NYÁK terv

27 views
Skip to first unread message

Acs Gabor

unread,
Jun 24, 2026, 10:12:35 AM (4 days ago) Jun 24
to elektr...@googlegroups.com

Sziasztok!


Próbálom ezt a képet beilleszteni, remélem látható lesz. Szóval csak annyi, hogy ilyet én még nem láttam, de még csak nem is gondoltam soha :))

Gábor


Lehet, hogy egy kép erről: szöveg

Lehet, hogy egy kép erről: szöveg

Győző

unread,
Jun 24, 2026, 11:17:07 AM (4 days ago) Jun 24
to elektr...@googlegroups.com
Az OCD-s pokolban csak ilyenek vannak. :D 
--
Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok „elektro-lista” csoportjára.
Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.
A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide: https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/296555f84b3b4933bb8455180d6ba8cb%40e8e.eu.


Xorn

unread,
Jun 24, 2026, 11:19:22 AM (4 days ago) Jun 24
to elektr...@googlegroups.com
Ez miért jó így vajon?

Vagy csak design?

Best regards,
Andy

Bánhidi István

unread,
Jun 25, 2026, 5:14:45 AM (3 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com
Nem tudom, hogy mit szívott, de én is kérek belőle! :)

Egyébként lehet, hogy még a csöves korban szocializálódott emberünk, ahol bizony az alkatrészek nem szépen sorban/párhuzamosan voltak letéve, hanem közvetlenül a lábakra, forrszemekre forrasztva és akár sugárirányban, akár két cső foglalata között szanaszét álltak, bár talán azok több harmóniát/egységet árasztottak magukból, mint ez.

István
--

Szondi László

unread,
Jun 25, 2026, 6:19:34 AM (3 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com

2026. 06. 25. 11:14 keltezéssel, Bánhidi István írta:
> Nem tudom, hogy mit szívott, de én is kérek belőle! :)
>
> Egyébként lehet, hogy még a csöves korban szocializálódott emberünk,
> ahol bizony az alkatrészek nem szépen sorban/párhuzamosan voltak
> letéve, hanem közvetlenül a lábakra, forrszemekre forrasztva és akár
> sugárirányban, akár két cső foglalata között szanaszét álltak, bár
> talán azok több harmóniát/egységet árasztottak magukból, mint ez.

Talán az AI-t hívták segítségül, csak kissé hülyén paraméterezték. :)
Végül is az esztétikán kívül, egy-két esettől eltekintve (nagyobb fesz,
nagyfreki) semmi sem indokolja a "vonalas" (párhuzamos, derékszög)
elrendezést. Vannak emberek akik a káoszt díjazzák. Pl. anno a Sanyo
csinált érdekes nyákokat: telifólia és csak az elválasztó terület volt
kimarva. Az egész nyák négyzetekből, téglalapokból és ezek
kombinációjából állt, látszólag össze-vissza furkálva, a lábas
jószágoknak. Viszont az alkatrészoldal teljesen rendben volt. Ha akadt
néhány felületszerelt IC, akár "százlábú" is, nem biztos, hogy sokat
adtak az elhelyezésére, de a fóliát "hagyományosan" vitték oda neki.

Üdv.:

Laci



Pataki István

unread,
Jun 25, 2026, 6:31:02 AM (3 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com
Szerintem csak design :)
Volt úgy, hogy én is elfordítottam 45 fokkal egy 200+ lábú tokot, mert jobban jött ki a layout, de minden ilyen megoldás ellen alapvetően tiltakozik az elfojtott autizmusom.
pi
 
----- Eredeti üzenet -----
Feladó: Bánhidi István <banhidi...@gmail.com>
Elküldve: 2026. 06. 25. 11:14:37
Tárgy: Re: [elektro-lista] NYÁK terv

Nemeth Szabolcs

unread,
Jun 25, 2026, 6:41:30 AM (3 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com

Ez ugy nez ki, mintha ledobott volna egy marek alkatreszt az asztalra, utana meg megtervezte volna olyanra. Ez valami Spektrumos cucc, valoszinuleg poen, hogy igy nez ki.

Udv,
Szabolcs

Erdos Zoltan

unread,
Jun 25, 2026, 7:09:27 AM (3 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com

ha jol latom a feliratot spectrum i2c interface, kicsit bohem.. a szogletes muszaki agyamnak nem tetszik de a muvesz agyam nem tiltakozik....   de majd jol megbeszelik..    ez a jo a skizo-ban  :) 

amugy jo hogy elokerult, nem tudom, miert ilyen bonyolult egy i2c ?  egy par portlabbal meg szoktam oldani..    mondjuk leginkabb eepromot hasznaltam rajta..  

Dukai Zoltan

unread,
Jun 25, 2026, 7:16:20 AM (3 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com
lehet, hogy az alkatreszek jo resze csak LEDet villogtat :D

Ábrahám Gábor

unread,
Jun 25, 2026, 11:29:01 AM (3 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com
Ő az elkövető:

Gábor
-------- Eredeti levél --------

Feladó: Erdos Zoltan <erd...@gmail.com>
Dátum: 2026 június 25 13:09:29
Tárgy: Re: [elektro-lista] NYÁK terv i2c

Nemeth Tibor

unread,
Jun 25, 2026, 1:19:20 PM (3 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com
Hali!

2026.06.25. 13:09 keltezéssel, Erdos Zoltan írta:
> ha jol latom a feliratot spectrum i2c interface, kicsit bohem.. a

> nem tudom, miert ilyen bonyolult egy i2c ?  egy
> par portlabbal meg szoktam oldani..    mondjuk leginkabb eepromot

Ha a spectrum a Sinclair féle ZX spectrumot jelenti, akkor

{meg tudom magyarázni miért ilyen bonyolult,
A Z80 még nem volt mikrokontroller, az mikroprocesszor volt, a spectrum
pedig egy belőle épített gép. A Z80-nak nincs portlába, cím és adatbusza
van továbbá vezérlő jelei, hogy a köré rakott cuccok tudják, hogy
memóriához fordul vagy I/O eszközhöz. A spectrumban a köré épített cucc
leginkább a Ferranti ULA volt, ami nagyon speciális, pont erre a célra
épített IC volt és akkor talán még az I2C ki sem volt találva, tehát
alapból nem megy. Ezért kell(het) i2c interfész, ami nem portlábakra
(mert nincsenek) hanem adat/cím buszra tud csatlakozni. Ráadásul nem
tudjuk MASTER vagy SLAVE szerepkört tud, előbbi egyszerűbb csak az
történik amit te akarsz, de slave-ként véletlen időpontokban fellépő
eseményekre kell reagálni, és bár a Z80 már tudott interruptot, nem
biztos, hogy ez a spectrumban elérhető volt.}

ha nem az akkor

{ én kérek elnézést.}

Üdv.
Németh Tibor

Erdos Zoltan

unread,
Jun 25, 2026, 3:56:39 PM (2 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com

81, 82 ben parhuzamosan epitettem egy z80-as homelabot, es egy sajat nano gepet z80-nal. 

es volt egy spectrumom  

igazabol a spectrumon eleg egyszeru uj portot cimdekodolni, mert az io elkulonul a memoriatol  es egy dual 2/4 demux (egyetlen ttl tok) illetve egy 7400 nand eleg egy uj cim dekodolashoz..  a portnak kell egy 273 v 373 in es out iranyba ez eddig 4 ic, meg az esetleges tranzisztoros illesztes..    anno sok ilyet csinaltam...  jatszottunk, tanultunk..   

a sajat motyokban volt 9346 es 25xx eepromok is, siman a par drot egy portra kikotve...   mukodott...  

ezert szemre ez a panel szamomra egy alkatresz temeto..   

ja es nalam a slave eszkoz tolja a pollingot, rugdossa a wd aramkort es mellekesen dolgozik..    ha a wd elszabadul akkor meg ujra eletre pofozza...  
ha bonyibb, ugyis soros port van, az az ic meg tud irq-t generalni..  



Vírusmentes.www.avg.com

Pipi

unread,
Jun 25, 2026, 4:35:03 PM (2 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com
2 cucc van rajta, joy+i2c


2026.06.25. 13:09 keltezéssel, Erdos Zoltan írta:
A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide: https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/c7d96ff9-b704-4258-826b-9bb4871a9071%40gmail.com.

-- 
Pipi

ztibi

unread,
Jun 25, 2026, 5:11:57 PM (2 days ago) Jun 25
to elektr...@googlegroups.com
Hali.
Ez így igaz.
Viszont pl. a Primo egy valójában ZX Spectrum. Az érdekessége, hogy a
Spectrum ULA-t megépítették 1-az-1-ben diszkrét 74LS TTL IC-kből. Sor
és képszinkron jelek, videojel előállítás, SRAM sor es oszlop címzés,
megszakítás, portcímtés... stb. Tökéletesen megérthető belőle az ULA
működése. Ebből vizsgáztam egy anno Gelkás személyi számítógép javító
oktatáson. Akkor még az XP csak "Osztrákiában" volt elérhető.



Idézet ('Nemeth Tibor' via elektro-lista <elektr...@googlegroups.com>):>>
> --
> Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok
> szolgáltatásbeli elektro-lista csoportra.
> Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való
> leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z)
> elektro-list...@googlegroups.com címre.
> A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide:
> https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/9e5608d1-c8a1-4603-a491-5e148f66f17b%40t-online.hu.


--
Ztibi

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages