Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Antivirus

5 views
Skip to first unread message

Matko

unread,
Aug 25, 2010, 4:40:03 PM8/25/10
to
Poątovani,
da li imate saznanja o postojanju antivirusnog programa koji bi mogao
počisiti viruse
na particiji sa Windows OS-om.
Hvala!
Matko


memo

unread,
Aug 25, 2010, 6:59:38 PM8/25/10
to
Npr. Avira AntiVir Rescue System http://bit.ly/MBsaj

Kako to da FOIevac to ne zna? Bitno da poslodavci za informaticara traze
samo FER i FOI, a ostale ko je***e!

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 25, 2010, 7:05:05 PM8/25/10
to
memo <me...@memo.com> kenjka:

> Kako to da FOIevac to ne zna? Bitno da poslodavci za informaticara traze
> samo FER i FOI, a ostale ko je***e!

Vjerojatno bas zbog takvih kao sto si ti koji ne kuze cemu sluze FER i
FOI... Neda mi se ulaziti u debatu, ja sam svojih 8 godina na FERu odgulio,
a sve sto me zanimalo i cime se bavim sam naucio izvan faxa...


--
Majoneza njusi u pilotskoj kabini zut Madjaro prolijece
danas ? By runf

Damir Lukic, calypso@_MAKNIOVO_fly.srk.fer.hr
http://inovator.blog.hr
http://calypso-innovations.blogspot.com/

Mladen Gogala

unread,
Aug 25, 2010, 9:01:50 PM8/25/10
to
On Wed, 25 Aug 2010 22:40:03 +0200, Matko wrote:

> Po¹tovani,


> da li imate saznanja o postojanju antivirusnog programa koji bi mogao

> poèisiti viruse


> na particiji sa Windows OS-om.
> Hvala!
> Matko

Pokusaj s programima kao sto su "rm" ili "fdisk". Garantirano uklanjaju
viruse.

--
http://mgogala.byethost5.com

Mladen Gogala

unread,
Aug 25, 2010, 9:02:54 PM8/25/10
to
On Wed, 25 Aug 2010 23:05:05 +0000, calypso wrote:

> Vjerojatno bas zbog takvih kao sto si ti koji ne kuze cemu sluze FER i
> FOI... Neda mi se ulaziti u debatu, ja sam svojih 8 godina na FERu
> odgulio,

8 godina??? Ti si temeljito ispekao zanat.

--
http://mgogala.byethost5.com

Luka Ćavara

unread,
Aug 26, 2010, 2:09:06 AM8/26/10
to
On 25.08.2010 22:40, Matko wrote:

(-: Dragi Matko, možeš sam napraviti "butabilni" CD s antivirusom,
doduše, možda ćeš se morati registrirati:

http://www.sophos.com/support/knowledgebase/article/52053.html

--
Tko misli da stoji, neka pazi da ne padne (1 Kor. 10,12)

Luka Ćavara

unread,
Aug 26, 2010, 2:23:34 AM8/26/10
to
On 26.08.2010 08:09, Luka Ćavara wrote:
> On 25.08.2010 22:40, Matko wrote:
>
> http://www.sophos.com/support/knowledgebase/article/52053.html


vidi također GPL AV :

http://de.wikipedia.org/wiki/ClamAV

http://de.wikipedia.org/wiki/Knoppicillin

@yahoo.com GD

unread,
Aug 26, 2010, 3:05:47 AM8/26/10
to

"memo" <me...@memo.com> wrote in message news:i5478q$p0b$1...@ss408.t-com.hr...

> Npr. Avira AntiVir Rescue System http://bit.ly/MBsaj
>
> Kako to da FOIevac to ne zna? Bitno da poslodavci za informaticara traze
> samo FER i FOI, a ostale ko je***e!


Pravo cudo. A cuo sam i to da gradevinske firme za projektante zaposljavaju
samo one sa zavrsenim gradevinskim faksom, a bolnice za lijecnike traze samo
one sa zavrsenom medicinom. Kakva diskriminacija. Mislim da je to za tuzbu
ustavnom sudu.

Nego, kakve veze ti mislis da bi FER ili FOI trebali imati s antivirusnim
softverima? Mislis li da FER ili FOI drze kolegije o tome koji antivirusni
programi postoje na trzistu? :-))


pootzko

unread,
Aug 26, 2010, 4:44:04 AM8/26/10
to
On 08/26/2010 09:05 AM, GD wrote:
> Pravo cudo. A cuo sam i to da gradevinske firme za projektante zaposljavaju
> samo one sa zavrsenim gradevinskim faksom, a bolnice za lijecnike traze samo
> one sa zavrsenom medicinom. Kakva diskriminacija. Mislim da je to za tuzbu
> ustavnom sudu.

nije to htio reć... već nešto u stilu bolnice zapošljavaju samo studente
sa medicinskog faksa u zagrebu, građevinske firme samo studente s
građevinskog faksa u zagrebu... a da pri tome to nisu jedini faksevi te
vrste u hrvatskoj, iako se poslodavci većinom ponašaju tako

Poster

unread,
Aug 26, 2010, 4:46:21 AM8/26/10
to
On Wed, 25 Aug 2010 22:40:03 +0200, Matko wrote:

> Poštovani,

Da nisi mozda ovaj Matko? :-)
http://bit.ly/dcTg7n

Mozda ce ti jedan od ovih bootabilnih CD-a pomoci:
http://bit.ly/v03FI

Pitanje bas i nije za Linux grupu.

Pozdrav.

@yahoo.com GD

unread,
Aug 26, 2010, 4:55:48 AM8/26/10
to

"pootzko" <poMAKN...@gmail.com> wrote in message
news:i559hj$qd3$2...@ss408.t-com.hr...

> On 08/26/2010 09:05 AM, GD wrote:
>> Pravo cudo. A cuo sam i to da gradevinske firme za projektante
>> zaposljavaju
>> samo one sa zavrsenim gradevinskim faksom, a bolnice za lijecnike traze
>> samo
>> one sa zavrsenom medicinom. Kakva diskriminacija. Mislim da je to za
>> tuzbu
>> ustavnom sudu.
>
> nije to htio rec... vec nesto u stilu bolnice zaposljavaju samo studente
> sa medicinskog faksa u zagrebu, gradevinske firme samo studente s
> gradevinskog faksa u zagrebu... a da pri tome to nisu jedini faksevi te
> vrste u hrvatskoj, iako se poslodavci vecinom ponasaju tako

Mislim da to nije ono sto je htio reci, ali nema veze.

Bitnije je to da ima predodzbu da ljudi na fakultetima slusaju predavanja o
antivirusnim programima.

Mozda misli i to da gradevinari na svojem faksu uce zbukati kucu ili voziti
buldozer :-)


memo

unread,
Aug 26, 2010, 5:17:05 AM8/26/10
to

Upravo sam to htio reci!!

kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 6:16:06 AM8/26/10
to

Pa ako već studiraju informatiku, onda bi morali i sami svladavati usput
neke popratne sadržaje kao što je to antivirusni program. Nema mi veće
divote nego kad mi dođe diplomirani informatičar koji nezna šta je to
driver za grafičku karticu. Kako završiti informatički fax bez da naučiš
šta je to komp i kako funkcionira (malo više od osnova operativnog
sustava)???

> Mozda misli i to da gradevinari na svojem faksu uce zbukati kucu ili voziti
> buldozer :-)

Građevinari poslije faxa nemoraju znati kako se vozi bager, ali definitivno
moraju znati šta je to bager i kako odabrati prikladan bager i bageristu.

--
It ain't the fall that kills you
It's the sudden stop at the bottom.

http://www.opelclub.hr/

@yahoo.com GD

unread,
Aug 26, 2010, 6:26:09 AM8/26/10
to

"kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
news:1lp1vch4emi6w.p7icz6z5ss1e$.dlg@40tude.net...

>> Bitnije je to da ima predodzbu da ljudi na fakultetima slusaju predavanja
>> o
>> antivirusnim programima.
>>
>
> Pa ako već studiraju informatiku, onda bi morali i sami svladavati usput

> neke popratne sadrľaje kao ąto je to antivirusni program. Nema mi veće
> divote nego kad mi dođe diplomirani informatičar koji nezna ąta je to
> driver za grafičku karticu. Kako zavrąiti informatički fax bez da naučią
> ąta je to komp i kako funkcionira (malo viąe od osnova operativnog


> sustava)???
>
>> Mozda misli i to da gradevinari na svojem faksu uce zbukati kucu ili
>> voziti
>> buldozer :-)
>
> Građevinari poslije faxa nemoraju znati kako se vozi bager, ali
> definitivno

> moraju znati ąta je to bager i kako odabrati prikladan bager i bageristu.

Nakon faksa? A lijecnici nakon faksa moraju znati izabrati prikladnu opremu
za CT, MRI ili PCR? Mislim da si nakon faksa ne znaju izabrati ni stetoskop,
kamoli bilo sto drugo :-)


kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 7:05:52 AM8/26/10
to
On Thu, 26 Aug 2010 12:26:09 +0200, GD wrote:

> "kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
> news:1lp1vch4emi6w.p7icz6z5ss1e$.dlg@40tude.net...
>
>>> Bitnije je to da ima predodzbu da ljudi na fakultetima slusaju predavanja
>>> o
>>> antivirusnim programima.
>>>
>>
>> Pa ako već studiraju informatiku, onda bi morali i sami svladavati usput

>> neke popratne sadržaje kao što je to antivirusni program. Nema mi veće
>> divote nego kad mi dođe diplomirani informatičar koji nezna šta je to
>> driver za grafičku karticu. Kako završiti informatički fax bez da naučiš

>> šta je to komp i kako funkcionira (malo više od osnova operativnog


>> sustava)???
>>
>>> Mozda misli i to da gradevinari na svojem faksu uce zbukati kucu ili
>>> voziti
>>> buldozer :-)
>>
>> Građevinari poslije faxa nemoraju znati kako se vozi bager, ali
>> definitivno

>> moraju znati šta je to bager i kako odabrati prikladan bager i bageristu.


>
> Nakon faksa? A lijecnici nakon faksa moraju znati izabrati prikladnu opremu
> za CT, MRI ili PCR? Mislim da si nakon faksa ne znaju izabrati ni stetoskop,
> kamoli bilo sto drugo :-)

Imam kolegu koji je svježe na specijalizaciji i poslije faxa tjekom kojeg
je imao puno praxe je znao podosta toga. Nakon tog je imao par godina
stažiranja za koje je već morao znati odabrati što i kako.


Btw, s onim za prikladan bager sam mislio da neće uzeti veliku bagerčinu sa
žlicom od 3 kubika za kopati kanal koji treba biti 30 cm širine jer to je
overkil i dobiti će kanal preširok za jedan metar i tak...

Antivirus je nešto što bi morao poznavati svaki napredniji korisnik
računala, a dipling mora znati preporučiti ostalima.

zoran

unread,
Aug 26, 2010, 7:48:46 AM8/26/10
to

"Matko" <mkl...@foi.hr> wrote in message
news:i53v2v$3rh$1...@news2.carnet.hr...
>Kao i obicno na ovoj grupi. Samo jedan odgovor na pitanje iz prvog posta i
>onda rasprava o tko zna cemu. ( Kako je iz prvog posta zakljucio koji je
>fakultet zavrsio ili pohadao doticni koji je postavio pitanje ? )


cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 26, 2010, 9:15:05 AM8/26/10
to
kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:

> Pa ako već studiraju informatiku, onda bi morali i sami svladavati usput
> neke popratne sadrľaje kao ąto je to antivirusni program. Nema mi veće
> divote nego kad mi dođe diplomirani informatičar koji nezna ąta je to
> driver za grafičku karticu. Kako zavrąiti informatički fax bez da naučią
> ąta je to komp i kako funkcionira (malo viąe od osnova operativnog
> sustava)???

Sta ste svi zabrijali sa tim FOIjem, FOI je ekonomski fakultet u srzi, a ne
tehnicki... Dakle, primjena informatickih znanosti u ekonomiji (biznis
biznis)... :)

A diplomirani informatolog ima puno pametnijeg posla od istitravanja koji mu
antivirus najbolje radi... Recimo, puno mu je interesantnije (a i bolje
placeno) slagati business procese, ili organizirati nacin upravljanja
dokumentima, itd... U pravilu, stvari koje su cak i nekim racunarcima sa
FERa malo offtopic... Racunaj da su racunarci sa FERa low-level do mid-level
racunarstvo, dok su ovi sa FOIja high-level... Leveli nisu istaknuti po
pameti, vec po nacinu upotrebe racunala (FERovci znaju dizajnirati chipove,
programirati u niskim i srednjim programskim jezicima, dok FOIjevci znaju
razvijati u visokim programskim jezicima i to znanje sto oni imaju je vise
ekonomskog karaktera nego tehnoloskog)...

> Građevinari poslije faxa nemoraju znati kako se vozi bager, ali definitivno

> moraju znati ąta je to bager i kako odabrati prikladan bager i bageristu.

Pa cak i ne, to radi izvodjac radova koje je projektirao gradjevinar...


--
"Zelens li droto jede ?" upita lijecniko hoce filozofo tuce.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece salataa pasira "Ja samo povjesnicaro likuje tirkizanm !"

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 26, 2010, 9:16:28 AM8/26/10
to
kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:
> Antivirus je neąto ąto bi morao poznavati svaki napredniji korisnik

> računala, a dipling mora znati preporučiti ostalima.

Ma antivirusi su za curice... Ovako se to radi... ;) :)

http://www.overclockers.com/manual-malware-removal-guide/

--
Pajsera pozdravlja zdrav na motoru plivacu njuku satima ?

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 26, 2010, 9:17:23 AM8/26/10
to
Matko <mkl...@foi.hr> kenjka:

> da li imate saznanja o postojanju antivirusnog programa koji bi mogao
> po?isiti viruse na particiji sa Windows OS-om.

http://www.overclockers.com/manual-malware-removal-guide/


--
"Zarazens li Hercegovaceg volija ?" upita partizan gladi blatoo kolje.
"Ne znam ja nista !" rece articokao cvrkuce "Ja samo Fataog prdija nepismenm !" By runf

Poster

unread,
Aug 26, 2010, 9:28:28 AM8/26/10
to
On Thu, 26 Aug 2010 13:48:46 +0200, zoran wrote:

>Kao i obicno na ovoj grupi. Samo jedan odgovor na pitanje iz prvog posta i
>onda rasprava o tko zna cemu.

??
Hajde to malo bolje pobroji.
Ja vidim 4 predlozena rjesenja.

> ( Kako je iz prvog posta zakljucio koji je
>fakultet zavrsio ili pohadao doticni koji je postavio pitanje ? )

Procitao je njegovu mail adresu.

P.S. izgleda kako tvoj newsreader ima probleme s quoteanjem.

Pozdrav.

memo

unread,
Aug 26, 2010, 10:01:59 AM8/26/10
to
On 08/26/2010 03:15 PM, cal...@fly.srk.fer.hr.invalid wrote:
> Sta ste svi zabrijali sa tim FOIjem, FOI je ekonomski fakultet u srzi, a ne
> tehnicki... Dakle, primjena informatickih znanosti u ekonomiji (biznis
> biznis)...:)
>
> A diplomirani informatolog ima puno pametnijeg posla od istitravanja koji mu
> antivirus najbolje radi... Recimo, puno mu je interesantnije (a i bolje
> placeno) slagati business procese, ili organizirati nacin upravljanja
> dokumentima, itd... U pravilu, stvari koje su cak i nekim racunarcima sa
> FERa malo offtopic... Racunaj da su racunarci sa FERa low-level do mid-level
> racunarstvo, dok su ovi sa FOIja high-level... Leveli nisu istaknuti po
> pameti, vec po nacinu upotrebe racunala (FERovci znaju dizajnirati chipove,
> programirati u niskim i srednjim programskim jezicima, dok FOIjevci znaju
> razvijati u visokim programskim jezicima i to znanje sto oni imaju je vise
> ekonomskog karaktera nego tehnoloskog)...

Dakle coravi poslodavci, FER i FOI su dva potpuno razilicita fakulteta i
pri tom na drugim sveucilistima postoje isto takvi fakulteti. Dakle cemu
generaliziranje samo na FER,FOI?? WTF?

Sjecam se oglasa za posao da su u Splitu trazili informaticara samo FER,
FOI. Aloooo, Split, ima i ovdje elektrotehnickih i ekonomskih pizdarija.
Ali kako se cini, kako to biva u HR, takvi poslovi su namjesteni za
tatine sincice sa FER,FOI zato je samo to navedeno!

Naravno, nitko meni ne brani da se ja javim na takav natjecaj, ali sta
mi vrijedi kad se zna tko ce ga dobit.

kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 10:09:49 AM8/26/10
to
On Thu, 26 Aug 2010 13:16:28 +0000 (UTC), cal...@fly.srk.fer.hr.invalid
wrote:

> kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:
>> Antivirus je nešto što bi morao poznavati svaki napredniji korisnik


>> računala, a dipling mora znati preporučiti ostalima.
>
> Ma antivirusi su za curice... Ovako se to radi... ;) :)
>
> http://www.overclockers.com/manual-malware-removal-guide/

:-D

kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 10:12:33 AM8/26/10
to
On Thu, 26 Aug 2010 13:15:05 +0000 (UTC), cal...@fly.srk.fer.hr.invalid
wrote:

>
> Sta ste svi zabrijali sa tim FOIjem, FOI je ekonomski fakultet u srzi, a ne
> tehnicki... Dakle, primjena informatickih znanosti u ekonomiji (biznis
> biznis)... :)
>
> A diplomirani informatolog ima puno pametnijeg posla od istitravanja koji mu
> antivirus najbolje radi... Recimo, puno mu je interesantnije (a i bolje
> placeno) slagati business procese, ili organizirati nacin upravljanja
> dokumentima, itd... U pravilu, stvari koje su cak i nekim racunarcima sa
> FERa malo offtopic... Racunaj da su racunarci sa FERa low-level do mid-level
> racunarstvo, dok su ovi sa FOIja high-level... Leveli nisu istaknuti po
> pameti, vec po nacinu upotrebe racunala (FERovci znaju dizajnirati chipove,
> programirati u niskim i srednjim programskim jezicima, dok FOIjevci znaju
> razvijati u visokim programskim jezicima i to znanje sto oni imaju je vise
> ekonomskog karaktera nego tehnoloskog)...
>

Eh, još uvijek mora biti malo više od početnika za računalom. AV program je
nešto što za nekog ko ima informatičar pored imena osnova osnove. Bez
obzira koji informatički fax završio.

>
> Pa cak i ne, to radi izvodjac radova koje je projektirao gradjevinar...

Građevinar nije projektirao ništa, projektirao je arhitekt. Građevinar je
nadzornik na gradilištu ako već ima završen fax.

mimix

unread,
Aug 26, 2010, 11:44:52 AM8/26/10
to
On 2010-08-26, memo wrote:
>
> Sjecam se oglasa za posao da su u Splitu trazili informaticara samo FER,
> FOI. Aloooo, Split, ima i ovdje elektrotehnickih i ekonomskih pizdarija.
> Ali kako se cini, kako to biva u HR, takvi poslovi su namjesteni za
> tatine sincice sa FER,FOI zato je samo to navedeno!

Ljudi kažu "FER" i uopće ne misle na tu ustanovu nego na fakultet
elektrotehnike općenito. Jer su glupi. Ipak su to ljudi.


--
Milan Mimica
http://sparklet.sf.net

mimix

unread,
Aug 26, 2010, 11:49:15 AM8/26/10
to
On 2010-08-26, kzendra wrote:
>
> Eh, još uvijek mora biti malo više od početnika za računalom. AV program je
> nešto što za nekog ko ima informatičar pored imena osnova osnove. Bez
> obzira koji informatički fax završio.

Ja sa bavim računalima 10 godina, stručno i intenzivno i privatno i
poslovno. Nikad nisam imao posla s antivirusom i ne znam ti proporučit
niti jedan.
Nikad nisam ni pokupio virus. Uglavnom zato jer nisam glup.

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 26, 2010, 12:31:52 PM8/26/10
to
memo <me...@memo.com> kenjka:

> Naravno, nitko meni ne brani da se ja javim na takav natjecaj, ali sta
> mi vrijedi kad se zna tko ce ga dobit.

Jesi ti student ili si nesto i radio u zivotu? Ako si radio, napisi u CV
lijepo sta si radio i sta znas, pa se javi za posao... Ako im se svidi sto
si radio, mozda te pozovu na interview, ako im se ne svidi, nece te zvati...
Tu ti nikakav fakultet ne igra ulogu vise, vec iskustvo...

--
Partizano zmice u frizideru trijezan lijecniko umire
svakih 15 minuta. By runf

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 26, 2010, 12:35:37 PM8/26/10
to
kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:
> Eh, joą uvijek mora biti malo viąe od početnika za računalom. AV program je
> neąto ąto za nekog ko ima informatičar pored imena osnova osnove. Bez
> obzira koji informatički fax zavrąio.

Ja do pred malo nisam imao nikakav AV, a zavrsio sam FER... Da me pitas koji
AV da ti preporucim bih te poslo u neku stvari, stavi si onaj koje ti se ime
najvise svidja, ja koristim AVG jer mi se neda istrazivati koji sve
postoje...

> Građevinar nije projektirao niąta, projektirao je arhitekt. Građevinar je
> nadzornik na gradiliątu ako već ima zavrąen fax.

Zasto gradjevinar ne bi nista projektirao? Ne pricamo o baustelcima, nego o
inzenjerima gradjevine koji mogu raditi na niskogradnji i visokogradnji...
Ne znam sto bi se arhitekt zamarao sa gradnjom ceste ili tunela recimo...


--
"Celavs li drugaro zvace ?" upita Norvezankao zvace Norvezankaog gladija.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece Fatao udise "Ja samo avionu ugnjetavu nezdravm !" By runf

memo

unread,
Aug 26, 2010, 2:43:37 PM8/26/10
to
On Thu, 26 Aug 2010 16:31:52 +0000, calypso wrote:

> Jesi ti student ili si nesto i radio u zivotu? Ako si radio, napisi u CV
> lijepo sta si radio i sta znas, pa se javi za posao... Ako im se svidi
> sto si radio, mozda te pozovu na interview, ako im se ne svidi, nece te
> zvati... Tu ti nikakav fakultet ne igra ulogu vise, vec iskustvo...

Tokom studija radio sam poslove nevezane uz svoju elektrotehnicku struku
tako da onda po tvom necu NIKADA biti pozvan na razgovor :(

Medjutim konzulirao sam se sa profesionalcima koji se bave razgovorima za
poslove rekli su mi da ipak navedem te poslove kako bi poslodavci vidjeli
da sam ipak nesto radio, da nisam camio doma i gulio samo faks tako da
ono...

Naravno sa puno toga sam se bavio sa strane sa svojom strukom i tu sam
jak samo sta se to nigdje ne moze naves u zivotopisu jedino mogu predocit
na razgovoru za posao, a do toga izgleda nikada nece doci. Jos nisu
osjetili moju upornost!!! aaaa!!! :D

kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 3:25:24 PM8/26/10
to

To je dovoljno dobra druga strana :-D
Ja jednostavno imam linux na kompu sa kojeg klikam po internetu :-D

kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 3:27:13 PM8/26/10
to
On Thu, 26 Aug 2010 16:35:37 +0000 (UTC), cal...@fly.srk.fer.hr.invalid
wrote:

>
> Ja do pred malo nisam imao nikakav AV, a zavrsio sam FER... Da me pitas koji
> AV da ti preporucim bih te poslo u neku stvari, stavi si onaj koje ti se ime
> najvise svidja, ja koristim AVG jer mi se neda istrazivati koji sve
> postoje...
>

Iz istog razloga bih ja preporučio Avasta jer znam da ima home free verzija
:-D

>
> Zasto gradjevinar ne bi nista projektirao? Ne pricamo o baustelcima, nego o
> inzenjerima gradjevine koji mogu raditi na niskogradnji i visokogradnji...
> Ne znam sto bi se arhitekt zamarao sa gradnjom ceste ili tunela recimo...

Neznaš, ali misliš da znaš :-D
Sve što se projektira radi arhitekt. Pa makar to bio nogostup ;-)
A veliš što bi se arhitekt zamarao oko tunela? lolček :-D

GD

unread,
Aug 26, 2010, 3:52:55 PM8/26/10
to

"kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
news:1sfhokzvs5h42$.1w5ipy3v9eu44.dlg@40tude.net...

>> Pa cak i ne, to radi izvodjac radova koje je projektirao gradjevinar...
>
> Građevinar nije projektirao ništa, projektirao je arhitekt. Građevinar je
> nadzornik na gradilištu ako već ima završen fax.


Arhitekti projektiraju? Mostove, vijadukte, brane, zgrade? Salis se? A
gradevinari stoje na gradilistu s kacigom na glavi, velis?
Hajde nemoj vise, barem ne o gradevini. Pojma nemas o tome, NHF :-)

kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 4:07:54 PM8/26/10
to

:-D
Eto neću više, al ajd onda ti meni reci koji je to posao arhitekta ako
smijem zamoliti.
I isto tako, predlažem da se obratiš u kakav projektni ured koji radi
projekte za recimo mostogradnju pa da priupitaš ko im radi projekte, jel to
građevinari projektiraju, a ako da, onda neznam ko gradi i tak ;-)

Ne da nemaš pojma nego ni nemaš pojma da nemaš pojma i možeš slobodno uzeti
za zlo to što sam ti rekao ;-)

GD

unread,
Aug 26, 2010, 5:40:59 PM8/26/10
to

"kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
news:6ew3msvml0uy.1hm281dr6hr5$.dlg@40tude.net...

>>> Građevinar nije projektirao niąta, projektirao je arhitekt. Građevinar
>>> je
>>> nadzornik na gradiliątu ako već ima zavrąen fax.


>>
>> Arhitekti projektiraju? Mostove, vijadukte, brane, zgrade? Salis se? A
>> gradevinari stoje na gradilistu s kacigom na glavi, velis?
>> Hajde nemoj vise, barem ne o gradevini. Pojma nemas o tome, NHF :-)
>
> :-D

> Eto neću viąe, al ajd onda ti meni reci koji je to posao arhitekta ako
> smijem zamoliti.
> I isto tako, predlaľem da se obratią u kakav projektni ured koji radi
> projekte za recimo mostogradnju pa da priupitaą ko im radi projekte, jel

> to
> građevinari projektiraju, a ako da, onda neznam ko gradi i tak ;-)

Arhitekt je vise onako umjetnicka dusa, nego tehnicar, ja bih osobno posao
arhitekta poistovjetio prvenstveno s dizajnom, u manjoj mjeri s
projektiranjem, premda se arhitektonski projekti doista zovu PROJEKTI.
Medutim, zanimljivo, ekonomisti i medicinari i povjesnicari i kemicari imaju
svoje PROJEKTE na kojima rade, ali to ne znaci da su projektanti i da se
bave projektiranjem :-)

No, nakon sto arhitekt napravi svoj PROJEKT, odnosno proizvede slike onoga
sto je zamislio, tko ce na osnovi toga izracunati debljine zidova, kolicinu
zeljeza, promjer stupova, vrstu betona, nosivost kablova, izračunati zvučnu
ili toplinsku izolaciju, projektirati protupozarnu zastitu itd itd itd - ili
pak reci arhitektu da to sto je zamislio tehnicki nije moguce izvesti :-)
Dakle, tko doista projektira zgradu (most ili stogod), arhitekt ili
gradevinar? :-)

> Ne da nemaą pojma nego ni nemaą pojma da nemaą pojma i moľeą slobodno
> uzeti
> za zlo to ąto sam ti rekao ;-)

"Građevinar je nadzornik na gradiliątu ako već ima zavrąen fax."

Necu ti uzeti za zlo, ali mislim da si ovime sasvim dobro pokazao koliko
pogresnu predodzbu o tome imas, kao sto imas i pogresnu predodzbu o tome da
bi student racunarstva ili elektrotehnike (samim tim sto je to sto jest)
morao nekome znati preporuciti neki antivirusni program.

No, ja naravno ne tvrdim da inzenjera gradevine NEMA na gradilistu, naravno
da se oni bave i nadzorom. Ima i inzenjera strojarstva u postrojenjima ili
inzenjera elektrotehike na mjerenjima ili gradilistima. Ali su sve te tri
struke ipak u prvom redu projektantske :-)

Da se vratimo na temu - u "informatici" (nazovimo to tako) postoje brigade
ljudi ciji posao nema apsolutno nikakve veze s desktop operativnim
sustavima, antivirusnim softverima, uredskim alatima i slicnim stvarima -
njihovo poznavanje trzista antivirusnih programa, alata za obradu
fotografije ili konverziju videa se ne razlikuje (niti bi se trebalo
razlikovati) od poznavanja takvih tema bilo kojeg prosjecnog korisnika
racunala, bez obzira na struku - to su najobicniji korisnici MS operativnih
sistema i aplikacija, a strucnjaci u svojem poslu. Ako je netko entuzijast
za nesto, onda ce o tome vjerojatno puno i nauciti, ali zavrseni fakultet
nema nikakve veze s tim.

I na kraju odgovor na tvoje (retoricko) pitanje - da, mostove projektiraju
gradevinari. Arhitekt nacrta most kako bi htio da izgleda (nazivalo se to
projektom ili kako god), a gradevinar smisli i izracuna kako izgraditi most
tako da preko njega moze prijeci kolona labudica bez da se most srusi :-)

Pozdrav


kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 6:45:20 PM8/26/10
to
On Thu, 26 Aug 2010 23:40:59 +0200, GD wrote:
>
> Arhitekt je vise onako umjetnicka dusa, nego tehnicar, ja bih osobno posao
> arhitekta poistovjetio prvenstveno s dizajnom, u manjoj mjeri s
> projektiranjem, premda se arhitektonski projekti doista zovu PROJEKTI.

Gle, arhitekt je čovjek koji je premalo gay da bi bilo dizajner i premalo
macho da bi bio građevinar ;-)



> Medutim, zanimljivo, ekonomisti i medicinari i povjesnicari i kemicari imaju
> svoje PROJEKTE na kojima rade, ali to ne znaci da su projektanti i da se
> bave projektiranjem :-)
>

Pa u principu onaj ko izrađuje projekt bi se trebao zvati projektant što je
u principu zanimanje, a ne nužo struka :-D
Ovi tvoji gore provode taj projekt u djelo.

> No, nakon sto arhitekt napravi svoj PROJEKT, odnosno proizvede slike onoga
> sto je zamislio, tko ce na osnovi toga izracunati debljine zidova, kolicinu
> zeljeza, promjer stupova, vrstu betona, nosivost kablova, izračunati zvučnu
> ili toplinsku izolaciju, projektirati protupozarnu zastitu itd itd itd - ili
> pak reci arhitektu da to sto je zamislio tehnicki nije moguce izvesti :-)

Nisi nikad gradio kuću ili nešto? Arhitekt je onaj ko ti nacrta SVE u
projektu. Od debljine zidova, vrste betona i armature, debljine cigle,
rasporeda električnih i vodnih instalacija, centralnog grijanja...

E onda taj projekt krene u izvedbu i diplomirani inžinjer građevine koji
radi kao nadzornik na gradilištu otkrije da je arhitekt u potkrovlju ucrtao
WC školjku na mjestu gdje je visina krova 40 cm i pošalje ga u božju mater
nesposobnu jer nikad nije došao na gradilište da vidi kakvu je pizdariju
nacrto. Ovo je primjer koji sam na vlastite oči vidio prije 5 godina kad je
jedan rođak gradio kuću :-)

> Dakle, tko doista projektira zgradu (most ili stogod), arhitekt ili
> gradevinar? :-)
>

Arhitekt

>
> "Građevinar je nadzornik na gradilištu ako već ima završen fax."
>

Dipling građevine je onaj koji na gradilištu nosi nacrte i objašnjava malim
bauštelcima gdje i šta moraju i gdje i koliko odrezati...

> Necu ti uzeti za zlo, ali mislim da si ovime sasvim dobro pokazao koliko
> pogresnu predodzbu o tome imas, kao sto imas i pogresnu predodzbu o tome da
> bi student racunarstva ili elektrotehnike (samim tim sto je to sto jest)
> morao nekome znati preporuciti neki antivirusni program.
>

Ja mislim da bi dipling informatike ipak morao znati poprilično više od
prosječne štefice o taklvim stvarima.
I sve dok moj šef mene pita da profiltriram eventualne kandidate za radno
mjesto programera, svi koji neznaju takve banalne sitnice neće proći u
slijedeći krug.

> No, ja naravno ne tvrdim da inzenjera gradevine NEMA na gradilistu, naravno
> da se oni bave i nadzorom. Ima i inzenjera strojarstva u postrojenjima ili
> inzenjera elektrotehike na mjerenjima ili gradilistima. Ali su sve te tri
> struke ipak u prvom redu projektantske :-)
>

A gle, kod nas u bosni na gradilištu nikad nije bilo inžinjera građevine,
bio je majstor (koji možda ima osnovnu školu) i fizikaneri.
Na pravim gradilištima (imam jedno preko puta, možemo otići skupa pa posle
toga na ćevape) imaš nekoliko diplinga građevine i svaki ispod sebe ima
grupu radnika zaduženu za XYZ dio posla.
Preko puta mene se gradi poslovno trgovački objekt sa 4 nivoa podzemnih
garaža i 8 katova.

> Da se vratimo na temu - u "informatici" (nazovimo to tako) postoje brigade
> ljudi ciji posao nema apsolutno nikakve veze s desktop operativnim
> sustavima, antivirusnim softverima, uredskim alatima i slicnim stvarima -
> njihovo poznavanje trzista antivirusnih programa, alata za obradu
> fotografije ili konverziju videa se ne razlikuje (niti bi se trebalo
> razlikovati) od poznavanja takvih tema bilo kojeg prosjecnog korisnika
> racunala, bez obzira na struku - to su najobicniji korisnici MS operativnih
> sistema i aplikacija, a strucnjaci u svojem poslu. Ako je netko entuzijast
> za nesto, onda ce o tome vjerojatno puno i nauciti, ali zavrseni fakultet
> nema nikakve veze s tim.
>

Svaki korisnik koji je ovisan o Win operativnom sustavu i naziva sebe
informatičarem bi po mom mišljenju morao znati daleko više od osnova, što
uključuje samostalnu reinstalaciju sistema, AV, drivere, podešavanje
BIOS-a, otkrivanje osnovnih HW problema i tako.

Oni koji su najobičniji korisnici, oni nisu informatičari. Čovjek koji je
zadužen za obradu / konverziju videa se u televizijskim kućama zove
montažer. Konverziju videa ti rade svi oni šta sa digitalnim kamerama
snimaju svadbe i nijedan njih se ne zove informatičarem na osnovu tog
posla.

> I na kraju odgovor na tvoje (retoricko) pitanje - da, mostove projektiraju
> gradevinari. Arhitekt nacrta most kako bi htio da izgleda (nazivalo se to
> projektom ili kako god), a gradevinar smisli i izracuna kako izgraditi most
> tako da preko njega moze prijeci kolona labudica bez da se most srusi :-)
>
> Pozdrav

Arhitekt je onaj koji izrađuje projektnu dokumentaciju.
Evo ti jedan link:
http://www.arhitekti-hkaig.com/akti-pravilnik-cijene-projekti-b-6.aspx

Hrvatska komora arhitekata ima opisano šta sve arhitekt izrađuje od
projektne dokumentacije za jedan most.

Nigdje ne vidjeh da nešto od toga radi građevinar? Možda zato jer
građevinar kao što to nejgovo ime navodi GRADI?

GD

unread,
Aug 26, 2010, 7:13:39 PM8/26/10
to
kzendra wrote:
>> No, nakon sto arhitekt napravi svoj PROJEKT, odnosno proizvede slike onoga
>> sto je zamislio, tko ce na osnovi toga izracunati debljine zidova, kolicinu
>> zeljeza, promjer stupova, vrstu betona, nosivost kablova, izračunati zvučnu
>> ili toplinsku izolaciju, projektirati protupozarnu zastitu itd itd itd - ili
>> pak reci arhitektu da to sto je zamislio tehnicki nije moguce izvesti :-)
>
> Nisi nikad gradio kuću ili nešto? Arhitekt je onaj ko ti nacrta SVE u
> projektu. Od debljine zidova, vrste betona i armature, debljine cigle,
> rasporeda električnih i vodnih instalacija, centralnog grijanja...

Obiteljsku kucu? Kakve veze ima gradnja kuce s ozbiljnim projektima,
mostovima, vijaduktima, zgradama, tunelima, gdje ljudi provode mjesece
ili godine izracunavajuci ili modelirajuci rjesenja?
Pa kucu zna izgraditi svaki lokalni Stef uz pomoc pajdasa iz susjedstva.
Mjesalica, par letvi, malo cigle, par crijepova.
Kakve to veze ima s "ozbiljnom" gradevinom?

> E onda taj projekt krene u izvedbu i diplomirani inžinjer građevine koji
> radi kao nadzornik na gradilištu otkrije da je arhitekt u potkrovlju ucrtao
> WC školjku na mjestu gdje je visina krova 40 cm i pošalje ga u božju mater
> nesposobnu jer nikad nije došao na gradilište da vidi kakvu je pizdariju
> nacrto. Ovo je primjer koji sam na vlastite oči vidio prije 5 godina kad je
> jedan rođak gradio kuću :-)

>> "Građevinar je nadzornik na gradilištu ako već ima završen fax."

> Dipling građevine je onaj koji na gradilištu nosi nacrte i objašnjava malim
> bauštelcima gdje i šta moraju i gdje i koliko odrezati...

Ma cekaj, jesi li ti stvarno ozbiljan ili ipak samo trolas? Inzenjeri
gradevine stvarno rade i takve poslove, ali poistovijetiti tu struku s
nadzorom na bausteli je totalno pogresno i podcjenjujuce.

>> I na kraju odgovor na tvoje (retoricko) pitanje - da, mostove projektiraju
>> gradevinari. Arhitekt nacrta most kako bi htio da izgleda (nazivalo se to
>> projektom ili kako god), a gradevinar smisli i izracuna kako izgraditi most
>> tako da preko njega moze prijeci kolona labudica bez da se most srusi :-)
>>
>> Pozdrav
>
> Arhitekt je onaj koji izrađuje projektnu dokumentaciju.
> Evo ti jedan link:
> http://www.arhitekti-hkaig.com/akti-pravilnik-cijene-projekti-b-6.aspx
>
> Hrvatska komora arhitekata ima opisano šta sve arhitekt izrađuje od
> projektne dokumentacije za jedan most.
>
> Nigdje ne vidjeh da nešto od toga radi građevinar? Možda zato jer
> građevinar kao što to nejgovo ime navodi GRADI?

Proguglaj malo:

Diplomirani inženjer građevinarstva, koji završi ovaj program studija,
stječe opće sveučilišno obrazovanje u građevinarstvu za:

* samostalno rukovođenje gradilištem, organizaciju i tehnologiju
građenja;
* izradu projekata i potrebne tehničke dokumentacije za gradnju i
rekonstrukciju građevina i građevinskih zahvata;
* izradu konstruktorskih rješenja, dimenzioniranje elemenata
građevinskih konstrukcija te dokazivanje stabilnosti objekata
niskogradnje i visokogradnje;
* izradu studija i projekata vodoopskrbnih, meliorativnih,
kanalizacijskih i drugih hidrotehničkih objekata i zahvata;
* izradu studija i projekata cesta, željeznica, aerodroma i drugih
objekata prometne infrastrukture;
* izradu složene građevinske dokumentacije, projekata organizacije
i tehnologije građenja te zaštite okoliša;
* izradu i vođenje svih vrsta geotehničkih projekata te za
planiranje i kontrolu geotehničkih istražnih radova;
* ispitivanje i kontrolu kvalitete građevinskih radova i gradiva;
* izradu investicijskih studija za građevinske objekte;
* znanstvenoistraživački rad u građevinarstvu;


Ti se stvarno ne salis? Ti stvarno mislis da je posao inzenjera
gradevinarstva da nadgleda da sljakeri ne kradu cement, a da arhitekti
racunaju debljinu armature, nosivost grede ili vrstu betona?

Znas li kako se zove nas vodeci projektant mostova (na stranu njegova
zivopisna politicka biografija tijekom 90-ih, a i ranije, koliko sam
cuo) i koje je struke?

Dakle, arhitektura je prvenstveno dizajn, gradevinarstvo je prvenstveno
projektiranje, u najdoslovnijem smislu tog pojma.

Drugim rijecima, nisi u pravu (bez obzira na cinjenicu da se rezultat
rada arhitekta zove "arhitektonski projekt").

Mozda se javi netko drugi pa te pokusa (raz)uvjeriti, ja nemam vise
volje, a prilicno je OT i za thread i za grupu.

Pozdrav

kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 7:34:39 PM8/26/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 01:13:39 +0200, GD wrote:
>
> Obiteljsku kucu? Kakve veze ima gradnja kuce s ozbiljnim projektima,
> mostovima, vijaduktima, zgradama, tunelima, gdje ljudi provode mjesece
> ili godine izracunavajuci ili modelirajuci rjesenja?
> Pa kucu zna izgraditi svaki lokalni Stef uz pomoc pajdasa iz susjedstva.
> Mjesalica, par letvi, malo cigle, par crijepova.
> Kakve to veze ima s "ozbiljnom" gradevinom?
>

Razlika je u tom da ti obiteljsku kuću crta arhitekt, a neku ozbiljniju
građevinu hrpa arhitekata, odnosno neka firma.

>
> Ma cekaj, jesi li ti stvarno ozbiljan ili ipak samo trolas? Inzenjeri
> gradevine stvarno rade i takve poslove, ali poistovijetiti tu struku s
> nadzorom na bausteli je totalno pogresno i podcjenjujuce.
>

Ozbiljan sam, jako. Proveo sam pozamašno vrijeme na građevini kako gradeći,
tako kao promatrač i sad za kraj kao investitor.

>
> Proguglaj malo:
>
> Diplomirani inženjer građevinarstva, koji završi ovaj program studija,
> stječe opće sveučilišno obrazovanje u građevinarstvu za:
>
> * samostalno rukovođenje gradilištem, organizaciju i tehnologiju
> građenja;

Vidi zanimljivo, za rukovođenje gradilištem, ma šta bi dipling građevine
radio na gradilištu. Kako je to različito od nadzornika? Nadzornik nije
čovjek koji provjerava kad je mujo došao na posai te koliko je piva popio
nego je čovjek koji provjerava da se sveradi u skladu sa nacrtima i
slično...

> * izradu projekata i potrebne tehničke dokumentacije za gradnju i
> rekonstrukciju građevina i građevinskih zahvata;
> * izradu konstruktorskih rješenja, dimenzioniranje elemenata
> građevinskih konstrukcija te dokazivanje stabilnosti objekata
> niskogradnje i visokogradnje;
> * izradu studija i projekata vodoopskrbnih, meliorativnih,
> kanalizacijskih i drugih hidrotehničkih objekata i zahvata;
> * izradu studija i projekata cesta, željeznica, aerodroma i drugih
> objekata prometne infrastrukture;
> * izradu složene građevinske dokumentacije, projekata organizacije
> i tehnologije građenja te zaštite okoliša;
> * izradu i vođenje svih vrsta geotehničkih projekata te za
> planiranje i kontrolu geotehničkih istražnih radova;
> * ispitivanje i kontrolu kvalitete građevinskih radova i gradiva;
> * izradu investicijskih studija za građevinske objekte;
> * znanstvenoistraživački rad u građevinarstvu;
>

Sve stoji.

> Ti se stvarno ne salis? Ti stvarno mislis da je posao inzenjera
> gradevinarstva da nadgleda da sljakeri ne kradu cement, a da arhitekti
> racunaju debljinu armature, nosivost grede ili vrstu betona?
>

Ček malo, gdje sam ja napisao da on to radi? Jel ti znaš šta je posao
nadzornika na gradilištu? Meni se čini da baš i ne. Nadzornik na gradilištu
je ona prva stavka iz tvog teksta gore.

> Znas li kako se zove nas vodeci projektant mostova (na stranu njegova
> zivopisna politicka biografija tijekom 90-ih, a i ranije, koliko sam
> cuo) i koje je struke?
>

Nemoj mi reći da misliš na Radića? :-D
Čovjeka koji je izgradio najviše puta zatvarani most u evropi :-D

> Dakle, arhitektura je prvenstveno dizajn, gradevinarstvo je prvenstveno
> projektiranje, u najdoslovnijem smislu tog pojma.
>

Ne, arhitektura je jako daleko od dizajna ;-)

> Drugim rijecima, nisi u pravu (bez obzira na cinjenicu da se rezultat
> rada arhitekta zove "arhitektonski projekt").
>

Ono što dobiješ iz ruku arhitekta je goto projekt sa kojim se ide u
gradnju.

Činjenica je da za malčice jače projekte imaš vojsku ljudi koji rade na
projektu i ta vojska je sastavljena od svih struka za kojim na objektu
postoji potreba, od građevinara, električara pa čak i informatičara na
nekim projektima. Ali opet je arhitekt onaj koji potpisuje projekt na kraju
;-)

kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 7:53:55 PM8/26/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 01:13:39 +0200, GD wrote:

> Znas li kako se zove nas vodeci projektant mostova (na stranu njegova
> zivopisna politicka biografija tijekom 90-ih, a i ranije, koliko sam
> cuo) i koje je struke?
>

Btw, Jure Radić nije dipling građevine nego prof dr sci specijaliziran za
projektiranje mostova. Mogao je i strojarski fakultet završiti, a nakon
toga okrenuti u ovom smjeru jednako. Nema to veze sa građevinom ;-)

Mladen Gogala

unread,
Aug 26, 2010, 8:12:41 PM8/26/10
to
On Thu, 26 Aug 2010 16:01:59 +0200, memo wrote:

> Dakle cemu
> generaliziranje samo na FER,FOI?? WTF?

Koji je to fakultet "WTF"? Je li to neki odjel na FER-u ili FOI-u?

--
http://mgogala.byethost5.com

Mladen Gogala

unread,
Aug 26, 2010, 8:14:14 PM8/26/10
to
On Thu, 26 Aug 2010 13:16:28 +0000, calypso wrote:

> Ma antivirusi su za curice... Ovako se to radi...

Pravi muskarci uklanjaju viruse programom "fdisk".

--
http://mgogala.byethost5.com

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 26, 2010, 8:28:36 PM8/26/10
to
memo <me...@memo.com> kenjka:

> > Jesi ti student ili si nesto i radio u zivotu? Ako si radio, napisi u CV
> > lijepo sta si radio i sta znas, pa se javi za posao... Ako im se svidi
> > sto si radio, mozda te pozovu na interview, ako im se ne svidi, nece te
> > zvati... Tu ti nikakav fakultet ne igra ulogu vise, vec iskustvo...

> Tokom studija radio sam poslove nevezane uz svoju elektrotehnicku struku
> tako da onda po tvom necu NIKADA biti pozvan na razgovor :(

E jeziga, nema veze... Ovisi na kakav posao se javljas, navedi nesto sto je
relevantno...

> Medjutim konzulirao sam se sa profesionalcima koji se bave razgovorima za
> poslove rekli su mi da ipak navedem te poslove kako bi poslodavci vidjeli
> da sam ipak nesto radio, da nisam camio doma i gulio samo faks tako da
> ono...

Dobro su ti rekli... Takodjer, preporucio bih ti da napises pokoji clanak na
neku temu... Takodjer, proucavaj neku temu koja te interesira (odlican izvor
su ti IBM Redbooks - www.redbooks.ibm.com), pa tamo pronadji nesto sto te
interesira i procitaj... Napisi u CVu da si upoznat sa tim i tim
tehnologijama i zdravo... A falabogu, Redbooksa imas svakakvih...

> Naravno sa puno toga sam se bavio sa strane sa svojom strukom i tu sam
> jak samo sta se to nigdje ne moze naves u zivotopisu jedino mogu predocit
> na razgovoru za posao, a do toga izgleda nikada nece doci. Jos nisu
> osjetili moju upornost!!! aaaa!!! :D

Ne brini, ja sam 8 mjeseci bez posla sa zivotopisom kakvog se ne bi
posramila ekipa sa preko 15 godina iskustva
(http://hr.linkedin.com/in/damirlukic)... Opcenito nije lako naci posao, ali
treba pokusavati...

A ako oces ozbiljan savjet - odi u Australiju, Novi Zeland ili neku drugu
zemlju u koju se ljudi tesko odlucuju otici... Sa faksom ces imati dobre
predispozicije... Ako si jos i ozenjen, jos bolje...


--
U frizideru Hasoo cvokoce nepismen ananasu kopu uvijek ?

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 26, 2010, 8:29:55 PM8/26/10
to
kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:

> > Zasto gradjevinar ne bi nista projektirao? Ne pricamo o baustelcima, nego o
> > inzenjerima gradjevine koji mogu raditi na niskogradnji i visokogradnji...
> > Ne znam sto bi se arhitekt zamarao sa gradnjom ceste ili tunela recimo...

> Neznaš, ali misliš da znaš :-D
> Sve što se projektira radi arhitekt. Pa makar to bio nogostup ;-)
> A veliš što bi se arhitekt zamarao oko tunela? lolček :-D

E jeziga, ne znam da ga ebes... ;)

--
Antilopaa kopa drazesan na stazi za kuglanje gumao umire
uvijek ? By runf

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 26, 2010, 8:49:13 PM8/26/10
to
kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:

> > Arhitekt je vise onako umjetnicka dusa, nego tehnicar, ja bih osobno posao
> > arhitekta poistovjetio prvenstveno s dizajnom, u manjoj mjeri s
> > projektiranjem, premda se arhitektonski projekti doista zovu PROJEKTI.

> Gle, arhitekt je čovjek koji je premalo gay da bi bilo dizajner i premalo
> macho da bi bio građevinar ;-)

:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

> Ja mislim da bi dipling informatike ipak morao znati poprilično viąe od
> prosječne ątefice o taklvim stvarima.

Prvo i osnovno, zabluda svih tehnicara je ta sto misle da biznis postoji
radi ITa... Zapravo je obratno, dakle, IT je jedan manji dio biznisa i sluzi
kao pogon... Tehnicka podrska je samo jedan mali komadic cijele price koji
veze nema sa diplingom nicega... A taj dio vezan uz AV je bas to - tehnicka
podrska... Za to ti treba covjek sa srednjom skolom koji je zavrsio recimo
tehnicara za racunarstvo i kojeg si malo odskolovao da neke stvari zna
raditi...

> I sve dok moj ąef mene pita da profiltriram eventualne kandidate za radno


> mjesto programera, svi koji neznaju takve banalne sitnice neće proći u
> slijedeći krug.

Pise se 'sljedeci' inace... A te banalne sitnice nemaju veze sa
programerima... Ako ti je to kriterij, radije nemoj niti pristupiti
intervjuiranju kandidata, jer je to jedan od najdebilnijih kriterija za koje
sam cuo... Tvoj posao nije da glumis da si ti bolji od svih kandidata, vec
da nadjes programera za svog sefa... Dakle - covjeka koji zna isprogramirati
ono sto se od njega trazi, ne mora previse razmisljati o tome sto radi, vec
samo da se zna snaci i da zna napraviti to sto treba napraviti...

> Svaki korisnik koji je ovisan o Win operativnom sustavu i naziva sebe

> informatičarem bi po mom miąljenju morao znati daleko viąe od osnova, ąto
> uključuje samostalnu reinstalaciju sistema, AV, drivere, podeąavanje


> BIOS-a, otkrivanje osnovnih HW problema i tako.

?????????????? Svaki korisnik koji zivi od svog rada ce ti platiti 100 eura
da mu instaliras sve sto njemu treba i jos ce te zaduziti da se brines o
njegovom kompjuteru za neki mjesecni pausal... Koji je tebi? To sto si ti i
jos par nas entuzijasti i znamo sve sto se moze znati o Windozama, ne mora
znaciti da covjek koji se bavi programiranjem i mlati velike pare mora znati
ista o tome kako Windoze rade...

Racunica je jasna - ako njegov sat rada kosta 100 eur, njemu se vise isplati
imati racunalo koje radi i o kojem se brine netko drugi, nego da on gubi
vrijeme cackajuci i igrajuci se dok stvar ne proradi... Nek potrosi 6-7 sati
da sve poslozi, eto, ode 700 eura u vjetar zbog zajebancije...


--
Homoseksualaca pozdravlja izbacen naradndzau pjevu popodne
u dnevnoj sobi. By runf

kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 9:50:51 PM8/26/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 00:14:14 +0000 (UTC), Mladen Gogala wrote:

> On Thu, 26 Aug 2010 13:16:28 +0000, calypso wrote:
>
>> Ma antivirusi su za curice... Ovako se to radi...
>
> Pravi muskarci uklanjaju viruse programom "fdisk".

sudo rm -rf /
Najučinkovitiji način.

kzendra

unread,
Aug 26, 2010, 10:00:04 PM8/26/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 00:49:13 +0000 (UTC), cal...@fly.srk.fer.hr.invalid
wrote:

>
> Prvo i osnovno, zabluda svih tehnicara je ta sto misle da biznis postoji
> radi ITa... Zapravo je obratno, dakle, IT je jedan manji dio biznisa i sluzi
> kao pogon... Tehnicka podrska je samo jedan mali komadic cijele price koji
> veze nema sa diplingom nicega... A taj dio vezan uz AV je bas to - tehnicka
> podrska... Za to ti treba covjek sa srednjom skolom koji je zavrsio recimo
> tehnicara za racunarstvo i kojeg si malo odskolovao da neke stvari zna
> raditi...
>

Definitivno, ali meni za malu ekipu programera netreba podrška ili čovjek
koji će nekome instalirati antivirus. Svako se brine za svoj stroj.

>
> Pise se 'sljedeci' inace... A te banalne sitnice nemaju veze sa

Izvinjavam se o ti pravopisni sveznalico :-P

> programerima... Ako ti je to kriterij, radije nemoj niti pristupiti
> intervjuiranju kandidata, jer je to jedan od najdebilnijih kriterija za koje
> sam cuo... Tvoj posao nije da glumis da si ti bolji od svih kandidata, vec
> da nadjes programera za svog sefa... Dakle - covjeka koji zna isprogramirati
> ono sto se od njega trazi, ne mora previse razmisljati o tome sto radi, vec
> samo da se zna snaci i da zna napraviti to sto treba napraviti...
>

Nije samo to u igri. Mi nismo dovoljno veliki da bi imali nekoga ko će biti
"support programerima"
Svako se brine za svoju mašinu, svako od nas sam mijenja svoj hard disk,
svako od nas sam reinstalira svoju mašinu i sve popratne programe i zna
koji antivirus ima ili želi imati i td.
Bez onog kriterija bih to radio ja, a ja imam pametnijeg posla. I imam ga
dovoljno jer dok ovo pišem sam u principu na pauzi od izrade programa koji
će raditi nešto negdje i s kojim smo naravno u zaostatku jer nam je
zakonodavac ovaj tjedan smjestio zakonske promjene koje moraju biti
implementirane sa 01.09.2010.
Isto kao i Hr vlada lani PDV od 23% dva dana prije nego sam trebao na
godišnji...

>
> ?????????????? Svaki korisnik koji zivi od svog rada ce ti platiti 100 eura
> da mu instaliras sve sto njemu treba i jos ce te zaduziti da se brines o
> njegovom kompjuteru za neki mjesecni pausal... Koji je tebi? To sto si ti i

Da, imam takve u fušu. U jednom uredu kojeg održavam imam 3 odvjetnika,
dvije tajnice, jednu žensku zaduženu za uredsku administraciju i financije
(da nebi bilo zabune, nema veze sa informatikom)

> jos par nas entuzijasti i znamo sve sto se moze znati o Windozama, ne mora
> znaciti da covjek koji se bavi programiranjem i mlati velike pare mora znati
> ista o tome kako Windoze rade...
>
> Racunica je jasna - ako njegov sat rada kosta 100 eur, njemu se vise isplati
> imati racunalo koje radi i o kojem se brine netko drugi, nego da on gubi
> vrijeme cackajuci i igrajuci se dok stvar ne proradi... Nek potrosi 6-7 sati
> da sve poslozi, eto, ode 700 eura u vjetar zbog zajebancije...

Moj stav je da bi on to trebao znati, a sad hoće li to raditi on ili neko
drugi je drugi par čarapa. Ako to da nekom drugom da mu radi, onda sigurno
neće na newsima postavljati pitanje kako i zašto. A ako ga postavlja, onda
to radi sam i onda smo na početku ove teme. On bi to trebao znati jer je u
takvoj situaciji.

Ivan Tisljar

unread,
Aug 27, 2010, 1:46:52 AM8/27/10
to
It happens that kzendra formulated :

> sudo rm -rf /
> Najučinkovitiji način.

Čemu sudo, pravi korisnik UVIJEK radi kao root.

Ivan

--
I'm a 32 year old IT-man who works in a basement.
Yes, I do the whole Lonely Hearts thing!
http://colors.webatu.com/


Ivan Tisljar

unread,
Aug 27, 2010, 2:13:30 AM8/27/10
to
on 27.08.2010., cal...@fly.srk.fer.hr.invalid supposed :

> veze nema sa diplingom nicega... A taj dio vezan uz AV je bas to - tehnicka
> podrska... Za to ti treba covjek sa srednjom skolom koji je zavrsio recimo
> tehnicara za racunarstvo i kojeg si malo odskolovao da neke stvari zna
> raditi...

Kod nas je odabir AV sustava radio informatički dipling, koji je u biti
sakupio rezultate testiranja, pogledao koje module AV program ima a da
bi nam bili korisni u sustavu, odabrao par njih, zatražio ponude. Da
kucnem u drvo, nismo imali nikakvih problema osim vrlo sporadično tu i
tamo prolaz onih lažnih AV programa zbog nezakrpane jave - no s obzirom
da su nam useri - useri, "zaraza" ne ide dalje od njihovog user
accounta, jer nemaju prava pisati nigdje osim u svoj profil.

AV softver nije tako velika filozofija kakvom ju ovdje u threadu
predstavljate. Postoji nekoliko sajtova koji se bave testiranjem,
pogledate rezultate u zadnjih godinu dana, pogledate ima li taj AV
softver sve one module koji vas zanimaju tipa real-time skeniranje,
sken mrežnog prometa... te odaberete dva-tri i odlučite želite li
platiti ili želite free verziju.

U svakom slučaju bolja je ikakva real-time zaštita nego nikakva,
naravno, da taj AV softver ipak postiže nekakve Ok rezultate na
testiranjima.

> da nadjes programera za svog sefa... Dakle - covjeka koji zna isprogramirati
> ono sto se od njega trazi, ne mora previse razmisljati o tome sto radi, vec
> samo da se zna snaci i da zna napraviti to sto treba napraviti...

Uffff... osobno ne bih htio takvu osobu. Kod nas programeri imaju koga
tko će im održavati računala, no sami rade reinstalacije i stavljaju
programe - u biti čujemo za njih samo ako se hardver pokvario pa ga
moramo nositi na servis, ili na kraju instalacije windowsa da im
stavimo računalo na domenu i na njega AV.

> znaciti da covjek koji se bavi programiranjem i mlati velike pare mora znati
> ista o tome kako Windoze rade...

Takvi idioti i dalje rade programe koji svoje postavke spremaju u
instalacijski direktorij, umjesto u korisnički profil.
Zato smatram da programer MORA ZNATI kako windowsi funkcioniraju ako
radi program za windowse. MORA ZNATI sigurnosni aspekt sustava.
Najlakše je biti fah idiot i reći "ja sam programer/dizajner, i nemam
ideju kako radi ovo na čemu radim, unutra se nešto vrti kao i u veš
mašini". Jebote. Točno znam da smatra da je popio svu pamet svijeta, da
je naučio sve što je trebalo i da ne treba više ikada išta učiti.

Ivan

--
"It's stunning how many people think that light moves faster through
expensive fiber optic cables than it does through cheap ones" - Mahab
http://colors.webatu.com/


Ivan Tisljar

unread,
Aug 27, 2010, 2:14:10 AM8/27/10
to
Poster has brought this to us :

> P.S. izgleda kako tvoj newsreader ima probleme s quoteanjem.

Nemoguće, Microsoft ZNA kako napraviti newsreader.

Ivan

--
Have you tried forcing an unexpected reboot?
http://colors.webatu.com/


kzendra

unread,
Aug 27, 2010, 2:48:25 AM8/27/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 07:46:52 +0200, Ivan Tisljar wrote:

> It happens that kzendra formulated :
>
>> sudo rm -rf /
>> Najučinkovitiji način.
>
> Čemu sudo, pravi korisnik UVIJEK radi kao root.
>
> Ivan

Pih, tipkam iz tutuntua ;-)
:-)

kzendra

unread,
Aug 27, 2010, 2:50:52 AM8/27/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 08:13:30 +0200, Ivan Tisljar wrote:

> Takvi idioti i dalje rade programe koji svoje postavke spremaju u
> instalacijski direktorij, umjesto u korisnički profil.
> Zato smatram da programer MORA ZNATI kako windowsi funkcioniraju ako
> radi program za windowse. MORA ZNATI sigurnosni aspekt sustava.
> Najlakše je biti fah idiot i reći "ja sam programer/dizajner, i nemam
> ideju kako radi ovo na čemu radim, unutra se nešto vrti kao i u veš
> mašini". Jebote. Točno znam da smatra da je popio svu pamet svijeta, da
> je naučio sve što je trebalo i da ne treba više ikada išta učiti.
>
> Ivan

Takvi idioti rade programe koji bez ikakvog pametnog razloga za svoje
pokretanje zahtijevaju administratorska prava (odnosno povećana user prava
na više mjesta), mamu mu nesposobnu...

@yahoo.com GD

unread,
Aug 27, 2010, 3:26:44 AM8/27/10
to

"kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
news:fov6149lbl2n$.ifum389vp5n2$.dlg@40tude.net...

>> Proguglaj malo:
>>
>> Diplomirani inľenjer građevinarstva, koji zavrąi ovaj program studija,
>> stječe opće sveučiliąno obrazovanje u građevinarstvu za:
>>
>> * samostalno rukovođenje gradiliątem, organizaciju i tehnologiju
>> građenja;
>
> Vidi zanimljivo, za rukovođenje gradiliątem, ma ąta bi dipling građevine
> radio na gradiliątu. Kako je to različito od nadzornika? Nadzornik nije
> čovjek koji provjerava kad je mujo doąao na posai te koliko je piva popio


> nego je čovjek koji provjerava da se sveradi u skladu sa nacrtima i
> slično...

Mislim da nitko nije tvrdio da gradevinari ne rade te poslove.

>> * izradu projekata i potrebne tehničke dokumentacije za gradnju i
>> rekonstrukciju građevina i građevinskih zahvata;

>> * izradu konstruktorskih rjeąenja, dimenzioniranje elemenata


>> građevinskih konstrukcija te dokazivanje stabilnosti objekata
>> niskogradnje i visokogradnje;
>> * izradu studija i projekata vodoopskrbnih, meliorativnih,
>> kanalizacijskih i drugih hidrotehničkih objekata i zahvata;

>> * izradu studija i projekata cesta, ľeljeznica, aerodroma i drugih
>> objekata prometne infrastrukture;
>> * izradu sloľene građevinske dokumentacije, projekata organizacije
>> i tehnologije građenja te zaątite okoliąa;


>> * izradu i vođenje svih vrsta geotehničkih projekata te za

>> planiranje i kontrolu geotehničkih istraľnih radova;


>> * ispitivanje i kontrolu kvalitete građevinskih radova i gradiva;
>> * izradu investicijskih studija za građevinske objekte;

>> * znanstvenoistraľivački rad u građevinarstvu;

> Sve stoji.


Kako sad sve stoji? Jos jucer si tvrdio:

- "Građevinar nije projektirao niąta, projektirao je arhitekt. Građevinar je

nadzornik na gradiliątu ako već ima zavrąen fax."

- "Sve ąto se projektira radi arhitekt. Pa makar to bio nogostup."

- "Dipling građevine je onaj koji na gradiliątu nosi nacrte i objaąnjava
malim bauątelcima gdje i ąta moraju i gdje i koliko odrezati..."

Dakle, te tvoje tvrdnje su podjednako priproste i netocne, kao kad bih ja
(zamislimo da gledam iz nekakve svoje ogranicene perspektive) izjavio da se
policija ne bavi nicim drugim osim regulacijom prometa i uvidajima na
prometnim nesrecama - naravno, samo zato sto je to jedina uloga u kojoj sam
*ja* susretao policiju i nemam pojma da u stvarnosti to predstavlja 0,5%
posla kojeg obavlja policija.

>> Znas li kako se zove nas vodeci projektant mostova (na stranu njegova
>> zivopisna politicka biografija tijekom 90-ih, a i ranije, koliko sam
>> cuo) i koje je struke?

> Nemoj mi reći da mislią na Radića? :-D
> Čovjeka koji je izgradio najviąe puta zatvarani most u evropi :-D

To je vec demagoska spika koja nema veze s argumentima. Ja ne mogu suditi o
njegovoj strucnosti (ne mozes ni ti), kao sto niti vjerojatno pogresno
odabrana lokacija mosta ne predstavlja nikakav argument niti u korist niti
protiv njegove kvalitete.
Mozda je most fantastican, samo sto stoji na pogresnom mjestu, mozda je
lokacija fantasticna, ali je most zadnje smece pa ne moze izdrzati niti
lagani povjetarac. Uostalom, prostornim uredenjem, urbanistickim planovima
itd se bave arhitekti, ne gradevinari, ali naravno nemam pojma tko je
izabrao lokaciju u tom slucaju - nije me ni briga za to, niti za tog covjeka
(a moje misljenje o njemu i njemu slicnima nije tema price), samo sam htio
reci da se projektiranjem mostova bave gradevinari.

Pozdrav


@yahoo.com GD

unread,
Aug 27, 2010, 3:33:15 AM8/27/10
to

"kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
news:g5fhafclox9m.11...@40tude.net...

> On Fri, 27 Aug 2010 01:13:39 +0200, GD wrote:
>
>> Znas li kako se zove nas vodeci projektant mostova (na stranu njegova
>> zivopisna politicka biografija tijekom 90-ih, a i ranije, koliko sam
>> cuo) i koje je struke?
>>
>
> Btw, Jure Radić nije dipling građevine nego prof dr sci specijaliziran za
> projektiranje mostova. Mogao je i strojarski fakultet završiti, a nakon
> toga okrenuti u ovom smjeru jednako. Nema to veze sa građevinom ;-)

Ali to ne stoji, nemoj pisati gluposti.

Mogao je zavrsiti i biologiju i baviti se proucavanjem morskih pasa, u tom
je slucaju pitanje bi li uopce mogao doktorirati na gradevini, ali sasvim
sigurno nikada ne bi mogao projektirati mostove. Projektiranjem mostova se
ne bi mogao baviti niti strojar niti pravnik, drzava se pobrinula za to da
se time bave samo oni koje su te struke, bez obzira na broj doktorata iz
raznih drugih podrucja.

Ja sam nakon zavrsenog svojeg faksa mozda mogao upisati postdiplomski na
medicini i obraniti doktorat, ali sasvim sigurno nikad ne bih smio nekome
operirati koljeno, bez obzira na doktorate.

Btw, Jure Radic jest dipl. ing gradevine.

Pozdrav


@yahoo.com GD

unread,
Aug 27, 2010, 3:47:30 AM8/27/10
to

"kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
news:fov6149lbl2n$.ifum389vp5n2$.dlg@40tude.net...

>> Dakle, arhitektura je prvenstveno dizajn, gradevinarstvo je prvenstveno
>> projektiranje, u najdoslovnijem smislu tog pojma.

> Ne, arhitektura je jako daleko od dizajna ;-)

Jedan od prvih linkova na temu "architecture civil engineering" daje:

"If you have an artistic talent and favor form and function, I would suggest
architecture, if you enjoy mathematics and the physical sciences and
applying those concepts to real life, I would suggest civil engineering.
Architects are concerned with form, function, aesthetics, owner wants and
needs, and space limitations. They are the ones who design how the building
LOOKS. Pay for an architect is mediocre when first starting, but becomes
competitive once you are promoted. Civil engineering is a broad field with
subtopics such as construction, structural, highway, transportation,
geotechnical, environmental and land surveying. Civil Engineers deals with
the design, construction and maintenance of the physical and natural built
environment, including works such as bridges, roads, canals, dams and
buildings, so basically civil engineers are not as concerned with how a
structure looks as they are if it stays STANDING"

Mozemo li sad zavrsti ovaj nepotrebni i OT thread? Stvarno mi se ne da dalje
na tu temu :-)


kzendra

unread,
Aug 27, 2010, 4:04:42 AM8/27/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 09:26:44 +0200, GD wrote:
>
> Mislim da nitko nije tvrdio da gradevinari ne rade te poslove.
>

jel, nisi li ti?


>
> Kako sad sve stoji? Jos jucer si tvrdio:
>

Meni je još uvijek isti dan, odradio noć :-)

> - "Građevinar nije projektirao ništa, projektirao je arhitekt. Građevinar je

> nadzornik na gradilištu ako već ima završen fax."
>

Da, još stojim iza svojih riječi.

> - "Sve što se projektira radi arhitekt. Pa makar to bio nogostup."
>

Da.

> - "Dipling građevine je onaj koji na gradilištu nosi nacrte i objašnjava
> malim bauštelcima gdje i šta moraju i gdje i koliko odrezati..."
>

Da.

> Dakle, te tvoje tvrdnje su podjednako priproste i netocne, kao kad bih ja
> (zamislimo da gledam iz nekakve svoje ogranicene perspektive) izjavio da se
> policija ne bavi nicim drugim osim regulacijom prometa i uvidajima na
> prometnim nesrecama - naravno, samo zato sto je to jedina uloga u kojoj sam
> *ja* susretao policiju i nemam pojma da u stvarnosti to predstavlja 0,5%
> posla kojeg obavlja policija.
>

Gle, ti si pronašao jedan popis poslova koje dipling građevine može
obavljati. I ništa više. Ja kao električar mogu raditi i radim kao
programer. A mogu raditi i kao sysadmin. I to isto radim, fuš.

>
> To je vec demagoska spika koja nema veze s argumentima. Ja ne mogu suditi o
> njegovoj strucnosti (ne mozes ni ti), kao sto niti vjerojatno pogresno
> odabrana lokacija mosta ne predstavlja nikakav argument niti u korist niti
> protiv njegove kvalitete.
> Mozda je most fantastican, samo sto stoji na pogresnom mjestu, mozda je
> lokacija fantasticna, ali je most zadnje smece pa ne moze izdrzati niti
> lagani povjetarac. Uostalom, prostornim uredenjem, urbanistickim planovima
> itd se bave arhitekti, ne gradevinari, ali naravno nemam pojma tko je
> izabrao lokaciju u tom slucaju - nije me ni briga za to, niti za tog covjeka
> (a moje misljenje o njemu i njemu slicnima nije tema price), samo sam htio
> reci da se projektiranjem mostova bave gradevinari.
>
> Pozdrav


OK, ima još o njemu :-)

kzendra

unread,
Aug 27, 2010, 4:05:08 AM8/27/10
to

Pa završi, ja i dalje tvrdim da arhitekt projektira, a građevinar gradi.

kzendra

unread,
Aug 27, 2010, 4:06:47 AM8/27/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 09:33:15 +0200, GD wrote:

> "kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
> news:g5fhafclox9m.11...@40tude.net...
>> On Fri, 27 Aug 2010 01:13:39 +0200, GD wrote:
>>
>>> Znas li kako se zove nas vodeci projektant mostova (na stranu njegova
>>> zivopisna politicka biografija tijekom 90-ih, a i ranije, koliko sam
>>> cuo) i koje je struke?
>>>
>>
>> Btw, Jure Radić nije dipling građevine nego prof dr sci specijaliziran za
>> projektiranje mostova. Mogao je i strojarski fakultet završiti, a nakon
>> toga okrenuti u ovom smjeru jednako. Nema to veze sa građevinom ;-)
>
> Ali to ne stoji, nemoj pisati gluposti.
>
> Mogao je zavrsiti i biologiju i baviti se proucavanjem morskih pasa, u tom
> je slucaju pitanje bi li uopce mogao doktorirati na gradevini, ali sasvim
> sigurno nikada ne bi mogao projektirati mostove. Projektiranjem mostova se
> ne bi mogao baviti niti strojar niti pravnik, drzava se pobrinula za to da
> se time bave samo oni koje su te struke, bez obzira na broj doktorata iz
> raznih drugih podrucja.
>

Ma vidi zanimljivo :-)

Sve onako šuplje i nevidljivo, ali ti znaš da je tako :-D

> Ja sam nakon zavrsenog svojeg faksa mozda mogao upisati postdiplomski na
> medicini i obraniti doktorat, ali sasvim sigurno nikad ne bih smio nekome
> operirati koljeno, bez obzira na doktorate.
>
> Btw, Jure Radic jest dipl. ing gradevine.
>
> Pozdrav

razlika između medicine i toga je da za medicinu trebaš liječničku licencu.
neznam kakvu to licencu trebaš za arhitekturu.

Poster

unread,
Aug 27, 2010, 4:21:20 AM8/27/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 08:14:10 +0200, Ivan Tisljar wrote:

> Nemoguće, Microsoft ZNA kako napraviti newsreader.

Onda OK, isprike. :-)

Pozdrav.

@yahoo.com GD

unread,
Aug 27, 2010, 4:36:39 AM8/27/10
to

"kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
news:19krqcysk949s.i...@40tude.net...

>> Mogao je zavrsiti i biologiju i baviti se proucavanjem morskih pasa, u
>> tom
>> je slucaju pitanje bi li uopce mogao doktorirati na gradevini, ali sasvim
>> sigurno nikada ne bi mogao projektirati mostove. Projektiranjem mostova
>> se
>> ne bi mogao baviti niti strojar niti pravnik, drzava se pobrinula za to
>> da
>> se time bave samo oni koje su te struke, bez obzira na broj doktorata iz
>> raznih drugih podrucja.
>>
>
> Ma vidi zanimljivo :-)
>

> Sve onako ąuplje i nevidljivo, ali ti znaą da je tako :-D


Godinama sam radio u projektantskoj firmi - niti jedan inzenjer, bez obzira
je li gradevinar, strojar ili elektricar, ne moze (ne smije) se baviti
projektiranjem bez odredenog staza u toj struci i polozenog strucnog ispita.
Naravno, niti ako je lijecnik ili ekonomist.
Ne pisem napamet, hajde shvati konacno...

"Fizička osoba koja je investitor obiteljske kuće, ili jednostavne građevine
za svoje potrebe moľe jednom u pet godina sama projektirati i obavljati
stručni nadzor građenja te obiteljske kuće ako je diplomirani inľenjer
odgovarajuće struke ili inľenjer odgovarajuće struke i ima poloľeni stručni
ispit."

Dakle, cak ni sam sebi se smijes projektirati kucu, ako nisi te struke.
Suplje i nevidljivo? U cijoj to glavi? :-))

>> Ja sam nakon zavrsenog svojeg faksa mozda mogao upisati postdiplomski na
>> medicini i obraniti doktorat, ali sasvim sigurno nikad ne bih smio nekome
>> operirati koljeno, bez obzira na doktorate.

> razlika između medicine i toga je da za medicinu trebaą liječničku
> licencu.
> neznam kakvu to licencu trebaą za arhitekturu.

A zasto onda i dalje drvis po svojem? Pisi o onome o čemu nesto znas.

Pozdrav


kzendra

unread,
Aug 27, 2010, 4:46:20 AM8/27/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 10:36:39 +0200, GD wrote:
>
> Godinama sam radio u projektantskoj firmi - niti jedan inzenjer, bez obzira
> je li gradevinar, strojar ili elektricar, ne moze (ne smije) se baviti
> projektiranjem bez odredenog staza u toj struci i polozenog strucnog ispita.
> Naravno, niti ako je lijecnik ili ekonomist.
> Ne pisem napamet, hajde shvati konacno...
>
> "Fizička osoba koja je investitor obiteljske kuće, ili jednostavne građevine
> za svoje potrebe može jednom u pet godina sama projektirati i obavljati
> stručni nadzor građenja te obiteljske kuće ako je diplomirani inženjer
> odgovarajuće struke ili inženjer odgovarajuće struke i ima položeni stručni
> ispit."
>
> Dakle, cak ni sam sebi se smijes projektirati kucu, ako nisi te struke.
> Suplje i nevidljivo? U cijoj to glavi? :-))
>

Dakle, ako si arhitekt, onda smiješ?

>
> A zasto onda i dalje drvis po svojem? Pisi o onome o čemu nesto znas.
>
> Pozdrav

Pa ti drviš kako arhitekti ništa ne crtaju nego samo dizajniraju. Mislim da
bi te podosta arhitekata steralo u krasni da im to kažeš u facu :-)

Zlatko Duric

unread,
Aug 27, 2010, 6:02:03 AM8/27/10
to
On 08/27/2010 02:49 AM, cal...@fly.srk.fer.hr.invalid wrote:

> Prvo i osnovno, zabluda svih tehnicara je ta sto misle da biznis postoji
> radi ITa... Zapravo je obratno, dakle, IT je jedan manji dio biznisa i sluzi
> kao pogon... Tehnicka podrska je samo jedan mali komadic cijele price koji
> veze nema sa diplingom nicega... A taj dio vezan uz AV je bas to - tehnicka
> podrska... Za to ti treba covjek sa srednjom skolom koji je zavrsio recimo
> tehnicara za racunarstvo i kojeg si malo odskolovao da neke stvari zna
> raditi...
>

Ovak nešto je i meni gazda reko (ne direktor, nego gazda). Veli, ti si
tu da slušaš i napraviš šta te oni pitaju, ne da se praviš pametan i
misliš da kužiš biznis kojim se oni bave.

I slažem se s njim. (Al dobro, slažem se i s dišom da u tom svom sektoru
sam ja gazda, hehe.)

--
Zlatko

Davorin Vlahovic

unread,
Aug 27, 2010, 6:43:02 AM8/27/10
to
[Thu, 26 Aug 2010 16:12:33 +0200] kzendra je napisao/la:
> Eh, još uvijek mora biti malo više od početnika za računalom. AV program je
> nešto što za nekog ko ima informatičar pored imena osnova osnove. Bez
> obzira koji informatički fax završio.

A sto ako taj informaticar ne radi s windowsima? Sto ce mu onda antivirus?

>:-}

--
Some men see things as they are and say: Why?
I dream things that never were and say: Why not?
-- Tatsuya Ishida

kzendra

unread,
Aug 27, 2010, 7:48:14 AM8/27/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 10:43:02 +0000 (UTC), Davorin Vlahovic wrote:

> [Thu, 26 Aug 2010 16:12:33 +0200] kzendra je napisao/la:
>> Eh, još uvijek mora biti malo više od početnika za računalom. AV program je
>> nešto što za nekog ko ima informatičar pored imena osnova osnove. Bez
>> obzira koji informatički fax završio.
>
> A sto ako taj informaticar ne radi s windowsima? Sto ce mu onda antivirus?
>

Taj dio smo odavno apsolvirali, ja isto nemam antivirus jer mi netreba :-D

Davorin Vlahovic

unread,
Aug 27, 2010, 9:42:43 AM8/27/10
to
[Thu, 26 Aug 2010 13:17:23 +0000 (UTC)] cal...@fly.srk.fer.hr.invalid je napisao/la:
> Matko <mkl...@foi.hr> kenjka:
>> da li imate saznanja o postojanju antivirusnog programa koji bi mogao
>> po?isiti viruse na particiji sa Windows OS-om.
>
> http://www.overclockers.com/manual-malware-removal-guide/

Linkom na link :)

http://voices.washingtonpost.com/securityfix/2006/05/the_importance_of_the_limited.html
http://www.recipester.org/Recipe:Disable_Auto_Play_in_Windows_7_25551361

+ iskljucivanje simple file sharing
+ ukidanje dopustenja za dodavanje, pisanje i stvaranje datoteka i direktorija
na svim driveovima svim limited korisnicima.

i off you go :)

Ivan Tisljar

unread,
Aug 27, 2010, 11:10:13 AM8/27/10
to
Zlatko Duric explained :

>> Prvo i osnovno, zabluda svih tehnicara je ta sto misle da biznis postoji
>> radi ITa... Zapravo je obratno, dakle, IT je jedan manji dio biznisa i
>> sluzi

> Ovak nešto je i meni gazda reko (ne direktor, nego gazda). Veli, ti si tu da

> slušaš i napraviš šta te oni pitaju, ne da se praviš pametan i misliš da
> kužiš biznis kojim se oni bave.

Nemojte mi prodavati ovakve idiotske kapitalističke idiotarije za
boostanje managerskog ega.

To je pobrao na nekom managerskom simpoziju, jer sam i sam tu istu
priču čuo masu puta. A istina je ipak negdje drugdje - IT nije tu radi
njih, nego je IT alat koji njima, mangerčićima, pomaže u njihovom
poslu.

Što shvate onog trena kad padne Exchange ili kad nestanu backupi jer
nisu izdvojili potrebnu lovu kad im je IT šef rekao da je potrebno
investirati u novi sustav jer je stari na izdisaju.

Njihov posao bez ITja bi bio NEMOGUĆ, njihovi biznisi bez ITja ne bi
funkcionirali - onog trena kada to shvate i počnu ulagati u IT,
kotačići se počnu glatko okretati. Kao i svaki ALAT, IT je potrebno
održavati i podmazivati, a ne cijediti.

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 27, 2010, 2:33:13 PM8/27/10
to
kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:

> > Pise se 'sljedeci' inace... A te banalne sitnice nemaju veze sa

> Izvinjavam se o ti pravopisni sveznalico :-P

Ne brini, mentor je mene ispravio kad sam diplomski pisao, pa sam naucio
jednom zauvijek... ;)

> > jos par nas entuzijasti i znamo sve sto se moze znati o Windozama, ne mora
> > znaciti da covjek koji se bavi programiranjem i mlati velike pare mora znati
> > ista o tome kako Windoze rade...
> >
> > Racunica je jasna - ako njegov sat rada kosta 100 eur, njemu se vise isplati
> > imati racunalo koje radi i o kojem se brine netko drugi, nego da on gubi
> > vrijeme cackajuci i igrajuci se dok stvar ne proradi... Nek potrosi 6-7 sati
> > da sve poslozi, eto, ode 700 eura u vjetar zbog zajebancije...

> Moj stav je da bi on to trebao znati, a sad hoće li to raditi on ili neko
> drugi je drugi par čarapa. Ako to da nekom drugom da mu radi, onda sigurno

> neće na newsima postavljati pitanje kako i zaąto. A ako ga postavlja, onda


> to radi sam i onda smo na početku ove teme. On bi to trebao znati jer je u
> takvoj situaciji.

Tvoj stav je krivi stav... Ko da dodjes diplingu elektrotehnike i kazes - ti
bi morao znati popraviti televiziju, sto je jedan od klasicnih zajeba
svekolikog pucanstva kad kazes da imas diplomu elektrotehnike... Ne, ne i
ne, ja ne trebam znati popraviti TV, ne moram znati cak niti kako radi...
Ako sam ja u stanju isprogramirati cijeli automatizirani sustav jedne
tvornice, koji ce meni djavo neki tamo antivirusi ili popravci TVa?!


--
"Bijesans li zekou podjebavu ?" upita cetnik guzi vodoinstalateru pjevu.
"Ne znam ja nista !" rece majmuncica gura "Ja samo neboderu pasiru imbecilanm !"

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 27, 2010, 2:35:45 PM8/27/10
to
Zlatko Duric <zlad...@gmail.com> kenjka:

> > Prvo i osnovno, zabluda svih tehnicara je ta sto misle da biznis postoji
> > radi ITa... Zapravo je obratno, dakle, IT je jedan manji dio biznisa i sluzi
> > kao pogon... Tehnicka podrska je samo jedan mali komadic cijele price koji
> > veze nema sa diplingom nicega... A taj dio vezan uz AV je bas to - tehnicka
> > podrska... Za to ti treba covjek sa srednjom skolom koji je zavrsio recimo
> > tehnicara za racunarstvo i kojeg si malo odskolovao da neke stvari zna
> > raditi...

> Ovak nešto je i meni gazda reko (ne direktor, nego gazda). Veli, ti si
> tu da slušaš i napraviš šta te oni pitaju, ne da se praviš pametan i
> misliš da kužiš biznis kojim se oni bave.

Jap, tako je... Zamisli da si vozac kamiona - nije tvoj posao da se brines o
tome sto vozis, gdje vozis, koji kamion vozis, koliko kosta kamion i
odrzavanje, vec da vozis i zdravo...


--
"Brezuljkasts li Hitlero hoce ?" upita blatoa boja hakero jede.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece rukometaso zigoshe "Ja samo zekou podjebavu zdravm !" By runf

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 27, 2010, 2:40:58 PM8/27/10
to
Ivan Tisljar <hll...@yahoo.co.uk> kenjka:

> To je pobrao na nekom managerskom simpoziju, jer sam i sam tu istu
> priču čuo masu puta. A istina je ipak negdje drugdje - IT nije tu radi
> njih, nego je IT alat koji njima, mangerčićima, pomaľe u njihovom
> poslu.

Ko je gdje sta pobrao? To je iz dosadasnjeg iskustva i suradnji sa ljudima
koji nesto znace u ITu u regiji, sto sa partnerske strane, sto sa korisnicke
strane...

> ©to shvate onog trena kad padne Exchange ili kad nestanu backupi jer
> nisu izdvojili potrebnu lovu kad im je IT ąef rekao da je potrebno

> investirati u novi sustav jer je stari na izdisaju.

Ha, zato se rade procjene rizika i slicne stvari... Ako disa kaze - meni ne
smeta ako mi je sustav down najvise 24h, ko sam ja da se usprotivim? To ti
je onaj RTO famozni... Ako je on odlucio da njega ne boli 100k eura gubitka,
nemam ja sta sa time osim da mu kazem da se to da rijesiti, ali da rjesenje
moze kostati i preko 1 mil eura (realno moze i vise)...

> Njihov posao bez ITja bi bio NEMOGUĆ, njihovi biznisi bez ITja ne bi
> funkcionirali - onog trena kada to shvate i počnu ulagati u IT,
> kotačići se počnu glatko okretati. Kao i svaki ALAT, IT je potrebno

> odrľavati i podmazivati, a ne cijediti.

IT je osnova na kojoj se sve vrti, to nitko ne spori, medjutim, biznis se
samo oslanja na IT, ima tu pun kufer drugih stvari koje su isto tako
bitne... Da, ako IT vrisne i biznis se ne moze vrtiti, to je gubitak cisti,
no ako biznis vrisne, onda ti malo znaci taj IT...

Recimo, to je standardna prica u firmama, tko je bitniji - prodaja ili
podrska... I tko treba imati vece place... Ako nemas prodaje, podrska ti ne
treba, ako nemas podrsku, onda ti prodaja nis ne znaci... Ali postoji
razlika - ako nemas podrsku, onda ju uz dobru prodaju mozes outsourceati
vrlo jednostavno... Probaj ti outsourceati dobru prodaju... :)


--
Kamiona vjesa zbijen Francuzo sere danas. By runf

Zlatko Duric

unread,
Aug 27, 2010, 3:36:13 PM8/27/10
to
On 08/27/2010 08:35 PM, cal...@fly.srk.fer.hr.invalid wrote:

>> Ovak ne�to je i meni gazda reko (ne direktor, nego gazda). Veli, ti si
>> tu da slu�a� i napravi� �ta te oni pitaju, ne da se pravi� pametan i
>> misli� da ku�i� biznis kojim se oni bave.


>
> Jap, tako je... Zamisli da si vozac kamiona - nije tvoj posao da se brines o
> tome sto vozis, gdje vozis, koji kamion vozis, koliko kosta kamion i
> odrzavanje, vec da vozis i zdravo...
>
>

Gle, vozač Zetov ne razmišlja zašto je stanica tu ni kako mu se zove
baba u trećem redu. Njemu je bandić platio da sjedi u busu, stane na
Heinzelovoj i ukrca babu Janju, makar stalno isto.

Naravno, ako vozač skuži da će manje trošit goriva ako babi Janji
zabrane da nosi nakovanj od 500 kila sasobom, može to predložit, al ako
Bandić kaže "ma pusti babu", onda back to the road Jack.

Ja nisam vlasnik ove firme, nit mi je čak netko platio da ju vodim.
Plate mi da slušam biznis i da implementiram njihove fix-ideje u svoju
platformu. Mogu i hoću i kažem ponekad da je nešto glupo i da može
bolje, al ne odlučujem ja o tome.

Recimo.


--
Zlatko

Zlatko Duric

unread,
Aug 27, 2010, 3:37:23 PM8/27/10
to
On 08/27/2010 01:48 PM, kzendra wrote:
> On Fri, 27 Aug 2010 10:43:02 +0000 (UTC), Davorin Vlahovic wrote:
>
>> [Thu, 26 Aug 2010 16:12:33 +0200] kzendra je napisao/la:
>>> Eh, još uvijek mora biti malo više od početnika za računalom. AV program je
>>> nešto što za nekog ko ima informatičar pored imena osnova osnove. Bez
>>> obzira koji informatički fax završio.
>>
>> A sto ako taj informaticar ne radi s windowsima? Sto ce mu onda antivirus?
>>
>
> Taj dio smo odavno apsolvirali, ja isto nemam antivirus jer mi netreba :-D
>

Pa jel bi mene onda otpilio na razgovoru za posao? Ja isto nemam
antivirus, isto linjaru ganjam. (i recimo da nisam nikad čuo za Avast
Home Free).

--
Zlatko

Ivan Tisljar

unread,
Aug 27, 2010, 3:59:15 PM8/27/10
to
cal...@fly.srk.fer.hr.invalid brought next idea :

> Ko je gdje sta pobrao? To je iz dosadasnjeg iskustva i suradnji sa ljudima
> koji nesto znace u ITu u regiji, sto sa partnerske strane, sto sa korisnicke
> strane...

Imena, druže, imena! I ja sam čuo baš takve... vodeći ovaj, onaj, a tko
je to točno rekao... i dalje je to menađerska izmišljotina.

> Recimo, to je standardna prica u firmama, tko je bitniji - prodaja ili
> podrska... I tko treba imati vece place... Ako nemas prodaje, podrska ti ne
> treba, ako nemas podrsku, onda ti prodaja nis ne znaci... Ali postoji
> razlika - ako nemas podrsku, onda ju uz dobru prodaju mozes outsourceati
> vrlo jednostavno... Probaj ti outsourceati dobru prodaju... :)

Ovisi kaj prodaješ, marketinške firme čine čuda.

Davorin Vlahovic

unread,
Aug 27, 2010, 5:39:53 PM8/27/10
to
[Fri, 27 Aug 2010 18:33:13 +0000 (UTC)] cal...@fly.srk.fer.hr.invalid je napisao/la:
> Tvoj stav je krivi stav... Ko da dodjes diplingu elektrotehnike i kazes - ti
> bi morao znati popraviti televiziju, sto je jedan od klasicnih zajeba
> svekolikog pucanstva kad kazes da imas diplomu elektrotehnike... Ne, ne i
> ne, ja ne trebam znati popraviti TV, ne moram znati cak niti kako radi...
> Ako sam ja u stanju isprogramirati cijeli automatizirani sustav jedne
> tvornice, koji ce meni djavo neki tamo antivirusi ili popravci TVa?!

Kako bi znao isprogramirati ako ne znas kako automatizirani sustav radi? :)

Ivan Tisljar

unread,
Aug 27, 2010, 6:49:25 PM8/27/10
to
Davorin Vlahovic pretended :

>> Ako sam ja u stanju isprogramirati cijeli automatizirani sustav jedne
>> tvornice, koji ce meni djavo neki tamo antivirusi ili popravci TVa?!
>
> Kako bi znao isprogramirati ako ne znas kako automatizirani sustav radi? :)

Nemoj. On ne mora znati kako to radi, on je to u stanju isprogramirati.
Kaj bu radil nakon toga, zar je bitno?

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 27, 2010, 10:40:55 PM8/27/10
to
Davorin Vlahovic <nr...@ylf.krs.ref.rh> kenjka:

> > Tvoj stav je krivi stav... Ko da dodjes diplingu elektrotehnike i kazes - ti
> > bi morao znati popraviti televiziju, sto je jedan od klasicnih zajeba
> > svekolikog pucanstva kad kazes da imas diplomu elektrotehnike... Ne, ne i
> > ne, ja ne trebam znati popraviti TV, ne moram znati cak niti kako radi...
> > Ako sam ja u stanju isprogramirati cijeli automatizirani sustav jedne
> > tvornice, koji ce meni djavo neki tamo antivirusi ili popravci TVa?!

> Kako bi znao isprogramirati ako ne znas kako automatizirani sustav radi? :)

Ne brini, automaticarima je to jedan od osnovnih predmeta... :) APP se zove
- automatizacija procesa i postrojenja... ;)

Ali donekle imas pravo... Sta ja znam o proizvodnji pive kvragu?! :) Treba
mi netko doc i rec - proces ide tako i tako...

--
Dostavljac trci glup Sizifog proizvodija danima. By runf

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 27, 2010, 10:42:08 PM8/27/10
to
Ivan Tisljar <hll...@yahoo.co.uk> kenjka:

> >> Ako sam ja u stanju isprogramirati cijeli automatizirani sustav jedne
> >> tvornice, koji ce meni djavo neki tamo antivirusi ili popravci TVa?!
> >
> > Kako bi znao isprogramirati ako ne znas kako automatizirani sustav radi? :)

> Nemoj. On ne mora znati kako to radi, on je to u stanju isprogramirati.
> Kaj bu radil nakon toga, zar je bitno?

Ermn, ja nisam u stanju nis isprogramirati jer me to uopce ne interesira...
Ali inace kolege automaticari znaju jako dobro isprogramirati takve
stvari...

--
Na plotu se ponekad star cigno zigoshe. By runf

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 27, 2010, 10:43:18 PM8/27/10
to
Ivan Tisljar <hll...@yahoo.co.uk> kenjka:

> > Ko je gdje sta pobrao? To je iz dosadasnjeg iskustva i suradnji sa ljudima
> > koji nesto znace u ITu u regiji, sto sa partnerske strane, sto sa korisnicke
> > strane...

> Imena, druľe, imena! I ja sam čuo baą takve... vodeći ovaj, onaj, a tko
> je to točno rekao... i dalje je to menađerska izmiąljotina.

Mozemo na kavi o tome ako oces, ali javno bas i ne bih zelio izlaziti sa
imenima...

> > Recimo, to je standardna prica u firmama, tko je bitniji - prodaja ili
> > podrska... I tko treba imati vece place... Ako nemas prodaje, podrska ti ne
> > treba, ako nemas podrsku, onda ti prodaja nis ne znaci... Ali postoji
> > razlika - ako nemas podrsku, onda ju uz dobru prodaju mozes outsourceati
> > vrlo jednostavno... Probaj ti outsourceati dobru prodaju... :)

> Ovisi kaj prodajeą, marketinąke firme čine čuda.

Recimo Apple... :D :D :D :D


--
"Debelis li kurtono hoce ?" upita kokao prolijece Hamurabiu masiru.
"Ne znam ja nista !" rece kokosa svira "Ja samo srbocetnikusaog ljubija nepismenm !"

Ivan Tisljar

unread,
Aug 28, 2010, 4:28:50 AM8/28/10
to
cal...@fly.srk.fer.hr.invalid submitted this idea :

>> Ovisi kaj prodajeą, marketinąke firme čine čuda.
>
> Recimo Apple... :D :D :D :D

Naše područje nije (na sreću!) Amerika. Ovdje vrijede drugačija
pravila. Tako se jedan menađerčić čudio kako ovdje ljudi ne žele raditi
za kikiriki i biti sretni što rade u multinacionalnoj kompaniji, a u
državi iz koje je on došao su sretni ako rade i za kikiriki. Nije
svjestan toga da kod nas ljudi nisu nikad igrali državnu lutriju u
kojoj je nagrada bila drva za ogrjev za cijelu zimu.

Super je kapitalizam, predivno je to :) no (ako nisi primjetio) slaveni
imaju malo drugačije mišljenje i ponašanje o tim stvarima. Nije to
stvar ljenosti, mislim da je to stvar duboko ukorijenjenog
nepovjerenja. Nisam psiholog, pa samo nagađam.

Ivan

--
- Well, Moss, has it been completely demagnetized?
- By Steven Hawking himself.
http://colors.webatu.com/


Daniel Spiljar

unread,
Aug 29, 2010, 1:22:59 PM8/29/10
to
In article <i570rk$83t$2...@news1.carnet.hr>,
cal...@fly.srk.fer.hr.invalid <cal...@fly.srk.fer.hr.invalid> writes:

> Ne brini, ja sam 8 mjeseci bez posla sa zivotopisom kakvog se ne bi
> posramila ekipa sa preko 15 godina iskustva
> (http://hr.linkedin.com/in/damirlukic)... Opcenito nije lako naci posao, ali
> treba pokusavati...

Zasto u referentnoj listi nisi naveo ovu inovaciju: <http://inovator.blog.hr/2008/10/1625509044/cokolada-na-kat.html>?

--
turbo/APC

Daniel Spiljar

unread,
Aug 29, 2010, 1:24:30 PM8/29/10
to
In article <i562dq$anr$2...@sopnews1.vipnet.hr>,
mimix <milan|tocka|mim...@globalnet.hr> writes:

> Ja sa bavim ra?unalima 10 godina, stru?no i intenzivno i privatno i
> poslovno. Nikad nisam imao posla s antivirusom i ne znam ti proporu?it
> niti jedan.
> Nikad nisam ni pokupio virus. Uglavnom zato jer nisam glup.

Ovo govori sve. Vecina problema s virusima i trojancima spada u
kategoriju PEBKAC.

--
turbo/APC

Screamin Lord Byron

unread,
Aug 29, 2010, 2:09:49 PM8/29/10
to
On 27.08.2010 02:12, Mladen Gogala wrote:
> On Thu, 26 Aug 2010 16:01:59 +0200, memo wrote:
>
>> Dakle cemu
>> generaliziranje samo na FER,FOI?? WTF?
>
> Koji je to fakultet "WTF"? Je li to neki odjel na FER-u ili FOI-u?

Je, What a Terrible Failure. Po njima su čak nazvali jednu logging
metodu u Androidu:

static int wtf(String tag, String msg)
static int wtf(String tag, Throwable tr)
static int wtf(String tag, String msg, Throwable tr)

What a Terrible Failure: Report a condition that should never happen.

http://developer.android.com/reference/android/util/Log.html

GD

unread,
Aug 29, 2010, 2:41:57 PM8/29/10
to

"kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
news:1ef0gmly8ofod$.gb6i737nbvqb.dlg@40tude.net...

> Pa ti drvią kako arhitekti niąta ne crtaju nego samo dizajniraju. Mislim
> da
> bi te podosta arhitekata steralo u krasni da im to kaľeą u facu :-)


U prvoj firmi u kojoj sam radio, bilo je izmedu ostalog nekoliko
gradevinara, bavili su se projektiranjem svega i svacega, a nismo imali niti
jednog arhitekta.

Ocito je da i jedni i drugi izraduju (potpisuju) projekte, ovisno o cemu se
radi - tamo gdje je vizualni dio bitan, arhitekti imaju vazniju ulogu, no
ako se projektira kanalizacija, onda arhitekt uopce nije potreban.
Kako rekoh, arhitektura je vecim dijelom dizajn, manje inzenjerska
djelatnost, a građevina je uglavnom tehnička (inzenjerska), odnosno
znanstvena disiplina.

Razlika je (premda ne toliko ekstremna) poput razlike izmedu dizajnera
automobila o kojem ovisi kako ce automobil izgledati i inzenjera strojarstva
koji mora izracunati debljinu ili materijal nekakve osovine ili kocinone
celjusti da se takav auto ne raspadne ili da moze zakociti.

Ja mislim da bi tebe ekipa koja rjesavanjem diferencijalnih jednazbi,
metodom konačnih elemenata (ili pomocu kakvih vec god gadosti) racuna ili
modelira nekakav most ili tunel sterala u 3pm kad bi culi da ih
poistovjecujes s nadzorom na gradilistu ili s pak s arhitektima :-)

Pozdrav


cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 29, 2010, 3:58:09 PM8/29/10
to
Daniel Spiljar <dspi...@panix.com> kenjka:

> > Ne brini, ja sam 8 mjeseci bez posla sa zivotopisom kakvog se ne bi
> > posramila ekipa sa preko 15 godina iskustva
> > (http://hr.linkedin.com/in/damirlukic)... Opcenito nije lako naci posao, ali
> > treba pokusavati...

> Zasto u referentnoj listi nisi naveo ovu inovaciju:
> <http://inovator.blog.hr/2008/10/1625509044/cokolada-na-kat.html>?

U principu nema neke veze sa poslom koji trazim...

Za svaki slucaj da objasnim sto se desilo, na temelju te inovacije su me
pozvali u Kras i razgovarao sam sa clanicom nadzornog odbora i ujedno
glavnom inzenjerkom za razvoj cokolade... Na kraju smo se slozili da nije
problem dizajnirati cokoladu (koja moze biti sastavljena i od dvije
razlicite vrste cokolade), vec pakiranje, posto masineriju za pakiranje ne
proizvodi Kras, vec njihov partner koji nema takve uredjaje u ponudi...


--
U auli PMF-a (biologija) se popodne divovski Japanacu ubiju.

Vedran Krivokuca [Volim Diplomaciju]

unread,
Aug 29, 2010, 4:12:50 PM8/29/10
to
Dana Sun, 29 Aug 2010 19:58:09 +0000, calypso napisa:

>> > Ne brini, ja sam 8 mjeseci bez posla sa zivotopisom kakvog se ne bi
>> > posramila ekipa sa preko 15 godina iskustva
>> > (http://hr.linkedin.com/in/damirlukic)... Opcenito nije lako naci
>> > posao, ali treba pokusavati...
>
>> Zasto u referentnoj listi nisi naveo ovu inovaciju:
>> <http://inovator.blog.hr/2008/10/1625509044/cokolada-na-kat.html>?
>
> U principu nema neke veze sa poslom koji trazim...

Ne znam, po meni je to odličan primjer inžinjerskog pristupa nekom
problemu kojeg se ne bi posramili ni inžinjeri za čokolade sa preko 15
godina iskustva. :-)

--
~~~ Klub obožavatelja Ambasadora Valenta, est 2008. ~~~
~~~ http://www.facebook.com/group.php?gid=36698154027 ~~~

~ Mensa o Linuxu: http://bit.ly/dwMBag :-) ~

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 29, 2010, 5:01:34 PM8/29/10
to
Vedran Krivokuca [Volim Diplomaciju] <becomea...@ifnothingelseworks.com> kenjka:

> >> Zasto u referentnoj listi nisi naveo ovu inovaciju:
> >> <http://inovator.blog.hr/2008/10/1625509044/cokolada-na-kat.html>?
> >
> > U principu nema neke veze sa poslom koji trazim...

> Ne znam, po meni je to odličan primjer inľinjerskog pristupa nekom
> problemu kojeg se ne bi posramili ni inľinjeri za čokolade sa preko 15
> godina iskustva. :-)

Pa mozemo to i tako protumaciti, ali ajde de... Mozda i napisem negdje u cv
zajedno sa ostalim referencama (imam par objavljenih clanaka)...


--
"Tufnjicasts li Fatau masiru ?" upita lingnjao mirise golmnu maltretiru.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece murjaka kara "Ja samo toljagao mirise zdravm !" By runf

Vedran Krivokuca [Volim Diplomaciju]

unread,
Aug 29, 2010, 5:41:44 PM8/29/10
to
Dana Sun, 29 Aug 2010 21:01:34 +0000, calypso napisa:

> Pa mozemo to i tako protumaciti, ali ajde de... Mozda i napisem negdje u
> cv zajedno sa ostalim referencama (imam par objavljenih clanaka)...

Opusti se, očito je da te malo podj... zezam. :-) Boli te briga, furaj
svoj film, do sada ti je išlo sasvim fino zar ne? :-)

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 29, 2010, 7:26:07 PM8/29/10
to
Vedran Krivokuca [Volim Diplomaciju] <becomea...@ifnothingelseworks.com> kenjka:
> > Pa mozemo to i tako protumaciti, ali ajde de... Mozda i napisem negdje u
> > cv zajedno sa ostalim referencama (imam par objavljenih clanaka)...

> Opusti se, očito je da te malo podj... zezam. :-) Boli te briga, furaj
> svoj film, do sada ti je išlo sasvim fino zar ne? :-)

:) Iskreno, nisam bio siguran... :)


--
Poglavicaa svira brezuljkast planinaro prolijece
za pet minuta u sahti. By runf

kzendra

unread,
Aug 30, 2010, 3:28:40 AM8/30/10
to
On Sun, 29 Aug 2010 20:41:57 +0200, GD wrote:

> "kzendra" <kze...@email.t-com.hr> wrote in message
> news:1ef0gmly8ofod$.gb6i737nbvqb.dlg@40tude.net...
>

>> Pa ti drviš kako arhitekti ništa ne crtaju nego samo dizajniraju. Mislim
>> da
>> bi te podosta arhitekata steralo u krasni da im to kažeš u facu :-)


>
> U prvoj firmi u kojoj sam radio, bilo je izmedu ostalog nekoliko
> gradevinara, bavili su se projektiranjem svega i svacega, a nismo imali niti
> jednog arhitekta.
>
> Ocito je da i jedni i drugi izraduju (potpisuju) projekte, ovisno o cemu se
> radi - tamo gdje je vizualni dio bitan, arhitekti imaju vazniju ulogu, no
> ako se projektira kanalizacija, onda arhitekt uopce nije potreban.
> Kako rekoh, arhitektura je vecim dijelom dizajn, manje inzenjerska
> djelatnost, a građevina je uglavnom tehnička (inzenjerska), odnosno
> znanstvena disiplina.
>
> Razlika je (premda ne toliko ekstremna) poput razlike izmedu dizajnera
> automobila o kojem ovisi kako ce automobil izgledati i inzenjera strojarstva
> koji mora izracunati debljinu ili materijal nekakve osovine ili kocinone
> celjusti da se takav auto ne raspadne ili da moze zakociti.
>
> Ja mislim da bi tebe ekipa koja rjesavanjem diferencijalnih jednazbi,
> metodom konačnih elemenata (ili pomocu kakvih vec god gadosti) racuna ili
> modelira nekakav most ili tunel sterala u 3pm kad bi culi da ih
> poistovjecujes s nadzorom na gradilistu ili s pak s arhitektima :-)
>
> Pozdrav

Kad recimo pričamo o kući, arhitekt je onaj ko ti da sve, krenuvši od
tlocrta pojedinih etaža, izgleda i boje vanjskih zidova i krova,
električnih instalacija, vodnih instalacija, cetralnog grijanja i tako
dalje i tako bliže...
Građevinar tu eventualno napravi nacrt armiranja betona ili slično.

kzendra

unread,
Aug 30, 2010, 3:31:41 AM8/30/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 18:33:13 +0000 (UTC), cal...@fly.srk.fer.hr.invalid
>
> Tvoj stav je krivi stav... Ko da dodjes diplingu elektrotehnike i kazes - ti

Moj stavje samo različit od tvog, a jednako je kriv koliko i tvoj iz mog
vidika...

> bi morao znati popraviti televiziju, sto je jedan od klasicnih zajeba
> svekolikog pucanstva kad kazes da imas diplomu elektrotehnike... Ne, ne i
> ne, ja ne trebam znati popraviti TV, ne moram znati cak niti kako radi...
> Ako sam ja u stanju isprogramirati cijeli automatizirani sustav jedne
> tvornice, koji ce meni djavo neki tamo antivirusi ili popravci TVa?!

Zašto bi elektrotehničar znao popraviti TV? Pa TV mu nije osnovno sretstvo
za rad.
Kao učenik u osnovnoj školi si morao znati naoštriti olovku. Sigurno ti je
nije učiteljica oštrila. E pa sad je komp samo malo naprednija olovka.

kzendra

unread,
Aug 30, 2010, 3:32:49 AM8/30/10
to

Znam ja šefove koji pokušaju na taj način omalovažavati kad se kakav
IT-jevac sjeti potražiti povišicu :-)

kzendra

unread,
Aug 30, 2010, 3:35:48 AM8/30/10
to

Windows is required ;-) :-)

Svijet nije crno bijel i nikad samo jedna stavka nije isključiva :-)

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 30, 2010, 6:34:11 AM8/30/10
to
kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:

> > bi morao znati popraviti televiziju, sto je jedan od klasicnih zajeba
> > svekolikog pucanstva kad kazes da imas diplomu elektrotehnike... Ne, ne i
> > ne, ja ne trebam znati popraviti TV, ne moram znati cak niti kako radi...
> > Ako sam ja u stanju isprogramirati cijeli automatizirani sustav jedne
> > tvornice, koji ce meni djavo neki tamo antivirusi ili popravci TVa?!

> Zaąto bi elektrotehničar znao popraviti TV? Pa TV mu nije osnovno sretstvo
> za rad. Kao učenik u osnovnoj ąkoli si morao znati naoątriti olovku.
> Sigurno ti je nije učiteljica oątrila. E pa sad je komp samo malo
> naprednija olovka.

Je, i auto mi je samo napredniji bicikl, pa svejedno moram, ali i ne moram
znati voziti... A zamisli tek da netko od mene ocekuje da znam i kako
funkcionira motor i da ga znam popravit - daj molim te...

--
Poglavica voli izbacen na jahti kekso udise jucer. By runf

kzendra

unread,
Aug 30, 2010, 6:45:42 AM8/30/10
to
On Mon, 30 Aug 2010 10:34:11 +0000 (UTC), cal...@fly.srk.fer.hr.invalid
wrote:

> kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:
>>> bi morao znati popraviti televiziju, sto je jedan od klasicnih zajeba
>>> svekolikog pucanstva kad kazes da imas diplomu elektrotehnike... Ne, ne i
>>> ne, ja ne trebam znati popraviti TV, ne moram znati cak niti kako radi...
>>> Ako sam ja u stanju isprogramirati cijeli automatizirani sustav jedne
>>> tvornice, koji ce meni djavo neki tamo antivirusi ili popravci TVa?!
>

>> Zašto bi elektrotehničar znao popraviti TV? Pa TV mu nije osnovno sretstvo
>> za rad. Kao učenik u osnovnoj školi si morao znati naoštriti olovku.
>> Sigurno ti je nije učiteljica oštrila. E pa sad je komp samo malo


>> naprednija olovka.
>
> Je, i auto mi je samo napredniji bicikl, pa svejedno moram, ali i ne moram
> znati voziti... A zamisli tek da netko od mene ocekuje da znam i kako
> funkcionira motor i da ga znam popravit - daj molim te...

NHF, ali miješaš babe i žabe.
1. Auto ti nije osnovno sredstvo za rad.
2. Oni kojima jeste (kamiondžije) uglavnom znaju neke manje stvari riješiti
sami
3. Kladim se da na autu znaš doliti gorivo, (i koje treba), tekućinu za
brisače, provjeriti stanje ulja, rashladne tekućine, doliti ulje po
potrebi, provjeriti tlak u gumama i tako.
4. Niko ne očekuje da znaš popraviti disk kad crkne, ali ako ga znaš
zamjenuti, onda je to već cool. Isto tako niko od tebe ne očekuje da sam
zakrpaš gumu od auta, ali da staviš gore rezervnu za do vulkanizera bi već
trebao biti sposoban.
5. Niko ne očekuje da znaš isprogramirati AV program, ali ako ga znaš
instalirati, onda već nisi štefica iz računovodstva. A to je isto ko navuč
presvlake na sjedala u autu.

Btw, po biciklima su masovno šarafili dečki koji su na kraju postali
automehaničari. Prvo su bili bicikli pa neki motori pa friziani fiće i tak.
Kod jednog od tih sad vozim svoj auto na održavanje.
I usporedba ti je za kurac, nemoš uspoređivati jednu tako osnovnu akciju
kao instalacija AV-a sa popravljanjem auta. Sa popravljanjem auta možeš
uspoređivati popravljanje kompa kad imaš jedan komad HW-a koji ponekad baci
BSoD :-P

Mladen Gogala

unread,
Aug 30, 2010, 7:45:37 AM8/30/10
to
On Fri, 27 Aug 2010 17:10:13 +0200, Ivan Tisljar wrote:

> Njihov posao bez ITja bi bio NEMOGUĆ, njihovi biznisi bez ITja ne bi
> funkcionirali


Krivo. U Hrvatskoj IT ne sluzi nicemu. Poslovne se odluke donose u
"Trnjanki", za janjetinom, a "manageri" i "poduzetnici" zovu politicare
za misljenje. Racunala se u Hrvatskoj jako malo koriste u poslovnom
procesu. To sam osobno vidio u dvije firme u kojima sam radio dok sam bio
u Hrvatskoj.


--
http://mgogala.byethost5.com

Raphael

unread,
Aug 30, 2010, 11:21:41 AM8/30/10
to

Zato smo tu i gdje jesmo sto se tice kvalitete zivota i BND (49
http://en.wikipedia.org/wiki/Quality-of-life_index
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
IMF). Usporedite s Norveskom.

R

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 30, 2010, 9:13:30 PM8/30/10
to
kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:

> > Je, i auto mi je samo napredniji bicikl, pa svejedno moram, ali i ne moram
> > znati voziti... A zamisli tek da netko od mene ocekuje da znam i kako
> > funkcionira motor i da ga znam popravit - daj molim te...

> NHF, ali mijeąaą babe i ľabe.


> 1. Auto ti nije osnovno sredstvo za rad.

Zamisli da si taxist...

> 3. Kladim se da na autu znaą doliti gorivo, (i koje treba), tekućinu za


> brisače, provjeriti stanje ulja, rashladne tekućine, doliti ulje po
> potrebi, provjeriti tlak u gumama i tako.

Da ti pravo kazem - ne znam... Vozim na plin, a to u Hrvatskoj u principu ne
smijes sam tankat, nego ti mora doci netko iz benzinske da ti spoji i
natoci... Vjerojatno bih znao, ali mi se neda ako mi vec netko drugi to
radi... ;)

Ove ostale stvari znam jer me interesiraju, ali pitaj recimo svoju mamu da
li to isto zna, ili pitaj moju, pa me bas zanima reakcija...

> 4. Niko ne očekuje da znaą popraviti disk kad crkne, ali ako ga znaą


> zamjenuti, onda je to već cool. Isto tako niko od tebe ne očekuje da sam

> zakrpaą gumu od auta, ali da stavią gore rezervnu za do vulkanizera bi već
> trebao biti sposoban.

Ja recimo ne znam gumu promijenit (zapravo ni nemam rezervnu gumu)... :) Ali
mi auto zato moze vozit na 3 kotaca bez puno frke... ;)

> 5. Niko ne očekuje da znaą isprogramirati AV program, ali ako ga znaą
> instalirati, onda već nisi ątefica iz računovodstva. A to je isto ko navuč


> presvlake na sjedala u autu.

A cuj, znam ja puno FERovaca koji ne znaju instalirat AV, niti ih to
zanima...

> I usporedba ti je za kurac, nemoą uspoređivati jednu tako osnovnu akciju
> kao instalacija AV-a sa popravljanjem auta. Sa popravljanjem auta moľeą
> uspoređivati popravljanje kompa kad imaą jedan komad HW-a koji ponekad baci
> BSoD :-P

OK, onda usporedba ide sa odrzavanjem auta - ono, tekucine i slicno... To
isto ne zna puno ljudi i u principu voze auto na servis da im to netko
pregleda i dolije sto vec treba...

--
Na poljudskom stadionu plivaca bombardira cokoladan
Medvjedu lupu ponekad ? By runf

kzendra

unread,
Aug 31, 2010, 3:09:34 AM8/31/10
to
On Tue, 31 Aug 2010 01:13:30 +0000 (UTC), cal...@fly.srk.fer.hr.invalid
wrote:
>
> Zamisli da si taxist...
>

Zamišljam mmmmmmmmmm, jebatga, nemogu, nisam indijac.

>
> Da ti pravo kazem - ne znam... Vozim na plin, a to u Hrvatskoj u principu ne
> smijes sam tankat, nego ti mora doci netko iz benzinske da ti spoji i
> natoci... Vjerojatno bih znao, ali mi se neda ako mi vec netko drugi to
> radi... ;)
>
> Ove ostale stvari znam jer me interesiraju, ali pitaj recimo svoju mamu da
> li to isto zna, ili pitaj moju, pa me bas zanima reakcija...
>

Moja nema vozačku. :-D

>
> Ja recimo ne znam gumu promijenit (zapravo ni nemam rezervnu gumu)... :) Ali
> mi auto zato moze vozit na 3 kotaca bez puno frke... ;)
>

E jebga, ako si polusposoban za auto, onda je logično da su ti dovoljno
dobri polusposobni informatičari.

>
> A cuj, znam ja puno FERovaca koji ne znaju instalirat AV, niti ih to
> zanima...
>

Ja neznam puno ferovaca, jebatga :-D

>
> OK, onda usporedba ide sa odrzavanjem auta - ono, tekucine i slicno... To
> isto ne zna puno ljudi i u principu voze auto na servis da im to netko
> pregleda i dolije sto vec treba...

I da takve stvari neznaju, to možeš očekivati od kakve ženske. OK, ima i
muških u toj kategoriji, ali ja to sve nazivam babama za volanom. A ima i
žena koje koješta znaju...
Kontrola ulja i zamjena gume je nešto što se uči u autoškoli i onaj ko to
nezna stvarno ne zaslužuje imati vozačku.
Isto tako, onaj ko nezna instalirati AV se ne zaslužuje zvati
informatičarem.

@yahoo.com GD

unread,
Aug 31, 2010, 4:59:40 AM8/31/10
to

"Raphael" <Raphae...@yahoo.com> wrote in message
news:e390f74c-eb7b-4c35-8e12-

>> Krivo. U Hrvatskoj IT ne sluzi nicemu. Poslovne se odluke donose u
>> "Trnjanki", za janjetinom, a "manageri" i "poduzetnici" zovu politicare
>> za misljenje. Racunala se u Hrvatskoj jako malo koriste u poslovnom
>> procesu. To sam osobno vidio u dvije firme u kojima sam radio dok sam bio
>> u Hrvatskoj.

> Zato smo tu i gdje jesmo sto se tice kvalitete zivota i BND (49
> http://en.wikipedia.org/wiki/Quality-of-life_index
> http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
> IMF). Usporedite s Norveskom.


Premda se slazem da jesmo gdje jesmo i da stanje je takvo kakvo jest -
usporedba s Norveskom je totalno promasena - Norveska je treci izvoznik
nafte na svijetu. Proguglaj malo, rijec je o izvozu 2-3 milijuna barela
dnevno, odnosno DNEVNOM izvozu Norveske cca 150-200 milijuna dolara, odnosno
milijarde dolara priblizno svakih tjedan dana :-)))

Pozdrav


Davorin Vlahovic

unread,
Aug 31, 2010, 5:38:51 AM8/31/10
to
[Tue, 31 Aug 2010 09:09:34 +0200] kzendra je napisao/la:
> Isto tako, onaj ko nezna instalirati AV se ne zaslužuje zvati
> informatičarem.

Jadan Alan Turing :)
--
Some men see things as they are and say: Why?
I dream things that never were and say: Why not?
-- Tatsuya Ishida

cal...@fly.srk.fer.hr.invalid

unread,
Aug 31, 2010, 8:23:53 AM8/31/10
to
kzendra <kze...@email.t-com.hr> kenjka:

> > Ja recimo ne znam gumu promijenit (zapravo ni nemam rezervnu gumu)... :) Ali
> > mi auto zato moze vozit na 3 kotaca bez puno frke... ;)

> E jebga, ako si polusposoban za auto, onda je logično da su ti dovoljno
> dobri polusposobni informatičari.

A lijepo sam rekao - na mom autu mozes vozit i na 3 kotaca (Citroen XM),
guglaj pa ce ti bit jasno zasto... :)

> > A cuj, znam ja puno FERovaca koji ne znaju instalirat AV, niti ih to
> > zanima...

> Ja neznam puno ferovaca, jebatga :-D

Ja znam brdo... Samo 4 iz blize familije...

> > OK, onda usporedba ide sa odrzavanjem auta - ono, tekucine i slicno... To
> > isto ne zna puno ljudi i u principu voze auto na servis da im to netko
> > pregleda i dolije sto vec treba...

> I da takve stvari neznaju, to moľeą očekivati od kakve ľenske. OK, ima i
> muąkih u toj kategoriji, ali ja to sve nazivam babama za volanom. A ima i
> ľena koje kojeąta znaju...

Vidis, to sve ovisi koliko te neke stvari zanimaju... Mene zanimalo, pa znam
neke stvari izmjeriti (ali ne znam zamijeniti), znam kako mi radi visemanje
svaka prckarija u autu, ali ne znam zamijeniti, znam prepoznat kvar, ali ga
ne znam popraviti... Itd... I znam kome cu odvesti auto ako nesto krepa...

> Kontrola ulja i zamjena gume je neąto ąto se uči u autoąkoli i onaj ko to
> nezna stvarno ne zasluľuje imati vozačku.

Ne znam, u autoskoli u koju sam ja isao nismo mijenjali gume... A ulje smo
rijesili prije nego sto smo i usli u auto...

> Isto tako, onaj ko nezna instalirati AV se ne zasluľuje zvati
> informatičarem.

Ja i dalje ne vidim zasto bi itko morao znati ista uopce instalirati...
Znas, postoje OSovi poput OSXa gdje najveci idiot moze ubaciti program, a da
uopce ne zna da je ista instalirao...


--
"Celavs li Albanaceg prdija ?" upita eurokrem oblaci pepsikolao hoce.
"Nisam ja nikog bombardiro !" rece toljagao cvrkuce "Ja samo autoog letija zajebanm !" By runf

kzendra

unread,
Aug 31, 2010, 9:34:19 AM8/31/10
to
On Tue, 31 Aug 2010 12:23:53 +0000 (UTC), cal...@fly.srk.fer.hr.invalid
wrote:

>
> A lijepo sam rekao - na mom autu mozes vozit i na 3 kotaca (Citroen XM),
> guglaj pa ce ti bit jasno zasto... :)
>

Ma nije bitno, kao što rekoh, neka osnovna znanja se očekuju... Ako neznaš,
sam si kriv. Neznanje nije opravdanje.

>
> Ja znam brdo... Samo 4 iz blize familije...
>

Nadam se da su bar jednog od vas 4 naučili kako se AV instalira.
Moj kontakt sa FER-om se zbio u doba kad se FER prestao zvati ETF i počeo
zvati FER.
Na vježbama iz programiranja smo imali problem da nijedan program nismo
mogli pokrenuti jer su kompovi bili tako puni virusa da je to bilo strašno.
Vjerujem da odatle izvire tvoje protivljenje znanju instaliranja adekvatne
zaštite :-)

PS Ja sam već tad imao AV na kompu.

>
> Vidis, to sve ovisi koliko te neke stvari zanimaju... Mene zanimalo, pa znam
> neke stvari izmjeriti (ali ne znam zamijeniti), znam kako mi radi visemanje
> svaka prckarija u autu, ali ne znam zamijeniti, znam prepoznat kvar, ali ga
> ne znam popraviti... Itd... I znam kome cu odvesti auto ako nesto krepa...
>

Ja imam malo mlađi auto tak da je malo teže znati šta je krepalo ako komp
javi grešku, a nemam dijagnostiku da je sam očitam i tak. A kako je mlađi,
ni ne kvari se. Još :-)

>
> Ne znam, u autoskoli u koju sam ja isao nismo mijenjali gume... A ulje smo
> rijesili prije nego sto smo i usli u auto...
>

Ja sam polagao C kategoriju tak da nismo baš mogli mijenjati gume, ali je
odmah na startu bilo pitanje jel to znamo i ak neznamo da ćemo ići
isprobati na jednom autu. Dva smo skupa išli na vožnju...
Oba smo znali već kak to ide pa nije trebalo ponavljati.

>
> Ja i dalje ne vidim zasto bi itko morao znati ista uopce instalirati...

Odgovor od kojeg je krenula rasprava samnom:
Zato jer to od njega očekuje potencijalni poslodavac.

> Znas, postoje OSovi poput OSXa gdje najveci idiot moze ubaciti program, a da
> uopce ne zna da je ista instalirao...

Neam pojma, nisam nikad koristio Mac-a ili imao OSX instaliran na PC-u, ali
mislim da bih uspio instalirati AV gore kad bi mi trebalo :-P

Poster

unread,
Aug 31, 2010, 9:54:53 AM8/31/10
to

Vjerujem da bi uspio :-)
http://www.youtube.com/watch?v=xrNcLf561XA

Pozdrav.

kzendra

unread,
Aug 31, 2010, 10:22:55 AM8/31/10
to

LOL nisam očekivao da je tako jednostavno :-D

It is loading more messages.
0 new messages