Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

intel RAID - vadjenje iz mirrora? - trebam savijet

8 views
Skip to first unread message

Ke...@_yahoo.com

unread,
Mar 29, 2010, 12:45:50 PM3/29/10
to
Imam komp sa DVA diska u mirroru (system), plus JEDAN van polja na kojem
mi je swop i jos neke bitne stvari.
dakle:

disk0+disk1 - mirror
disk2 - treba zamijeniti

Moram SVE sa (treceg) disk2 prebaciti na novi disk - mislio sam ubaciti
novi,
napraviti partition magicom kopiju particije i to je to.. MEDJUTIM imam
SAMO
3 SATA porta pa neme gdje ustekati novi disk!!!

Sad me zanima - SMIJE LI SE izvaditi jedan disk iz MIRROR-a i na njegovo
mjesto
ubaciti novi kako bi kopirao sve sa disk2, pa kasnije vratiti onaj
izvadjeni iz
mirrora - hoce li to raditi?

Ne bi htio shebat cjeli sustav zbog toga? Dakle hoce li sustav raditi ako
izvadim
disk0 pa ga kasnije vratim!?


PLIZ HELP!

woobie

unread,
Mar 30, 2010, 3:04:23 AM3/30/10
to
On 29.3.2010 18:45, Kenny@_Yahoo.com wrote:
> Imam komp sa DVA diska u mirroru (system), plus JEDAN van polja na kojem
> mi je swop i jos neke bitne stvari.
> dakle:
>
> disk0+disk1 - mirror
> disk2 - treba zamijeniti
>
> Moram SVE sa (treceg) disk2 prebaciti na novi disk - mislio sam ubaciti
> novi,
> napraviti partition magicom kopiju particije i to je to.. MEDJUTIM imam
> SAMO
> 3 SATA porta pa neme gdje ustekati novi disk!!!

pametnije ti je nabaviti/posuditi/kupiti usb ladicu i spojiti taj disk u
ladicu pa na komp. pogotovo ako ti treba samo da jednokratno skopiras
diskove.

--
Petar Samardzija
projekti...@OVOgmail.com
ICQ UIN: 83891908
mob: ++385 (0)98 470 662

-=Teutis=-

unread,
Mar 30, 2010, 4:18:12 AM3/30/10
to
Kenny@_Yahoo.com wrote:
> Imam komp sa DVA diska u mirroru (system), plus JEDAN van polja na kojem
> mi je swop i jos neke bitne stvari.
> dakle:
>
> disk0+disk1 - mirror
> disk2 - treba zamijeniti

Digni sa Cd-neki live OS (linux, xp(bartpe)...) prije toga makni raid
diskove, prekopiraj i vrati raid diskve i novi...

PozZ!

Ke...@_yahoo.com

unread,
Mar 30, 2010, 3:27:43 AM3/30/10
to
On Tue, 30 Mar 2010 11:18:12 +0300, -=Teutis=- <x...@xy.com> wrote:

> Digni sa Cd-neki live OS (linux, xp(bartpe)...) prije toga makni raid
> diskove, prekopiraj i vrati raid diskve i novi...
>
> PozZ!

koji Live CD preporucas, da je jednostavan za koristiti i da ima neki
normalni "partition magic"?


mislis da mirror polje nakon vracanja jednog od njih nece raditi?

-=Teutis=-

unread,
Mar 30, 2010, 6:36:22 AM3/30/10
to


Pa vjerojatno se kod tebe radi o miroru koj je "hardverski" tj. imas
slozeno iz bios koji se digne nakon sistemskog biosa. U pravilu bi
trebalo raditi bez problema, uz mozda manje postelavanje opcija da ti
racimo ne krene sam popravljati mirror polje u kombinaciji sa novim diskom.

Meni je BartPe dobar izbor ako inace radis u windozama...

PozZ!

Ke...@_yahoo.com

unread,
Mar 30, 2010, 8:17:04 AM3/30/10
to
On Tue, 30 Mar 2010 13:36:22 +0300, -=Teutis=- <x...@xy.com> wrote:

> Pa vjerojatno se kod tebe radi o miroru koj je "hardverski" tj. imas
> slozeno iz bios koji se digne nakon sistemskog biosa.

Da, ipravo je tako slozeno.. mislim neka ctrl-H ili Ctrl-K kombinacija za
ulaz u radi menu nakon post screena

> U pravilu bi
> trebalo raditi bez problema, uz mozda manje postelavanje opcija da ti
> racimo ne krene sam popravljati mirror polje u kombinaciji sa novim
> diskom.

nece sam sigurno - jer cim nestane origigi disk javi da je radi ispao iz
polja i jedino repair raid field moze sloziti stvar - to je za slucaj da
ubaciv drugi disk umjesto orgihnala, sad nikad nisam probao kaj se desi
kad vratis orginal, koji vise nije identican sa onim koji je ostao u
polju..

>
> Meni je BartPe dobar izbor ako inace radis u windozama...

nisam nasao to, vec neki PartedMagic, pa cu probat to..

tenx!

Igor Batinic

unread,
Mar 30, 2010, 9:25:48 AM3/30/10
to
Pozdrav svima...

Kenny@_Yahoo.com wrote:
> On Tue, 30 Mar 2010 13:36:22 +0300, -=Teutis=- <x...@xy.com> wrote:
>
>> Pa vjerojatno se kod tebe radi o miroru koj je "hardverski" tj. imas
>> slozeno iz bios koji se digne nakon sistemskog biosa.
>
> Da, ipravo je tako slozeno.. mislim neka ctrl-H ili Ctrl-K kombinacija
> za ulaz u radi menu nakon post screena
>
>> U pravilu bi
>> trebalo raditi bez problema, uz mozda manje postelavanje opcija da ti
>> racimo ne krene sam popravljati mirror polje u kombinaciji sa novim
>> diskom.
>
> nece sam sigurno - jer cim nestane origigi disk javi da je radi ispao iz
> polja i jedino repair raid field moze sloziti stvar - to je za slucaj da
> ubaciv drugi disk umjesto orgihnala, sad nikad nisam probao kaj se desi
> kad vratis orginal, koji vise nije identican sa onim koji je ostao u
> polju..

Kao i da si stavio drugi novi disk. Mora se resinhronizirati.

Uzivajte,

Iggy

Ke...@_yahoo.com

unread,
Mar 30, 2010, 8:29:50 AM3/30/10
to
On Tue, 30 Mar 2010 16:25:48 +0300, Igor Batinic
<_ime_._p...@email.htnet.hr> wrote:

> Kao i da si stavio drugi novi disk. Mora se resinhronizirati.

OK, a sto se dogodi ako maknem OBA diska koji su u RAID - mirror POLJU i
kasnije ih vratim (NAKON STO BOOTNEM SA CD-A i na njihovom sata portu
presnimim disk na disk sa nekim partmagicom?

Nesmijem izgubiti sustav sa ta dva diska!

-=Teutis=-

unread,
Mar 30, 2010, 4:09:58 PM3/30/10
to

UF!

Dakle... Najgora opcija je: da ces nakon sto si rasturio polje morati
ponovo na jednom od dva diska koji su u mirror-u kopirati podatke... u
pravilu tak svejedno jer se dok su van racunala nece se nis na njih snimiti!

Ja sam na Abit MB 478 sa vjerojatno slicnim kontrolerom skido drmo
mjenjo diskove u svim mogucim kombinacijama i uvjek je sve radilo. Na
doticnoj je sinhronizaciju radila intelova aplikacija iz windoza a ne
sam kontroler.
Upravo iz tog razloga predlazem neko live okruzenje i skidanje diskova s
raida jer tada se nema kaj na njima mjenjati...

Kaj ce ti part magic? CTRL+A CTRL+C CTRL+V

Ako te muci kako particinirati disk u Bartu
GO-> system -> storage -> DiskPart
Ako ti je prekoplicirano strikati, prije nego rasturis raid polje nakaci
(dok je racunalo ugaseno i istekano iz struje!!!) novi HDD digni windoze
desni klik na MY COMPUTER -> manage -> diskmanagment -> tvoj novi hdd pa
ovisno o tome kak je disk pripremljen odabir Basic ili Dynamic disk pa
particije po zelji jedna dve ili kolko vec te prateci upute na ekranu
format...
malo stiva:
http://support.microsoft.com/kb/309000
http://www.theeldergeek.com/disk_management.htm


Eto ti za bartPE pa citaj i ako neces sam raditi potrazi na torrentima...

http://www.nu2.nu/pebuilder/

Ak' ti je sve ovo magla nemoj sam raditi nis...
Ako mozes doci do ZG-a javi mi se na mail uzmi disk s kojeg kopiras i
prazni pa cu ti drage volje prebaciti podatke. Normalno mozes to kod
bilo koga ko ima dva sata prikljucka na MB.

Teu...@yahoo.ocm

OCM=COM

PozZ!

Igor Batinic

unread,
Mar 30, 2010, 4:19:27 PM3/30/10
to
Pozdrav svima...

Kenny@_Yahoo.com wrote:
> On Tue, 30 Mar 2010 16:25:48 +0300, Igor Batinic
> <_ime_._p...@email.htnet.hr> wrote:
>
>> Kao i da si stavio drugi novi disk. Mora se resinhronizirati.
>
> OK, a sto se dogodi ako maknem OBA diska koji su u RAID - mirror POLJU i
> kasnije ih vratim (NAKON STO BOOTNEM SA CD-A i na njihovom sata portu
> presnimim disk na disk sa nekim partmagicom?

Ovisi o kontroleru. Bolji kontroleri podatke o polju zapisuju na
diskove, stoga zamjena kontrolera, vadjenje polja, selidba polja u drugu
masinu i slicno nije problem.

Kod jeftinih, sve opcije su moguce i ne bih se na tvom mjestu igrao.

> Nesmijem izgubiti sustav sa ta dva diska!

Onda malo kopiranja okolo - naokolo.

Uzivajte,

Iggy

-=Teutis=-

unread,
Mar 30, 2010, 4:26:03 PM3/30/10
to
Kenny@_Yahoo.com wrote:
> On Tue, 30 Mar 2010 16:25:48 +0300, Igor Batinic

>

> OK, a sto se dogodi ako maknem OBA diska koji su u RAID - mirror POLJU i
> kasnije ih vratim

Ha vis ovo ovisi o kontroleru, u svakom slucaju kada bi ponovno salganje
polja iziskivalo formatiranje diskova u polju iz bios aplikacije izgubio
bi podatke. Jes da bi to bilo debilno, ali mogu zamisliti da takav
kontroler postoji... Takvo ponasanje je neophodno kod stripe polja tj.
kada dva diska "glume jedan veliki", a u mirror-u za to nema potrebe,
al' ko zna... (vidi manual mozda baci malo svjetla)...

Ja bi za svaki slucaj napravio image sadasnjeg satnja na onaj treci disk
ak na njemu ima mjesta ili na onaj novi (predpostavljam da je veci)...

To mozes recimo s pingom koji se slobodan

http://ping.windowsdream.com/


ili nekom komercijalnom inacicom poput:

http://www.symantec.com/norton/ghost

http://en.wikipedia.org/wiki/Acronis_True_Image
http://download.cnet.com/Acronis-True-Image-Home/3000-2242_4-10168093.html


PozZ!

0 new messages