Bilder som kilder - fagseminar 4. desember kl 14-16

1 view
Skip to first unread message

Jens Petter Kollhøj

unread,
Nov 29, 2019, 4:23:42 AM11/29/19
to fotobe...@googlegroups.com, Bente Lavold

Hei alle,

Nasjonalbiblioteket har gleden av å invitere til nytt fagseminar i serien «Bilder som kilder», og temaet nå er visuell formidling av kompleksitet.

 

Seminaret tar sikte på å undersøke visuelle fortellerteknikker i eldre religiøse bilder og vår tids nyhetsgrafikk. Bilder og diagrammer brukes i effektiv formidling av kompleks og omfattende informasjon. Hvordan kan visualiseringer gi overblikk og rask forståelse og samtidig invitere til fordypning?

 

Frida Forsgren, førsteamanuensis i kunsthistorie ved Universitetet i Agder, ser Leon Battista Albertis teori om sentralperspektivet i forhold til organisering av gester, figurgrupper og følelser i komplekse kirkeromdekorasjoner på 1400- og 1500-tallet.

 

Martin Engebretsen er professor i språk og kommunikasjon ved samme universitet. Han snakker om hvordan hypertekst og datavisualisering som fortellerform i nyhetsmedier krever nye former for visuell lesekompetanse i befolkningen.

 

https://www.nb.no/hva-skjer/kompleksitet-og-komprimering-bilder-som-kilder/

 

Vi håper dette er av interesse, og spre gjerne invitasjonen videre i hele din komplekse kontaktflate!

 

Vennlig hilsen

Bente Lavold og Jens Petter Kollhøj

 

--------------------------------------

Jens Petter Kollhøj

Forskningsbibliotekar

Seksjon for bilder, trykk og konservering,

bil...@nb.no

Tlf: 23 27 60 61

www.nb.no

Nasjonalbiblioteket, Boks 2674 Solli, 0203 Oslo

Besøksadresse: Henrik Ibsensgt 110

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages