FARSANGI MULATSÁG HEGYKÖZTÓTTELEKEN

25 views
Skip to first unread message

belacet

unread,
Feb 12, 2012, 10:35:23 AM2/12/12
to hegyko...@googlegroups.com

Farsangi mulatság Hegyköztótteleken

     Szombaton délután, február 11-én, a hideg, havas csúszós út ellenére is sokan voltak jelen a Hegyköztóttelek-i kultúrotthonban megrendezett farsangi mulatságon.

   Egy fergeteges farsangi mulatság vette kezdetét szombat délután, február 11-én, Tótteleken az elmúlt hónapokban szépen felújított kultúrotthonban, amely zsúfolásig megtelt, egy adott pillanatban úgy tűnt, hogy nem fér be több résztvevő. A farsangi bált és a szervezőket megtisztelte jelenlétével Vitályos Barna Hegyközcsatár polgármestere is annak ellenére, hogy  éppen máshol lett volna programja, de elmondása szerint nincs annál fontosabb esemény, mint a község területén bármilyen rendezvény, ezért  a helyi történések minden esetben elsőbbséget élveznek számára.

      A Hegyköztóttelek-i emberek vidámak, mulatósak, nagyon vallásosak és őrzik hagyományaikat  nem felejtetve el az őseiktől tanult népszokásokat, amit a mai fiataloknak is szeretnének átadni úgy, ahogy azt dédszüleiktől tanultak.

     A farsang gyakorlatilag a zajos mulatozás, a tréfacsinálás, bolondozás, eszem-iszom és az advent lezárulásával, a párkeresés, udvarlás időszaka.

  Farsang ünnepéhez kötődik a népi színjátszás kialakulása, különféle maszkos alakoskodásokból nőttek aztán ki a különféle dramatikus játékok, amelyekben tipikus alakokat személyesítettek meg. Ehhez a hagyományhoz igazodva a Tóttelek-i Kikerics gyermek és ifjúsági csoport, Iványi Ilona vezetésével, mutatták be  a mai napon az Eltáncolt aranycipellő, és a Libák gágogása c. - Ludas Matyi és Döbrögi párharcáról szóló - bohózatukat, melyet a közönség szűnni nem akaró vastapssal jutalmazott.

     Iványi Ilona nagyon büszke ezekre a gyerekekre akik immár nyolc éve vannak együtt, rendszeresen járnak a próbákra. Évente több alkalomkor is fellépnek zenés, verses bohózatokkal és műsoraikkal rendszeresen részt vesznek a község területén megrendezett kulturális és egyházi rendezvényeken. Tulajdonképpen két csoporttal dolgoznak, egy gyerek és egy ifjúsági csoporttal, akik szívvel lélekkel  készülnek az előadásokra.

     Mivel minden kulturális rendezvény kiadással jár ezért szponzorokat kellett keresni számukra, így találták meg a nagyváradi  Caritas Catolica-t, akik számos plüssjátékkal, kirakós és logikai játékokkal járultak hozzá a z előadás végén kisorolásra váró tombolához. A helyi Római Katolikus Egyházközség plébánosa Farkas András mindenben segítette az ifjakat és tevékenységüket.

     A rendezők , a gyerekek és a falubeliek jótékonysági farsangi mulatságnak nevezték  el a mai eseményt, mivel a belépő díj és a tombolából befolyt összeget szeretnék a gyerekek nyári kirándulására fordítani.

    Hogy hogyan is ünnepelték a farsangot több mint egy félévszázaddal ezelőtt?

    Egy néhány évvel ezelőtt ugyancsak a farsangi mulatságon, két korosabb asszony Dudás Gizella és Simkó Ilona elmesélték, hogy az ő gyermekkorukban, úgy hatvan évvel ezelőtt, még nem voltak ezek a mai modern eszközök, így az akkori kornak megfelelően ünnepelték meg a farsangot.

   Vasárnap délben, farsang első napján a szépen felöltözött legények és lányok szánkón indultak el a falun át hívogatni az esti mulatságra. Akkor még a tél az tél volt sok-sok hóval nem úgy, mint mostanában - az idei év talán kivételnek számít, jegyezték meg. Bejárták a falu utcáit  és megálltak minden olyan háznál, ahol vénkisasszony, vagy agglegény lakott. Ott elénekeltek több olyan mókás éneket amely kicsúfolta őket, amiért még nem találták meg párjukat, majd délután elkezdődött a gyerekbál, este pedig a felnőttek mulatsága és az azt követő reggelig tartó bál is.

       Farsang hétfő délutánján folytatódott a mulatozás ott, ahol azt abba hagyták. Ezt követően kedden este tizenegy óráig mulattak. Ekkor vette kezdetét a farsang búcsúztató, az asszonyok kendermagot tettek a kötényükbe, körbe járták a régi iskolát, közben szórták a kendermagot, vagyis kendert vetettek, megtaposták, locsolták, gerebenezték, mindezt azért, hogy az újév bő termést hozzon, majd az udvar közepére vonult mindenki, ahol elégették az asszonyok által készített szalmabábut jelezvén  ezzel, hogy elűzték a telet, most már jöhet a tavasz.

   Éjfél tizenkettőkor megszólaltak a templom harangjai tudatván mindenkivel, hogy vége a farsangnak és mától, az-az hamvazószerdától  megkezdődött a nagyböjt, amely húsvétig tart majd. Ebben az időszakban tilos volt  a mulatozás és a házasságkötés is, akik ezt megszegték  csak szerencsétlenségre számíthattak.

     Ezeket a régi farsangi népszokásokat elevenítették fel  a mai résztvevők is és megpróbálták faluközösségük szép hagyományait továbbadni a fiatalabb generáció számára. 

    A délutáni, bohózatokkal tűzdelt rendezvény este a felnőtt bállal folytatódott, ahol a jó zenéről és mulatozásról a Sláger Boys együttes gondoskodott.

Képek a farsang alkalmából rendezett előadásokról:


Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages