1f -> 3f konverter

59 views
Skip to first unread message

SZIGETI Szabolcs

unread,
Jun 2, 2026, 8:24:08 AMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
Sziasztok!

Biztosan rosszul keresem, de nem találok ilyet. 230V 1 fázis 50Hz-ról kellene 400V 3 fázis 50Hz. Magyarul, csak egy hagyományos fázisváltó kellene, mint régen a forgógépes váltók. Egy ipari varrógépet kellene meghajtani, ahol nem opció a motor átkötése 3-ról egy fázisra kondival. Pontosabban opció, de nem triviális egyéb okok miatt (pl. a motor és a vezérlőlogika egyben van) és miután komplett VFD-ket lehet gombokért kapni Kinából, gondoltam, hogy ilyen eszköz is létezik és nagyon egyszerűsítene a dolgon, még drágább sem lenne.
Maga a gép kb 600W, tehát nem kell sok kW-ban gondolkodni.
De akárhogy keresek, mindenhol csak komplett motorvezérélő frekiváltók jönnek, de erre igazából nincs szükségem. Láttatok már ilyet, esetleg tudtok ajánlani valamit?

Köszi!

Szabolcs

Xorn

unread,
Jun 2, 2026, 8:30:38 AMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
Nekem fordítva kellene. 3F-ről szimmetrikusan táplálkozó holmi 1F kimenettel.

Best regards,
Andy

--
Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok „elektro-lista” csoportjára.
Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.
A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide: https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/CAKt831GzHjTGZV%2BhdPB-OKGF7k-Xvdw1%3DgpSg-R%2BFrPzxkicOQ%40mail.gmail.com.

elight

unread,
Jun 2, 2026, 8:32:42 AMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
Szia!

Igen a ferkivlátók tudják mindezt csak sokpénzé.
De ha kisebb a teljesítmény és olcsóbban kellene akkor BLDC vezérlőt
keress..  de olyat, amelyik "no hall" mert gondolom visszacsatolás nem
kell csak a potival szabályzás.  Nálam a kis-marógép is (700W) így van
megoldva.  Az Alin pl. több változat is van ezekből még kijelzővel is...

Üdv István

SZIGETI Szabolcs

unread,
Jun 2, 2026, 8:43:20 AMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
Hali!

Megnézem. De a gond nálam az, hogy bemegy a 3f és erre van kötve a motor, a motor folyamatosan megy és van kötve a vezérlés, ami mágneskuplungon, féken, meg pneumatikán keresztül vezérli a gép szinte minden funkcióját, mint talpemelés, előre, hátra varrás, tűpozícionálás. Pont ezen okok miatt nem lehet simán lecserélni egy kínai varrógép szervómotorra, mint tettem más géppel itthon, nagy sikerrel, mert akkor ezek a funkciók mind nem működnek. 

 Amennyire megnéztem, elvben szétszedhető a motor, meg a vezérlőlogika tápellátása, de ekkorra jutok el egy olyan helyzetbe, hogy lehet, hogy olcsóbb valami konverter, minthogy a szétberheljem az egyébként nagyon szép gyári állapotban lév - de nem mai csirke - gépet.
Magyarul nekem egyszerűen 400 volt / 50Hz kell, semmiféle vezérléssel, variálással, mert úgy kell elképzelni, hogy nem egymotort kell meghajtanom, hanem egy három fázisról működő gépet, ami ezt igényli.Valószínűleg meg is zavarná, ha nem ezt kapná.

Szabolcs

--
Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok szolgáltatásbeli elektro-lista csoportra.

Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.

elight

unread,
Jun 2, 2026, 8:46:10 AMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
Szia!   Beszéltünk már róla!

3F egyenirányító egy jó nagy kondira előállítja a 380V-ot. Azután pedig
egy megfelelő teljesítményű DC380V-ról működő AC230V-oz előállító
inverter.  De neked nem biztosan ér meg ennyit!  :)
Ocsibbról meg nem tudok.

Üdv István
>> <https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/CAKt831GzHjTGZV%2BhdPB-OKGF7k-Xvdw1%3DgpSg-R%2BFrPzxkicOQ%40mail.gmail.com?utm_medium=email&utm_source=footer>
>> .
>>

Pipi

unread,
Jun 2, 2026, 8:57:33 AMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
biztos nem jó/elég  annak a cuccosnak a 3F*230V ?
A motor nem köthető át pl deltába?
--
Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok „elektro-lista” csoportjára.
Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.

Fekete Róbert

unread,
Jun 2, 2026, 9:12:38 AMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
:D
elég drága frekiváltót keresel, a olcsóbbak nem tudnak feszt emelni
ezért is kell olyan motor ami 230/400-as, azok simán mennek frekiváltóról is

ha a motor ilyen akkor egy sima frekiváltó és menni fog, kinco-t nézd jó
árban vannak , pl dialcomp-nál
De tőlük érdeklődhetsz is, segítőkész brigád

R.
> --
> Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok
> „elektro-lista” csoportjára.
> Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való
> leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-
> lista+un...@googlegroups.com <mailto:elektro-
> lista+un...@googlegroups.com> címre.
> A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide: https://
> groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/CAKt831GzHjTGZV%2BhdPB-OKGF7k-
> Xvdw1%3DgpSg-R%2BFrPzxkicOQ%40mail.gmail.com <https://groups.google.com/
> d/msgid/elektro-lista/CAKt831GzHjTGZV%2BhdPB-OKGF7k-Xvdw1%3DgpSg-
> R%2BFrPzxkicOQ%40mail.gmail.com?utm_medium=email&utm_source=footer>.

elight

unread,
Jun 2, 2026, 9:20:37 AMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
Ja bocs.  Most jut el az agyamig, Varrógépbe lenne.  Valakivel
beszélgettem régebben erről és mondta, valami magyar cégen keresztül
vesznek egy általános varrógép elektronikát ha elmegy az eredeti.  Ez
valamennyire állítólag tanítható is. Az infó régebbi, és mivel tőlem
távol van a terület, már a részletekre nem nagyon emlékszem. Esetleg
ennek érdemes utána kutakodni varrógépes vagy azt javító cégeknél.

Üdv István

Bali Zoltan

unread,
Jun 2, 2026, 2:12:10 PMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
Hali!

Nemrég szereltem egy ilyent. A cég megvette, én felszereltem, beüzemeltem.
https://www.dialcomp.hu/termekek/ipari-elektronika/vezerlesek/frekvenciavaltok/kc100-2s-0r75g-750w-1-fazis-be

Utólag kérdeztem, mennyi volt. 40kFt-ot mondtak. De szerintem ez netto.

Üdv.  Zoli

Pipi

unread,
Jun 2, 2026, 4:09:46 PMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
Biztos hogy ennek 3F 400V a kimenete?
--
Pipi

Pipi

unread,
Jun 2, 2026, 4:21:08 PMJun 2
to elektr...@googlegroups.com
2026.06.02. 22:09 keltezéssel, Pipi írta:
> Biztos hogy ennek 3F 400V a kimenete?
https://kinco.hu/download/Leirasok/Kinco_KC100_user_manual-V2.3.pdf
ügyesen titkolják, én úgy értelmezem, hogy a kimenő fesz ua. mint a bemenő, vagyis csak 3*230 lesz

Bali Zoltan

unread,
Jun 3, 2026, 1:48:30 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Hali!

Hmm,  igazad van. Valami miatt rosszul emlékeztem, annak ellenére, hogy
nemrég volt...
Meg a szálba is felületesen olvastam bele, sajna.

Üdv. Zoli

Fekete Róbert

unread,
Jun 3, 2026, 1:58:30 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Általánosan a 1f -230 frekiváltók 3F 230 V ot adnak ki , ezek többnyire
olcsók, amely már feszt is emel abból kevés van és jóval drágábbak.
Meg kell nézni a motort, milyen lehetőség van benne, ha lehetőség van rá
csillagból deltába, akkor van esélyed, egyébként sajna teljesítmény
csökkenés várható áldozva az olcsóság oltárán...

R.

Kormos Imre

unread,
Jun 3, 2026, 2:51:30 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Gondolom Fázis-0 között 230V, fázis-fázis között 400V. Más nem is lehet.
Nincs olyan, hogy 3F - 230V. Szerintem..

KI

Kormos Imre

unread,
Jun 3, 2026, 3:02:49 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Szerintem továbbra is félreértetek valamit. Nincs olyan, hogy 3F/230V,
illetve hívhatod így is, de az ugyan az.

Háromfázisú rendszerben bármelyik fázis és a 0 között 230V-ot mérsz,
bármelyik két fázis között meg 400V-ot.

Nem kell a frekiváltónak feszültséget emelni. Egyenirányítod a 230V-ot
és csinálsz belőle 3 db szinuszt, 120 fokkal eltolva.

https://www.liderpower.ru/upload/medialibrary/c7d/content_img.png

KI

elight

unread,
Jun 3, 2026, 5:16:10 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Igazad van, de találkoztam már csillag 380V-os dologgal is, ott
kellhetnek gondolom ezek a feszültség emelős megoldások.
A normál 3F motorok általában jobban az ilyenek mint amelyeket
említettél. Persze pl. egy varrógép motornál nem tudom mi indokolná,
hogy ettől eltérjenek.

Nekem egyébként vagy egy maró motorom freki-váltóval, amelyik ennél
sokkal cifrább.  De HF módban fesz. emeléssel fut és így kipörgethető 
akár 60 000 1/n -ig. Vízhűtőrendszer is kell hozzá, hogy üzem közben ne
süljön meg, és levegő is mert automata szerszámcserélős.  Beüzemeltem
egyszer, de nem igazán került rendszeres használatba pedig jó lenne, 
mert ha mindennel felszerelem akkor már nagyon nehéz a gépemhez
használhatókhoz képest.

Üdv István

Kormos Imre

unread,
Jun 3, 2026, 5:37:28 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Igen, de ez egy másik dolog. Ha csökkented a frekvenciát, emelned kell a
feszültséget, hogy a motor nyomatéka ne vesszen el (remélem így van.
HJózsi tudna erről sokkal többet mesélni, bár 45 éve én is tanultam).

KI

SZIGETI Szabolcs

unread,
Jun 3, 2026, 5:49:49 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Hali!

Köszi a tippeket, megnézem. Közben jobban szétszedtem és megtanulmányoztam a szerkezetet, úgy van megoldva, hogy bejön a három fázis, csillagba van kötve a motor. A vezérlő elektronika pedig az egyik fázis és a motor csillagpontja közé megy, nulla nincs bekötve. 

Nyilván megoldható, hogy a vezérlést külön fázis+nullára rakom, a motor pedig kondival átköthető 1 fázisra, de ezt ki kell próbálni, hogy akkor is elég-e a teljesítménye. Ahogy írtam, a gond inkább az, hogy itt a teljes motor+vezérlés egy egységet képvisel , ahol a motor nagyon nem szedhető külön mechanikailag.  Efka Variostop típus egyébként, majd írok a cégnek is, mert még létezik, hogy esetleg átköthető-e.

Értelemszerűen manapság ez szervomotorral lenne megoldva, és az összes finom mozgás, mint tűpozícionálás, visszavarrás, stb. az a motor léptetésével lenne meg, ahogy a fillérekért kapható - és egyébként tök jól működő - kínai varrógép szervók meg is oldják. De itt egy folyamatosan fogó motor van, amit mágneskuplunggal és mágnesfékkel vesznek rá a finom és lassú mozgásra. Ráadásul a vezérlés ezzel egyben penumatikát is hajt, szóval nem lepődnék meg, ha nagyon össze lenne hangolva az egész és megzavarná, ha mondjuk a motor teljesítménye az 1 fázisra kötés miatt jelentősen megváltozna.
Mindegy, kísérletezek, aztán megváltom, lehet a vége az lesz, hogy inkább beviszem a 3 fázist, mert a feleségem már nagyon használná a gépet :-)

Szabolcs
 


Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok szolgáltatásbeli elektro-lista csoportra.
Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.
A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide: https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/89a67de0-4d2d-44c2-a747-55cbe5cb391e%40ele.hu.

elight

unread,
Jun 3, 2026, 5:51:52 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Ezt ezzel nem is vitattam. Sőőőt!  :)
Bár lehet ez lényeg, de szerintem a fordítottja még sokkal jobban igaz. 
Egy adott induktivitáson hogy "azonnal" (tehát nagy frekvenciával)
jelentős áramot hozzon létre az ember ahhoz még nagyobb mértékben
növelni kell a feszültséget.
   Élő példa, hogy az általános léptető motorok normál sebességen
elvannak prímán 24V vagy 36V tápfeszültségről, de a nagy sebességű
hajtásoknál gyors járatban ugyanezeknél a motoroknál ezen ok miatt már
80V-ra megemelik a tápfeszültséget. Különben szintén nagyon
legyengülnének, mert nincs mi elektromos erő azon rövid periódusok alatt
áthajtaná a tekercseken a kellő áramot.  Ez a jelenséget már én is
megtapasztaltam többször.

Üdv István

Zoltán Hermesz

unread,
Jun 3, 2026, 7:15:52 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Valamelyik listatárs ajánlotta.
Még nem vettem meg.
Komplett motor mindennel együtt.

Lehet találsz olcsóbban is.


--
Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok „elektro-lista” csoportjára.
Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.
A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide: https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/CAKt831GzHjTGZV%2BhdPB-OKGF7k-Xvdw1%3DgpSg-R%2BFrPzxkicOQ%40mail.gmail.com.


--
VÉDD ISMERŐSEID E-MAIL CÍMÉT!
 
Amennyiben továbbküldesz egy emailt,
előtte töröld ki a levélben szereplő többi címet,
hogy ne keringjenek az interneten a spamküldők örömére.
 
Köszönet érte.

Zoltán Hermesz

unread,
Jun 3, 2026, 7:19:25 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Itt van komplett varrógép motor mindennel együtt eu szállítással kb 36kHuF.
Nemmi b aszakodás felrakod és öröm boldogság.
Szerintem kitermeli az árát elég gyorsan.
1,5 csík cigi ára....



SZIGETI Szabolcs <szigis...@gmail.com> ezt írta (időpont: 2026. jún. 2., K, 14:24):
--
Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok „elektro-lista” csoportjára.
Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.
A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide: https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/CAKt831GzHjTGZV%2BhdPB-OKGF7k-Xvdw1%3DgpSg-R%2BFrPzxkicOQ%40mail.gmail.com.

elight

unread,
Jun 3, 2026, 7:36:26 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Na valami hasonlót emlegettek nekem is hazai beszerzésben. Pik-pak
felrakják és már mehet is..
De lehet úgy küldették Eu-ból, már nem emlékszem.

Üdv István
>> <https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/CAKt831GzHjTGZV%2BhdPB-OKGF7k-Xvdw1%3DgpSg-R%2BFrPzxkicOQ%40mail.gmail.com?utm_medium=email&utm_source=footer>
>> .
>>
>

Pipi

unread,
Jun 3, 2026, 9:10:04 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
2026.06.03. 8:51 keltezéssel, Kormos Imre írta:
Gondolom Fázis-0 között 230V, fázis-fázis között 400V. Más nem is lehet. Nincs olyan, hogy 3F - 230V. Szerintem..
elolvastad az adatlapot?
ezt hogy értelmezed?
Output Voltage Output of Rated condition: 3phase,0~Input voltage
szerintem a vezérlés függvényében a kimenőfesz 0-és bemenőfesz -vagyis 230V- között van, és mérni nyilván csak valamely kimenő 2 madzag/fázis között tucc
Azért sincs szerintem igazad, mert a frekiváltó kimenetén nincs nulla kivezetve, vagyis nem tucc egy fázisfeszültségét mérni
két fázis között meg méred a 230-at
ha tipusra rákeresel, más eladók írják, pl:
https://aonline.hu/Kinco-frekcenciavalto-KC1002S0R75G?gad_source=1&gad_campaignid=17178620349&gbraid=0AAAAADgQLLy88K1LM9RYFG73TtsB4P9Lg&gclid=Cj0KCQjwof_QBhCgARIsADaMzOcwx_9CzYVDKn-gzDQek_Xuo9Veh1LIdCrezDPRQ6nwSxr0vm7Pe84aAsASEALw_wcB
  • Bemenet 200 ~ 240Vac, 1 fázis
  • Kimenet 3 fázis (~ 230Vac)
Fogjuk rá hogy .hu hivatalos kinco oldal:
https://kinco.hu/termek/frekvenciavaltok/kc100-2s-0r75g-frekvenciavalto-750w
  • 1 fázisú bemenet, 1x230Vac
  • 3 fázisú kimenet, 3x230Vac, 750W



KI


2026.06.02 22:21 keltezéssel, Pipi írta:
2026.06.02. 22:09 keltezéssel, Pipi írta:
Biztos hogy ennek 3F 400V a kimenete?
https://kinco.hu/download/Leirasok/Kinco_KC100_user_manual-V2.3.pdf
ügyesen titkolják, én úgy értelmezem, hogy a kimenő fesz ua. mint a bemenő, vagyis csak 3*230 lesz


2026.06.02. 20:12 keltezéssel, 'Bali Zoltan' via elektro-lista írta:
Hali!

Nemrég szereltem egy ilyent. A cég megvette, én felszereltem, beüzemeltem.
https://www.dialcomp.hu/termekek/ipari-elektronika/vezerlesek/frekvenciavaltok/kc100-2s-0r75g-750w-1-fazis-be

-- 
Pipi

Pipi

unread,
Jun 3, 2026, 9:14:26 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Ennek van valami pedál fordulat szabályozási lehetősége,
vagy oda kell állítani egy manót aki nyomkodja a gombokat fel le?


2026.06.03. 13:19 keltezéssel, Zoltán Hermesz írta:
Itt van komplett varrógép motor mindennel együtt eu szállítással kb 36kHuF.
Nemmi b aszakodás felrakod és öröm boldogság.
Szerintem kitermeli az árát elég gyorsan.
1,5 csík cigi ára....




-- 
Pipi

SZIGETI Szabolcs

unread,
Jun 3, 2026, 9:30:58 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Hali!

Ezt szerintem még én ajánlottam, két itthoni NDK varrógépen meg interlockon cseréltem is, és marha jól működik.

De, és pont ezt próbáltam eddig itt írogatni, ebben az esetben ez nem járható. Mert ez egy meglehetősen összetett gép, elektronikus vezérléssel, ami integrálva van a 3f motorral és a gép egyes funkcióit megvalósító pneumatikával. Ki tudom dobni az egészet, de akkor nem lesz tűpozícionálás, automata talpemelés, szálvágás, visszavarrás, stb. Szóval kb. minden a hármas anyagtovábbításon kívül, amiért ezt a használt gépet beszereztük.
Csak érdekességként, ideraktam egy képet arról, hogy mi van a gép alatt, és ezen még a pneumatikus szelep-blokk nem is nagyon látszik. Ezt nem triviális kidobni és cserélni.

Ha a kínai motrra cserélés járható út lenne, már régen megléptem volna, mert egyébként, ha megoldható, akkor szuper megoldás.

Azt mérlegelem, hogy egyszerűbb-e felhozni a három fázist a varrószobába, vagy van-e valami kínai megoldás, ami lehet, olcsóbb, mint 20m 3f hosszabító és annak a kerülgetése. Mivel simán lehet, hogy van. Ha nincs, akkor majd ez lesz a megoldás. 

Szabolcs


pfaff.jpg

SZIGETI Szabolcs

unread,
Jun 3, 2026, 9:39:34 AMJun 3
to elektr...@googlegroups.com
Hali!

Persze, egy-az-egyben berakhatod a régi kuplungos motor helyére, még a rögzítő furatok is ugyanott voltak, mint az 50 éves NDK motoron. Az összes, amit cserélnem kellett az az ékszíj, mert abból a cucc mérete miatt értelemszerűen rövidebb kellett.
A pedált ráakasztod és ugyanúgy szabályozza a fordulatot, de beállíthatod max fordulatot, min fordulatot, gyorsulást, lassulást, meg még vagy 15 paramétert.
Ha felraksz pozícióérzékelőt, akkor be tudod állítani a tű fel/le megállást, és a pedál lesarkalásával váltogat a kettő között. Még ledes lámpának is ad tápot, meg kapcsolót.
Szóval egy hagyományos regi kuplungos motoros ipari varrógépre tökéletes upgrade, erős, csendes, takarékos és rugalmasan használható. Abszolút megéri. 
Egyébként ha valakinek kell régi 3f kuplungos motor, van kettő eladó, darabonként egy nagy tábla Milkáért :-) Lásd a mellékelt képet.

Szabolcs


--
Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok „elektro-lista” csoportjára.
Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.
Motor.jpg

Kormos Imre

unread,
Jun 5, 2026, 4:25:29 AMJun 5
to elektr...@googlegroups.com

A most itthon lévő 3F-ú hálózatomra írhatom azt, hogy 3x230V, ezt a 0 és a fázisok között kell mérni és írhatom a 3x400V-ot is, ekkor a fázisok között kell mérni. Egy rendszerről beszélünk mindkét esetben.

KI

--
Azért kapta ezt az üzenetet, mert feliratkozott a Google Csoportok „elektro-lista” csoportjára.
Az erről a csoportról és az ahhoz kapcsolódó e-mailekről való leiratkozáshoz küldjön egy e-amailt a(z) elektro-list...@googlegroups.com címre.
A beszélgetés megtekintéséhez látogasson el ide: https://groups.google.com/d/msgid/elektro-lista/a2a9c689-ce64-8561-4933-d06744125200%40puzsar.hu.

Győző

unread,
Jun 5, 2026, 5:15:13 AMJun 5
to elektr...@googlegroups.com

Hali, 

a 230V-os frekiváltónál viszont úgy van, hogy a 230V(eff) feszültséget egyenirányítjuk, abból lesz kb. 320V egyen. A három motorkimenet 0-320V között tud mozogni, szóval 320Vpp lesz, úgy lesz a fázisaik között mérve meg a kábé 200V eff. Némi PWM trükközéssel lesz 230V szóval a megfelelő motorral deltába kötve tud működni. 
Ami 230V-ról tud 3x400V-ot előállítani, ott már megemeli a DC-t, kínaiból van ilyen elvileg relatíve olcsón, még nem próbáltam. 
(most már van itthon is 3 fázisom, de előtte is volt 2, mert a bojlerhez másikat húztak be, így járattam a Dahlander motoros fúrógépemet frekiváltóról. Két fázis közé kötöttem be a VFD-t, simán működött, arra nem volt védelme. Lehet kapni itthon néha japán gépsorokból bontott 200V-os frekiváltókat, az is így megy, beköthető 0-230V közé) 

Üdv, Győző

Kormos Imre

unread,
Jun 5, 2026, 6:22:49 AMJun 5
to elektr...@googlegroups.com

Nem. a 0 és a fázis között lesz 230V, de ha két fázis között mérsz, az 400V lesz. Nincs olyan 3f-ú rendszer, ami a 0-fázis között 400V lenne.

Érdekes, amikor a csillag-delta kapcsolásról beszélsz, úgy néz ki, mintha értenéd. A Csillag kapcsolásban a tekercsek a 0-fázis közé vannak kötve és egy tekercsre 230V jut. Delta kapcsolásban a tekercseket a fázisok közé kötjük, így egy tekercsre 400V jut. Eközben a hálózat nem változik, nem kell emelni vagy csökkenteni a feszültséget.

KI

Mihály Nagy

unread,
Jun 5, 2026, 7:59:50 AMJun 5
to elektr...@googlegroups.com
Szerintem csillag kapcsolásban két sorba kötött tekercs kapja a fázis feszültséget (400V), deltában egy tekercs. Nincs is bekötve a nulla.

Nagy Mihály

Zoltan Balla

unread,
Jun 5, 2026, 8:02:49 AMJun 5
to elektr...@googlegroups.com
Szia,

Ha jol emlekeszem: Irtad, hogy a motor csillagba van kotve, a vezerlo elektronika meg a betap fazis es a csillagpontra. 
En atkotnem a motort deltaba, ha az adatlapja tamogatja, ekkor vennek egy 1F -> 3F frekivaltot, ami tudja a motor teljesitmenyet. A vezerles betapjat lekotnem a motorrol, es adnek siman kivulrol 230V-ot, es hasznalnam. Frekivalto meg tudna is kapcsolni a tapot.

Udv,
Zoli

Pipi

unread,
Jun 5, 2026, 9:33:23 AMJun 5
to elektr...@googlegroups.com
Hali!

Szerintem kár vitázni, az adatlapot kell nézni, azt KELL TUDJA A CUCC.

Miért ne lenne bármilyen 3F rendszer ami akármilyen feszültségű? ott vannak még a bldc motorok azok sem léteznek tetszőleges 3F feszültségen?
A frekiváltónál, vagy bármilyen elektronikánál, ( pl van egy fekete dobozod 😉  ) ha le van írva hogy 3*230V a ki villany és van 3 kanóc kivezetve (nulla nélkül),
 akkor hol lehet megmérni a kimenő speckót?
 há bármely kimenő 2 fázis között, és mennyit mérsz? há az adatlap szerinti 230-at.
Olyat nyilván nem speckóznak/adnak meg, amit nem lehet megmérni

de 3f motor villanytábláit is lehet nézegetni, az állításoddal szemben sok "nemlétező" motor tekercselése olyan,
 hogy deltában CSAK 230-at köthetsz rá (és persze 3F deltában, nem 1f + kondival gondolva, mert kondival ugye nem is tudja azt a teljesítményt), csillagban meg 400-at,
Vagy deltában 400, csillagban meg 690 ami ugye megint tuti nem létezik ...
 de biztos a motorgyártók nem értenek hozzá, nem tudják jól, csak csinálgatják 230-ra a hecc kedvéért?
https://rievtech.info/hu/villanymotormotor-adattabla-jelolesei/
Szóval a 3*230V frekiváltóra illik a delta 230V motor
a 3*400V-as frekiváltóhoz meg a csillag 400, vagy delta 400V motor


2026.06.05. 12:22 keltezéssel, Kormos Imre írta:
>
> Nem. a 0 és a fázis között lesz 230V, de ha két fázis között mérsz, az 400V lesz. Nincs olyan 3f-ú rendszer, ami a 0-fázis között 400V lenne.
>
> Érdekes, amikor a csillag-delta kapcsolásról beszélsz, úgy néz ki, mintha értenéd. A Csillag kapcsolásban a tekercsek a 0-fázis közé vannak kötve és egy tekercsre 230V jut. Delta kapcsolásban a
> tekercseket a fázisok közé kötjük, így egy tekercsre 400V jut. Eközben a hálózat nem változik, nem kell emelni vagy csökkenteni a feszültséget.
>
> KI
>
>

--
Pipi

Szondi László

unread,
Jun 5, 2026, 10:57:12 AMJun 5
to elektr...@googlegroups.com

2026. 06. 05. 12:54 keltezéssel, Mihály Nagy írta:
> Szerintem csillag kapcsolásban két sorba kötött tekercs kapja a fázis
> feszültséget (400V), deltában egy tekercs. Nincs is bekötve a nulla.

Bocs, hogy belevau, de attól, hogy nincs bekötve a nulla, attól még a
csillagpont létezik és ha a tekercsek (3f) egyformák, tökéletesen
kialakul a virtuális csillagpont. Ha rámérsz a fázisvezetékre meg erre a
csillagpontra, meglesz a 230 V. A csillagpontra azért szokták a nullát
kötni, hogy egyenlőtlen fázisterhelés esetén ne vándoroljon el.
Egyébként pedig a gyakorlatban a kis motorok (néhány kW-ig) jellemzően
csillagkapcsolásúak, a hálózatra köthetőknél 230V-os tekercsekkel és a
legkevésbé szeretik a delta kacsolást. A kérdéses ipari varrógép
esetében is igaz ez, nincs abban semmi hókusz-pókusz. Dolgoztam 15 évet
a textiliparban, tehát láttam már ipari varrógépeket, mert elég komoly
méretű varrodája volt a cégnek. Ismertem a gyár elektromos rendszerét
is, mert kis ideig, voltam az energetikusa is a cégnek.

Üdv.:

Laci


Kormos Imre

unread,
Jun 8, 2026, 1:56:41 AMJun 8
to elektr...@googlegroups.com

De miért kellene átkötni deltába? Ha most csillagban van,a tekercsek 230V-ot várnak. Egy 1f-3f frekiváltó kimenete is ilyen.

KI

Kormos Imre

unread,
Jun 8, 2026, 2:06:48 AMJun 8
to elektr...@googlegroups.com
Persze hogy lehet,vannak 6kV-os, meg 10kV-os motorok is - de ezek is
szabványosak. De "boltban" olyan 3F-ú rendszer, ahol a fázisok között
230V van, így a fázis-0 között meg 132V, olyan nem létezik. Persze, te
csinálhatsz, miért ne, de ilyen szabvány nincs.

KI


...

> Miért ne lenne bármilyen 3F rendszer ami akármilyen feszültségű? ott
> vannak még a bldc motorok azok sem léteznek tetszőleges 3F feszültségen?

> ...

Kormos Imre

unread,
Jun 8, 2026, 2:10:28 AMJun 8
to elektr...@googlegroups.com
OK, ezt a levelemet visszavonom!

Kösz,

KI
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages