18 травня - траурний день Криму

1 view
Skip to first unread message

Andrew Grigorenko

unread,
May 17, 2021, 10:11:18 PM5/17/21
to Фонд Генерала Петра Григоренка
18 травня - траурний день кримськотатарського народу. У цей день почалася тотальна депортація з Криму. У слід за депортацією кримських татар 18-19 травня1944 року 24-27 червня 1944 року почались також  депортації вірмен, болгар та греків. Раніше з Криму було депортовано російські німці в серпні 1941 року і італійці 8-10 лютого 1942 року. Разом з кримськими татарами в списки на переселення потрапили турки, цигани і караїми.
Депортованих вантажили у товарни вагони і поміщали в спец-поселення з обмеженням по переміщенню і прав. Депортованих іменували спец-поселенцямі.
У 1960-х роках кримські татари провели перепис свого народу і встановили що в процесі депортації померло більше половини депортованих.
Радянські партійно-господарські діячі нижньої ланки, партизани, демобілізовані і комісовани через поранення з числа репресованих народів переселялися на загальних умовах. Знов демобілізованим з фронту солдатам повернення до Криму при цьому заборонялося, як і евакуйованим із Криму в 1941-1942 роках фахівцям і членам їх сімей.
Після депортацій в Криму двома указами від 1945 і 1948 років були перейменовані населені пункти, назви яких мали кримськотатарське, німецьке, грецьке та вірменське походження (загалом понад 90% населених пунктів півострова).
Рух за репатріацію почался в кінці 1950 років, але тільки після проголошення незалежності України репатріація стала реальністю. Проте не всім депортованим та їхнім нащадкам вдалося репатріюватися. Російське ж вторгнення до Криму і його вторинна російська анексія поклали край репатріації та відновлення етнічної дискримінації, так само як і видавлювання з Криму кримських татар та українців.
Стверджувати що під українською юрисдикцією в Криму панував рай небесний навряд чи слід. Проте, в незалежній Україні кримськотатарська нація почала відроджуватися. З'явилася кримськотатарська й українська преса, національні приватні бізнеси, кримськотатарське радіо і телебачення, функціонуюче й демократично обране кримськотатарське самоврядування (меджліс). Всі ці досягнення були безжально розтоптані чобітьми російських колонізаторів. До Криму з російським режимом прийшли позасудові розправи, ні чим невиправдані обмеження релігії, свободи слова, мітингів і зборів, закриття українських шкіл, арешти за політичними мотивами, висилкам за межі Криму і Росії. Інакше кажучи, обстановка на півострові не розташовує до веселощів.
Проте окупанти марно торжествують перемогу. Прийде час, і він вже не за горами, коли російським окупантам, включаючи і тих хто незаконно переселився до Криму після анексії, доведеться забиратися з незаконно захопленої землі і відповісти за всі злочини за міжнародними і українськими законами.
Andrew P. Grigorenko
President of General Petro Grigorenko Foundation
www.grigorenko.org
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages