Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

OT: o nosenju naocala

2 views
Skip to first unread message

mia

unread,
Sep 27, 2005, 12:13:55 PM9/27/05
to
pred kraj srednje skole mi se vid pomalo poceo pogorsavati (usljed
aktivnosti koje umaraju oci), no nikad nisam usvojila naviku nosenja
naocala. u torbi/ladici zadnjih desetak godina spremljene stoje naocale za
dioptriju -1 (dakle nije velika). nosila sam ih neko vrijeme samo u voznji
(autom/biciklom) i za gledanje televizije i u kinu. u daljini ne bih vidjela
broj tramvaja koji dolazi, a kad bi mi oci bile umorne ne bih prepoznavala
lica ljudima dok mi ne bi dosli blizu. cesto sam ih zaboravila staviti i
tako sam ih uopce prestala nositi. na poslu svakodnevno radim poslove koji
umaraju oci, ali ih nisam morala nositi jer sam bila kratkovidna, a radim
"blizu". danas sam otisla na lijecnicki pregled radi produzenja vozacke
dozvole jer mi u istoj pise da moram nositi naocale dok vozim, ali su
ustanovili da mi naocale vise ne trebaju. :)

uvijek sam se pitala je li stetno ne nositi naocale ako imas dioptriju.
reklo bi se da, barem u mom slucaju, moze biti ljekovito. ;-)

Enola Knezevic

unread,
Sep 27, 2005, 3:52:10 PM9/27/05
to
mia in <dhbr6i$s0r$1...@sunce.iskon.hr>:

> uvijek sam se pitala je li stetno ne nositi naocale ako imas dioptriju.
> reklo bi se da, barem u mom slucaju, moze biti ljekovito. ;-)

Kad smo kod toga, je li netko probao vjezbe za oci?

xyz

unread,
Sep 27, 2005, 6:55:23 PM9/27/05
to

"mia" <mija...@yahoo.co.uk> wrote in message
news:dhbr6i$s0r$1...@sunce.iskon.hr...

>
> uvijek sam se pitala je li stetno ne nositi naocale ako imas dioptriju.
> reklo bi se da, barem u mom slucaju, moze biti ljekovito. ;-)

sad si me sjetila kak je kod vlahova u njegovoj emisiji Drugo lice bio jedan
luuudi tip koji je sa sobom donio valjd pola tisuce knjiga i raznih sranja,
bio je u zatvoru jer je ubio susjeda i zavrsio je fax negdje u SADu..
uglavnom, tip je rekao da su naocale usvari stetne i da ih ne treba nositi..

ja imam +0.5 na oba oka i dobio sam naocale ali sam ih nosio samo par
tjedana i vec par godina ih ne nosim jer mi jednostavno smetaju.. pojma
nemam kakvo mi je sad stanje s dioptrijom


KLAN

unread,
Sep 28, 2005, 2:10:05 AM9/28/05
to

"xyz" <os-n...@nja.hr> wrote in message news:dhcikl$p0o$1...@sunce.iskon.hr...

> ja imam +0.5 na oba oka i dobio sam naocale ali sam ih nosio samo par
> tjedana i vec par godina ih ne nosim jer mi jednostavno smetaju.. pojma
> nemam kakvo mi je sad stanje s dioptrijom

To care!
:)))))))))))))))))))


AVEM

unread,
Sep 28, 2005, 2:11:49 AM9/28/05
to

Ja sam probao nositi tzv. rupicaste naocale i mogu reci da su mi jako
pomogle. Za sada mi se nije smanjila dioptrija, ali se zaustavio rast. Npr.
nosim naocale oko 10 godina i na desnom oku sam imao +1,5 a sada imam +2,5.
Sada imam i dalje ovu zadnju, ali barem ne raste vise. Ako je vjerovati
uputama, onda bi se sve cescim i duzim nosenjem rupicastih naocala trebao
jako poboljsati vid. Osobno poznam 3 ljudi koji mi to potvrduju, ali
nazalost mnogo doktora ne vjeruje u to.

Davor


Werther

unread,
Sep 28, 2005, 3:47:17 AM9/28/05
to
mia je napisao/la:

> uvijek sam se pitala je li stetno ne nositi naocale ako imas dioptriju.
> reklo bi se da, barem u mom slucaju, moze biti ljekovito. ;-)

ja sam negdje u 4. raz osnovne primjetio da slabije vidim ali sam
izbjegavao naocale kolko sam mogo. primjetio sam da mi dioptrija raste i da
sve slabije i slabije vidim. vjerojatno je u pocetku bila cak ispod -1.00
ali kad sam napokon morao ici po naocale ustanovljeno mi je -1.5
(stalno sam naprezao oci da vidim na plocu - mislim da je to razlog zasto
mi se povecala)

sad 10ak god. kasnije imam -2.00 al brijem da je to povecanje zbog mekih
leca.

--
-winamp svira: One T feat. Cool T - The Magic Key

Smola

unread,
Sep 28, 2005, 4:58:34 AM9/28/05
to
In article <dhdc7h$7ec$1...@ss405.t-com.hr>, ayurvedic.massage@email.t-
com.hr says...

> > Kad smo kod toga, je li netko probao vjezbe za oci?
> Ja sam probao nositi tzv. rupicaste naocale i mogu reci da su mi jako
> pomogle. Za sada mi se nije smanjila dioptrija, ali se zaustavio rast. Npr.
> nosim naocale oko 10 godina i na desnom oku sam imao +1,5 a sada imam +2,5.
> Sada imam i dalje ovu zadnju, ali barem ne raste vise. Ako je vjerovati
> uputama, onda bi se sve cescim i duzim nosenjem rupicastih naocala trebao
> jako poboljsati vid. Osobno poznam 3 ljudi koji mi to potvrduju, ali
> nazalost mnogo doktora ne vjeruje u to.

Koja je spika s tim uopce? Treniranje misica odgovornih za fokusiranje
Cini mi se da je to djelotvorno samo u nekim situacijama.


--
I'm not having these two shag while I'm tied to a chair three feet away.

Enola Knezevic

unread,
Sep 28, 2005, 6:40:02 AM9/28/05
to
Enola Knezevic in <slrndjj8lo.21...@geri.cc.fer.hr>:

> Kad smo kod toga, je li netko probao vjezbe za oci?

I jos jedno pitanje. Ispravljaju li zaista tvrde lece dioptriju?

Werther

unread,
Sep 28, 2005, 9:42:53 AM9/28/05
to
Enola Knezevic je napisao/la:

> I jos jedno pitanje. Ispravljaju li zaista tvrde lece dioptriju?

ja sam isto cuo - za polutvrde...

ja evo danas bez naocala - celo mi se zagrije! (dpt -2.0)

Smola

unread,
Sep 28, 2005, 10:14:37 AM9/28/05
to
In article <slrndjksm9.21...@geri.cc.fer.hr>,
pasip...@fly.srk.fer.hr says...

> Enola Knezevic in <slrndjj8lo.21...@geri.cc.fer.hr>:
> > Kad smo kod toga, je li netko probao vjezbe za oci?
>
> I jos jedno pitanje. Ispravljaju li zaista tvrde lece dioptriju?

Zaustavljaju, svi ce ti to reci koji ih nose. I polutvrde isto.

Red Dolphin

unread,
Sep 28, 2005, 11:24:56 AM9/28/05
to

"xyz" <os-n...@nja.hr> wrote in message news:dhcikl$p0o$1...@sunce.iskon.hr...
>
> "mia" <mija...@yahoo.co.uk> wrote in message
> news:dhbr6i$s0r$1...@sunce.iskon.hr...
>>
>> uvijek sam se pitala je li stetno ne nositi naocale ako imas dioptriju.
>> reklo bi se da, barem u mom slucaju, moze biti ljekovito. ;-)
>
> sad si me sjetila kak je kod vlahova u njegovoj emisiji Drugo lice bio
> jedan
> luuudi tip koji je sa sobom donio valjd pola tisuce knjiga i raznih
> sranja,
> bio je u zatvoru jer je ubio susjeda i zavrsio je fax negdje u SADu..
> uglavnom, tip je rekao da su naocale usvari stetne i da ih ne treba
> nositi..
>

Pa da. imam -2.75 na oba dva oka, odbijam nosit naocale jer nis ne vidim i
tako zdravije zivim , cim manje vidim to bolje


crvenkapica

unread,
Sep 28, 2005, 1:54:19 PM9/28/05
to

Ja jesam, kratko, ali meni i inače dioptrija pada već godinama (-).
Naočale nosim samo kada ne mogu nešto jasno vidjeti i često čitam bez
njih. Trenutno sam na -0,75, a prije par godine bilo je i -1,50.

M

bigfoot

unread,
Sep 28, 2005, 2:27:15 PM9/28/05
to


Staris crvenkapice, staris. A i vuk je vec krepao. :)

crvenkapica

unread,
Sep 28, 2005, 2:41:51 PM9/28/05
to
On Wed, 28 Sep 2005 20:27:15 +0200, bigfoot wrote:

> Staris crvenkapice, staris. A i vuk je vec krepao. :)

Još malo pa ću pokrenut akciju za otvaranje hr.alt.med.menopauza.
A vuk je par godina mlađi, a već dalekovidan...

M

primal.concrete.sledge

unread,
Sep 28, 2005, 3:01:19 PM9/28/05
to

> Zaustavljaju, svi ce ti to reci koji ih nose. I polutvrde isto.

a sto je sa ovim mekanima? ove sto se bacaju nakon misec dana nosenja?

--
And I am you and what I see is me
____________________________

Now playing: "Pink Floyd - Time/Breathe (reprise) (Gilmour & Wright)"

Werther

unread,
Sep 28, 2005, 3:58:05 PM9/28/05
to
primal.concrete.sledge je napisao/la:

>> Zaustavljaju, svi ce ti to reci koji ih nose. I polutvrde isto.
>
> a sto je sa ovim mekanima? ove sto se bacaju nakon misec dana nosenja?

izgleda da se od mekanih povecava - po onom sto sam cuo i po vlastitom
iskustvu, ali mislim da to nije vrijedno spomena i da ovisi o osobi i o
tome koliko dugo ih dnevno nosis...

nije bitno koja vrsta (po trajanju) mekih je u pitanju


--
winamp svira: edo maajka - no sikiriki

mia

unread,
Sep 28, 2005, 2:45:24 PM9/28/05
to
"Werther" <wer...@email.t-com.hr.spm> wrote in message
news:b3txg4f4...@anit.ram.ym...

> vjerojatno je u pocetku bila cak ispod -1.00
> ali kad sam napokon morao ici po naocale ustanovljeno mi je -1.5
> (stalno sam naprezao oci da vidim na plocu - mislim da je to razlog zasto
> mi se povecala)

meni je krenula s -0,25, pa -0.5 i zadnje sto znam -1. nisam bas cesto isla
na preglede. i ja sam ih nosila kad sam osjecala potrebu, ali nikad stekla
naviku... tak da je sve bilo spontano. :) a oci svakodnevno dosta
naprezem/umaram, pa me bas cudi kako mi se vid nije pogorsao vec ispravio.


primal.concrete.sledge

unread,
Sep 28, 2005, 5:54:04 PM9/28/05
to

> izgleda da se od mekanih povecava - po onom sto sam cuo i po vlastitom
> iskustvu, ali mislim da to nije vrijedno spomena i da ovisi o osobi i o
> tome koliko dugo ih dnevno nosis...
>
> nije bitno koja vrsta (po trajanju) mekih je u pitanju

a i meni se cini da je tako...tj. cini mi se da mi se vid pogorsava...ali
ne radi mekih leca, nego jednostavno na poslu buljim u kompjuter, dodjen
doma, pa isto na kompjuteru dosta i tako...to je uzrok. a nosim ih cili
dan, samo kad iden spavati ih skidan.


--
And I am you and what I see is me
____________________________

Now playing: "Pink Floyd - Atom Heart Mother (Instrumental)"

Smola

unread,
Sep 29, 2005, 6:10:01 AM9/29/05
to
In article <26nlz5ezax9c$.qdahtw07z0t5$.d...@40tude.net>,
primal.conc...@gmail.com says...

>
> > Zaustavljaju, svi ce ti to reci koji ih nose. I polutvrde isto.
>
> a sto je sa ovim mekanima? ove sto se bacaju nakon misec dana nosenja?

Te sto se bacaju su najgore. Najbolja opcija su tvrde. Cak navodno i
polutvrde nisu toliko dobre. Pricam iz svog i sestrinog iskustva.

Ovako odoka, te sto se bacaju mi se cine ko neke lece-vulgaris, radjene
po opcenitim specifikacijama, dok ove druge su ipak radjene po tvom oku.
Znaci bolje uzet i mekane, ali dugotrajne.

Al npr. mekane ne mogu ispravit astigmatizam. Jednom mi je lijecnica
pokazala kakva bi slika bila s mekanima i bila mi je ok, ali malo
poduplana, kao da gledam kroz prozor. Kuzis? :))

A ono, naucia san u ovih 100 godina da svaki jebeni oftamolog ima neku
svoju spiku i nakon njih 15 sam napokon uspio dobit lece koje mi
savrseno pasu.

Cak su mi dijagnoze varirale od -6 do -3.5 i to sve u jednoj godini,
zavisi o doktoru. Uzas, banda, a sta je najgore svi imaju istu opremu,
one glupave kompjutere i to. Niti jedan mi nije davao kapi za sirenje
zjenica tako da na sadasnju pozitivnu situaciju gledam kao slucajnost.
;))

bigfoot

unread,
Sep 29, 2005, 10:52:25 AM9/29/05
to

Jadni vuk uvijek nastrada. :)

Jasna

unread,
Sep 29, 2005, 11:19:16 AM9/29/05
to
"Enola Knezevic" <pasip...@fly.srk.fer.hr> wrote in message
news:slrndjksm9.21...@geri.cc.fer.hr...

> Enola Knezevic in <slrndjj8lo.21...@geri.cc.fer.hr>:
>> Kad smo kod toga, je li netko probao vjezbe za oci?
>
> I jos jedno pitanje. Ispravljaju li zaista tvrde lece dioptriju?

moj okulist kaze da to pali u mladoj dobi (sto god to znacilo) i to samo
tvrde
veli da u engleskoj eksperimentiraju s nosenjem tvrdih leca po noci i da to
smanjuje dioptriju - kaze da se mozemo nadati za godinu dana toj metodi i
kod nas
zivi bili pa vidjeli


mia

unread,
Sep 29, 2005, 12:54:45 PM9/29/05
to
"crvenkapica" <maj...@yahoo.com> wrote in message
news:19w90mxfhqls.1g7pr9y189o8t$.dlg@40tude.net...

> Ja jesam, kratko, ali meni i inače dioptrija pada već godinama (-).
> Naočale nosim samo kada ne mogu neąto jasno vidjeti i često čitam bez
> njih.

pa ni ne trebaju ti naocale za citanje (knjige, novina) ako si kratkovidna.
tako si samo kvaris vid.


crvenkapica

unread,
Oct 2, 2005, 5:11:56 PM10/2/05
to
On Thu, 29 Sep 2005 18:54:45 +0200, mia wrote:

> pa ni ne trebaju ti naocale za citanje (knjige, novina) ako si kratkovidna.
> tako si samo kvaris vid.

:)
Ma trebaju ti i za disanje, ako slušaš liječnike...

M

Opus

unread,
Oct 6, 2005, 7:10:19 AM10/6/05
to
Smola wrote:
> In article <26nlz5ezax9c$.qdahtw07z0t5$.d...@40tude.net>,
> primal.conc...@gmail.com says...
>
>>>Zaustavljaju, svi ce ti to reci koji ih nose. I polutvrde isto.
>>
>>a sto je sa ovim mekanima? ove sto se bacaju nakon misec dana nosenja?
>
>
> Te sto se bacaju su najgore. Najbolja opcija su tvrde. Cak navodno i
> polutvrde nisu toliko dobre. Pricam iz svog i sestrinog iskustva.
>
> Ovako odoka, te sto se bacaju mi se cine ko neke lece-vulgaris, radjene
> po opcenitim specifikacijama, dok ove druge su ipak radjene po tvom oku.
> Znaci bolje uzet i mekane, ali dugotrajne.
>
> Al npr. mekane ne mogu ispravit astigmatizam. Jednom mi je lijecnica

Nije istina. Postoje mekane za astigmatizam.

--
--------------
Od rada nitko nije umro.
No cemu riskirati?

Smola

unread,
Oct 6, 2005, 8:04:01 AM10/6/05
to
In article <di30up$vq4$1...@sunce.iskon.hr>, op...@nesto.hr says...

Eto, covik se uci dok je on-line! :))


--
Look it up: Slayer, comma, The.

Nito

unread,
Oct 8, 2005, 7:03:13 AM10/8/05
to

kako misliš popravila se- pa pogoršala se za 0.75 dptr

Nito

unread,
Oct 8, 2005, 7:01:38 AM10/8/05
to
kako misliš popravila se, pa bila je -0.25 dsph, sad je -1.00 dsph, pa
to je POGORŠANJE od 0.75 Dptr

Nito

unread,
Oct 8, 2005, 7:06:27 AM10/8/05
to
pogoršanje dioptrije ne može nastat zbog mekih leća, povečanje dioptrije
s godinama je normalno, do nekih 25g- poslije stagnira

Nito

unread,
Oct 8, 2005, 7:32:49 AM10/8/05
to
samo da nesto utvrdimo:
-tvrde lece su krute kontaktne lece koje se jos zovu i plinonepropusne
lece, što znaci da ne propustaju kisik na roznicu i zbog toga se pomalo
izbacivaju iz proizvodnje, a najvise se koriste za sprecavanje
KERATOKONUSA -(progresivnog ispupcenja roznice, koja se na kraju
podvrgava operativnom zahvatu transplatacije).
-polutvrde lece su polupropusne lece koje se danas malo vise koriste od
tvrdih zbog djelomicnog propustanja kisika -nekad za astigmatizam ali po
preporuci ofalmologa-
- meke kontaktne lece su silikonske lece promjera oko 14mm tako da
prekrivaju i iris (sarenicu) pa mogu biti i u boji. Puno su ugodnije,
propustaju kisik na roznicu, i što se cesce mjenjaju bolje su i skuplje,
jer se manje trose i ne treba ih drzati u deproteinizacijskoj otopini.
-s obzirom na rok mogu biti-dnevne, tjedne, dvotjedne, mjesecne,
dvomjesecne, kvartalne, polugodisnje i godisnje.
-mogu biti u boji, i sto je vazno mogu biti TORICNE/ASTIGMATICNE koje
korigiraju astigmatizam roznice. mogu cak biti i bifokalne...

Nito

unread,
Oct 8, 2005, 7:36:29 AM10/8/05
to

mia

unread,
Oct 8, 2005, 3:55:02 PM10/8/05
to
"Nito" <xpert...@hotmail.com> wrote in message
news:di88tj$nem$1...@ss405.t-com.hr...

> > meni je krenula s -0,25, pa -0.5 i zadnje sto znam -1. nisam bas cesto
isla
> > na preglede. i ja sam ih nosila kad sam osjecala potrebu, ali nikad
stekla
> > naviku... tak da je sve bilo spontano. :) a oci svakodnevno dosta
> > naprezem/umaram, pa me bas cudi kako mi se vid nije pogorsao vec
ispravio.
> >
> >
> kako misliš popravila se, pa bila je -0.25 dsph, sad je -1.00 dsph, pa
> to je POGORŠANJE od 0.75 Dptr

ne pratis nas od pocetka? -1 mi je bilo zadnja sto sam cula o svojim ocima
od okulista (prije par godina) prije nego sto su mi da lijecnickom pregledu
za vozacki rekli da nemam dioptriju.


Message has been deleted

Nito

unread,
Oct 9, 2005, 3:53:53 PM10/9/05
to
aha, oprosti, nisam sve procitao...
-1.00 Dsph na oba oka ista dioptrija? i sad se na oba oka isto ispravia?
to moze znaciti da ti dotad utvrdjena dioptrija nije bila tocna, ili se
dogodilo nesto CUDNO, jer normalno je da se javlja porast dioptrije,
recimo, u pubertetu-dok raste oko. pogotovo kod kratkovidnih ljudi, jer
se kod njih dogadja problem predugo izrasle ocne jabucice(lat. bulbus
oculi) , a negdje poslije 25g dioptrija stagnira. osim ako nije
posrijedi nesto drugo (nedaj Boze diajabetička retinopatija,
hipotenzija, hipertenzija-glaukom, katarakta).
i kako objasnjavaju ispravljanje dioptrije na zadnjem lijecnickom
pregledu - ovom za produzenje vozacke
-nije da ti ne vjerujem, nego me bas zanima njihovo objasnjenje, (ako su
ti uopce ista rekli, doktori su mudraci koji ti bas previse ne
objasnjavaju), jer to bas nije svakodnevna pojava - blago tebi :)
>
Message has been deleted
0 new messages