V Banskobystrickom kraji nastal rozruch, keď sa v
druhom kole župných volieb bude uchádzať o post šéfa kraja popri súčasnom
župátorovi Vladimírovi Maňkovi prekvapivo aj Marián Kotleba, považovaný
viacerými za predstaviteľa extrémnej pravice alebo dokonca priamo
fašizmu.
Ďalší rozruch vyvolala správa, že k zvyčajnému slovnému duelu
kandidátov nedôjde. Kotleba svoju neúčasť odôvodnil tým, že verejná televízia
plánovala duel vysielať len zo záznamu, nie priamo. Maňka zase odôvodnil neúčasť
v ostatných dueloch tým, že chce uspokojiť požiadavky rôznych organizácií, najmä
Zväzu protifašistických bojovníkov, aby nedával verejne priestor extrémnym
názorom.
Pán Maňka, viem, že ste medzi dvomi
kameňmi. Na jednej strane je to Váš zmysel pre slobodu a demokraciu,
ktorý Vám diktuje ísť do diskusie s kýmkoľvek. Na druhej strane niekto tlačí na
Vás, aby ste nešli. Chcem teda poukázať na to prvé, čo vo Vás je, aby ste si
lepšie uvedomili toho hodnotu. Ja viem, že všetko, čo teraz napíšem, Vy dobre
viete, len nechápem, prečo pod tlakom okolia na to zabúdate.
Pán Maňka,
demokracia vznikla ako odozva proti útlaku mocných, demokracia
dala priestor obyčajnému človeku, aby mohol povedať: Nie, toto nechcem, ale
tamto chcem. Demokracia predpokladá, že ľudia v jadre chcú dobré veci,
demokracia predpokladá, že kdesi v nás je ten dobrý človek a keď mu dáme
slobodu, bude šťastný a bude robiť dobré veci. Dobre viete, že minulý
socialistický režim sa volal aj "ľudová demokracia". A v mene tejto "demokracie"
zakazovali písať a hovoriť v akomkoľvek inom duchu, okrem ducha Lenina a Marxa.
Kto zakazoval inak hovoriť? Boli to presvedčení komunisti? Nie, pretože
presvedčení komunisti práveže chceli ukázať silu a veľkosť svojho presvedčenia v
otvorenej diskusii. Tí, ktorí zakazovali inak hovoriť, neboli idealistickí
komunisti, boli to ľudia, ktorí za štátnu ideológiu len skrývali svoju túžbu po
moci.
V roku 1989 sa proti tejto diktatúre moci ľudia postavili.
Povedali: Chceme žiť vo svojom vlastnom slobodnom duchu a nie v
štátom diktovanej doktríne. A od tohto roku, pán Maňka, by mala byť otvorená
diskusia základom akéhokoľvek rozhodovania o smerovaní spoločnosti a mala by sa
pravidelne verejne vykonávať. Prečo? No preto, aby sa zase nechopili moci ľudia,
ktorí za slobodu a demokraciu len skrývajú svoje nečisté chúťky.
Toto
možno neviete, že najväčší slovenský mystik a duchovný učiteľ, Ján
Maliarik, vyzval Hitlera na slovný súboj. Takže on, ktorý bol skoro
svätec, sa nehanbil diskutovať so skoro diablom o tom, čo je správne pre svet.
Alebo Vám pripomeniem slová z Biblie: "Všetko skúmajte, dobrého sa držte",
povedal apoštol Pavol. Teda nepovedal: "Od zlého utekajte a odvracajte zrak." On
povedal: "Všetko skúmajte." Ako však máme všetko skúmať, keď nám nejaké
organizácie diktujú, aby sme určitým názorom nedávali priestor? Ako rozpoznáme,
že niečo je zlé a škodlivé, ak o tom nehovoríme, a namiesto poukázania na
problémy zapchávame tomu ústa?
Ako vzniká extrémizmus,
pán Maňka? Keď človeka nevypočujeme, nedáme mu priestor slobodne sa prejaviť,
ale zadupávame ho do blata, tak on z toho blata stále vstáva ako väčší a väčší
extrémista. Lebo sme mu nedali priestor a on ho chce, on si ho hľadá, on chce
žiť a chce sa prejaviť.
Extrémizmus vzniká z biedy a
chudoby. Z materiálnej biedy, ale aj z duševnej biedy. Vždy však vznik
extrémizmu majú na svedomí tí, ktorí vládnu. Nie sú to nejaké šialené chúťky v
ľuďoch, je to len túžba zbaviť sa biedy a útlaku. Takže kto, pán Maňka, kto je
najväčším podporovateľom extrémizmu? Snáď už spolu chápeme, že je to ten, kto
nedáva priestor iným názorom, kto nediskutuje, kto potláča. Veď aj ten Kotleba,
potrebuje vypočuť, potrebuje pochopiť, potrebuje aj vidieť, že sa tu veci
pohýňajú k lepšiemu a útlak mizne. Potrebuje potľapkať po ramene a počuť: Veď
vieme, že to myslíš dobre, len veci nie sú také jednoduché a čiernobiele, ako to
vnímaš Ty. A potrebuje mať pocit, že prispieva k spoločenskému dobru. Takto
zmizne, pán Maňka, takto zmizne jeho extrémizmus, ako zmizne tma po rannom
východe slnka.
Hoci to nebude ľahké, keďže Kotleba je do istej miery
skutočne ovplyvnený ultra pravicovým hnutím v Európe. Ako to,
že títo ultrapravičiari hovoria tak podobne v každej krajine? Prečo sú ako vajce
vajcu podobní? Kto ich financuje, kto im diktuje ideológiu? To by mala byť úloha
pre našu tajnú službu, keby mala na to mužnosť a nezávislosť. Máme tu aj
ľavicových extrémistov, anarchistov, radikálnych komunistov, zase ako vajce
vajcu sú si podobní v každej krajine. Kto ich vedie, kto si tu vyživuje extrémy
na oboch stranách? Nie náhodou ten, kto si neželá zmenu súčasných poriadkov?
Živí týchto extrémistov, aby mohol zviesť akýkoľvek odpor voči existujúcim
poriadkom do extrému a odsúdiť ho? A čo najlepšie zruší tento extrémizmus, ako
nie dialóg a spolupráca? Dajme extrémistom možnosť meniť spoločnosť tam, kde sú
problémy a kde sa to dá, prizvime ich k spolupráci a ich extrémizmus zmizne,
akonáhle sa naučia spolupracovať. Ale odmietajme ich, nálepkujme ich,
zadupávajme ich a oni budú povstávať stále v hrozivejšej sile. Pochopme, že táto
ich sila je len silou života a vedzme ju múdro usmerniť.
Takže pán Maňka,
ak Vám môžem odporučiť, nedávajte na slová tých, ktorí chcú
zase cenzurovať a filtrovať nejaké názory, pod zámienkou, aby sa mládež
nenakazila. Nedávajte na slová tých, ktorí chcú zase zavádzať totalitu jedného
názoru na svet. Pán Maňka, dajte priestor demokracii, dajte priestor človeku,
jeho slobode, nech sa prejaví dobro a úprimnosť, ktoré sú v ňom. Dajte priestor
otvorenej diskusii s kýmkoľvek, hlavne s tým, kto získal dosť silnú podporu
ľudí.
S pozdravom a prianím všetkého dobrého
Milan
Rusko