Dragi prieteni,
Deja cativa colegi de la sectorul 2 am stabilit sa il
intampinam pe Regele nostru pe 10 mai, la ora 11.30, la statuia lui Carol I (piata
Palatului Regal, actuala piata a revolutiei) cand va depune impreuna cu membri
ai Casei Regale o coroana de flori.
Colegii de la alte
sectoare care doresc sa ni se alature sunt invitati sa vina cu cel putin 15-30
minute mai devreme. Noi am stabilit deja sa ne adunam intre 11.00-11.15 la statuia
celebra cu cartoful din piata revolutiei, peste drum de statuia lui Carol I si
apoi sa mergem impreuna la Carol I.
Atentie: Majestatea Sa va veni probabil exact la 11.30 si nu
cred ca va sta mai mult de 15 minute, ca si anul trecut. Asadar, daca vrem sa il intampinam trebuie sa ajungem neaparat mai devreme.
***
De asemenea, vă invit să ne întalnim în acelaşi loc şi între orele
13.00-16.00 pentru a celebra impreună tripla semnificaţie a zilei de 10
Mai, adevărata zi naţională a ţării noastre (eveniment autorizat de primarie):
10 mai 1866 - ziua în care principele Carol I a devenit Domnul României
10 mai 1877 - Carol I proclamă independenţa României la o zi după Proclamaţia Parlamentului
10 mai 1881 - România este proclamată regat, prinţul Carol fiind încoronat Rege al României
Pentru amănunte, vizitaţi pagina Facebook a evenimentului
https://www.facebook.com/events/447634848587144
Adrian Cirlea
ps: Daca aveti, luati cu voi steaguri cu stema regala, bannere sau imagini monarhiste.