Тема:
Вода – найпоширеніша речовина на Землі. Здатність води розчиняти інші
речовини. Розчини в природі і побуті.
Мета:
- сформувати в учнів розуміння ролі води на нашій планеті, її значення
в житті людини та існування інших живих організмів;
- формувати усвідомлення важливості та необхідності збереження кожної
краплини води;
- виховувати дбайливе ставлення до природи;
- удосконалювати екологічне мислення учнів;
- розвивати вміння працювати у групах;
- розвивати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці.
Тип уроку: формування нових знань
Методи і прийоми навчання: гра «Встати – сісти», усний журнал,
практична робота, постановка проблемних питань, робота в групах.
Гасло:
Жива вода дає життя
Всьому живому в світі.
Якщо живе вода,
Тоді земля у цвіті.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель:
Перед вами на столі скриня. Що в ній лежить, ви зможете дізнатися,
коли здогадаєтеся про що говорив французький письменник Антуан де Сент
- Екзюпері.
«У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху… Не можна сказати, що
ти необхідна для життя: ти – саме життя…» (Вода)
Так, саме вода знаходиться у скрині.
Гра «Встати – сісти»
Учні мають відреагувати на твердження вчителя в такий спосіб: якщо
погоджуються з ним, то встати, якщо ні, то залишатися на своїх місцях.
- Вода займає всю поверхню земної кулі
- Вода формує океани, моря, ріки й озера
- Води немає в грунті та повітрі
- Підземні води, які залягають на дуже великій глибині, називають
артезіанськими водами
- Чиста вода має приємний запах та солодка на смак
- У верхніх шарах атмосфери з крапельок води утворюється град, а
взимку з кришталиків криги – сніжинки
- Вода поганий розчинник
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель.
Я думаю, ви зрозуміли, про що сьогодні піде мова? Звісно ж, про
воду. Чому вона така важлива? Чому без води життя неможливе? Чому
маленька крапелька води стала життєдайною? Зараз ми з вами спробуємо
розібратися, яке місце займає вода на планеті Землю та в нашому житті.
Ми будемо гортати сторінки нашого усного журналу.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учитель.
Сторінка 1 Вода - найпоширеніша сполука на Землі
Вода - речовина звичайна й незвичайна. На Землі немає речовини,
важливішої для нас, ніж звичайна вода, і водночас іншої такої речовини
у властивостях якої було б стільки аномалій, скільки їх є у
властивостях води. Вода – найбільш поширена сполука на Землі. Вона
позбавлена кольору, запаху і смаку. Водна оболонка займає приблизно
71% земної поверхні. У зв’язаному вигляді вода знаходиться й у земній
корі. Вона відіграє визначну роль у формуванні клімату і погоди, у
процесі кругообігу речовин, у фізіологічних сферах життя.
Земля давно б вистигла й перетворилась на шматок мертвого каменя, якби
не вода. Вода має найвищу теплоємність серед рідин. Нагріваючись, вона
поглинає тепло, вистигаючи, віддає його.
Сторінка 2 Вивчення властивості води, як розчинника
( практична робота з використанням інструктивної картки)
1. дослід «Залежність розчинності від природи речовини»
2. дослід « Залежність розчинності речовини від температури»
3. дослід « Залежність розчинності від площі поверхні розчинної
речовини»
Сторінка 3 Вода в організмі людини
Доросла людина на 60% складається з води, в організмі немовляти води
77%. У різних органах кількість її різна: у кістках -22%, у крові –
90%, оці та слині – до 99% .
Сторінка 4 Значення води для організму людини
Без їжі людина може прожити 30-50 днів, а без води лише 3 дні. Добова
потреба води – 2 - 2,5 л води. Кожен мешканець міста витрачає
приблизно 300 л води за день. Із них на миття посуду 20%, душ та ванну
-20%, туалет -20% , прання- 15%, приготування їжі – 5%, інші витрати
-5%, втрата води через незакриті крани -15%.
Сторінка 5 Чому треба берегти воду
Вода тече з крана скоріше, ніж ми встигаємо її використовувати. За
хвилину з відкритого крана витікає 20 л води. Можливо, вам здається,
що з крана, з якого падають краплі, витікає небагато води. Проте
навіть за швидкості 1 крапля за хвилину втрати за рік можуть досягти
15 тис.л. не можна ставитись до води, як до відновлюваного ресурсу.
Марно витрачаючи, ми скорочуємо її запаси, не замислюючись на тим, що
залишаємо власним дітям та онукам. Сьогодні знайти чисту воду є
проблемою, оскільки люди внаслідок своєї господарської діяльності,
призводять до того, що забруднення доходять до ґрунтових вод, озер і
річок. Крім того, ми використовуємо багато енергії на транспортування
та очищення води, витрачаючи енергію та забруднюючи повітря.
Використання меншої кількості води може знизити домашні витрати на
воду, каналізацію та енергію. Піклування про воду - це важлива
частина стійкого стилю життя.
V. Закріплення нового матеріалу
Постановка проблемного питання
Зробіть список десяти справ, які ви можете зробити, щоб зберегти воду
у побуті. (учні об’єднуються у групи і обговорюють питання)
Презентація учнями своїх справ
1 група
- перевірити крани на протікання
- перевірити зливний пристрій у туалеті
- закручувати кран тоді, коли чистиш зуби
2 група
- коли миєш руки та вмиваєшся, воду треба використовувати тільки для
того, щоб намочити шкіру та мило, потім закрутити кран, знову включити
воду, щоб сполоснутися
- коли миєш посуд, намочити його спочатку у раковині або мисці, потім
набрати гарячої води в раковину або миску, помити губкою, швидко
сполоснути і залишити сушитися
- завантажувати пральну машину на повну потужність
3
група
- коли приймаєш душ, закривай воду, коли намилюєшся
- скоротити витрати мийних засобів
- не зливати у каналізацію залишки фарб, розчинників.
VІ. Домашнє завдання