware i koji je tocno bio problem?
>
>> 3.5u2. Na kraju je bio HW problem.
>
> Kakve to onda veze ima sa VMware ako je bio HW problem? Ko da vristis da ti
Nema sa vmwaretom ali ima s supportom koji daje tvoja firma. Kao sto
je OP napisao "Ne sjecam se da su bili brzi niti tocni u
dijagnostici".
Ja ak placam nekog za support, ocekujem od njega da mi iz rukava sipa
rjesenja, guglat ili kontaktirat proizvodjaca znam i sam, vrlo
vjerojatno puno bolje nego on, istrenirao sam se u zadnjih 10-ak
godina.
--
Aj si ti taj svoj svepametni stav naguraj u guzicu kad već nemaš šta
drugo. Pun mi kufer vas koji mislite da ste pobrali svu pamet svijeta i da
morate svakom loncu poklopac biti. - kzendra, hr.comp.os.linux
:)
U stvari brani mi:) Nije da ja instaliravam masine fizicke ili
virtualne, nego u te i takve instaliravam aplikacije.
> Oracle na Linuxu u VMwareu na Windozama???? Kakav VMware na Windozama
> pobogu?! Pa ne priacmo o VMware Serveru, nego o ESXu...
A sta je to, neka treca virtualna masina?:)
>> Pa preselim servis na drugi node dok taj upgradeam.
>
> Bez downtimea? Kako to izvedes, to me interesira (ozbiljno)?
Zbunj, sta kako, pa tome cluster sluzi... clusvcadm -r servis druginod i
apgrejdaj kolko te volja.
Pozdrav...
Mrak, koji savjet, jedan JVM po VM-u!
Dalje, large memory pages, mozda koristan savjet... ostali
memory-related best practices svode se na izbjegavanje swapanja.
Dalje, threads, mutno:
In the virtual machine implementation, if there are several threads that
are ready to run at thesame time, then that application system may or
may not benefit from having multiple virtual CPUs present in the virtual
machine.
...
Determine the optimum numberof virtual CPUs for a virtual machine that
hosts a particular Java application by testing the application in the
virtual machine with one, two, or more virtual CPUs at different times.
...
The best match of virtual CPU setup to the application type is very
difficult to predict without this application testing.
Dalje, timer interrupts, hm, zanimljvio, java radi sa rezolucijom od
milisekunde...
I to je to.
Pozdrav...
:>
Ma ta virtualizacija je najnoviji najmoderniji najovo najono najnaj
buzzword, izgleda su je vec uvalili svugdje di ima smisla (web hosting
za male sajtove npr; das covi roota pa nek se igra) i sad je na silu
guraju digod mogu ugurat.
Taj 'best practice' 'jedan vmware vm za jedan jvm' je lijep primjer
abusea virtualizacije. Umjesto da na *bilo kom* os-u naprave jednog
usera i zavrte jedan proces, idu instalirat guest os, optimizirat,
tjunirat, mjerit performanse! Mrak:)
I onda se cudimo sto nam sporo...
Pozdrav...
> Mario Miko�evi� <mario.m...@sk.t-com.hr> kenjka:
>> > Kod VMware imas direktan pristup hardveru (NIC i HBA) i imas neku
>> > sicu od overheada opcenito... Razlike izmedju fizickog i virtualnog
>> > sa nekakvim Oracleom na VMwareu su cca. nesto sitno % (oko 3-4%)...
>
>> U teoriji ..
>
>> Praksa ka�e da java ubije VM sa odokativnom razlikom performansi od
>> 30%. Identi�an hw i sw.
>
> Pricamo o vSphere4 ili o VI3.5?
VI 3.5, �im zavr�imo upgrade na vS4 probat �u ponovo ..
> abusea virtualizacije. Umjesto da na *bilo kom* os-u naprave jednog
> usera i zavrte jedan proces, idu instalirat guest os, optimizirat,
> tjunirat, mjerit performanse! Mrak:)
A sto ces ako ti za jednu aplikaciju treba jedan kernel setting, a za
drugu drugi? Ili nesto globalno u /etc?
Ili udjes u svadju sa aplikativcem gdje on tvrdi da zna bolje tvoj
posao od tebe? Ak imas sve virtualizirano, das mu roota s gustom,
ak ti se na masini vrti sto stvari onda nemres sam tak.
Doduse uvijek te moze gnjavit da mu s hosta nedas dovoljno resursa,
ali to moze samo ako zna da je masina koju si mu dao zapravo
virtualna, ako presutis tu cinjanicu, eto neizmjernog veselja ;)
> Ima sa ukupnim dojmom o firmi.
Kojom? Vendorom ili implementatorom? Imao sam i ja jednom problem kod
implementacije VMwarea (kolega radio, ja sam bio kod korisnika u to vrijeme
i pomagao jer je bila hica)... HP server doso DOA, pa se ti sada misli...
Sljedeci dan sam im donio novi server bez puno razgovora...
--
"Crvens li antilopao mirise ?" upita nebodera podjebava sljadoljedog
volija. "Ne znam ja nista !" rece romobil pusi "Ja samo silovateljo
bicuje debelim !" By runf
> Nema sa vmwaretom ali ima s supportom koji daje tvoja firma. Kao sto
> je OP napisao "Ne sjecam se da su bili brzi niti tocni u
> dijagnostici".
Oprostis, ali HW greske su najgore za dijagnosticirat ako su u rangu
'duhova'...
> Ja ak placam nekog za support, ocekujem od njega da mi iz rukava sipa
> rjesenja, guglat ili kontaktirat proizvodjaca znam i sam, vrlo
> vjerojatno puno bolje nego on, istrenirao sam se u zadnjih 10-ak
> godina.
Je, i ja se slazem da trebas ocekivati od supporta da ti iz rukava sipa
rjesenja... Medjutim, na koju foru mozes prebaciti krivnju na support ili
softverskog vendora ako ti je hardver problematican? Ko da vices mehanicaru
da ti auto nece upalit, ali mu zaboravis napomenut da imas benzinca, a sipao
si dizel...
(joj sto volim usporedbe)... :D
--
"Drazesans li studentu udaru ?" upita Cernobil Gatesa rascvjetava paso
podriguje. "Ne znam ja nista !" rece celavaca vjesa "Ja samo Muslimnog
proizvodija pedofilanm !" By runf
> Aleksandar Ivanisevic <aleks...@ivanisevic.de> kenjka:
>> > Kakve to onda veze ima sa VMware ako je bio HW problem? Ko da vristis da ti
>
>> Nema sa vmwaretom ali ima s supportom koji daje tvoja firma. Kao sto
>> je OP napisao "Ne sjecam se da su bili brzi niti tocni u
>> dijagnostici".
>
> Oprostis, ali HW greske su najgore za dijagnosticirat ako su u rangu
> 'duhova'...
Normalno, zato i placam emterprajz support, a ne da me tjera da
provjeravam da li je sprava ukljucena u struju.
> Je, i ja se slazem da trebas ocekivati od supporta da ti iz rukava sipa
> rjesenja... Medjutim, na koju foru mozes prebaciti krivnju na
> support ili
Nego na koga cu? Pa tome i sluzi support, kaj ne? Vidi se da nikad
nisi bio support nego uvijek samo presales muljator.
> softverskog vendora ako ti je hardver problematican? Ko da vices mehanicaru
> da ti auto nece upalit, ali mu zaboravis napomenut da imas benzinca, a sipao
> si dizel...
Nisam ja sipao dizel, auto je dosao iz tvornice sa dizelom u tanku.
> Da li si ti ikad cuo za cluster, npr. Oracle RAC.
No dobro, za kog me smatras? :) Naravno da znam za RAC... Pitanje je samo da
li bas svaki korisnik ima implementiran RAC, jer koliko je meni poznato, RAC
kosta poprilicno novaca... A i opet, pitanje je kome sve treba RAC i da li
ga vrti na x86 arhitekturi ili na necem ozbiljnijem...
Imas tu i Symantec SF isto, pa se i sa time moze nesto slagati... Ali
uvjerljivo najjeftinije rjesenje je VMware i protiv toga ne mozes...
> Kod Oracle RAC-a ni ne skuzis na kojoj masini radis, ajde probaj malo
> otici do odjela za Enterprise sustave, ako ga imate ;-)
Jok, ti imas... :)
--
"Drazesans li Klintonu boju ?" upita lingnjaa pipa Amerikanacu drku.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece Bosanaca ugnjetava "Ja samo Mercedeso jebe drazesanm !"
> A sta je to, neka treca virtualna masina?:)
Pa, VMware Server i VMware ESX nisu ni priblizno ista stvar... BTW., sto si
ti htio reci? Oracle aplikaciju instalirati u Linux koji si zavrtio na
VMwareu koji si podigao na Windozama? Ako je to, onda je to prilicno jadno
rjesenje (istinabog, besplatno, ali svejedno jadno i bezvezno)...
Instaliraj radije Oracle na Linux na ESXi ako vec oces besplatno sto se tice
OSa i virtualizacije, a Oracle plati po potrebi... Ako oces nesto
ozbiljnije, onda Oracle na Linux na ESX full, pa, ovisno o tipu licence koju
imas (Std, Adv, Ent ili Ent+), radi sa tom Linux virtualkom sto te volja...
> > Bez downtimea? Kako to izvedes, to me interesira (ozbiljno)?
> Zbunj, sta kako, pa tome cluster sluzi... clusvcadm -r servis druginod i
> apgrejdaj kolko te volja.
I velis, to radi na Windozama?
--
Pijetaoo pije optuzen u autobusu Kinezu karu
za deset godina. By runf
> VI 3.5, �im zavr�imo upgrade na vS4 probat �u ponovo ..
Probaj, zanima me jako o cemu je rijec i da li VS4 rjesava probleme... BTW.,
jeste se igrali kakvog tuniranja, sto VMware, sto JAVA aplikacija?
--
Iza kuce Amerikankao siluje crven planinaru nabiju satima.
> Normalno, zato i placam emterprajz support, a ne da me tjera da
> provjeravam da li je sprava ukljucena u struju.
Ja sam se jednom zajebo u srednjoj na prvom satu informatike jer nisam
provjerio dal je komp ustekan u struju... Tako da, molim lijepo... :)
> > Je, i ja se slazem da trebas ocekivati od supporta da ti iz rukava sipa
> > rjesenja... Medjutim, na koju foru mozes prebaciti krivnju na
> > support ili
> Nego na koga cu? Pa tome i sluzi support, kaj ne? Vidi se da nikad
> nisi bio support nego uvijek samo presales muljator.
Pa jel mu placas support za aplikaciju, ili mu placas support za sve? Ako mu
placas support samo za aplikaciju, nema se on sta brinut oko tvog hardvera,
za to placas support nekom drugom koji mora dovesti stvar u stanje da radi
kako spada...
U slucaju da si outsourceao cijeli support, e onda mozes dignut frku kolko
te volja... U ugovoru lijepo pise sto tko supporta, a sto ne... Opet,
pitanje je ciji su support ovi gore imali, nas ili direktno od VMware... Ako
su imali nas samo za VMware, onda je to bio samo za VMware, a ne za
servere... Ako je bio cijeli support, onda je bio cijeli support i onda se
mi nemamo sta bunit... Ali ako je bio support od VMware direktno, onda mi
nemamo apsolutno nikakve veze sa time i nasa dobra volja je da li cemo im
pomoci ili necemo...
Jesu sad stvari malo jasnije?
--
"Tirkizans li covjecja ribicau podjebavu ?" upita Cernobil Gateso njise
pepsikolao zmice. "Ne znam ja nista !" rece romobil voli "Ja samo
paprikao kolje zbijenm !" By runf
> A sto se tice administracije bilocega virtualiziranog, imam u ekipi
> najveceg gurua za VMware i virtualizaciju opcenito u Hrvatskoj i regiji,
> sa kojim svakodnevno razgovaram o virtualizaciji... Ne vidim zasto bih
> se morao bakcati sa time samostalno da bih znao sto valja, a sto ne
> valja...
Strasan guru, bolje da ne pricam kako je nama "rijesio" problem
forwardanjem VmWare developerima, pa smo ga na kraju (morali i) rijesili
sami :)
--
bla
> Koliko mi je poznato radi u firmi s cijim smo VMWare supportom, odnosno
> s njihovim tehnicarima eto i mi imali posla, dok nam se na jednoj ESX
> instalaciji dogadjao PSOD (purple screen of death, VMWare pandan
> BSOD-u). Ne mogu se bas pohvaliti da su bili niti brzi niti tocni u
> dijagnostici. Vidim da od onda kolega koji primarno radi s ESX-om uvijek
> salje upite direktno na VMWare :). Znam da ce sad odmah pitati tko je
> tocno bio, evo obecajem da cu prosearchati arhivu mailova cim dodjem na
> posao :).
Identicna situacija bila kod nas... lik dosao, napravio manje
dijagnostike nego smo mi sami napravili, forwardao VmWareu i otisao. Mi
rijesili sami.
--
bla
Jel to onaj isti guru koji je sudjelovao u razvoju vSphere 4, kako se hvale?
U biti je bio beta tester ;-) A beta tester bilo kojeg proizvoda moze
biti svatko, samo sto se ne veli "sudjelovao je u razvoju". Kod nas to
velimo samo kad stvarno netko i napise par sto/tisuca linija koda.
Inace ja sudjelujem na razvoju Google Wave-a ;-) Zeli netko pozivnicu?
Dejan
Znaci hoces reci prodali ste Gold support i od HP-a care packove
eventualno :-) A svoj support ni nemate ili ga neznate prodati ;-)
Dejan
Bolje stavi Oracle na AIX u neki od PowerVM virtualnih particija
(LPAR-ova) na Power6 platformi, ako se bas razbacujemo. I uopce ti ne
treba ESX, a skoro ista cijena :-)
Dejan
Ja mu placam support za ono sto je u ugovoru. Izmedju ostalog i da mi
dokaze da problem nije u onom sto je u njegovom ugovoru.
> U slucaju da si outsourceao cijeli support, e onda mozes dignut frku kolko
> te volja... U ugovoru lijepo pise sto tko supporta, a sto ne... Opet,
> pitanje je ciji su support ovi gore imali, nas ili direktno od VMware... Ako
> su imali nas samo za VMware, onda je to bio samo za VMware, a ne za
> servere... Ako je bio cijeli support, onda je bio cijeli support i onda se
> mi nemamo sta bunit... Ali ako je bio support od VMware direktno, onda mi
> nemamo apsolutno nikakve veze sa time i nasa dobra volja je da li cemo im
> pomoci ili necemo...
>
> Jesu sad stvari malo jasnije?
Fakat si nasao kome ces tumacit kak funkcionira enterprajzili support.
Ti se tek ucis pomalo sepesat u tome, a ja sam vec 5 godina pobjegao od
istog ;)
> Znaci hoces reci prodali ste Gold support i od HP-a care packove
> eventualno :-) A svoj support ni nemate ili ga neznate prodati ;-)
VMware ne mozes prodati ako ne prodas support... Taj support je od VMware i
za njega dobijes support od VMware i besplatne patcheve i upgrade na nove
verzije... HP isto tako...
Sto se tice naseg supporta, ocito znas vise od mene...
--
Tornadoa kara bradat na biciklu pekaru udaru danas ?
Fakturirano vam je koliko novaca? I jednima i drugima? Da li postoji ikakav
ugovor o supportu sa nase strane u tom slucaju?
--
Fasadaa povraca tufnjicast povjesnicaru cupu u rodilistu
za svaku Novu Godinu. By runf
Pa u principu, da... Ionako imas 3x LPARa besplatno sa pSeries... Sad samo
ne znam dal to ide sa svim modelima ili samo na modelima od nekog iz
midrange game...
Al kolko sam vidio, Oracle na intelu se pokazao boljim nego Oracle na
POWER6, a intel masina je bila ne znam kolko puta jeftinija...
--
Miskoa rascvjetava u predavaonici glup kontejnerog
mrcvarija prekjucer ? By runf
> Fakturirano vam je koliko novaca? I jednima i drugima? Da li postoji
> ikakav ugovor o supportu sa nase strane u tom slucaju?
Ne znam financijske detalje price ali znam da je VmWare support uredno
placan u to vrijeme. Sada su se glavonje opametile pa ugovor po istek
unije obnovljen, jer kao sto rekoh, ionako kad je frka - rijesimo sami. I
onda ce nam taj netko davat instrukcije kakvu virtualizaciju koristit a
kakvu ne LOL :)
--
| Jakov Sosic | ICQ: 28410271 | PGP: 0x965CAE2D |
=================================================================
| start fighting cancer -> http://www.worldcommunitygrid.org/ |
> Ne znam financijske detalje price ali znam da je VmWare support uredno
> placan u to vrijeme. Sada su se glavonje opametile pa ugovor po istek
> unije obnovljen, jer kao sto rekoh, ionako kad je frka - rijesimo sami. I
> onda ce nam taj netko davat instrukcije kakvu virtualizaciju koristit a
> kakvu ne LOL :)
OK, koji dio price nije bio jasan? To sto ste platili VMware support ste i
dobili, odn., VMware vam daje support u tom slucaju, a ne mi... Nas support
kosta i ukljucuje druge stvari... Dakle, ako je kolega dosao i pogledao o
kakvom problemu je rijec, ta usluga je bila besplatna i tehnicki gledano,
jedino sto je i mogao napraviti je kontaktirati VMware support umjesto
vas...
Sto se tice VMware SnS-a, to vam nije bio bas najmudriji potez... Ostali ste
bez patcheva i besplatnih nadogradnji i bilokakvo aktiviranje kasnijeg
supporta ce vas kostati neku dodatnu cifru...
BTW., ako znate sami rjesavat probleme, to je odlicno za vas...
--
Ispod auta se za svaku Novu Godinu tirkizan beogradjanino
bicuje. By runf
PowerVM Express je za do 3 LPAR-a (besplatno), PowerVM standard je do
10LPAR/core i nesto sitno se placa.
> Al kolko sam vidio, Oracle na intelu se pokazao boljim nego Oracle na
> POWER6, a intel masina je bila ne znam kolko puta jeftinija...
>
A gdje si to vidio? Uvijek mozes usporedjivati kruske i jabuke.
Dejan
> PowerVM Express je za do 3 LPAR-a (besplatno), PowerVM standard je do
> 10LPAR/core i nesto sitno se placa.
E, taj Express... Al kazem, ne znam dal on dolazi sa svim pSeries modelima
ili samo na modelima koji nisu u onom entry-level segmentu...
> > Al kolko sam vidio, Oracle na intelu se pokazao boljim nego Oracle na
> > POWER6, a intel masina je bila ne znam kolko puta jeftinija...
> A gdje si to vidio? Uvijek mozes usporedjivati kruske i jabuke.
A gdje bih vidio? Testirali smo... IBM POWER6 kanta i HP DL nekakav...
--
Curicaa bombardira trijezan cignu sviru u kantini ekonomije
za pet minuta. By runf
> OK, koji dio price nije bio jasan?
Ovaj dio price u kojem ti na sva zvona trubis VmWare rules sve ostalo
sucks, na osnov price kolege koji nije sposoban ni taj VmWare koji ti je
nahvalio da popravi.
By the way, jel ovo tvoj acc:
http://gnjilux.srk.fer.hr/~calypso/fotografija/ :-)
Dejan
OK to onda nije java app i nije abuse:)
Pozdrav...
Ja sam reko sta sam htio u reply na OP.
Evo da ponovim:
Virtualizacija nije za produkciju.
Mozda dobro dodje u developmentu.
> Instaliraj radije Oracle na Linux na ESXi ako vec oces besplatno sto se tice
> OSa i virtualizacije, a Oracle plati po potrebi... Ako oces nesto
> ozbiljnije, onda Oracle na Linux na ESX full, pa, ovisno o tipu licence koju
> imas (Std, Adv, Ent ili Ent+), radi sa tom Linux virtualkom sto te volja...
To sam isto reko, ne instaliravam ti ja linukse i oraklove po kucama:)
>>> Bez downtimea? Kako to izvedes, to me interesira (ozbiljno)?
>
>> Zbunj, sta kako, pa tome cluster sluzi... clusvcadm -r servis druginod i
>> apgrejdaj kolko te volja.
>
> I velis, to radi na Windozama?
A ja mislio ti oces popricat...
Pozdrav.
Gresis. x86 familija sad podrzava izolaciju od baznog os-a ;)
E sad mislim da samo nehalem ima mogucnost virtualizacije
paginga os-a, tj hardverski radi duplo translaciju page tablova,
inace pre nehalema mislim da nema toga tj ako u medjuvremenu wmvare
nije napisao podrsku za to virtualizacija je vrlo skupa....
vt-x se u zadnjim godinama razvijao tako
da ne znam sta koji cpu podrzava. Verovatno serverski procesori
imaju napredniji model...
Future of Intel® Virtualization Architecture
The following features are anticipated for future processors supporting
VT-x: (ovo je 2006.)
* NMI-window exiting. The interrupt-window exiting VM-execution
control (described earlier) causes a VM exit when a guest is ready for
maskable external interrupts, allowing a VMM to deliver such interrupts
in a timely way. NMI-window exiting provides corresponding support for
non-maskable interrupts (NMIs), which are blocked by other conditions
than those that block maskable external interrupts.
* Virtual-processor identifiers (VPIDs). This feature allows a VMM
to assign a different non-zero VPID to each virtual processor (the zero
VPID is reserved for the VMM). The CPU can use VPIDs to tag translations
in the TLBs. This feature eliminates the need for TLB flushes on every
VM entry and VM exit and eliminates the adverse impact of those flushes
on performance.
* Extended page tables (EPT). When this feature is active, the
ordinary IA-32 page tables (referenced by control register CR3)
translate from linear addresses to guest-physical addresses. A separate
set of page tables (the EPT tables) translate form guest-physical
addresses to the host-physical addresses that are used to access memory.
As a result, guest software can be allowed to modify its own IA-32 page
tables and directly handle page faults. This allows a VMM to avoid the
VM exits associated with page-table virtualization, which are a major
source of virtualization overhead without EPT.
Koliko citam intel aktivno saradjuje sa wmvare, a sam ucestvuje u
pisanju Xen-a ?
Poz!
> Ovaj dio price u kojem ti na sva zvona trubis VmWare rules sve ostalo
> sucks, na osnov price kolege koji nije sposoban ni taj VmWare koji ti je
> nahvalio da popravi.
Jesmo vec ustanovili da je bila hardverska greska?
--
U avionskom WC-u covjecja ribica guzi nepismen uljeu pjevu
jucer ? By runf
> By the way, jel ovo tvoj acc:
> http://gnjilux.srk.fer.hr/~calypso/fotografija/ :-)
Je, i?
--
"Zarazens li blatou cupu ?" upita bomba gladi pajseru njuku.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece Ivicao jebe "Ja samo ustasau kopu plavm !" By runf
> Ja sam reko sta sam htio u reply na OP.
> Evo da ponovim:
> Virtualizacija nije za produkciju.
> Mozda dobro dodje u developmentu.
????????????????????????????????
Zanimljivo stajaliste kada doslovno sve kompanije koje nesto znace imaju
virtualizacijska okruzenja u produkciji... I tu pricam o najvecim
kompanijama, a ne o nekakvim pikzibnerima koji su se dosjetili kako ustediti
koju kunu...
I, da, dobro dodje i u developmentu (od tamo je sve i krenulo), ali preslo
je u produkciju, i sad je krenulo i na desktop virtualizaciju (moje omiljeno
mjesto) i sve odlazi u cloud, a onda ce ti biti tako svejedno na cemu vrtis
aplikaciju, dok god masina ispod ima dovoljno snage da zavrti aplikaciju (a
masina moze biti bilosto od mobitela pa sve do mainframea)... To je barem
moja prognoza u kojem smjeru ce se razvijati cloud u sljedecih par godina
(citaj - ja bih krenuo u tom smjeru)...
> > Instaliraj radije Oracle na Linux na ESXi ako vec oces besplatno sto se tice
> > OSa i virtualizacije, a Oracle plati po potrebi... Ako oces nesto
> > ozbiljnije, onda Oracle na Linux na ESX full, pa, ovisno o tipu licence koju
> > imas (Std, Adv, Ent ili Ent+), radi sa tom Linux virtualkom sto te volja...
> To sam isto reko, ne instaliravam ti ja linukse i oraklove po kucama:)
Pa kolko sam ja tebe skuzio, ti si izmislio neku cudnu makinaciju gdje si
spomenuo VMware Server na Windozama... Al to ne znam zasto bi itko
koristi... :)
> >>> Bez downtimea? Kako to izvedes, to me interesira (ozbiljno)?
> >
> >> Zbunj, sta kako, pa tome cluster sluzi... clusvcadm -r servis druginod i
> >> apgrejdaj kolko te volja.
> >
> > I velis, to radi na Windozama?
> A ja mislio ti oces popricat...
Pa ocu pricat, al onda obradimo sve odjednom, a ne sad fantazirat sa Linux
clusterima... Imas i Windows clustere isto... Ima i Oracle RAC (koji je
netko spomenuo vec)... I Symantec SF... Ima jos kojekakvih clustera, pa tako
i VMware HA i FT... I sad mene interesira na koju foru to radis na ostalim
OSovima, a da nema downtimea...
--
Na gliseru se prekjucer suncokretov grobu karu. By runf
[...]
>> Zbunj, sta kako, pa tome cluster sluzi... clusvcadm -r servis druginod i
>> apgrejdaj kolko te volja.
>
> I velis, to radi na Windozama?
Buci, buci, naravno da postoji, windoze imaju svoj ekvivalenat. Davno
prije nego kaj je vmware izmislio toplu vodu, ljudi su imali HA
clustere, samo kaj nisu micali cijele masine, nego samo servise koji
su im trebali.
Sto je, IMHO, bolja solucija jer potice disciplinu. Kako bi osigurao
da su cluster nodeovi identicno konfigurirani, *moras* imat neki change
management. Dok kod vmotiona, migracije ili kako se to vec ne zove
mozes komotno na tu jednu instancu trpat smece kak ti se sprdne.
--
Aj si ti taj svoj svepametni stav naguraj u guzicu kad već nemaš šta
drugo. Pun mi kufer vas koji mislite da ste pobrali svu pamet svijeta i da
morate svakom loncu poklopac biti. - kzendra, hr.comp.os.linux
> A sto se tice administracije bilocega virtualiziranog, imam u ekipi najveceg
> gurua za VMware i virtualizaciju opcenito u Hrvatskoj i regiji, sa
> kojim
Ne seeeeri, pa svi znaju da sam *ja* najveci guru za VMWare i
virtualizaciju u sirem regionu.
[...]
> Jel to onaj isti guru koji je sudjelovao u razvoju vSphere 4, kako se hvale?
> U biti je bio beta tester ;-) A beta tester bilo kojeg proizvoda moze
> biti svatko, samo sto se ne veli "sudjelovao je u razvoju". Kod nas to
> velimo samo kad stvarno netko i napise par sto/tisuca linija koda.
Sad ga pisas uz vjetar. Razvoj softwarea ne zavrsava implementacijom,
vec testiranjem i releasanjem...
To sto se kod vas tako kaze govori o vasem shavacanju zivotnog ciklusa
softvera.
> Inace ja sudjelujem na razvoju Google Wave-a ;-) Zeli netko pozivnicu?
Salis se da imas?
De salji na rajnus031 gmail :P
> Jakov Sosic <jso...@gmail.com> kenjka:
>> > OK, koji dio price nije bio jasan?
>
>> Ovaj dio price u kojem ti na sva zvona trubis VmWare rules sve ostalo
>> sucks, na osnov price kolege koji nije sposoban ni taj VmWare koji ti je
>> nahvalio da popravi.
>
> Jesmo vec ustanovili da je bila hardverska greska?
Ustanovili smo, poanta je u tome tko je ustanovio, onaj kome je to
posao ili netko drugi.
> Ustanovili smo, poanta je u tome tko je ustanovio, onaj kome je to
> posao ili netko drugi.
Onaj tko je dosao vidjeti sto ne valja sa VMware je obavio svoj posao i
zakljucio da nema veze sa VMware... Onaj tko je trebao vidjeti da nesto ne
valja sa hardverom nije obavio _SVOJ_ dio posla... Tko je bio ovaj drugi, ne
znam, ali me zivo zanima...
--
Francuzo cvrkuce zbijen Ficoo udise na krovu
za deset godina. By runf
Sve je to jasno, znam i ja da Windoze imaju svoj ekvivalent, ali taj
ekvivalent je dostupan tek sa onom naprednijom verzijom Windoza (Enterprise
ili Advanced, kako god da se zovu)...
> Sto je, IMHO, bolja solucija jer potice disciplinu. Kako bi osigurao
> da su cluster nodeovi identicno konfigurirani, *moras* imat neki change
> management. Dok kod vmotiona, migracije ili kako se to vec ne zove
> mozes komotno na tu jednu instancu trpat smece kak ti se sprdne.
Pricas mi o disciplini, a sve sto se desava u zadnjih par godina je
apsolutni kaos gdje vise ne znas tko pije, a tko placa... Ekipi je izgleda
puno lakse prebaciti cijelu virtualku, nego samo jedan servis... Uostalom,
sa Fault Toleranceom ne moras nista ni prebacivat jer se druga masina vrti u
low-priority modu na drugom nodu i samo ceka da prva ispadne...
Sa VMotionom mozes raditi sto te volja, podrzava compatibility mode, pa ne
moras vise paziti da imas istu generaciju procesora... Iako, bolje je da ne
radi u compatibility modu...
A opcenito, sto se tice trpanja smeca u cluster, imas DRS (Distributed
Resource Scheduler), pa ce ti sam rasporediti koja masina ce visiti na kojem
nodu, tako da stvar radi optimalno... A ako ti ostane koja masina viska
nakon DRS-a, imas i DPM (Distributer Power Management), pa ce ti i pogasiti
one masine koje su ti viska, tako da ne vrte u prazno bezveze...
--
Paso cvokoce bodljikav staklaro zdere za deset godina
u tramvaju ? By runf
Virtualizacija je *itekako* za produkciju.
Eh sad, to �to odre�eni midlomana�ure se napravi pametno malo
pa �eli potrpat *svu* produkciju u VM jer se u njegovom i samo
njegovom spred�itu pokazuje u�teda to je ve� ne� drugo.
--
Mario Mikocevic (Mozgy)
mario dot mikocevic at sk dot t dash com dot hr
It's never too late to have a good childhood!
The older you are, the better the toys!
My favourite FUBAR ...
OK u principu se slazem al karikiram:)
A karikiram jer OP spominje oracle, a dok ovo pisem cekam da mi oracle u
wmvaretu iskilavi neki output.
Tako da ne karikiram kad kazem - oracle rdbms nikako u vm!
Kvragu ko da su raw devices bezveze... i sam filesystem donosi
nepotrebni overhead a ne tu neki virtualni nesto svasta...
Pozdrav...
Kakav sad overhead ako virtualna masina direktno prica sa hardverom (CPU,
RAM, NIC, HBA)? Ako ga i ima, onda je neka teska mizerija (par %)...
--
Sapun prdi slomljen kosarkasu njuku u kamionu popodne.
> No dobro, za kog me smatras? Naravno da znam za RAC... Pitanje je samo
> da li bas svaki korisnik ima implementiran RAC, jer koliko je meni
> poznato, RAC kosta poprilicno novaca... A i opet, pitanje je kome sve
> treba RAC i da li ga vrti na x86 arhitekturi ili na necem ozbiljnijem...
Sto se RAC-a tice, vjerojatno ga jako malo ljudi treba:
ftp://ftp.software.ibm.com/software/data/highlights/racnotneeded.pdf
RAC se zasniva na ideji Billa Gatesa o tome da ce mreza malih racunala
zamijeniti jedno veliko. Tako bi 5 Dellova R905 trebalo zamijeniti jedan
IBM P595, samo uz znatno nizu cijenu. Stvari, na zalost ne rade tako. Da
bi RAC dobro radio, treba puno truda i znanja. Trud se sastoji u
funkcionalnom particioniranju aplikacije a znanje je potrebno za pravilno
sve sloziti. Ono sto jest prednost shared disk arhitektura pred shared
nothing arhitekturama jest da ti shared disk arhitektura uz relativno
male prednosti sto se tice performansi daje i fail-over te tako rjesava
problem dostupnosti baze. Performanse shared disk arhitekture su osjetno
slabije od performansi shared nothing arhitekture no trud koji treba
uloziti u logicko particioniranje aplikacije je takodjer znacajan.
>> Ovaj dio price u kojem ti na sva zvona trubis VmWare rules sve ostalo
>> sucks, na osnov price kolege koji nije sposoban ni taj VmWare koji ti
>> je nahvalio da popravi.
>
> Jesmo vec ustanovili da je bila hardverska greska?
Ne, ustanovili smo da tvoj kolega na racun kojeg ti na sva zvona trubis
da VmWare rules a sve ostalo sucks, nije nista ustanovio. Tocnije, obavio
je manje dijagnostike nego smo mi sami napravili prije nego smo ga
pozvali.
> Pricas mi o disciplini, a sve sto se desava u zadnjih par godina je
> apsolutni kaos gdje vise ne znas tko pije, a tko placa... Ekipi je
> izgleda puno lakse prebaciti cijelu virtualku, nego samo jedan servis...
> Uostalom, sa Fault Toleranceom ne moras nista ni prebacivat jer se druga
> masina vrti u low-priority modu na drugom nodu i samo ceka da prva
> ispadne...
>
> Sa VMotionom mozes raditi sto te volja, podrzava compatibility mode, pa
> ne moras vise paziti da imas istu generaciju procesora... Iako, bolje je
> da ne radi u compatibility modu...
>
> A opcenito, sto se tice trpanja smeca u cluster, imas DRS (Distributed
> Resource Scheduler), pa ce ti sam rasporediti koja masina ce visiti na
> kojem nodu, tako da stvar radi optimalno... A ako ti ostane koja masina
> viska nakon DRS-a, imas i DPM (Distributer Power Management), pa ce ti i
> pogasiti one masine koje su ti viska, tako da ne vrte u prazno
> bezveze...
Ovo sta ti inovatoru laprdas nema veze sa disciplinom i ciscenjem smeca.
> Ne, ustanovili smo da tvoj kolega na racun kojeg ti na sva zvona trubis
> da VmWare rules a sve ostalo sucks, nije nista ustanovio. Tocnije, obavio
> je manje dijagnostike nego smo mi sami napravili prije nego smo ga
> pozvali.
I opet te pitam - da li je problem bio u VMware ili u hardveru? Nije na
njemu da debagira tvoj hardver, vec samo VMware... Ako VMware ne radi jer
imas neispravan hardver, onda zovi nekog drugog da ti debagira hardver, a ne
pljuvat po covjeku koji ti je dosao besplatno posloziti stvari da rade...
--
Fasadao likuje cokoladan u zraku stolo zvace ponekad.
> I opet te pitam - da li je problem bio u VMware ili u hardveru? Nije na
> njemu da debagira tvoj hardver, vec samo VMware... Ako VMware ne
> radi jer
Kako da zna da je problem u hardveru ako ne debagira vmware?
> imas neispravan hardver, onda zovi nekog drugog da ti debagira hardver, a ne
> pljuvat po covjeku koji ti je dosao besplatno posloziti stvari da
> rade...
Korisnik je dobio BSOD od vmwareta, na koju foru bi ga trebalo
intersirati da problem nije u vmwaretu? Pa za koj kua placa support
nego da mu to kaze?
> Kako da zna da je problem u hardveru ako ne debagira vmware?
I, jel covjek doso debagirat VMware i zakljucio da to veze nema sa VMware?
> > imas neispravan hardver, onda zovi nekog drugog da ti debagira hardver, a ne
> > pljuvat po covjeku koji ti je dosao besplatno posloziti stvari da
> > rade...
> Korisnik je dobio BSOD od vmwareta, na koju foru bi ga trebalo
> intersirati da problem nije u vmwaretu? Pa za koj kua placa support
> nego da mu to kaze?
I opet, placa support VMwareu za probleme koje VMware ima, a ne za probleme
koje ima hardver... I na kraju krajeva, opet postavljam pitanje, da li je
ikakav support placen nama?
--
"Stars li planinaro jede ?" upita bombaa drka mackau vjesu.
"Ne znam ja nista !" rece jebaca kara "Ja samo Hrvatog gladija zdravm !" By runf
> I opet te pitam - da li je problem bio u VMware ili u hardveru? Nije na
> njemu da debagira tvoj hardver, vec samo VMware... Ako VMware ne radi
> jer imas neispravan hardver, onda zovi nekog drugog da ti debagira
> hardver, a ne pljuvat po covjeku koji ti je dosao besplatno posloziti
> stvari da rade...
Pobrka si me s ovim drugim kolegom. Kod nas nije bia problem u hardveru.
> Pobrka si me s ovim drugim kolegom. Kod nas nije bia problem u hardveru.
No dobro, netko je imao problem sa hardverom, nije mi se dalo proucavat tko
tocno... Sto je vama bio problem?
--
Srbin voli humanitaran pterodaktilu guru navecer ? By runf
>> Pobrka si me s ovim drugim kolegom. Kod nas nije bia problem u
>> hardveru.
>
> No dobro, netko je imao problem sa hardverom, nije mi se dalo proucavat
> tko tocno... Sto je vama bio problem?
Sklopi ugovor da oni supportaju "tvoju" firmu pa će ti reć. :-)
--
~ Klub obožavatelja Ambasadora Valenta, est 2008.
~ http://www.new.facebook.com/group.php?gid=36698154027
> Sklopi ugovor da oni supportaju "tvoju" firmu pa �e ti re�. :-)
:DDDDDDDDDDDDD
--
Muslimano tuce glup u kantini FER-a pekarao mirise satima ?
>> Sklopi ugovor da oni supportaju "tvoju" firmu pa će ti reć. :-)
>
> :DDDDDDDDDDDDD
Dobro je kad se možeš ovako slobodno smijati vlastitoj nesposobnosti. :-)
> Dana Wed, 18 Nov 2009 15:29:19 +0000, calypso napisa:
>
>>> Sklopi ugovor da oni supportaju "tvoju" firmu pa će ti reć. :-)
>>
>> :DDDDDDDDDDDDD
>
> Dobro je kad se možeš ovako slobodno smijati vlastitoj
> nesposobnosti. :-)
On nesposoban? Ti si ga sa nekim pomijesao, ta on poznaje najveceg
gurua na Balkanu i ovim prostorima opcenito.
Stavio sam te na listu. Veli ovako: "Invitations will not be sent
immediately. We have a lot of stamps to lick."
15 left to go.
Zamimljive knjige dilas: "Lighting the Nude: Top Photography
Professionals Share Their Secrets"
:-)
> Zamimljive knjige dilas: "Lighting the Nude: Top Photography
> Professionals Share Their Secrets"
> :-)
Pa si skini ako te interesira fotografiranje aktova... Mene bas i ne
interesira, ali stavio sam knjigu i podijelio link par ljudi koji se bave
fotografijom...
Ne vidim u cemu je problem?
--
Na krovu se svakih 15 minuta sretan Miskou izdrkavu.
> Stavio sam te na listu. Veli ovako: "Invitations will not be sent
> immediately. We have a lot of stamps to lick."
>
> 15 left to go.
txn, bro :)
> On nesposoban? Ti si ga sa nekim pomijesao, ta on poznaje najveceg gurua
> na Balkanu i ovim prostorima opcenito.
muahaha :D
> Mario Miko�evi� <mario.m...@sk.t-com.hr> kenjka:
>> >> > Kod VMware imas direktan pristup hardveru (NIC i HBA) i imas neku
>> >> > sicu od overheada opcenito... Razlike izmedju fizickog i
>> >> > virtualnog sa nekakvim Oracleom na VMwareu su cca. nesto sitno %
>> >> > (oko 3-4%)...
>> >
>> >> U teoriji ..
>> >
>> >> Praksa ka�e da java ubije VM sa odokativnom razlikom performansi od
>> >> 30%. Identi�an hw i sw.
>> >
>> > Pricamo o vSphere4 ili o VI3.5?
>
>> VI 3.5, �im zavr�imo upgrade na vS4 probat �u ponovo ..
>
> Probaj, zanima me jako o cemu je rijec i da li VS4 rjesava probleme...
> BTW., jeste se igrali kakvog tuniranja, sto VMware, sto JAVA aplikacija?
Tuniranje ?
Java da, podosta, pomaci zanemarivi.
VMware ne jer NEMA u GUI a to je uvjet da i *vrtlari* znaju napravit.
I da, znam da java tuniranje nema gui ali to za sad ne odr�avaju *vrtlari*
pa nije uvjet.
> Tuniranje ?
> Java da, podosta, pomaci zanemarivi.
> VMware ne jer NEMA u GUI a to je uvjet da i *vrtlari* znaju napravit.
>
> I da, znam da java tuniranje nema gui ali to za sad ne održavaju *vrtlari*
> pa nije uvjet.
Morat cu mom vrtlaru jednog dana malo pokazat kolka je faca, da je
postao eufemizam ;)
HTH
Pozdrav...
To samo znaci da "vi" niste u stanju pravilno postaviti oracle u
vmwaretu, moj Pishta Burekicu.
> Nego kako to izgleda IRL.
> Evo bas preselismo bazu iz vmwareta na pravi oracle, i dobismo
> ubrzanje 120 (sto dvajs) puta.
Smrdi mi da ste trosili lokalni storidj, a ne SAN kao sto propovijeda
Oraklje.
--
Ivanisevicu, pokusaj se za promjenu drzati teme i replicirati na ono o
cemu sugovornik pise. Osim sto je tvoje pracenje "koji me vrag zapravo
muci" off-topic na Linux grupi, radi se i o zabadanju njuske u moje
privatne stvari. Vec si pokazao nedostatak dobrog odgoja no ovo granici
sa sociopatijom. -- Mladen Gogala, hr.comp.os.linux
Kad sve izracunas sta nije valjalo s tim oracletom dodjes do ubrzanja od
5-6 puta; ovih preostalih 20x ostaje za vmwaretovih 3-4% I/O overheada:>
Pozdrav...
Bok,
nadam se da ne gnjavim ako te priupitam sto ste/si mjerio kad si dosao do
ubrzanja od 120 puta? Jedan SQL upit? Vise njih? Da li je netko
usporedjivao/mjerio gdje nastaje razlika?
Jednostavno mi taj omjer djeluje jako nerealno, a da je posljedica
iskljucivo seljenja baze s virtualne masine u opipljivo ocvrsje. Da li su OS
i diskovlje ostali isti kao sto su bili u VM-u?
Pozdrav.