Nu ezitati

1 view
Skip to first unread message

Paul-Sorin Tiţa

unread,
Jun 14, 2011, 3:13:37 AM6/14/11
to gpn...@googlegroups.com
Buna ziua,

Nu ezitati sa va spuneti liber opinia cu privire la preconizatul Congres Extraordinar al PNTCD din 18 iunie 2010. Daca nu ati mai postat vreun mesaj pe acest forum pana in prezent, este posibil ca primul dumneavoastra mesaj pe grup sa fie moderat pentru a evita spamul, dat fiind ca acest grup este cu acces liber de pe paginile site-ului www.pntcd.eu

--
Cu stimă,
Paul-Sorin Tita

Andries Vasile

unread,
Jun 14, 2011, 5:41:47 AM6/14/11
to gpn...@googlegroups.com
Cel mai rau lucru, dupa parerea mea, este faptul ca din 2000 se desfasoara numai congrese extraordinare.Asta inseamna instabilitate, anormalitate.....

Al doilea lucru rau este faptul ca din 2000 am avut un raft de statute:2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005(neaplicat), 2007, 2009, 2011 .....

In ceea ce priveste Congresul extraordinar din 18 iunie, indiferent de mobilizrea facuta pentru el, este la fel de inutil ca toate celelelate neinregistrate.Se continua sarbanda congreselor in loc sa se astepte inregistrarea unuia si apoi pregatirea altuia.

Eu am mai declarat, daca ar exista cel mai mic semn de reunificare am putea sa-i gasim o justificare.Dar, convocarea lui a suspendat Protocolul pe care domnul Moiescu era gata sa-l semneze iar organizarea lui irita pe domnul Pavelescu care pregateste alt congres.Nu-i nicio negociere, nicio reconciliere si nicio reunificare.Drogul conform caruia vor participa delegati de la toate lucrarile este periculos pentru ca vor participa cei care merg la toate CNC-urile si la toate Congrsele, indiferent cine le organizeaza, pentru siguranta sau din curiozitate.

Ar fi bine ca documentele privind convocarea sa fie in ordine.Nu stiu daca s-a ales varianta convocare de catre CNC, de catre organizatii sau amandoua.Convocarea de catre BNC  a fost exclusa si era cea mai puternica.

Ar fi bine ca documentele privind organizarea sa fie in ordine.Prevederea conform careia organizarea este de competenta BNC in functie trebuie bine contrabalansata cu preluarea atributilor BNC de catre CNC, apelul la JODA(care este ales de Congres pe acelasi palier cu BNC) si justificarea corecta a preluarii atributiilor.

Nu in ultimul rand, sau poate cea mai grea problema este alegerea delegatilor.Competenta apartine comitetelor judetene si de sector(cand nu exista la sector alege biroul) dar membrii comitetelor trebuie sa fie valizi.Am demonstrat in alt mesaj ca in majoritatea comitetelor sunt valizi doar alesii locali.Membrii birourilor judetene au mandatul expirat daca nu sunt alesi in sase luni de la alegerile parlamentare iar presedintii de organizatii locale si ai filialelor organizatiilor speciale au mandatul de doi ani expirat. Aici este durerea si punctul cel mai slab.

Nu am considerat eu oportun Congresul din 2009 in care am fost ales, cum o sa-l consider oportun pe acesta care nu rezolva reunificarea? Se creeaza o alta ramura cu alta denumire, intra intr-un alt CDR dar nu ca PNTCD.Eu raman in PNTCD.

                            Cu stima, Vasile ANDRIES


--- On Tue, 6/14/11, Paul-Sorin Tiţa <paul...@gmail.com> wrote:
--
Aţi primit acest mesaj deoarece sunteţi abonat(ă) la grupul „PNŢCD” din Grupuri Google.
Pentru a publica pe acest grup, trimiteţi e-mail la gpn...@googlegroups.com.
Pentru a vă dezabona de la acest grup, trimiteţi e-mail la gpntcd+un...@googlegroups.com.
Pentru opţiuni suplimentare, vizitaţi acest grup la adresa http://groups.google.com/group/gpntcd?hl=ro.
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages