Branduolinių ginklų geofiziniai efektai

2 views
Skip to first unread message

Andrej Spiridonov

unread,
Mar 1, 2022, 10:52:58 AM3/1/22
to G-mokslai
Praėjusį penktadieni turėjome "Mokslas be pamokslų" tinklalaidėje LRT kalbėti apie temą "Ar klimato kaita blogesnė nei branduolinis karas?". Bet kaip suprantate, antroji tema tapo aktualesnė. Tikiuosi dar apie tai pakalbėsime. Trumpas atsakymas į šį klausimą yra "tikriausiai" :-) Globalus atšilimas padarys dideles planetos dalis nebegyvenamomis tūkstančiams metų, tuo tarpu braduolinių ginklų tiesioginiai efektai labai lokalūs, tuo tarpu netiesioginiai (klimatiniai) yra globalūs labai didelės amplitudės bet trumpalaikiai (iki kelių metų).
Tačiau, tai nereiškia, kad branduolinių ginklų panaudojimas nieko nereiškia. Reiškia ir dar kaip. Tiesioginis visų ginklų panaudojimas dideliame konflikte (USA vs RF) tiesiogiai pražudytų dešimtys milijonų. Bet pražūtis ateitų tikrai ne dėl tiesioginio poveikio tokio kaip šiluminis poveikis, smūginė banga, apšvytinimai ar likutinė radiacij. Šimtą kartų daugiau pražūtų dėl dulkių pakeltų iki viduriniojo stratosferos sluoksnio. Tai yra klasikinis "branduolinės žiemos" scenarijus. Pagal savo efekta ji panašėtų į superugnikalnio išsiveržimą ar asteroido smūgį. Pesimistiškiausio scenarijaus atveju pirmais metais (per kokias dvi savaites) vidutinė metinė temperatūra nukristų - 8 °C (3 °C šalčiau nei paskutinio ledynmečio maksimumo metu). Iš žemėlapių galite pamatyti, kad mūsų platumose visų sezonų metu vidutiniškai būtų 20 °C šalčiau (vasaros temperatūrų anomalijos). Tai reiškia rugpjūti būtų kaip sausi o sausi kaip sausi Irkutske ar Antarktidoje. Apie jokį derlių šiaurės pusrutulyje aišku kalbėti jau nebereikėtų. Būtų totalus badas. Kitais metais temperatūros irgi būtų nepakankamai aukštos, kad užaugtų derlius, trečiai gal jau kas nors. Visas dešimtmetis būtų žymiai šaltesnis nei kuris kitas laikotarpis per visą mūsų holoceno epochą.
Yra paskaičiuota, kad net lokalus konfliktas tarp tokių regioninių galių kaip Indija ir Pakistanas, panaudojus apie 100 branduolinių galvučių ir į atmosferą patekus suodžiams, galėtų sukelti 1,5 °C atšalimą (panašus efektas būtų kaip "metai be vasaros" kai išsiveržė Tamboros ugnikalnis 1815 metais). To istorinio įvykio metu irgi žlugo derliai, buvo revoliucijos ir panašiai.
Dažnai kalbama apie MAD doktriną (Mutually Assured Destruction) - ji remiasi lošimo teorija, kur priimama, kad abi šalys yra racionalios ir vienai sudavus smūgį kita turi galimybę atsakyti ir atsakys pirmai tą padarius. Viskas čia psichologiškai ir lošimų teoretiškai žaviai atrodo, taičiau MAD doktriną, remiantis šiuolaikinėmis žiniomis apie geofizikinius aerozolių efektus klimatui, reikėtų pervadinti tiesiog į AD. M nereikia, nes atsakinėti masyviu branduoliniu smūgiu nebūtina. Oponentas praloš nes ilgainiui numirs iš bado (kaip ir didžioji dalis likusios žmonijos). JAV pajėgos turėtų tą puikiai žinoti, kad net neatsakomas didelis branduolinis karas yra nelaimimas. Tikiuosi tą žino ir RF.



--
AS
Year zero.png
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages