Кръгла маса Устойчива градска мобилност 17-18 април

1 view
Skip to first unread message

Петър Канев

unread,
Apr 5, 2018, 7:54:40 AM4/5/18
to Aleko Konstantinov, shtastlivetza, Place for Future
Здравейте, ето материалите за кръглата маса по проблема за устойчивата градска мобилност, на която ви каня.

Това е описанието на проекта и инициативата за кръгла маса на български език: http://placeforfuture.org/?p=4106

Прикачам цялото описание на проекта на английски език като прикачен файл.

Телефонът на който можете да се свържете с мен е: 0988884303 - Петър Канев.

А това е работната чернова на програмата. Ако имате бележки или предложения по нея, моля пишете ми:

 

 

Проектът “Разработване и менажиране на модел и на план за устойчива интермодална градска мобилност - I-MaP” е международен, интердисциплинен и се осъществява на няколко етапа.

 

Целта на първият етап Stage 1 е формиране на международни интердисциплинарни екипи за осъществяване на проекта.

 

КРЪГЛА МАСА “Разработване и прилагане на модел и на план за устойчива интермодална градска мобилност”

 

16-18 април 2018 г.

 

място: саминарна зала на Института по право при БАН, ул. Сердика № 4

 

Инициатори: Интердисциплинна образователна мрежа Място за бъдеще, Иниститут за изседване на обществата и знанието при БАН, Институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Градчето на учените в град Гелзенкирхен, Германия, Дом за науките за човека (MSH) към Университетът на Бургундия, Франция, Софийско гражданско сдружение Щастливеца.

 

 

КРЪГЛА МАСА “Разработване и прилагане на модел и на план за устойчива интермодална градска мобилност”

 

 

ПРОГРАМА (ЧЕРНОВА):

 

16 април – ПРЕДСТАВЯНЕ НА ЦЕЛИТЕ И НА УЧАСТНИЦИТЕ И ФОРМУЛИРАНЕ НА ПРОБЛЕМА И ЗАДАЧИТЕ НА КРЪГЛАТА МАСА

 

място: ГЕНЕРАТОР, в бившя завод «Витоша»

 

14,30 ч. - Официално откриване на кръглата маса – уводни думи и приветствия:

д-р Петър Канев – координатор на проекта I-MaP за България

доц. д-р Зилке Щайнберг - директор на Институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Градчето на учените в град Гелзенкирхен, Германия – инициатор на проекта

д-р Мари Жегю - Университет на Бургундия, Франция и FIAP – ръководител на проекта

г-н Мартин Заимов – представител на ГЕНЕРАТОР

доц. д-р Валери Личев – ръководител на Секция Антропологически изследвания към ИИОЗ при БАН и участник в международната образователна мрежа Място за бъдеще.

арх. д-р Климент Иванов – Департамент Архитектура на НБУ и участник в международната образователна мрежа Място за бъдеще.

г-н Иван Велков – заместник председател на Столичния общински съвет

 

15,00 ч. – Представяне на целите на кръглата маса и на участниците в нея – водещи: д-р Петър Канев и д-р Мари Жегю

 

15,20 ч. – арх. Климент Иванов (НБУ), доц. Валери Личев (ИИОЗ при БАН) и екип на Сдружение Щастливеца – Образователна мрежа Място за бъдеще - смисълът от интердисциплинния подход, международната синергия като съ-действие с Другия и работата в неконвенционални групи.

 

 

 

15,30 ч. – Мари Жегю и Зилке Щайнберг (FIAP) – представяне на проекта I-MaP, цели, задачи, перспективи, участници и партньори. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

15,50 ч. – г-н Иван Велков – Столичен общински съвет, г-н Мартин Заимов (ГЕНЕРАТОР) и арх. Ангел Буров – Съюз на урбанистите в България (СУБ) - За нуждата от интердисциплинни академични разработки за общинското управление и планирането на устойчива градска среда и мобилност. Смисълът на международното сътрудничество и обмен на опит, практики и експертиза и на формирането на комплексни интердисциплинни работни и екипи от специалисти. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

 

16,10 ч. – Радост Маринова – сдружение Велоеволюция и Веселин Кирев – гражданска инициатива за обществен релсов транспорт – Контролната власт – смисълът на гражданския надзор и на гражданското участие при процесите на веземане на решения на общинско ниво и при градското планиране по проблемите на мобилността. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

 

16,30 ч. – “Брейнсторм” и работа по групи – идентифициране на конкретни проблеми за решаване, за които проекта I-MaP би бил от полза за София, а дейността в София би била от полза за останалите участващи в проекта европейски региони, общини, академични институции и международни екипи. Формулиране на задачите, по които ще се работи на следващия ден на кръглата маса.

 

 

16,50 ч. – Заключителни думи, обощение от работата от първия ден на кръглата маса и приключване на сесията – арх. Мартин Микуш, граждански активист

 

17,10 ч. – Приключване на сесията

 

По желание – ако времето позволява – кратка разходка във Витоша – посещение на алеята “Иван Иванов” и вечеря в бистро “Бистрица” в Бистрица или в ресторант “Чичовци” в Драгалевци.

 

17 април – СУТРЕШНА СЕСИЯ – ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДЕЙНОСТТА, ПОСТИЖЕНИЯТА И ПЕРСПЕКТИВИТЕ ЗА РЕШЕНИЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ НА ГРАДСКАТА МОБИЛНОСТ ОТ УЧАСТНИЦИТЕ В КРЪГЛАТА МАСА

 

място на провеждане: Семинарна на Института по право при БАН на ул. Сердика №4

 

9,00 ч. – Откриване на сесията от д-р Мари Жегю и д-р Петър Канев – очертаване на задачите за деня и начинът на провеждане на събитието.

 

9,10 ч. – Радост Маринова (Велоеволюция) – Взаимодействие на гражданите на София с общинската и държавната власт – смисъл, проблеми, постижения, нужди и персепктиви - представяне на Велоеволюция. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

9,25 ч. – Веселин Кирев – Гражданската инициатива за обществен релсов транспорт. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

9,40 ч.– г-жа Лилия Енчева-Христова, обществен посредник на град София (столичен омбудстман) - – смисъл на синергията и взаимодействието на гражданските инициативи, научната и професионална експертиза и общинската власт, проблеми, постижения, нужди и персепктиви. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

 

9,50 ч. - Мари Жегю и Зилке Щайнберг (FIAP) – представяне на академичните и научни измерения на проекта I-MaP, на академичните партньори, на интердисциплинарната методологията и подход на екипа, съобразени с целите за развиване на устойчиви комплексни системи чрез съвместната работа (синергия) на науките за човека и обществата и на технологичните разработки и иновации. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

10,10 ч. - проф. Румяна Стоилова - директор на Институт за изследване на обществата и знанието (ИИОЗ) при БАН – възможностите на науките за човека и обществата в БАН за принос по отошение на дългосрочните цели на проекта

 

10,25 ч. – доц. арх. Георги Георгиев – ръководител на Департамент Архитектура към Нов български университет – мобилност, градоустройство и устойчиво развитие на градската среда – какъв може да бъде приноса на академичните и образователните организации към адекватното им планиране. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

10,40 ч. – кафе пауза

 

10,50 ч. – арх. Ангел Буров и арх. Васил Маджирски – Съюз на урбанистите в България (СУБ) – Разработваният към момента План за устойчива градска мобилност на София. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

11,10 ч. – г-н Мартин Заимов – широкият смисъл на понятието “дизайн” - от първия план за мобилността в София, през инициирането на сдружението за електрическите превозни средства в България до инициативата ГЕНЕРАТОР. Представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

11,30 ч. – г-н Драгомир Константинов – фондация “Зеленика” и г-жа Мария Малцева, Инициативен комитет “София – зелена столица” и Група Град. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

12,00 ч. – брейнсторм

 

12,30 ч. – Обявяване на резултатите от обсъждането – обедна почивка

 

12,40 ч. – Обяд в ресторанта на Държавния архив (по желание)

 

14,20 ч. – Откриване на следобедната сесия. Брейнсторм и работа по групи.

 

14,50 ч. – Обявяване на резултатите от работата по групи

 

15,00 ч. – Борислав Сандов, съпредседател на Политическа партия Зелените и .... екологично сдружение За Земята – проблеми и перспективи пред зелените градски политики в България. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

 

15,20 ч. – брейнсторм – идентифициране на проблеми на София, които могат да се интегрират към задачите на проекта

 

15,50 ч. – резултати от обсъждането  – търсене на допирни точки и консенсус

 

16,00 ч. - кафе пауза

 

16,10 ч. –г-н Иван Велков – заместник председател на СОС -  Столичен общински съвет и проблемите на устойчивата градска мобилност – Представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

16,30 ч. – арх. Любомир Георгиев – Общинско предприятие Софпроект – общ градоустройствен план. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

16, 50 ч. – Заключително обобщение – формулиране на обща позиция

 

17, 30 ч. – Приключване на сесията

 

17,30 ч. – По желание: Разходка в центъра на София, вечеря в ресторант Слънце Луна или в ресторант Багри

 

18 април – ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ ОБОБЩЕНИЯ И РЕШЕНИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО на кръглата маса

 

място на провеждане: Семинарна на Института по право при БАН на ул. Сердика №4

 

 

9,30 ч. – арх. Калоян Карамитов – Визия за София. Кратко представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

 

9,50 ч. – Заключителна дискусия и обощение на резултатите от кръглата маса

 

10,30 ч. – Заключетелни думи, изводи от кръглата маса, обявяване на следващите стъпки и събития, свързани с проекта I-MaP за България.

 

10,50 ч. – (по желание) – посещение на Музея на София, на Ротондата “Св. Георги”, на църквата Св. София и на криптата на храм св. Александър Невски. Обяд в “Старлинг клуб” на ул. Искър и ул. Дунав.

 

14,30 ч. – Посещение на ключови проблемни точки за мобилността в София – пътуване с градското метро и посещение на крайните градски зони. Сборен пункт за тръгване: Подлезът на СУ “Св. Климент Охридски”.

 

20,00 ч. – (по желание) – вечеря в иракски ресторант “Ашурбанипал”, на ул. Княз Борис І, до Класическата гимназия, в близост до Женски пазар

 

 

Петър Канев

Сдружение Щастливеца - координатор на 
Образователна мрежа "Място за бъдеще"
http://placeforfuture.org/

УниБИТ, Катедра Комуникации и информиране - преподавател, 
главен асистент, доктор по философия на културата

Асоцииран член на секция 
"Антропологически изследвания" 
при ИИОЗ БАН
http://issk-bas.org/ 


skype: gandalfkanski
Sofia 02 8508648
        0988884303

                *

Petar D. Kanev PhD

SHTASTLIVETSA Sofia Civic Association 
- coordinator of 
PLACE FOR FUTURE Educational Network

University for Library Studies and Information Technologies
- Culture and Communications  - ass. professor 

Institute for the Study of Societies and Knowledge
 at Bulgarian Academy of Sciences (ISSK-BAS) 
- Department of Anthropological Studies - associated member

                   *

‘The problems of the world cannot possibly be solved 
by skeptics or cynics whose horizons are limited 
by the obvious realities. 
We need men who can dream of things that never were!’

            JFK

logo-shtastliveca-300x284 (2)



RIA-IA STAGE 1 PartB WP18-20 _ I-MaP.pdf
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages