ima li kakav program koji bi bio alternativa novelovom filer-u ali na linuxu
??
radi se migracija sa novel netware-a 6.5 na red hat enterprise koji bi bio
novi file server sa sambom za file sharing
a trebalo bi mi nesto sto ce mi omoguciti vracanje deletanih i overwited
fajlova recimo 3 dana unatrag??
ima nekih versioning sistema na nivou file sistema, ali nisu mi potrebne sve
verzije svih modificiranih fileova. ....
ako netko ima slicna iskustva molio bih komentar ??
hvala
> a trebalo bi mi nesto sto ce mi omoguciti vracanje deletanih i overwited
> fajlova recimo 3 dana unatrag??
> ako netko ima slicna iskustva molio bih komentar ??
Imam to slozeno na Solarisu, u produkciji vec oko godinu ipol...
Snapshoti se rade jednom dnevno iz crona. Mozes stavit i cesce jer je
operacija jako brza, pa onda npr nakon 24h cistis sve radne snapshote
osim posljednjeg, kojeg ostavljas.
Sta se Linuxa tice, bojim se da nemas nista niti priblizno. Mozes
snapshotati sa LVM-om, ali fajlovi ce vjerojanto biti nekonzistentni.
--
| Jakov Sosic | ICQ: 28410271 | PGP: 0x965CAE2D |
=================================================================
| start fighting cancer -> http://www.worldcommunitygrid.org/ |
> a trebalo bi mi nesto sto ce mi omoguciti vracanje deletanih i overwited
> fajlova recimo 3 dana unatrag??
Vrlo inovativno i sasvim neklasicno rjesenje se zove "backup". Za divno
cudo, programa koji ti tu mogu pomoci imas raznih: od komercijalnih
programa s podrskom poput EMC NetWorkera i Symantec NetBackupa pa do open
source rjesenja tipa Bacule i Amande.
> Imam to slozeno na Solarisu, u produkciji vec oko godinu ipol...
> Snapshoti se rade jednom dnevno iz crona. Mozes stavit i cesce jer je
> operacija jako brza, pa onda npr nakon 24h cistis sve radne snapshote
> osim posljednjeg, kojeg ostavljas.
>
> Sta se Linuxa tice, bojim se da nemas nista niti priblizno. Mozes
> snapshotati sa LVM-om, ali fajlovi ce vjerojanto biti nekonzistentni.
Ono sto mi se ne svidja kod ZFS-a jest da je spojio funkcije klasicnog
SAN-a i file systema. Posljedica toga je da je ZFS spor pa se, recimo, ne
preporucuje stavljanje baza na ZFS. Naravno da mozes raditi snapshote na
Linuxu, potreban ti je samo odgovarajuci SAN. HP EVA 4400 ili NetApp mogu
bez problema raditi snapshote, NetApp ima i svoj backup software koji je
odlican, tako da ti ne trebaju skupe licence za NetBackup ili EMC
NetWorker. Naravno i EMC Symmetrix DMX-4 moze isto tako raditi snapshote
ali je mrvicu skuplji od EVE ili NetAppa. U kombinaciji sa EMC
NetWorkerom i LTO-3 robotom, tvoje ce datoteke biti potpuno sigurne.
Jedan mali storage sa opcijom inline deduplikacije podataka isto ne
bi skodio ;)
--
Igor Pozgaj | ipozgaj at gmail.com (GTalk / MSN)
ICQ: 126002505 | http://fly.srk.fer.hr/~ipozgaj
PGP: 0xEF36A092 | http://ipozgaj.blogspot.com
fb, lfm, li, dA | http://twitter.com/ipozgaj
> Jedan mali storage sa opcijom inline deduplikacije podataka isto ne
> bi skodio ;)
Kako namountati volume i izvuci stariju verziju podataka? Ne bi li ovako
potencijalno dobivao corruptane podatke jer storage ne pozna FS layer?
pa to treba vratiti nabrzinu..... novell filer je savrseno rjesenje kojem bi
trebalo naci zamjenu ,ali na linuxu ...
Ima neki patch koji presretne delete tako da kopira obrisane fajle u
neki direktorij. Onda bi mogo napravit cron job koji iz undelete dira
radi move u dirove po datumu.
No za to sam samo cuo al nikad probo pa, google linux undelete & good luck:>
A ako ti uspije patchirat sve sto treba ne zaboravi iskljucit apdejte da
ih redhat ne pregazi.
> pa to treba vratiti nabrzinu..... novell filer je savrseno rjesenje kojem bi
> trebalo naci zamjenu ,ali na linuxu ...
A cuj netware je pisan bas za to, i s obzirom da nema boljeg
fileservera, prelazak na bilo sta drugo je s konja na magarca.
Ocito, kogod je odlucio migrirat sa netwareta na rhel, uzeo je u obzir i
to da mu undelete feature ne treba, pa sta se ti onda brines?;)
Pozdrav...
Uh, ovaj, oops:))
Probaj samba undelete:)
Pozdrav...
undelete bi bio ok ,ali sta je sa overwrited fileovima ??? nekakav
versioning sistem ??
Pa, sam si reko da ti ne trebaju sve verzije...
To je malo slozenije za presresti tako kako ti to oces... open, fseek 0,
write... to ako aplikacija otvara dbf-ove tijekom rada.
CIFS PUT je vjerojatno lakse presrest, if file exists move.
Hm, mislim da bi znao patchirat undelete patch da radi sta ti treba:)
AFAIK nema out of the box rjesenja, ali - use the source luke! Moz kupit
kodera kad formuliras requiremente.
Pozdrav...
> On 2009-09-23, Igor Pozgaj <ipo...@nospam.fly.srk.fer.hr> wrote:
>
>> Jedan mali storage sa opcijom inline deduplikacije podataka isto ne bi
>> skodio ;)
>
> Kako namountati volume i izvuci stariju verziju podataka? Ne bi li ovako
> potencijalno dobivao corruptane podatke jer storage ne pozna FS layer?
Kakve to ima veze sa storageom? Pa o tome se brine backup aplikacija, a ne
storage. Deduplikacijski storage spominjem samo u kontekstu ustede potrebnog
diskovnog prostora.
O kojoj bazi je rijec? Neke baze mogu odrzavati povijest i imaju "AS OF
<timestamp>" sintaksu koja ti moze prikazati tabelu kakva je bila unazad
nekoliko sati. UDB (DB2) i Oracle to mogu. UDB 9.2 to radi spektakularno
dobro na AIX-u. Mislim da bi AIX mogao zamijeniti tvoj Novell filer.