EVA szigetelőlap

51 views
Skip to first unread message

Acs Gabor

unread,
Jun 7, 2026, 5:41:02 PMJun 7
to elektr...@googlegroups.com
Sziasztok!

Alin kinéztem még jó régen FR4-es szigetelőlapot a LiFePo4 cellák közé,
de már sajnos nem elérhető és másik kereskedőt hiába keresek, nincs.

Viszont szembe jött velem ez az öntapadós lemez, ami 3mm vastag, elvileg
rugalmas. Hallottatok már erről, jó ez? Megtartja a rugalmasságát?
Szigetel? Tűzálló?

Az előző akkupakkot István által ajánlott módon szilikon lapokkal raktam
össze, ezt akartam kiegészíteni FR4-es lemezekkel a biztonság kedvéért.

De ha jó ez az EVA lap, ezzel nagyon egyszerű lenne dolgozni:
https://www.aliexpress.com/item/1005012242507335.html

Köszi:
Gábor

Acs Gabor

unread,
Jun 7, 2026, 7:29:36 PMJun 7
to elektr...@googlegroups.com
AI szerint az EVA gyúlékony, a szilikon nem.
(hátha valakit érdekel)

Gábor

Balázs Bámer

unread,
Jun 8, 2026, 12:35:12 AMJun 8
to elektr...@googlegroups.com
Szervusz Gábor!

Hengerfej tömítő lap nem jó? A4 meretben is kapni, vaghato.

Szia: Balázs 

--
Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok szolgáltatásbeli elektro-lista csoportra.
Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.
A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide: https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/8ce03d19f89a90ea5879e2ae1fc8c700%40e8e.eu.

elight

unread,
Jun 8, 2026, 1:58:07 AMJun 8
to elektr...@googlegroups.com
Akkor ezek szerint nincs új a nap alatt! Olcsóbban. :)
Jól van ez így. Ráadásul kellően rugalmas. Ha meg merev kell tényleg jó az FR4-es.  A két végére az akku meg a szorító vaslemez közé ajánlottam szigetelésnek.  Ráadásul egy jó elektronikai műhelyben mindig akadhat annyi amennyi éppen kel, és a maradék sem vész el. A maradék szilikonlapból pedig pl. a páleszfőzőhöz is vághatók tömítések.
Egyébként nálam az akkuk mindig 24-26 fokosak mostanában. Az inveter meg 40-45 fokos. Legjobban annak kell az aktív hűtés.  Reggel hajnalban egy nagyot szellőztetünk, estig klíma nélkül még vidáman minden kibírja.  Meg mi is! Pedig megy egésznap most pl. a gyümiszárító is. Ráérett a meggy, a cseresznye!  Szóval a saját tervezésű, trafós sziszéma az inverternél azt hiszem lassan kijelenthetem, nálunk bevált.  A ķínai 3kW-os tavaly nem bírta végig a nyarat. De az azért az én hülyeségem volt. Ez a rendszer túlterhelésnél vagy melegedésnél legalább korrekten visszakapcsol. Szóval most bizakodóbb vagyok.   Üdv István

elight

unread,
Jun 8, 2026, 2:02:34 AMJun 8
to elektr...@googlegroups.com
Az általában klingerit, és elég merev anyag. Ráadásul ha megnyomódik, az anyaga megömlik és utána tehermentesítve nem rugózik vissza. Egyébkén a tűzállósága megfelelő.  Az ára meg nem jobb csak ha ingyen van.    Üdv István.

Acs Gabor

unread,
Jun 8, 2026, 8:37:43 AMJun 8
to elektr...@googlegroups.com
Raknék én minden cella közé a biztonság kedvéért, a szilikon lap azért
nem annyira szilárd valami. Csak már nincs az Alin.

István, múltkor mondtad, hogy elektronikus biztosítéknak a fogymérőt
használod az akksihoz. Mondtad a típust is, csak egyszerűbb
megkérdeznem, ez volt az? KWS-AC301

Erről a megszakítóról mi a véleményetek? A gyártó weblapja alapján
eléggé kulturáltnak tűnik:
https://www.aliexpress.com/item/1005007360958158.html

És lehet, hogy jó lenne akksi oldalra is és napelem oldalra is.

Gábor
> --
> Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok
> „elektro-lista” csoportjára.
> Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való
> leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z)
> elektro-list...@googlegroups.com címre.
> A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide:
> https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/E9626BDF-6B09-4FB9-825F-6E0BAC4669B0%40ele.hu
> [1].
>
>
> Links:
> ------
> [1]
> https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/E9626BDF-6B09-4FB9-825F-6E0BAC4669B0%40ele.hu?utm_medium=email&utm_source=footer

elight

unread,
Jun 8, 2026, 10:17:20 AMJun 8
to elektr...@googlegroups.com
Nem ezt,  a din sínre pattintható, kapcsolós kivitelt használom. Rövid
ismertető:

https://myosuploads3.banggood.com/products/20241119/20241119025618KWS-302.pdf

Bár 63Ampert ír én 20A-re használom max.  Elektronikusan nagyon jól
beállítható, hogy hol kapcsoljon le.  Tehát akár 6Amperre  is
beállítható. Ugyanakkor alacsony vagy túlzott feszre is lekapcsol. Ez
inverteres üzemnél egy nagyon fontos tudás.  Meg ha odateszed valami
melegedős dologra az NTC-t akkor adott hőmérséklet felett leválasztja a
fogyasztót nem engedi a cuccot túlterheléssel tönkremenni.
Én a WF változatot használom, nekem bevált. Egyedül a klíma indulásánál
voltak gondok, hogy valami böszme árammal indulhat egy századpillanatra
és 16A-es beállítást nagy ritkán leoldotta míg a kismegszakítót soha. 
De ez  a nagy melegben történik mindig ha a kültérit fullra süti a nap. 
Egyéb időben nem jelentkezett a probléma. Szóval el kell dönteni, hogy
pillanatnyi vagy átlag (hosszú idejű) túlterhelésre biztosít végül is az
ember.  Vagy a klímát mikor használja. Mivel kánikulában hajnali
szellőztetéssel is hűtjük a házat, annyira nem kabinetkérdés. De ha
nagyon szükséges többszöri indítással a leoldós esetben is előbb utóbb
elindul a klíma kompresszora.  A többi cuccal nincs különösebb gond. Ha
véletlenül elbambul az ember a sütőre és a mosásra ráindítja a mikrót és
akkor is leold, visszanyomja az ember és folytatja tovább a dolgokat
jobban  ügyelve a teljesítmény határra.  Mivel most egy fázison van
napelemes üzemben nálunk minden nagyobb fogyasztó ezért kell gazdálkodni
a 16A-ből.  De régen is ugyanígy volt, hogy a 16A-es automatát nem
léphette túl az ember mert előbb utóbb leoldott.  Ezért is fontos az
előzetesen elvégzett jó tervezés és teljesítményigény felmérés! Akkor
kevesebb  meglepetés fog beköszönni.

Az akkukat miért kellene mereven összenyomni egymáshoz? Pont az a
lényeg, hogy a rugalmas kapcsolat előfeszítve egyre jobban felveszi a
mozgást, duzzadást és annak minél nagyobb annál jobban ellenáll. A
szilikonlapot annyira nem fogja tudni összenyomni két akku, hogy az
megszűnjön ott lenni. Ahogy egyre jobban nyomódik össze egyre keményebb
lesz a lap az ellenreakciója és ezért ahogy egyre jobban feszül  tartani
fog az rendesen! Vagy talán gépkocsiba szereled az akkukat? Mert a
rázkódás ellen ott tényleg kell egy merevebb tartás is közéjük. De azért
annak a lapnak némileg szintén rugalmasnak kell lennie hogy felvegye az
erőket. Erről már beszéltünk már, de sajnos elég drágák azok a spec
elválasztó lapok. Stabil elhelyezésnél a szilikonlap előfeszítve sokkal
olcsóbban kiválthatja az elválasztást és ugyanolyan jól szigetel.
Szerintem nem kell ezt sokkal jobban túlgondolni.

Üdv István

Acs Gabor

unread,
Jun 8, 2026, 2:11:04 PMJun 8
to elektr...@googlegroups.com
Köszi István a leírást!

Igazából elkapkodtam a dolgot, mert azt hittem, DC oldalon van ilyen
elektronikus megszakításod. Vagy van ott is?

Az FR4-es lapot én nem VAGY, hanem ÉS kapcsolatban gondoltam a szilikon
lapokkal. Most sincs bajom a szilikonnal, most már bő fél éve ezzel megy
az akksim, csak túlbiztosítás végett beraktam volna az FR4-et is mellé.
A szilikon kicsit olyan lágy, képlékeny, át lehet szúrni.. nem tudom,
hosszabb távon öregszik-e, vagy ridegebbé válhat-e?

Már nem emlékszem, Te felragasztottad valamivel a szilikon lapokat? Mert
én csak simán ahogy van, beügyeskedtem az oldalára fektetett cellák
közé, de azért kényelmesebb lenne nem így csinálni.

Gábor

elight

unread,
Jun 9, 2026, 4:09:18 AMJun 9
to elektr...@googlegroups.com
A DC oldalon (erről is beszéltünk már) Az akkumulátorhoz közvetlenül a
BMS után 150A-es olvadó biztosítékot tettem a max 100A fogyasztáshoz a
kábelek védelmének érdekében.  Ez kábel vagy egyéb zárlat esetén mint
legszűkebb keresztmetszet megvéd a teljes rendszer leégésétől.  Az
inverterek elé pedig lomha 120 és 50A-es DC  kismegszakítót tettem. Ez
nem csak védelem, ezekkel a rendszer karbantartáskor, javításkor
megfelelően szakaszolható is. Lekapcsolás esetén a kismegszakító mind a
két ágat megszakítja, ez korrekt potenciál mentes leválasztást nyújt. 
Ezen kívül használok még majd DC SSR-eket a rendszer okosításához.

Két összepasszított akkut ha az mechanikailag egy stabil keretben van,
és utána zárt dobozba szerelik, mi a legfelsőbb Manitu haragja az ami
átszúrhatja!?  Jön a Yoda és fénykarddal megbökdösi? Kicsit túl van ez
az aggódás tolva szerintem..

Ha közé teszed a lapot minek felragasztani. A rugóerő olyan szilárdan
tartja a legkedvezőtlenebb esetben is, hogy csak eltépni lehet a kilógó
sarkát nem hogy kihúzható lenne!  Egyébként ha sima műanyag fólia az a
felület amire a szilikon lapot rányomod úgy, hogy középről kezdve
teljesen kiszorítod a levegőt az úgy rátapad a felületre, hogy nem fog
leesni magától.  A lényeg hogy ne maradjon levegő, vagy gyűrődés,
teljesen egyenletesen simára legyen rápasszítva és tapad az magától,
ragasztó nélkül is.  A szilikon öregedésétől annyira én nem tartanék.
Nem gumislag, ami pl.  a napon sprűddé válik egy két nyár alatt. Hiszen
napfény, UV nem is éri éri és nincs olyan hőterhelése sem mint a
sütőben. Nekünk van sok sok éves hasonló sütőlapunk amit sütéshez
használunk és még mindig jól használható és rugalmas.

Üdv István

Gömör Géza

unread,
Jun 9, 2026, 4:31:28 AMJun 9
to elektr...@googlegroups.com
Hello elight!

> A szilikon öregedésétől annyira én nem tartanék.
> Nem gumislag, ami pl.  a napon sprűddé válik egy két nyár alatt.
> Hiszen napfény, UV nem is éri éri és nincs olyan hőterhelése sem
> mint a sütőben. Nekünk van sok sok éves hasonló sütőlapunk amit
> sütéshez használunk és még mindig jól használható és rugalmas.

Nem oldódik majd ki az akkuk között idővel a szilikon a lapból
úgy, mint ahogy az egyéb helyeken (görgők, szíjak, nyomógombok)
szokott?

Géza

elight

unread,
Jun 9, 2026, 5:50:18 AMJun 9
to elektr...@googlegroups.com
Sajna lehet, én nem biztosan élek már addig! :)

Egyébként szilikon és szilikon között is lehet különbség, meg a
használati módozatok között is..
Görgők, szíjak esetében jobbára azért gumik vannak. És azok zömmel
kaucsuk vagy szintetikus alapúak.  Szilikonos szíjjal ritkán
találkoztam.  A szilikonos nyomógombok pedig nem magukban a levegőtől
elzárva álldogálnak. Hanem még a legenyhébb ami rákerülhet az a kéz vagy
fülzsír. Az utóbbi, már ha nyomkodás közben a fülét  piszkálja valaki. :)
Ennél agresszívebb és sokszor nem megfelelő anyagokkal tisztíthatják,
azok rászáradt maradéka egy kis nedvességgel is, idővel könnyen
megeheti.  Régi mondás "Tartsd szárazon a puskaport és hosszú életű
lehetsz!"  Azért mára már elég nagy a "mit-mivel" tudományág. Pl.
Acetonnal szilikongumit nem pucolunk, de akadhat olyan  amikor pedig
kimondottan jót tehet egy hasonló tisztítás.

Szóval nem tudjuk a jövőt ezért nem vitatkozhatok. Érdemes inkább majd
évenként ránézni, nem lágyul, nem kezd el mégis kifolyni az akkuk közül.
De a következő tíz húsz évben azért biztosak lehetünk, hogy NEM nagyon
fog. Húsz év múlva pedig lehet hogy már házi atom vagy fúziós
erőműveitek lesznek inkább divatban!  ;)

Üdv István

Acs Gabor

unread,
Jun 10, 2026, 1:40:50 PMJun 10
to elektr...@googlegroups.com
Én a Tescoban vettem a szilikon sütőlapokat, az jó vastag és
megbízhatónak tűnik. De nekem csak lifegett össze-vissza, nem tapadt fel
sehova. Nehéz volt így dolgozni vele.
Majd megpróbálom ezt a bentról kifele levegő-kiszorítósat, amit mondtál,
úgyis most jöttek meg az új cellák.

Nem gondolom, hogy fénykarddal át lesz szúrva, igazából semmit sem
gondolok erről konkrétan, csak biztosabbnak tűnik az elválasztás így.

Gábor

Xorn

unread,
Jun 10, 2026, 2:17:57 PMJun 10
to elektr...@googlegroups.com
F-BS-szel tudod ragasztani. :-)

Best regards,
Andy

Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok szolgáltatásbeli elektro-lista csoportra.

Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.

elight

unread,
Jun 10, 2026, 4:39:48 PMJun 10
to elektr...@googlegroups.com
Háát, ha valamiért idővel mégis szét kell szedni a pakkot és le kell
szedni, akkor majd biztos csak az akkut védő fóliával együtt fog
lejönni. Ez lenne az egyik aggályom. A másik, mennyire lehet felkenni
egyenletesen, mert az FBS egy sűrűbb anyag, szerintem nem annyira jól
terülős.
Én nem kenném (kentem) meg semmivel.  Ha magától nem tapad oda, akkor
esetleg lehet vékonyan alkohol vizes oldatával megspriccelni ahogy a
dekoratőrök is teszik a fóliák felhelyezéskor. Vagy esetleg autóápoló
szilikon spray-al vékonyan megteríteni és utána áttörölni hogy
egyenletes legyen a felvitele.  Esetleg a kilógó felső élet ráhajtva
ideiglenesen montírozó szalaggal, vagy kétoldalas ragasztó pöttyökkel is
meg lehet rögzíteni addig amíg összerakja és összehúzatja az ember. De
szerintem erre sincs olyan nagy szükség.
A gyakorlatban ahogyan összeszereltem az a mellékelt képeken remélem jól
látszik.  Leszabtam a felület méretére az anyagot úgy, hogy felül egy
fél centit túllógjon. És az akkukat egymás mellé téve az elválasztókat a
felső élénél fogva közéjük lógattam és mindig mellétoltam szorosan a
következő cellát. Amikor mellé került passzosan a másik akku, az már
tartotta annyira a lapot, hogy azt kihúzni sem lehet közülük.
Ja és mivel nekem fémlemez a fiók alja, arra is tettem szilikonlap borítást.


Üdv István
Napelemes-Akkumulátor-asztal-2.jpg
Napelemes-Akkumulátor-asztal-4.jpg

elight

unread,
Jun 11, 2026, 2:07:20 AMJun 11
to elektr...@googlegroups.com
Szia Gábor!
Az elválasztó lapokkal annyiban lehet igazad, hogyha tüzállóbb agyagból vannak, pl aszbeszt vagy klingerit, akkor egy egy kigyulladó cella sokkal később fogja begyújtani a többit.  A szilikonlap kb 300C fokot visel el rövidebb ideig, a tűzgátló anyagok pedig 1000C fokot is mérsékelten.  De kicsit fals ez a cellaközi védelem, mivel csak a cellak közé rakod a lapokat, ha a tetején a csatlakozók körül meleszik túl akkor a tűz akár egy rosszul megválasztott szigetelésű kábelen is tovaterjedhet. És ez egy lazább kötés vagx kilazulás miatt sokkal valószínűbb. Ezért itt is kellően vastag és szigeteletlen, vagy önkioltó szigetelésű esetleg szilikon kábeleket érdemes jobbára  alkalmazni. És a alátétezést a meghúzási nyomatékokat érdemes betartani.  (Nekem is volt már ilyenből hibám, ugyanakkor jó segítség a kiderítéshez a hőkamera) De ettől még a tűz a szabad levegőn is vidáman terjed.  Ha nagyobb biztonságot szeretnék az átégés fékezésére, akkor pedig cellánként tűzálló vaskazettába kell helyezni ezeket. De ilyet még én sem láttam! Tehát ennyire parázni szerintem szerintem felesleges.
Én ennyire extrén esetekre nem terveztem. Inkább nagyon  odafigyeltem, hogy a normál elektromos áramforrás telepítés szabályait maximálisan betartsam. Nálam a tűzvédelem, a tűz tovabbterjedésének gátlása annyi mindössze, hogy az egész áramforrást egy robosztus vasszekrényben helyeztem el. De erről már küldtem képet is számodra, ha jól emlékszem többet is. Emellett arra szintén gondolni kell párhuzamosan, hogy keresztező nagyáramú vezetékek ne legyenek a rendszerben. A hosszabb vezetékek fogottak vagy védőcsőben menjenek.  Ne lafogjanak, melegedésre se érhessenek össze. Mert az további potenciális zárlatihely veszély egy extrém esetben, pl egy földrengéskor. Ezért is, bár csábos volt, nem akasztottam ennyire nehéz eszközt falra és nem tettem szekrénypolcra stb.  Nálam az egész egység a betonpadlón nyugszik.  Még egy szempont, hogy olyan tárolást érdemesebb kialakítani, amikor tűz vagy egyéb extrém környezeti hatásra, az akucellák sem egymásra, sem más fontos szerkezetre nem omolhatnak rá. Ezért is találom bizarrnak azokat a képeket, videókat ahol ilyen megoldások láthatók. 
Tudom egy sokmindent előre figyelembe vevő rendszer házilagos kivitele nem kis idő! Megtapasztaltam.  De az alkotás hevében elnézett apróság, némi hiba, pl egy nem megfelelő rögzítés vagy anyagválasztás esetleg később csúnyán visszaköszönhet.  Régi szabály: "Miden rendszer annyira lehet biztonságos mint amennyire a leggyengébb eleme!"  
Szóval mindez nagyon is megérheti a türelmet és a lehetőség szerinti legjobb odafigyelést!
Üdv István


elight

unread,
Jun 11, 2026, 2:13:32 AMJun 11
to elektr...@googlegroups.com
Még annyi jutott egyembe, az FR4 üvegszálas nyák helyett, ha már mindenképpen döntésed, miért nem teszel ügegszálas paplant inkább?  ( pl. NOVIA-nál, Zotex-nél kapható) Ebben nincs műgyanta, hőhatásra nem büdösödik, nem is éghet meg. Kiválóan hőszigetel.
Üdv István

Acs Gabor

unread,
Jun 11, 2026, 2:45:36 AMJun 11
to elektr...@googlegroups.com
Igen, teljesen egyetértek! Ez egy viszonylag veszélyes munka, nagy
körültekintést igényel.

Emlékszem a megoldásaidra, nekem mindig is szimpatikus volt ez az
alaposság, szakszerűség, ahogy dolgozol. Jó sok munkával járhatott
ezeknek a szekrényeknek a megtervezése, elkészítése, én sajnos nem
vagyok ennyire precíz..

Elmentem a telepre, volt ott maradék levágott CK lap, azt raktam az
akksik alá és fölé. Majd idővel teljesen körbe akarom zárni ilyen CK
lapokkal, csak még nem jutottam el addig.

Nekem jobban tetszik, ha van rendes megszakító is ott az egységben,
túláramvédelem plusz kapcsoló, mint a szokásos kismegszakítóknál, csak
ez nagyobb. De még nem jutottam el a bszerzéséig.

A vezetékezésem most 2x16-os, ami éppenséggel elégnek tűnik erre az
áramra, az elvileg max. 150A-re, de ezt is majd valszeg kicserélem
nagyobbra, talán 50-esre.. Bár a 95-ös még jobban tetszene, de azzal már
valszeg nagyon kellene bírkózni.

Most az új celláknál amivel megleptek, hogy gyárilag tartozik busbar
hozzájuk, most nincs nálam de első látásra vékonyabbnak és keskenyebbnek
tűnnek, mint amit előzőleg kaptam és ha minden igaz, ezek nem is
flexibilisek. Azért meglepő, mert A Grade EVE cellákat vettem..

Már nem emlékszem, korábban mit mondtál, honnan lehetett tudni a
meghúzási nyomatékot? Mert itt az akksi adatlapjában nem találtam.
Viszont már olvastam olyat, hogy valakinek sikerült letörni a kivezetőt,
nagyon nem lenne jó. Most ugye én is olyan szimpla menetes verziót
vettem, nem szívesen, de sokkal drágább lett volna a dupla furatos.
Szóval kénytelen leszek én is normális nyomatékkulccsal dolgozni.

Gábor
> -------------------------
> [1]
> https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/E9626BDF-6B09-4FB9-825F-6E0BAC4669B0%40ele.hu?utm_medium=email&utm_source=footer
>
> --
> Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok
> „elektro-lista” csoportjára.
> Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való
> leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z)
> elektro-list...@googlegroups.com címre.
> A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide:
> https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/69721AF0-AB3F-48D3-B219-86045C58FAEB%40ele.hu
> [1].
>
>
> Links:
> ------
> [1]
> https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/69721AF0-AB3F-48D3-B219-86045C58FAEB%40ele.hu?utm_medium=email&utm_source=footer

Acs Gabor

unread,
Jun 11, 2026, 2:52:33 AMJun 11
to elektr...@googlegroups.com
Az nem olyan puha, paplan szerű? Szerintem a merev lap való oda, ami nem
összenyomható. A szilikon rugalmasságát már kitárgyaltuk, az jól jöhet
ott, hogy adjon némi rugalmasságot..

Ja, másik levélben szóba hoztad, hogy nem autós alkalmazás lesz-e.
Erősen gondolkozom autós akksizáson is! Múltkor olvastam, hogy valaki
forgalmaz akku bővítést autóhoz. Fogalmam sincs, hogy működik, az illető
kerülgette a normális választ, de arra utalt, hogy ez tényleg kibővíti a
meglévőt, nem egy olyan powerbank, amiről tudsz tölteni adott esetben a
külső csatlakozón keresztül. Kíváncsi lennék, ilyen tényleg létezik-e.

Minden esetre erősen foglalkoztat egy kisbusz beszerzése, aminek a
tetejére raknék napelemet, a rakterébe akksikat és ezzel útnak indulni
jó messzire világgá.

Gábor
> -------------------------
> [1]
> https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/E9626BDF-6B09-4FB9-825F-6E0BAC4669B0%40ele.hu?utm_medium=email&utm_source=footer
>
> --
> Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok
> „elektro-lista” csoportjára.
> Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való
> leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z)
> elektro-list...@googlegroups.com címre.
> A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide:
> https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/F15560FD-4A30-4CEB-9F61-F2E840C6C9AB%40ele.hu
> [1].
>
>
> Links:
> ------
> [1]
> https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/F15560FD-4A30-4CEB-9F61-F2E840C6C9AB%40ele.hu?utm_medium=email&utm_source=footer

Acs Gabor

unread,
Jun 12, 2026, 7:06:07 AMJun 12
to elektr...@googlegroups.com
Nálam úgy jött ki a nagy lapból a 6 kicsi, hogy éppenhogy, így nem volt
nagy túlnyúlás és könnyen elmászott szerelés közben.
Úgyhogy én oldalára fektettem az első akkut, rá a szilikonlapot, rá a
következő cellát, rá a kövi lapot stb.
Így lett egy torony, amit összehúzatás után tudtam talpraállítani. Izgi,
mert kb. 50 kiló.

A képeken van egy sárga gyűrű a cellák egyik kivezetése körül, azt már
Te tetted rá?

Gábor

Acs Gabor

unread,
Jun 12, 2026, 7:06:07 AMJun 12
to elektr...@googlegroups.com

gyapo

unread,
Jun 12, 2026, 10:26:49 AMJun 12
to elektr...@googlegroups.com
June 10, 2026 21:10 Acs, you wrote:
AG> Szuper ötlet, köszi! Ki fogom próbálni..
AG> Nem emlékszem már, abban nincs valami oldőszer, ami kikezdi az akksi borítását?

Oldószert nem tudom, de ecetsav keletkezik a levegő
nedvességtartalmának hatására, így köt meg.

Üdv.: gyapo

elight

unread,
Jun 14, 2026, 2:45:58 PM (14 days ago) Jun 14
to elektr...@googlegroups.com

Szia!

Már én sem emlékszem pontosan. De a mappádban is elég sokáig keresgéltem. 
 Igen! Mert mindenkinek van egy mappája ahol fel van, volt, lesz jegyezve minden "bűne"!   Mert jól megtanultam a régi mondást " Akinek rövid az esze, legalább legyen notesze!"

Szóval végül is az EVE 304 adatlapban találtam meg:

Welding Parameter of Al Busbar

Laser Welding Depth ≤ 2.0 mm /

Max Pressure Force on Poles 700 N

Max force in longitudinal direction, no deformation.

Max Torque Force on Poles 6 N·m Max torsion, non-loosen.

Max Temperature Force on Poles 130 ℃

Az Aji pedig erre azt mondja:  

"

A "max. 6 N·m" itt nem azt jelenti, hogy ezt az értéktartományt mindenáron el kell érni, hanem hogy ez a felső biztonságos határ. Ennél nagyobb erő alkalmazása könnyen megrongálhatja:

  • Magát a csavart vagy a sarut.

  • Az akkumulátorcella belső csatlakozásait.

Egy szálszakadás vagy a saru károsodása után a javítás már jóval bonyolultabb, ezért itt mindenképpen a fent említett értékek körül érdemes meghúzni a csavarokat.

Összefoglalva: 6 N·m a szigorú felső határ, de a kockázat minimalizálása érdekében a 4-5 N·m közötti tartományt érdemes választania. Ebben az esetben is tökéletesen működik majd a rendszer.

700 N → a pólusra függőlegesen ható maximális nyomóerő (pl. egy saru felhelyezésekor ne nyomja 70 kg-nál erősebben, mert 700 N kb. 71 kgf)."

Ennél szebben én sem tudnám ezt mondani! És itt jön be a lényeg, az egyik egy elforgató nyomaték, a másik pedig nyomóerő. Remélem segíteni fog.

Üdv István

elight

unread,
Jun 14, 2026, 2:48:35 PM (14 days ago) Jun 14
to elektr...@googlegroups.com
Eredetileg rajta kellene lennie. Csatoltam a képet. A színezése a
gyűrűknek a kiálló csavaros változatnál Sárga, Fekete gyűrű.

Üdv István
LiFePo4-Saru-szinezés.jpg

elight

unread,
Jun 14, 2026, 2:57:41 PM (14 days ago) Jun 14
to elektr...@googlegroups.com
Ez szövött üvegháló. Magában is rendkívül erős húzásra, de ugyanakkor a
lap jól hajlítható. Ha két felület között van és a felületeket
összenyomod, akkor nagyon kemény és erős ellenállást kifejtő tud lenni. 
Ha az elválasztás a cél nagyon jó és tűzálló szigetelő tud lenni. A
tűzálló ruhákban is használják szigetelő anyagként.
Műgyantával átitatva, kikeményedve mechanikai hajlítószilárdsága nagyon
nagymértékben javulni fog, de a tűzállósága pedig romlik szerintem. 
 Ilyenek pl. a hajótestek is.  A NOVIA kft-nél pl. utána nézhetsz az
adatoknak és a műgyanta rendszereknek.

Üdv István

2026. 06. 11. 8:52 keltezéssel, Acs Gabor írta:
> Az nem olyan puha, paplan szerű? Szerintem a merev lap való oda, ami
> nem összenyomható. A szilikon rugalmasságát már kitárgyaltuk, az jól
> jöhet ott, hogy adjon némi rugalmasságot..
>
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages