i kolko si dobio fps'a? Troduplo?:)
ijoj kad ti vrisne al ce bit placa, sam se igraj :)
--
Anto Konjo (zvani Đubro)
LOL, kad se samo sjetim nvidia 5900 serije. Bilo je par verzija i znam da su
ljudi lijepo flashali slabiju karticu postavkama brze kartice a onda nakon
mjesec-dva puffff. Hrpe foruma bile su pune zaljenja za spaljenim karticama.
I tu na newsgrupi je i nakon mog upozorenja otisla kartica i to bas tipu
koji je tvrdio da je prije toga imao godinu i pol overclockanu nvidia 4200
karticu i da se nista nije desilo pa je vrlo samouvjereno flashao svoju 5900
karticu.
Dakle, dizanje napona je zadnja solucija koju bih ikada primjenio pri
overclockingu. Nitko ne kaze da ce kartica riknuti isti tren ili da ne bi
mogla izdrzati 2-3 godine pri takvom radu ali racunaj da mozda imas jedan
slabiji kondenzator ili tranzistor na grafickoj i da bas tvoja kartica moze
riknuti za tjedan-dva. Ne znam da li je isplativo radi 5% vece brzine
riskirati karticu ok 1.600 kn.
1.1V
Rade i vmodove na 1.375
Neznam kaj joj moze bit od opcije dozvoljene u biosu. Ali sta 0.05V moze
taku stetu napraviti?
/cut/
>
> 1.1V
>
> Rade i vmodove na 1.375
>
> Neznam kaj joj moze bit od opcije dozvoljene u biosu. Ali sta 0.05V moze
> taku stetu napraviti?
Ne mora. Ali vodi racuna da je kartica projektirana za defaultne vrijednosti
i napona i frekvencija. Naravno da svaka graficka dozvoljava odredjena
odstupanja prema gore ali isto tako vodi racuna da dizanje napona uz
povecanje frekvencije vodi i vecem zagrijavanju svih komponenti a ti vidis
samo temperaturu GPU-a koja se mozda i ne promijeni jer GPU za razliku od
ostalih komponenti koje se griju ima svoj vlastiti hladnjak. Ja inace imam
overclockan CPU i to uz spusten napon (Q6600 na 3.0 GHz) pa nemoj misliti da
sam zavidan ili protivnik overclockanja.
Cini mi se uopce iluzorno izvoditi eksperimente sa grafickom koja kosta
1.600 kn da bi dobio malo bolje rezultate. Na hrpi foruma gdje su opisivali
svoj postupak "spaljivanja" grafickih kartica generalni zakljucak svih je
bio da bi im bilo bolje da su dali jos malo vise novaca pa kupili bolju
graficku i ostavili je na defaultnim vrijednostima (npr. 8800GTS koja kosta
2.100 kn sto je jos uvijek manje od jedne skurene 8800GT i jedne nove
graficke u zamjenu). Bilo je i onih kojima 200-300 Eura ne igra nesto u
zivotu pa su javno objavili kako su fino kupili novu graficku i opet je
nafrljili u nebesa.
Tko može u servisu dokazati da je CPU/GPU pregorio od OC-ja? Dođeš u servis,
praviš se tudum i kažeš "CPU/GPU mi jednostavno ne radi". :) Jest da je
amoralno, al' nije baš da su i trgovine hardveraja trenutno prve na listi
kod Pape Benedikta za proglašavanje svecima... :)
Ovisi od servisa do servisa. Cuo sam pricu koja je ostala neprovjerena ali
je isto tako nitko ne moze niti opovrgnuti da se za skureni CPU moze ocitati
na kojem je naponu i frekvenciji radio u trenutku pregaranja, kao ti podaci
ostanu upisani u nekom registru CPU-a i postoji "black box" u koji utaknes
CPU i on ti ocita podatke iz CPU i prema tome ti odredis da li garanciju
priznajes ili ne. Ne znam da li se isto moze napraviti za GPU ali nikad ne
znas.
©to se tiče CPU-a stvarno ne znam jel on pohranjuje informaciju u nekom
registru o taktu i naponu, ne znam kako izgleda layout i specifikacije
pinova CPU-a, trebao bi pogledati datasheet. Sve ovisi koji je tip internih
registara, tj. kojim su sklopovljima izvedeni. O tome ovisi ąto će ostati
pohranjeno nakon ąto se prekine napajanje procesora. Sigurno je da su
elementarni podaci (npr. max. vrijednosti VID-a te mnogi drugi) pohranjeni u
nekom internoj programskoj memoriji te se ne mogu mijenjati, ali vidim da
postoje i testni pinovi, no ąto oni daju van stvarno ne znam. ©to se tiče
OC-ja, najbitniji je napon, tj. ne podizati napon iznad MAX dopuątene
vrijednosti, OC u nekim normalnim granicama neće dovesti do pregaranja
proca. ©to se tiče frekvencije, o njoj će viąe ovisiti hoće li CPU raditi
"stabilno", tj. hoće li dobro izvrąavati instrukcije, neke komponente
trebaju određena vremena da vrijednosti potrebne za izvrąenje instrukcija
postanu stabilne, tj. da se vrijednosti ne uzimaju u prijelaznom području
gdje su podaci/informacije nestabilne. Znači, napon je ono ąto je
problematično za duľinu vijeka proca, ne frekvencija...
Btw. ne vjerujem da bi se naąi servisi sa time zahebavali i napikavali
testne pinove osim ako se zainate, za to treba prije svega stručnost i puno
vremena, a mislim da će oni prije odabrati jednostavniju opciju i zamijeniti
proc...
$
$"Sinac" <no...@il.no> wrote in message news:fv7u25$b0u$1...@ss408.t-com.hr...
$> "cho1594" <cho1594...@gmail.com> wrote in message
$> news:fv7nam$o2s$1...@ss408.t-com.hr...
$> /cut/
$>>
$>> Tko može u servisu dokazati da je CPU/GPU pregorio od OC-ja? Dođeš u
$>> servis, praviš se tudum i kažeš "CPU/GPU mi jednostavno ne radi". :) Jest
$>> da je amoralno, al' nije baš da su i trgovine hardveraja trenutno prve na
$>> listi kod Pape Benedikta za proglašavanje svecima... :)
$>
$> Ovisi od servisa do servisa. Cuo sam pricu koja je ostala neprovjerena ali
$> je isto tako nitko ne moze niti opovrgnuti da se za skureni CPU moze
$> ocitati na kojem je naponu i frekvenciji radio u trenutku pregaranja, kao
$> ti podaci ostanu upisani u nekom registru CPU-a i postoji "black box" u
$> koji utaknes CPU i on ti ocita podatke iz CPU i prema tome ti odredis da
$> li garanciju priznajes ili ne. Ne znam da li se isto moze napraviti za GPU
$> ali nikad ne znas.
$
$Što se tiče CPU-a stvarno ne znam jel on pohranjuje informaciju u nekom
$registru o taktu i naponu, ne znam kako izgleda layout i specifikacije
$pinova CPU-a, trebao bi pogledati datasheet. Sve ovisi koji je tip internih
$registara, tj. kojim su sklopovljima izvedeni. O tome ovisi što će ostati
$pohranjeno nakon što se prekine napajanje procesora. Sigurno je da su
$elementarni podaci (npr. max. vrijednosti VID-a te mnogi drugi) pohranjeni u
$nekom internoj programskoj memoriji te se ne mogu mijenjati, ali vidim da
$postoje i testni pinovi, no što oni daju van stvarno ne znam. Što se tiče
$OC-ja, najbitniji je napon, tj. ne podizati napon iznad MAX dopuštene
$vrijednosti, OC u nekim normalnim granicama neće dovesti do pregaranja
$proca. Što se tiče frekvencije, o njoj će više ovisiti hoće li CPU raditi
$"stabilno", tj. hoće li dobro izvršavati instrukcije, neke komponente
$trebaju određena vremena da vrijednosti potrebne za izvršenje instrukcija
$postanu stabilne, tj. da se vrijednosti ne uzimaju u prijelaznom području
$gdje su podaci/informacije nestabilne. Znači, napon je ono što je
$problematično za dužinu vijeka proca, ne frekvencija...
$
$Btw. ne vjerujem da bi se naši servisi sa time zahebavali i napikavali
$testne pinove osim ako se zainate, za to treba prije svega stručnost i puno
$vremena, a mislim da će oni prije odabrati jednostavniju opciju i zamijeniti
$proc...
testni pinovi ne sluze za testiranje i ocitavanje registara, uostalom
zna se kako proc postize vid, fid ... jednostavnim otpornikom prema
vcc, odrezes masu i stalno je u "1", uostalom ta provjera je samo
moguca valjda za gpu koji bios ima na samom sebi (unutar istog
silikona) pa se valjda da ocitati vrijednost upisanih napona. samo
nekako sumnjam da i direktno xfx-u posaljes da bi oni nakon izlaska
nove generacije isli se zajebavat da vide zasto je krepao neki stari
chip jednostavnije im poslati novu karticu kao besplatnu reklamu u
najgorem slucaju.
> Znači, napon je ono ąto je problematično za duľinu vijeka proca, ne
> frekvencija...
>
Je, s time da sam spomenuo da je frekvencija ipak bitna kod ostalih
komponenata na stampanoj ploci graficke kartice. One nemaju vlastito
hladjenje i osjetljivije su na promjenu napona i/ili frekvencije. Opet
ponavljam, uopce se nista ne mora desiti promjenom napona/frekvencije ali
kak se veli, vrag nikad ne spava. Moj zakljucak je da je uopce nepotreban
rizik povisivati napon za mozda 5% bolje rezultate. Da li se uopce vidi
razlika izmedju 75 i 82 FPS? Jasno bi mi bilo da je u pitanju razlika
izmedju 20 i recimo 80 FPS ali ovako...
Hehe, nemoj tako, nije isto imati "makinu" od 15 ili 25 cm... :)
Slaľem se, naravno da je svejedno ąto se tiče FPS-a kada je AVG FPS iznad 40
sve ostalo ąto je viąe je ljudskom oko neprimjetno, ali zato ljudskom jeziku
nije... :)
Da, isto kao i ulovljena riba od metar i pol :))
A isto tako korisnici LCD-a zaboravljaju da i uz najbolju volju ne vide vise
od 60 FPS-a ako imaju refresh rate 60 HZ. Kod CRT-a jos kako-tako s obzirom
da ima i poluslika (interlaced mod rada) ali kod LCD-a ne.
Kod LCD-a se bas vise primjeti 'trzanje' kad je FPS ispod 60Hz.
A sto se interlaced moda tice - bas me zanima kad je netko to zadnji put
koristio... stovise, sve 'standardne' rezolucije su progressive.
Btw, izmedju 40 i 60FPS se itekako kuzi razlika.
> Kod LCD-a se bas vise primjeti 'trzanje' kad je FPS ispod 60Hz.
> A sto se interlaced moda tice - bas me zanima kad je netko to zadnji put
> koristio... stovise, sve 'standardne' rezolucije su progressive.
>
> Btw, izmedju 40 i 60FPS se itekako kuzi razlika.
Mislim da smo se krivo razumjeli. Interlaced nacin rada je klasican nacin
rada TV (CRT) ekrana, iscrtavaju se prvo neparna pa onda parna polja ekrana,
25 parnih i 25 neparnih da bi dobio 50 Hz slike. Postupci deinterlacinga su
razliciti pa ih sada necu uvoditi u raspravu, bitno mi je samo bilo
spomenuti da postoji mogucnost prikaza poluslika kod CRT-a za razliku od
LCD-a kod kojeg se jedino moze iskljuciti Vsync frejmova.
Za vise informacija http://en.wikipedia.org/wiki/Interlaced i
http://en.wikipedia.org/wiki/Deinterlacing
A daj mi samo objasni kako se moze vidjeti "trzanje" na LCD-u vise nego na
CRT-u kad je sama tehnologija prikaza slike na LCD-u daleko sporija nego na
CRT-u?
Ja vrlo dobro znam sto je to interlaced mode :)
> A daj mi samo objasni kako se moze vidjeti "trzanje" na LCD-u vise nego na
> CRT-u kad je sama tehnologija prikaza slike na LCD-u daleko sporija nego na
> CRT-u?
Zato sto na LCD-u imas u 99% slucajeva 60Hz 'refresh rate'.
Na CRT-u u principu tkoristis 85-100Hz, ili mozda cak i veci refresh rate.
E, sad.. stos je u tome da ako je FPS ispod 60Hz - npr 50Hz, onda ti na
ekranu ces morati povremeno imati jedan frame tijekom dva refresha, tj.
2/60sec.
U slucaju vise frekvencije ekrana to je vrijeme krace (npr 2/100sec), pa
se i ta 'trzanja' manje primjecuju.
Recimo, kad je FPS ispod 60, na LCD-u se kod mene vise kuzi nego prije
na CRT-u sa 85Hz refresh rateom.
> Recimo, kad je FPS ispod 60, na LCD-u se kod mene vise kuzi nego prije na
> CRT-u sa 85Hz refresh rateom.
v-sync?
Zato iskljucis Vsync u drajverima graficke kartice.
> kak ce mi pregorit kad je u idleu 40, a u full loadu 63*C?? i to je 75%
> stock hladjenje.
Dakle, da ponovim, ti ocitavas temperaturu GPU-a (grafickog procesora koji
je samo jedan chip na grafickoj kartici) a ne temperaturu graficke kartice
sto znaci da ne znas na kojoj su temperaturi ostali elementi na stampanoj
plocici graficke kartice. Promjenom napona i frekvencije mozda neces cak
niti izazvati promjenu temperature GPU ali ti ostale elekronicke komponente
rade pod vecim "opterecenjem". I opet tvrdim da kartica moze raditi mozda
bez problema 3-4 godine ali ti isto tako moze riknuti nakon 2-3 tjedna. S
obzirom da je dobitak neproporcionalan riziku pri overclockanju na ovaj
nacin mislim i dalje da je nepotreban.
On. Kako i treba biti.
LOL, da... tearing je puno bolja opcija...
Meni stvarno nisu jasni ljudi koji iskapcaju Vsync, jer tearing je jedna
od najiritantnijih stvari.
u potpunosti se slazem.
--
Past, present and future exist as one. They breathe as one.