Pre mňa má Veľká noc 3 rozmery:
1. Sviatok jari, prebúdzanie prírody, ukončenie
kráľovstva Moreny. Šibanie oživujúcim prútikom a preberajúcou vodou má svoj
význam, ctím si túto našu tradíciu.
Ale to nestačí. Kráľovstvom Moreny je totižto aj chladný svet bez súcitu, svet, v ktorom sa snažia jednotlivci urvať si, čo sa dá, na úkor ostatných ľudí, aj prírody.
2. Preto treba pridať aj spoločenský rozmer jari a
tým môže byť Exodus zotročených Židov z Egypta do vlastnej
krajiny. Iste sa aj u iných národov nájde paralela, ale tento je u nás
najznámejší. Pascha - najdôležitejší židovský sviatok. Mám k nej úctu a je
zdrojom inšpirácie pre ukončenie otroctva a sociálneho zbedačovania smerom ku
krajšiemu svetu, v ktorom sme sami sebou.
Ale chcieť zmeniť spoločenský poriadok, to nestačí. Pokiaľ nezmeníme svoje správanie, starý poriadok nám vyrastie zase z blata na našich topánkach, resp. zo zlata, ktoré sme z Egypta ukradli. Bedár sa striasol pánov a stal sa z neho ešte horší pán.
3. Nestačí zmeniť krajinu, treba zmeniť človeka. Nestačí
zmeniť zvyky, treba zmeniť základný pohľad na život, čiže Ducha. Vlastne ho
treba len objaviť, vzkriesiť. Tie čriepky dobra sú v každom z nás, len ich treba
dať dokopy a postaviť na riadny mocný základ. Vzkriesenie -
najdôležitejší kresťanský sviatok nie je len vzkriesením prírody, ani nie je len
vzkriesením národa, je hlavne vzkriesením Ducha v nás, Ducha, ktorý neutláča,
nežije na úkor iných, ale pre iných, resp. v prospech celku. Iste je tu paralela
aj v iných náboženstvách a mýtoch. Podstata veci je ľuďom známa oddávna. Vyzerá
to jednoducho, veď každý si o sebe myslíme, akí sme dobrí a super. Ale asi to
také jednoduché nebude...

Ako však človeku k premene pomôže viera v to, že niekto iný zomrel za jeho hriechy? Buď chcem tie hriechy ľudstva a seba odstrániť alebo ich chcem ospravedlňovať a tým aj tolerovať. Kedy vlastne došlo k tomu, že učenie Ježiša Nazaretského o vzkriesení ducha života v každom z nás bolo nahradené učením o ospravedlňovaní ducha smrti v nás? Nuž, ľudia sú už takí: Radšej sa budú klaňať niekomu ako Bohu, než aby niečo urobili so sebou samým...
Milan Rusko
Diskusia možná tu: http://hladanie.net/index.php/clanky/hladanie/265-velka-noc-2015