Dragi colegi, Legat de referendumul pt revenirea la monarhie aflat in motiunea "Calea Dreapta". Eu cred că nu trebuie sa ne grabim cu organizarea lui. Propun mai degrabă o campanie susţinută, inteligentă şi sensibilă de câştigare a minţii şi inimii oamenilor. PNŢCD şi organizaţiile monarhiste să lucreze în comun la această campanie, să fie folosiţi istorici şi profesori susţinători ai cauzei, broşuri împărţite gratis populaţiei, să fie organizate conferinţe publice, etc. Apoi, după o perioadă suficientă de campanie,poate dura
si cativa ani, sau mai degrabă când suntem siguri de victorie, putem
iniţia referendumul. Şansele de succes ni le putem verifica constant
prin sondaje de opinie organizate de noi. Acest referendum nu este un
punct de bifat într-un program politic, ceva de genul, gata l-am făcut
şi pe ăsta pentru că am promis că îl facem. Organizarea unui referendum
anul acesta nu va avea succes si ar putea ingropa definitiv sansele
monarhiei in Romania. Este mare nevoie să închegăm o alianta cu organizatiile monarhiste aşa cum am stabilit la Congresul din 18 iunie. Aceasta alianţă trebuie sa se hotarasca asupra unui program comun de campanie si monitorizare a rezultatelor si sa cunoasca exact momentul potrivit pt propunerea unui referendum. Filialele partidului nostru pot fi folosite in acest scop. Daca suntem serioşi in hotărarea noastra de a ajuta la instaurarea monarhiei in Romania trebuie sa realizăm ca aceasta nu se va face decat prin muncă multă şi de durată. Cu stimă, Adrian Cirlea |
| Sunt intru-totul de acord cu Domnul Adrian Carlea;referendumul trebuie organizat dupa o perioada suficient de lunga alocata prezentarii pentru marea masa a populatiei,pe toate caile posibile,a realizarilor poporului roman in perioada monarhiei constitutionale(1866-1947) a traditiei poporului roman pentru o conducere de tip monarhie(romanii au nevoie de un domnitor,de un rege!);personal cred ca acel copil cu care majestatea sa,regele Mihai ,a iesit in balconul de la Continental,in 1990,in fata a un milion de romani,PRINTUL NICOLAE, este solutia cea mai dorita de romani pe tronul Romaniei(trebuie sa aibe acum in jur de 26 de ani!) in acest moment! Dar, includerea REINSTAURARII MONARHIEI,clar si fara dubii,evident pe cale parlamentara si referendum, in programul politic al PNT-CD este obligatoriu si va aduce din nou in partid filonul puternic,traditional,national,romanesc,crestin,democratic,dedicat poporului roman! --- On Fri, 7/15/11, Josho Adrian Cirlea <josho_...@yahoo.com> wrote: |
|
| Domnule Teodorescu! Aici nu-i vorba, din pacate, de istorie ci de prezent.Imaginati-va ca se reuseste convocarea unui referendum national pe tema formei de guvernamant si este declarat de Curtea Constitutionala, neconstitutional.Pentru ca asa prevede Constitutia actuala.Forma republicana de guvermanat nu face obiectul revizuirii.Este una dintre limitele revizuirii.Care ar fi efectul?Putinii monarhisti ar fi deceptionati, s-ar duce in derizoriu adevaratul referendum pe aceasta tema. Care este solutia? In primul rand eliminarea din Constitutie a interdictiei, limitei revizuirii.Doar atat. Si pentru ca poporul trebuie sa se obisnuiasca cu lipsa tatucului, se poate apela la forma republicana de guvernamant,
prevazuta in Constitutie, republica parlamentara(obtinuta prin refererndum in cazul revizuirii). A doua revizuire a Constitutiei, pornita chiar de Parlament, poate incepe cu un referendum privind monarhia.Doar la a doua revizuire.Ca sa nu ducem in derizoriu obiectivul principal al revizuirii.Dar, trebuie realizat pas cu pas. Vasile ANDRIES --- On Mon, 7/18/11, Aurel Teodorescu <aurel_te...@yahoo.com> wrote: |
| Exact asta vroiam sa adaug. Trebuie sa fim intr-un contact permanent cu Casa
Regala pt ca sa fim siguri ca proiectele noastre sunt aprobate de ea.
numai de comun acod cu Casa Regala poate fi declansat referendumul cand
populatia va fi pregatita Adrian Cirlea --- On Mon, 7/18/11, Terheci Mircea <mirc...@gmail.com> wrote: |
|